TARTAK czyli POGOTOWIE LITERACKIE

Wszystkie pytania o sprawy techniczne dotyczące pisania

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Misieq79
Weryfikator
Weryfikator
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Misieq79 » pn 07 sty 2019, 23:18

Ostatni post z poprzedniej strony:

A przede wszystkim znane środki przenoszenia wroga (o ile posiada).

Ostatecznie zupełnie niedaleko odnalazłem fotel oraz sens rozłożenia się w nim wygodnie Autor nieznany. Może się ujawni.
Same fakty to kupa cegieł, autor jest po to, żeby coś z nich zbudować. Dom, katedrę czy burdel, nieważne. Byle budować, a nie odnotowywać istnienie kupy. Cegieł. - by Iwar

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Gorgiasz » wt 08 sty 2019, 09:53

Bomba atomowa to dziś anachronizm. Istnieją o wiele skuteczniejsze i bardziej "opłacalne" środki, które nie niszczą infrastruktury, lecz oddziałują wyłącznie na człowieka (zresztą w różny sposób), paraliżując możliwość obrony.

Na przykład takie (o wielostronnym zastosowaniu):
https://www.youtube.com/watch?v=7EPibxU9NcA

Awatar użytkownika
olla
Pisarz domowy

Postautor: olla » czw 10 sty 2019, 13:28

Raptor pisze:Hmm... mam taką zagwozdkę. Nie wiem jak zakończyć opowiadanie... jaki twist wprowadzić na koniec, aby jednocześnie domknąć i stworzyć pole do ew. kontynuacji.

Moim zdaniem rodzaj twistu zależy od tego, o czym jest to opowiadanie (jaki masz temat i przesłanie) i od całej struktury tekstu, od tego, co jest pierwszym i drugim punktem zwrotnym, co kulminacją itd. Również od gatunku (twistu innego typu wymaga komedia romantyczna, innego thriller). Można to robić na wyczucie, ale jeśli na wyczucie nie wychodzi, to myślę, że dobrze byłoby przemyśleć powyższe elementy i wtedy jest szansa na jakiś dobry pomysł.

Awatar użytkownika
iris
WModerator
WModerator

Postautor: iris » pt 08 lut 2019, 11:00

Czy następująca sytuacja jest prawdopodobna, czy coś mi umknęło?
Rok 1995, wieś, powiedzmy Mazowsze. PGR już jako GRSP powoli wchodzi w fazę likwidacji. Wyprzedaje się lub dzierżawi majątek.
W skład majątku byłego PGR wchodził także zrujnowany dwór. Właściciel starał się o jego odzyskanie od 1989 rok. Udaje mu się to w 1993 (odzyskuje sam zrujnowany budynek, oficynę w lepszym stanie i park, bez ziemi). Ziemie od GRSP kupuje przyjezdny biznesman i zakłada własne gospodarstwo hodowlane.

„Styl nie może być ozdobą. Za każdym razem, kiedy nachodzi cię ochota na pisanie jakiegoś wyjątkowo skocznego kawałka, zatrzymaj się i obejdź to miejsce szerokim łukiem. Zanim wyślesz to do druku, zamorduj wszystkie swoje kochane zwierzątka.” Arthur Quiller-Couch

„Czasami nie wie się czegoś aż do czasu, kiedy się wie. Nie ma w tym nic złego.” Kubuś

Awatar użytkownika
Kreator
Pisarz osiedlowy

Postautor: Kreator » śr 13 lut 2019, 09:37

iris, nie potrafię Ci pomóc, ale mam nie mniej skomplikowane pytanie...

Czy można przyjąć że czarodziejka to młoda czarownica? :>

Awatar użytkownika
Misieq79
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Misieq79 » śr 13 lut 2019, 09:47

Kreator, mam wrażenie że to pójdzie w drugą stronę, czarownica to będzie pejoratyw dla podstarzałej czarodziejki.
Ergo, każda czarownica była kiedyś czarodziejką ale nie każda czarodziejka po trzepnięciu Rydwanem Czasu zarobi na etykietę czarownicy.

Ostatecznie zupełnie niedaleko odnalazłem fotel oraz sens rozłożenia się w nim wygodnie Autor nieznany. Może się ujawni.
Same fakty to kupa cegieł, autor jest po to, żeby coś z nich zbudować. Dom, katedrę czy burdel, nieważne. Byle budować, a nie odnotowywać istnienie kupy. Cegieł. - by Iwar

Awatar użytkownika
Kruger
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Kruger » śr 13 lut 2019, 10:47

Kreator pisze:Source of the post iris, nie potrafię Ci pomóc, ale mam nie mniej skomplikowane pytanie...

Czy można przyjąć że czarodziejka to młoda czarownica? :>

Mnie się wydaje, że to zależy od tego jak autor przyjmuje nazewnictwo w swoim świecie. Są pozycje, w których wszystkie są nazywane czarodziejkami bez względu na wiek, są i takie gdzie wszystkie są czarownicami. Albo graduje wiek: młoda czarodziejka -> stara czarownica. Albo stosunek mówiącego do tej profesji lub danej przedstawicielki, normalnie czarodziejka, z niechęcią czarownica.
Więc to tylko od Ciebie zależy.

Awatar użytkownika
Kreator
Pisarz osiedlowy

Postautor: Kreator » śr 13 lut 2019, 15:51

Czyli mogę sobie przyjąć że czarodziejką jest raczej pozytywna postać, aczkolwiek niekoniecznie musi być młoda, a jak wyrośnie i będzie zła przez duże zet to będzie czarownicą? Dobra, Misieq79, Kruger, dzięki ;)

Awatar użytkownika
Kruger
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Kruger » śr 13 lut 2019, 16:21

Jak najbardziej. Możesz też wiedźmę dorzucić.

Awatar użytkownika
Misieq79
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Misieq79 » śr 13 lut 2019, 16:54

Niekoniecznie przez duże Zet, wystarczy że zajdzie komuś za skórę :mrgreen: zresztą to będzie zależało od specyfiki świata.

Awatar użytkownika
martar
Pisarz domowy

Postautor: martar » pt 17 maja 2019, 21:14

Czy ktoś z Was wie, jak dokładnie działa szkandela?
Szkandela w moim tekście jest wykonana z miedzi z drewnianą rączką. Do środka wkłada się żar specjalnymi szczypcami i teraz pytanie: ile czasu upłynie między włożeniem żaru do naczynia, a nagrzaniem się szkandeli? Czy pościel nagrzewa się przesuwając po niej szkandelą (podejrzewam, że efekt jest podobny jak podczas przejeżdżania żelazkiem po materiale, czy mam rację?)?

Wróć do „Jak pisać?”