Obrazek
    :arrow: Zasady konkursu 18+

• duży słoik miodu porzeczkowego do wygrania!
  • na opowiadania z wątkiem erotycznym czekamy do 22 sierpnia

NAJLEPSZA MINIATURA CZERWCA 2020 :arrow: GŁOSUJEMY! :text-link:

Nowa bitwa! :ulan:

Kroniki autobusowe [drabbel, wulgaryzmy]

Wszystko co jest drabblem, jego odmianą lub innym bardzo krótkim zamkniętym dziełem.

Moderatorzy: Weryfikator, Poetyfikator, Moderator, Zaufani przyjaciele

Awatar użytkownika
Wizimir
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Wizimir » pn 30 wrz 2019, 13:51

– Jebane szczury.
Odwieczne prawo ZTMu: wszystko, co niepokojące, dzieje się obok miejsca, które zajmujesz. Na kolanach trzymam siatkę z zakupami, wbijam wzrok w pobrudzone adidasy.
– Kurwa, ja pierdolę, was trzeba zajebać.
Byle nie spojrzeć. Szkolenia w sztuce ignorowania rzeczywistości przechodzimy od dziecka, spojrzenie przyciąga zło, prowokuje, a co najgorsze – sprawia, że widzimy.
– Małe szmaty, ja bym was najchętniej…
Muszę wysiąść. Postać miotająca wulgaryzmami łapie ze mną kontakt wzrokowy. Ma przymknięte powieki i grymas wykrzywiający wargi, potrząsa groźnie swoją bronią.
– Wszystko przez ciebie!
Wpadam w kałużę. Pocięta zmarszczkami twarz chorej staruszki, stukającej laską o szybę prawie opustoszałego autobusu, znika za zakrętem.

“One day I will find the right words, and they will be simple.” ― Jack Kerouac

Awatar użytkownika
Czarna Emma
Pisarz pokoleń

Postautor: Czarna Emma » pn 30 wrz 2019, 13:54

Oj, ależ klnie ta staruszka (bo to ona, si?). Nie do końca jednak rozumiem, o co tu chodzi, brakuje mi kilku zdań doprecyzowania. To ładnie uchwycona emocja, ładny obrazek, ale niepełny.

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Awatar użytkownika
Wizimir
Pisarz osiedlowy

Postautor: Wizimir » pn 30 wrz 2019, 14:06

Czarna Emma pisze:Source of the post Oj, ależ klnie ta staruszka (bo to ona, si?). Nie do końca jednak rozumiem, o co tu chodzi, brakuje mi kilku zdań doprecyzowania.

Tak, spotkałem jakiś czas temu w autobusie staruszkę, która w podobny sposób przeklinała i obrażała przechodzących ludzi. Może Zespół Tourette'a, może inna choroba, nie wiem. Chodziło tylko o zamknięcie tej scenki w obrazku. Dzięki za komentarz ;).

Awatar użytkownika
Thana
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Thana » pn 30 wrz 2019, 14:23

Wizimir pisze:Source of the post Postać miotająca wulgaryzmami łapie ze mną kontakt wzrokowy.

Twoje charakterystyczne przekombinowanie. ;)
Spróbujesz zrobić z tego zwyczajne zdanie?

Oczywiście nieunikniona metafora, węgorz lub gwiazda, oczywiście czepianie się obrazu, oczywiście fikcja ergo spokój bibliotek i foteli; cóż chcesz, inaczej nie można zostać maharadżą Dżajpur, ławicą węgorzy, człowiekiem wznoszącym twarz ku przepastnej rudowłosej nocy.
Julio Cortázar: Proza z obserwatorium

Ryju malowany spróbuj nazwać nienazwane - Lech Janerka

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pn 30 wrz 2019, 14:26

Na dole żartowałem, że trzeba posiekać, ale... trzeba posiekać :)
Brakuje mi treści, głębszego sensu, choć widzę nagranie. Ale kamera uchwyciła za mało.
Nawiasem, widziałem parę takich osób. Zwykle chorych.

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Awatar użytkownika
Wizimir
Pisarz osiedlowy

Postautor: Wizimir » pn 30 wrz 2019, 15:32

Thana pisze:Source of the post Twoje charakterystyczne przekombinowanie.
Spróbujesz zrobić z tego zwyczajne zdanie?

Przynajmniej czymś się wyróżniam :roll:
Można napisać po prostu, że "Wulgarna postać/osoba spojrzała na mnie/zmierzyła mnie wzrokiem".

Romecki, dziękuję za opinię, widocznie coś tym razem nie poszło! Sądzę, że miałbym więcej do powiedzenia, ale chyba nie zmieściłbym tego w drabblu...

Awatar użytkownika
tomek3000xxl
Dusza pisarza

Postautor: tomek3000xxl » pn 30 wrz 2019, 20:53

A może wcale nie miała kuku na muniu :snooty:
Za komuny miodu nie miała, a ruski Rubin, niewystarczająco podkoloryzował życie. Po roku dziewiedziesiątym w sklepach było, za to w portfelu coraz mniej. Dzieci jak to dzieci, dorosły, wyprowadziły się i zapomniały o starej matce. Na lekarstwa nie miała, a dzielnicowy diler nie chciał nic dać na poprawę humoru za friko. Więc skoro nie miała powodu, to dlaczego ma być miła. Jakiś gnojek w brudnych adidasach siedzi koło niej i jeszcze pewnie za ciekawie nie pachnie, to się kobita wkurzyła. Przynajmniej nie była nudna jak większość babć kochających swoje wnuki na zabój. Wolność słowa, to oznaka demokracji, a że trochę w ekstremalnej konwencji...

Awatar użytkownika
Adrianna
Zasłużony
Zasłużony
Kontaktowanie:

Postautor: Adrianna » wt 01 paź 2019, 21:13

Mnie się to "nagranie" podoba. Dlatego, że takie proste, wyraziste."Widzę" i "słyszę" tę scenę i dla mnie tu akurat to wystarczy. Może dlatego, że takie sceny nie ruszają, a rzadko widzę je w tekstach? Nie wiem. W każdym razie dla mnie super.
Do tego językowo bardzo zgrabne. Często w drabble'ach mam wrażenie, że autor na siłę skracał, żeby się pomieścić w słowach. Niby wybronił, ale czuć walkę. A tutaj bardzo płynnie i autentycznie to wszystko zagrało.

Powiadają, że taki nie nazwany świat z morzem zamiast nieba nie może istnieć. Jakże się mylą ci, którzy tak gadają. Niechaj tylko wyobrażą sobie nieskończoność, a reszta będzie prosta.
R. Zelazny "Stwory światła i ciemności"

Teksty na portalu Esensja | Przeciętni | Dziennik błędów | Roztańczony

Blog literacko-górski: "Piszę o górach"

Awatar użytkownika
Wizimir
Pisarz osiedlowy

Postautor: Wizimir » wt 01 paź 2019, 22:39

tomek3000xxl, taka interpretacja też jest w sumie możliwa. Skrajna frustracja może doprowadzić człowieka do różnych stanów.

Adrianno, dziękuję. Tak naprawdę nie miałem tu niesamowitych ambicji, po prostu usiadłem i opisałem scenkę. Rozumiem, że może brakować w niej głębi, ale też bardzo cieszę się, że Tobie się podoba ;).

Awatar użytkownika
P.Yonk
WModerator
WModerator

Postautor: P.Yonk » wt 01 paź 2019, 23:27

Przeczytałem. :)

Piszę o tym, żebyś autorze wiedział, że czytają. Nie komentuję, bo nie mam nic mądrego do powiedzenia. Przyjrzałem się jak zdjęciom w galerii. Są takie, które zatrzymują na dłużej, inne nie. Nie zawsze dlatego, że są kiepskie. Czasem po prostu dlatego, że nic nie mówią do patrzącego, albo ma ich dość i chciał czegoś innego. Twój obrazem jest dobry, ale nie przemawia do mnie, albo przemawia - ale od takich chcę odpocząć.

"Im więcej ćwiczę, tym więcej mam szczęścia"
"Jem kamienie. Mają smak zębów."

Awatar użytkownika
Wizimir
Pisarz osiedlowy

Postautor: Wizimir » śr 02 paź 2019, 10:07

P.Yonk, dziękuję więc za lekturę, bo to najważniejsze. Następnym razem (nie licząc postapo) postaram się napisać coś w innym klimacie, albo przynajmniej - coś bardziej sugestywnego.

Awatar użytkownika
brat_ruina
Legenda pisarstwa

Postautor: brat_ruina » śr 02 paź 2019, 10:46

bracie_Wizimirze, tekst jest średni, no ale drabel i się liczy się:)

Wczoraj po przeczytaniu tego też napisalem stusłowca. Zainspirował.

Jeszcze raz odwróciłam głowę, by zobaczyć, jak lafirynda odchodzi dumnym krokiem, plaskając głośno pośladkami

Ja sam przeczytałem już ok. 8 000 książek

Mąż mojej siostry Krystian jest nudny i śmierdzą mu stopy, smród jest do wytrzymania, nuda - nie.
Rozmawiać może tylko o sobie, osiągając szczyty erudycji. Co robi i jak, czy mógłby lepiej, albo inaczej.

Awatar użytkownika
Wizimir
Pisarz osiedlowy

Postautor: Wizimir » śr 02 paź 2019, 12:20

bracie_ruina, jestem w takim razie zadowolony, że przeciętny tekst mógł przysłużyć powstaniu czegoś - być może - lepszego ;). Dziękuję za odwiedziny.

Awatar użytkownika
wroubelek
Pisarz domowy
Kontaktowanie:

Postautor: wroubelek » śr 02 paź 2019, 13:55

Wizimir, bardzo fajne, ja tylko myślałem, że to jakiś osobnik bez szyi i owłosienia miotał te wyrazy, a staruszka pukała na pomoc… czyli de facto czytałem inny tekst niż cała reszta, haha.

Ale ze staruszką jako antybohaterką też fajne, tylko że staruszka to nie gruba ryba, to płotka, taką można łatwo wziąć w karby. Ja uczestniczyłem raz w sytuacji, gdzie bandyci na przepustce zaczęli się bić z dresiarzami, z których jeden blokował odjazd autobusu… z powodu tego, że ci pierwsi wcześniej rozprawiali o tym, jak będą chcieli okraść supermarket, w kierunku którego jechali… tak że tego, babcia przy tym to pikuś :D

Ale utworek jak najbardziej dobry!

Awatar użytkownika
Wizimir
Pisarz osiedlowy

Postautor: Wizimir » czw 03 paź 2019, 09:36

wroubelek pisze:Source of the post Wizimir, bardzo fajne, ja tylko myślałem, że to jakiś osobnik bez szyi i owłosienia miotał te wyrazy, a staruszka pukała na pomoc… czyli de facto czytałem inny tekst niż cała reszta, haha.

Taki był zamysł - żeby czytelnik pomyślał, że to jakiś troglodyta terroryzuje autobus, a na koniec pojawia się zdziwienie, że cały czas przekleństwami miotała staruszka. Gdy jednak teraz o tym myślę, Twoja interpretacja jest w pełni logiczna i sensowna.

Jedyna uwaga - w "moim" rozumieniu tekstu, staruszka nie jest antybohaterką, a raczej postacią tragiczną. Ludzie nie odwracają wzroku ze strachu, ale ze zmieszania i bezsilności.

Dziękuję za komentarz!

Wróć do „Drabble i pochodne”