Poradnik, Jak pisać?

2010-08-07

Poradnik, jak pisać? Wyd. Wilga

 

    Chciałoby się powiedzieć, że poradników dotyczących pisania jest ogrom i nie sposób wybrać z pośród nich najlepszy. Niestety, dalekie to od prawdy. W oceanie książek tematycznych poświęconych zasadom interpunkcji, ortografii czy też pisowni ciężko wyłowić pozycję książkową, która w prosty i przejrzysty sposób pomogłaby tworzyć różnorakie dokumenty, listy lub po prostu uczyłaby poprawnej sztuki pisania. 
    Radosław Pawelec i Dorota Zdunkiewicz-Jedynak stworzyli wyjątkowo przystępny poradnik zatytułowany „Jak pisać?”. Unikalność książki podkreślają dwa istotne fakty: po pierwsze, jest skierowana do czytelników w różnym wieku i o różnych kierunkach twórczości pisarskiej – jest uniwersalna. Po drugie, traktuje nie tylko o zasadach pisowni, ale w doskonały sposób ukazuje, jak tworzyć listy, podania, CV, prace dyplomowe, reklamacje i całą gamę dokumentów, które przyjdzie nam nie raz i nie dwa napisać.
    Poradnik został podzielony na dwie części. Pierwsza dokładnie opisuje różnorakie dokumenty urzędowe lub osobiste, które tworzymy na co dzień. Druga – zdecydowanie ciekawsza ze względów pisarskich – pokazuje jak poprawnie konstruować zdania, jakich błędów unikać i jak pisać, by odpowiednie rzeczy nadać słowo. 
    Przykładów wziętych z gazet, wypowiedzi spikerów czy innych książek jest bez liku – każdy opisany i objaśniony. Intuicyjnie zaznaczono te złe i wskazano dobre – dzięki temu w łatwy sposób można pojąć przekazywane informacje.
    Spośród kilkunastu poradników traktujących o pisaniu, jako elemencie procesu twórczego (a nie o tworzeniu), ten wywarł na mnie najlepsze wrażenie. Przede wszystkim jest wyjątkowo prosty w odbiorze, a przez zastosowane przykłady – doskonale zapada w pamięć.
    Gdybym miał polecić coś, od czego warto zacząć naukę tworzenia – ten poradnik przyjdzie mi zawsze jako pierwszy na myśl, bowiem jest w swojej kategorii najlepszy.

    Niestety, wydawnictwo Wilga poinformowało mnie, że od lat nie zajmują się publikacjami takich poradników, a co się z tym wiąże, ciężko będzie zakupić tę książkę, chyba że ktoś ją odkopie na półkach w księgarni.

 

Tytuł: Poradnik, Jak pisać?                                             
Autorzy: Radosław Pawelec, Dorota Zdunkiewicz-Jedynak
Oprawa: Miękka                                                            
Stron: 242                                                                    
Wydawnictwo: Wilga Sp. z o.o.                                    

 

Jarosław Biliński

 

Zobacz także: