Obrazek

NOWABITWA:Wariacje na temat wybranego autora :text-link:

TARTAK czyli POGOTOWIE LITERACKIE

Wszystkie pytania o sprawy techniczne dotyczące pisania

Moderatorzy: Weryfikator, Poetyfikator, Moderator, Zaufani przyjaciele

Awatar użytkownika
tomek3000xxl
Dusza pisarza
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: tomek3000xxl » wt 26 lis 2019, 22:33

Ostatni post z poprzedniej strony:

szopen pisze:Source of the post Mokradła kończyły się jak ucięte nożem. Dalej ogromniał biały pałac z dziesiątkami wysokich i wąskich, migoczących kolorowo okien — jakby kto rzeźbił w jednym odłamie lśniącej samoistnym blaskiem skały. Przed nim: dwa rzędy nieregularnych, przewróconych bloków marmuru. Wyznaczały drogę do szeroko otwartych, złotych bram. Pod ich stopami: ścięta równo, jasna skała, gęsto poznaczona ledwo widocznymi, kremowymi żyłami.
Wiem ,że moje zdanie nic nie warte, ale po dwóch stronach czytania takiego bogactwa opisowego, to chyba można by sfiksować. :)
[quote="szopen"]Source of the post Mokradła kończyły się jak ucięte nożem. Dalej ogromniał biały pałac z dziesiątkami wysokich i wąskich, migoczących kolorowo okien — jakby kto rzeźbił w jednym odłamie lśniącej samoistnym blaskiem skały. Przed nim: dwa rzędy nieregularnych, przewróconych bloków marmuru. Wyznaczały drogę do szeroko otwartych, złotych bram. Pod ich stopami: ścięta równo, jasna skała, gęsto poznaczona ledwo widocznymi, kremowymi żyłami.[/quote
To trochę lepsze

Awatar użytkownika
Eldil
Umysł pisarza

Postautor: Eldil » śr 01 sty 2020, 16:42

Myśli bohatera zaznaczałem dotąd kursywą i cudzysłowem. Jak to zrobić we fragmencie tekstu, który cały jest kursywą? Na dodatek myśl zawiera cytaty?
1. Sam cudzysłów? (Mam wrażenie, że myśli, cytat i tekst za mało się odróżniają).
2. Zrobić odwrotnie - myśli zapisać prostym drukiem?
3. Użyć innej czcionki? (kursywą). (Np. comic sans).

Przykład (nieistotny sam w sobie):

Normalny zapis

Zapadał zmrok. „Pora brać się do roboty", pomyślał. „Inaczej wszystko przepadnie. Olbrzym zje księżniczkę, a babcia powie «a nie mówiłam?»." Podrzucił fasolkę i patrzył z niepokojem, co stanie się dalej.

Jak to samo zrobić we fragmencie kursywą?

1.

Zapadał zmrok. „Pora brać się do roboty", pomyślał. „Inaczej wszystko przepadnie. Olbrzym zje księżniczkę, a babcia powie «a nie mówiłam?»." Podrzucił fasolkę i patrzył z niepokojem, co stanie się dalej.

2.

3.

A może jeszcze inaczej?

„Patrzyłem na Twoje lektury i byłem zdumiony, jaka przepaść dzieli je od Twoich shortów w Zamku i miniatur. Jeśli zechciałbyś przyjąć sugestię, to lepiej idź w kierunku tego, co piszesz, niż tego, co masz na półeczce z ulubionymi nad tapczanem.” L.P. 04.07.2020

- Uśmiecham się :)
- Tak właśnie należy zasypiać. Uśmiechnięte sny wędrują do uśmiechniętych dzieci :)

Awatar użytkownika
Juliahof
Debiutant
Debiutant

Postautor: Juliahof » śr 01 sty 2020, 17:02

Może tak:

Zapadał zmrok.
Pora brać się do roboty, pomyślał. Inaczej wszystko przepadnie. Olbrzym zje księżniczkę, a babcia powie „a nie mówiłam?”.
Podrzucił fasolkę i patrzył z niepokojem, co stanie się dalej.

Awatar użytkownika
Eldil
Umysł pisarza

Postautor: Eldil » śr 01 sty 2020, 17:10

Doprecyzuję, że przykład jest "od czapy". Chodzi mi tylko o to, o co pytałem - jak zapisać myśli bohatera, zawierające cytat, gdy cały fragment jest kursywą.

Juliahof, puścić myśli w oddzielny od opisu akapit. Ciekawy pomysł, dzięki.

Ktoś widzi to inaczej? (Sam początkowo wybrałem wersję 2, ale nie byłem z niej do końca zadowolony. Prawdę mówiąc, z pozostałych też, dlatego pytam ;) ).

„Patrzyłem na Twoje lektury i byłem zdumiony, jaka przepaść dzieli je od Twoich shortów w Zamku i miniatur. Jeśli zechciałbyś przyjąć sugestię, to lepiej idź w kierunku tego, co piszesz, niż tego, co masz na półeczce z ulubionymi nad tapczanem.” L.P. 04.07.2020

- Tak właśnie należy zasypiać. Uśmiechnięte sny wędrują do uśmiechniętych dzieci :)

Awatar użytkownika
Czarna Emma
Pisarz pokoleń

Postautor: Czarna Emma » sob 04 sty 2020, 11:01

Jestem za rozbiciem myśli od opisu; kursywa tu nie bardzo pasuje. :)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Awatar użytkownika
BollyBoss
Pisarz domowy

Postautor: BollyBoss » sob 15 lut 2020, 01:44

Mam jeden problem językowy, który gryzie mnie od dłuższego czasu. Czy w tego typu konstrukcji:
(...) miażdżący/niszczący [wszystko], co tylko stanie mu na drodze (...)
słowo "wszystko" jest absolutnie konieczne, czy można je wyciąć? Mój risercz wskazuje, że jednak jest potrzebne, ale to nieźle brzmi i bez niego.

Całe zdanie wygląda tak: Kruchości tego połączenia zawdzięczać musiała to, że wstrętne wąsate zielsko, miażdżące w swych wężowych splotach, co tylko stanie mu na drodze, dotąd nie zdołało przedostać się na jej wyspę.

Awatar użytkownika
Czarna Emma
Pisarz pokoleń

Postautor: Czarna Emma » pn 17 lut 2020, 13:38

BollyBoss pisze:Source of the post słowo "wszystko" jest absolutnie konieczne, czy można je wyciąć? Mój risercz wskazuje, że jednak jest potrzebne, ale to nieźle brzmi i bez niego.

Według mnie można to "wszystko" zostawić, bo bez niego czegoś w zdaniu brakuje.

obrazek

Kliknij obrazek, aby powiększyć

Awatar użytkownika
Eldil
Umysł pisarza

Postautor: Eldil » pn 17 lut 2020, 14:00

Spotkałem się z taką konstrukcją bez "wszystko", mnie też się ona podoba. Tyle że nie wiem, czy jest prawidłowa, podobnie jak Emma, mam tylko swoje przeczucie (które na dodatek podpowiada mi coś odwrotnego niż Emmie ;) ).
Dołączę więc do BollyBosa - ktoś ma wiedzę, czy tak może być, czy to błąd?

Awatar użytkownika
Eldil
Umysł pisarza

Postautor: Eldil » sob 29 lut 2020, 23:31

Czy w tym fragmencie potrzeba przecinków? Jeden? Dwa?
Pytanie które padło zaskoczyło na moment kobietę:

Awatar użytkownika
Godhand
Siewca Dobra
Siewca Dobra

Postautor: Godhand » sob 29 lut 2020, 23:40

Imho dwa. Ale ja jestem interpuncyjnym lajkonikiem.

G.

"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
Hardy
Pisarz osiedlowy

Postautor: Hardy » ndz 01 mar 2020, 09:57

Tak, dwa przecinki: "Pytanie, które padło, zaskoczyło na moment kobietę". Jest to zdanie złożone.
PS. Też się nie znam na interpunkcji, ale wyćwiczyłem praktykę - jeżeli bez wyodrębnionej części dalej jest zdanie, to stawiam przecinki. (Pytanie (...) zaskoczyło kobietę).
Natomiast tu nie wstawiłbym: "Pytanie padło i zaskoczyło nawet kobietę".

Piszę. Wspomnienia. Miniaturki. Satyriady. Drabble. Fraszki. Facecje. Podobne. Wystarczy.

Awatar użytkownika
iris
WModerator
WModerator

Postautor: iris » pt 20 mar 2020, 18:47

1. Czy ktoś mi podpowie, jak wyglądał pobór do wojska - ew. jakaś służba zastępcza, jakiś inny wariant dla studentów? Konkretnie mój I. skończył studia inżynierskie ok. 75 - 76 r. Próbował dostać zaświadczenie lekarskie że się nie nadaje do służby, ale sie nie udało. Kończy studia i co? Musi odsłużyć?

2. Przypadek 2. M. z biednego domu. Poszedł do wojska. Został jako zawodowy żołnierz, ale nie mam pomysłu na jego karierę zawodową - co się mogło z nim dziać - przy czym zależy mi, żeby nie zrobił zbyt wielkiej kariery.

Pomożecie? <3

„Styl nie może być ozdobą. Za każdym razem, kiedy nachodzi cię ochota na pisanie jakiegoś wyjątkowo skocznego kawałka, zatrzymaj się i obejdź to miejsce szerokim łukiem. Zanim wyślesz to do druku, zamorduj wszystkie swoje kochane zwierzątka.” Arthur Quiller-Couch

FB - profil autorski

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pt 20 mar 2020, 20:23

Ad 2. Wieczny plutonowy albo kapral? :) wersja lepsza: zsyłka do WKU, gdzie gra szychę, choć nic nie znaczy. Autentyk swoją drogą, miałem takiego durnia przez pół roku nad sobą, kiedy odpracowywałem wojsko właśnie w WKU :)

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithi » pt 20 mar 2020, 23:15

Hardy pisze: @Iris. Jeżeli dalej potrzebujesz info o odbywaniu służby wojskowej po studiach w latach 70-80-tych, to krótko: po studiach obowiązkowa Szkoła Podchorążych Rezerwy oraz później praktyka w jednostce w wojsku lub jednostce paramilitarnej (np. OOC). Razem rok służby. Po tym awans na podporucznika i do rezerwy, znaczy do cywila.

Navajero pisze: najpierw szkoła oficerska, nikt nie dostał stopnia podporucznika po podchorązówce

Hardy pisze: Po studiach cywilnych SPR oraz praktyka (łącznie rok) i potem, na zakończenie przed odejściem do cywila - awans na podporucznika - tak pamiętam. Szkoła oficerska to dla zawodowych wojskowych.

gosia

„Szczęście nie polega na tym, że możesz robić, co chcesz, ale na tym, że chcesz tego, co robisz.” (Lew Tołstoj).

Obrazek

Wróć do „Jak pisać?”