Obrazek
    :arrow: Zasady konkursu 18+

  • duży słoik miodu porzeczkowego do wygrania!
  • na opowiadania z wątkiem erotycznym czekamy do 22 sierpnia

Notatka [tytuł roboczy]

Moderatorzy: Weryfikator, Poetyfikator, Moderator, Zaufani przyjaciele

Awatar użytkownika
mati212
Pisarz domowy
Posty: 70
Rejestracja: pt 05 maja 2017, 19:48
OSTRZEŻENIA: 0
Płeć: Mężczyzna
Kontaktowanie:

Notatka [tytuł roboczy]

Postautor: mati212 » wt 25 gru 2018, 19:39

8 kwietnia 2123 roku, Wenus, Veillona

Prezydent Generał Yuri Trenton wygłosił krótką przemowę do kilkudziesięciu tysięcy ludzi zebranych na Stadionie Centralnym w Veillonie, po czym zgodnie z planem udał się do loży VIP-owskiej. Generał mówił o wartościach wyznawanych przez bratnie narody Wenus i Marsa, o tym, że nie można godzić się na ziemski imperializm, jak i że ma nadzieję na dobry sportowy spektakl w ciągu najbliższych dziewięćdziesięciu minut.Piłkarze męskich reprezentacji Wenus i Marsa w piłce nożnej wyrazili swoją aprobatę dla tych słów, klaszcząc przez równe sześć sekund, a następnie przystąpili do odśpiewania pieśni narodowych swoich młodych państw. Zajęło im to dokładnie trzy minuty i osiemnaście sekund.Komputer centralny miasta Veillon – olbrzymiego molocha unoszącego się w górnych partiach wenusjańskiej atmosfery – utrzymywał na jego pokładzie stałą temperaturę dwudziestu jeden przecinek dwóch stopni celsjusza.Generał był zadowolony ze swojego przemówienia.Rozgrywane corocznie od dwa tysiące osiemdziesiątego pierwszego roku spotkanie pomiędzy reprezentacjami Marsa i Wenus, nazywane było „Meczem przyjaźni” i stanowiło idealne narzędzie propagandowe dla wenusjańskiej władzy. No a poza tym mocno irytowało Ziemian, co stanowiło dodatkową zachętę.Nie bez powodu zresztą pierwszy towarzyski sparing odbył się tuż po uzyskaniu przez Marsa niepodległości po zbrojnej rewolucji w dwa tysiące osiemdziesiątym roku, która zresztą była po cichu finansowana przez ówczesny wenusjański rząd.Trenton nie przepadał za futbolem, ale doceniał jego wartość propagandową.Tego dnia gospodarze grali w białych koszulkach, przeciętych w poprzek charakterystycznym złotym pasem, a także w równie białych spodenkach. Na piersi umieszczony był wenusjański herb – kontur kobiety, w domyśle Afrodyty, koloru złotego na białym tle, całość spięta czarnym okręgiem.Goście przywdziali swój wyjazdowy komplet strojów – czarne koszulki i spodenki, z bordowo-zieloną flagą Marsa na piersi.Sędzia rozpoczął pierwszą połowę meczu.W szóstej minucie spotkania pocisk penetrujący zamienił twarz wenusjańskiego prezydenta w krwawą miazgę. Yuriego Trentona nie uratowała nawet kuloodporna szyba, której nie udało się zatrzymać eksperymentalnego pocisku B-11, skradzionego z laboratorium korporacji Nexos.
Online
Awatar użytkownika
szopen
Pisarz pokoleń
Posty: 1415
Rejestracja: śr 25 kwie 2012, 13:10
OSTRZEŻENIA: 0
Płeć: Mężczyzna
Kontaktowanie:

Notatka [tytuł roboczy]

Postautor: szopen » wt 25 gru 2018, 21:49

mati212 pisze:Source of the post Piłkarze męskich reprezentacji Wenus i Marsa w piłce nożnej wyrazili swoją aprobatę dla tych słów, klaszcząc przez równe sześć sekund, a następnie przystąpili do odśpiewania pieśni narodowych swoich młodych państw.


"Swój" rzadko kiedy są potrzebne, a na dodatek mamy powtórzenie.

CO do reszty - bardzo skrótowe, reporterskie. Styl - czytelny, oszczędny, ale mi osobiście się nie podoba - jest strasznie suchy, podający zbitek informacji, jedna za drugą, czasami połączonych w łańcuszek luźnych skojarzeń.

mati212 pisze:Source of the post Yuriego Trentona nie uratowała nawet kuloodporna szyba, której nie udało się zatrzymać eksperymentalnego pocisku B-11, skradzionego z laboratorium korporacji Nexos.


Weźmy to zdanie: skoro go szyba nie uratowała, to wiadomo było, że nie udało się jej zatrzmać pocisku. Dalej - mamy jedno zdanie, które zawiera trzy informacje: (1) Yuriego nie uratowała szyba (2) szyba nie zatrzymała pocisku nazywającego się B-11 (3) pocisk skradziono z laboratorium. (3) mało się wiąże z (1).

Added in 9 minutes 44 seconds:
Dodam jeszcze: dopiero po chwili się zorientowałem, że skoro tytuł "notatka", więc zapewne "reporterskość" była zamiarem autora. Powiem więc jeszcze, że z punktu widzenia czytelnika mógłbym to zaakceptować w takiej postaci jako krótki fragment, wstawkę, i to pomimo pewnych szarpnięć w płynności (ni z tego, ni z owego podane informacje: prezydent przemawiał. A, przy okazji, komputer utrzymywał temperaturę taką a taką. Wracając do przemówienia, prezydent usiadł. A, przy okazji...). Natomiast z całą pewnością nie zniósłbym takiego stylu na dłuższą metę - nawet krótkie opowiadanie pisane w ten sposób bym porzucił.Awatar użytkownika
mati212
Pisarz domowy
Posty: 70
Rejestracja: pt 05 maja 2017, 19:48
OSTRZEŻENIA: 0
Płeć: Mężczyzna
Kontaktowanie:

Notatka [tytuł roboczy]

Postautor: mati212 » wt 25 gru 2018, 22:17

szopen pisze:Source of the post punktu

To właśnie taką rolę miało pełnić - stanowić krótki przerywnik w moim dłuższym opowiadaniu.
Wróć do „Archiwum Miniatur i Drabbli”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości