„Praktyczny słownik interpunkcyjny” - Artur Dzigański

 „Praktyczny słownik interpunkcyjny”, Artur Dzigański, wyd. Zielona Sowa

 
 
     „Praktyczny słownik interpunkcyjny” jest nieocenioną pomocą dla każdego, komu słowo pisane nie jest obce. Autor w rzetelny, prosty i przystępny sposób porusza zagadnienia dotyczące stawiania znaków interpunkcyjnych oraz na ciekawych przykładach objaśnia zasady ich używania. Słownik został podzielony na dwie części: pierwsza dotyczy znaków interpunkcyjnych, w której czytelnik otrzymuje szczegółowe informacje o znakach przystankowych wraz z wyjaśnieniami. Drugą część stanowią poukładane alfabetycznie, najczęściej stosowane zaimki, partykuły, przysłówki i spójniki - łatwo można odnaleźć, to czego aktualnie się szuka.
            W „Słowniku...” znajduje się dziesięć wyróżnionych znaków interpunkcyjnych: kropka, przecinek, znak zapytania, wykrzyknik, dwukropek, myślnik, wielokropek, nawias, cudzysłów, średnik.
            Rozmaite reguły, doskonałe przykłady, a także wytłumaczenia pozwalają na zapoznanie się nie tylko z podstawami – można nauczyć się naprawdę interesujących rzeczy. Jest też wiele ciekawostek, jak chociażby takie:
            Śmiejąc się, głośno wykrzykiwała moje imię.
            Śmiejąc się głośno, wykrzykiwała moje imię.
Albo też:
            Na przyjęciu zabrakło Danusi, siostrzenicy mojej mamy, i wujka Romana
            Na przyjęciu zabrakło Danusi, siostrzenicy mojej mamy i wujka Romana
 
     Słownik ten w łatwy sposób umożliwia szybkie ulepszenie tekstu w tak ważnej dziedzinie, jaką jest interpunkcja. Polecam tę pozycję tak początkującym, jak i tym bardziej wprawionym. Śmiało stwierdzam, że ta książka jest pozycją obowiązkową dla stawiających pierwsze kroki w pisaniu.
 
 
            Jarosław Biliński
 
 
 

Zobacz także: