System punktacji - dyskusja

Nasze pisarskie potyczki. Określony temat, dwóch walczących i opinie czytających. Wygrywa tylko jeden!

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » sob 09 gru 2017, 10:57

Ostatni post z poprzedniej strony:

Dalej 0 mnie nie przekonuje. Rozumiem argument logiczny, ale ja jestem praktykiem. Jaka jest szansa, by ktoś tej oceny użył?

Kategorii subiektywnych mamy 3, bo extra punkt to nie kategoria, a realizacja tematu tu rzecz niesamowicie subiektywna. Oczywiście da się obiektywnie powiedzieć czy dane słowo/wątek wystąpiły w tekście, ale to ocena 0/1. Nie ma absolutnie żadnych wytycznych, które pozwoliłby to ocenić w skali paropunktowej. W dawnym systemie niemal zawsze dawałem tu jednakową ocenę w każdym pojedynku.

A co do detali: schematyczność w warsztacie to nie jest element pomysłu i jego rozwinięcia? W ogóle po co i jak oceniać schematyczność, skoro wszystko już było?

ichigo ichie

Opowieść o sushi - blog kulinarny

Awatar użytkownika
Isabel
Pisarz osiedlowy

Postautor: Isabel » sob 09 gru 2017, 13:58

Jason pisze:Source of the post W ogóle po co i jak oceniać schematyczność, skoro wszystko już było?

Owszem, wszystko było, ale pewne rzeczy jednak były znacznie częściej :) I raczej w takim podejściu bym upatrywała oceniania, czy występuje schemat - co nie zmienia faktu, że też wydaje mi się, że ten punkt powinien być połączony z oceną pomysłu i jego rozbudowania :)

Dobra architektura nie ma narodowości.
s

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » sob 09 gru 2017, 23:23

Isabel, dokładnie o to mi w tym punkcie chodziło. Skoro już oceniamy jakość schematu, to niech to będzie jako część rozwinięcia pomysłu, by nie okazało się, że pod "warsztat "da się podpiąć wszystko (bo w zasadzie się da).

ichigo ichie

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Postautor: Rubia » ndz 10 gru 2017, 00:49

Myślę, że "schematyczność" nie jest dobrym kryterium oceny. Zwłaszcza że w parze z nią idzie "oryginalność" jako przeciwieństwo. Nikt nie chce, żeby jego dzieło zostało uznane za schematyczne, więc taki punkt może skłaniać autorów do silenia się na oryginalność. Teraz to również zresztą widać w wymyślaniu tematów, które stają się coraz bardziej dziwaczne. Mnie, prawdę mówiąc, guzik interesuje, czy opowiadanie jest "schematyczne", czy "oryginalne"; ważne, żeby się dało czytać bez bólu. Poza tym, "schematyczność" to cecha dość nieokreślona, gdyż to może być zarówno wtórność pomysłu wyjściowego (a pomysł oceniamy osobno), jak i sztampowość postaci albo monotonia akcji bez elementu zaskoczenia. Albo, wprost przeciwnie, serwowanie efektów specjalnych w myśl zasady, że najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie musi rosnąć. Schematyczność to albo uproszczenia, albo odwoływanie się do powszechnie uznanych, wyświechtanych wręcz wzorców, ale może dotyczyć to różnych aspektów tekstu i trudno wyodrębniać ją jako osobną kategorię.

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » ndz 10 gru 2017, 12:38

Wątek się ładnie rozwija. Jeszcze z ważniejszych pytań pozostało co z realizacją tematu? Ta kategoria sprawia mi sporo problemów przy ocenianiu, o czym już wspomniałem wcześniej. Najbardziej mi pasuje do subiektywnych wrażeń.

Pozostałe dwie opcje, które opadają, bo zbytnio komplikują system, to osobna kategoria oceniana albo w zakresie 0-1 (temat jest, albo go nie ma), albo na zasadzie przeciągania liny: 10 pkt do podziału na oba teksty (który tekst lepiej zrealizował temat).
Dałoby się zrobić ciekawy system, w którym każda kategoria byłaby oceniana w inny sposób, który pasuje do jej charakteru, zmienić ocenianie w swego rodzaju grę. Ale to idzie wbrew upraszczaniu systemu, a to chyba jest priorytetem?

ichigo ichie

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » pn 11 gru 2017, 21:31

Jason pisze:Source of the post Jaka jest szansa, by ktoś tej oceny użył?

W ogóle jest mała szansa, żeby ktoś otrzymał najniższą notę, niezależnie od jej symbolu. ;)
Dałoby się zrobić ciekawy system, w którym każda kategoria byłaby oceniana w inny sposób, który pasuje do jej charakteru, zmienić ocenianie w swego rodzaju grę. Ale to idzie wbrew upraszczaniu systemu, a to chyba jest priorytetem?

Tak się umówiliśmy, więc już raczej za późno na zmianę kursu.

Schematyczność odpadła. Realizację tematu zostawiam do testu. Weźcie poniższą wersję jutro na warsztat, a potem znowu tu na Was czekam. :batman:

Prosimy o przyznawanie od 0 do 5 punktów [bez połówek] w poniższych kategoriach:
1. Pomysł i rozwinięcie/kreatywność (idea, podejście do tematu, potencjał, rozwój i wykorzystanie możliwości zamysłu)
2. Realizacja tematu (wypełnienie warunków pojedynku)
3. Błędy (błędy ortograficzne, gramatyczne, interpunkcyjne, stylistyczne i leksykalne)
4. Warsztat (błędy logiczne [fabularne], ocena stylu, narracji, dialogów oraz kompozycji)
5. Subiektywne wrażenia/odczucia
i ewentualnie 1 punktu dla wybranego tekstu jako:
6. Ekstra punkt! (niezależnie od powyższych ocen przyznaj 1 dodatkowy punkt - za element, który Cię urzekł/Twojemu zwycięzcy - albo nie przyznawaj nikomu; nie można dać obu po jednym)

Suma: 0-26.

Wzór:

Kod: Zaznacz cały

Kategoria 1. [b]Pomysł i rozwinięcie/kreatywność[/b]
Tekst 1:
Uzasadnienie:
Tekst 2:
Uzasadnienie:

Kategoria 2. [b]Realizacja tematu[/b]
Tekst 1:
Uzasadnienie:
Tekst 2:
Uzasadnienie:

Kategoria 3. [b]Błędy[/b]
Tekst 1:
Uzasadnienie:
Tekst 2:
Uzasadnienie:

Kategoria 4. [b]Warsztat [/b]
Tekst 1:
Uzasadnienie:
Tekst 2:
Uzasadnienie:

Kategoria 5. [b]Subiektywne wrażenia[/b]
Tekst 1:
Uzasadnienie:
Tekst 2:
Uzasadnienie:

[b][i]Ekstra punkt![/i][/b] dla:
Za:

[b]Suma[/b].
Tekst 1:
Podsumowanie:
Tekst 2:
Podsumowanie:

Podmieniłem w bitwie.

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » pn 11 gru 2017, 21:37

Faraon pisze:Source of the post
Tak się umówiliśmy, więc już raczej za późno na zmianę kursu.

Dla mnie to nie było pytanie czy późno czy wcześnie, ale czy to ma sens? I jak dla mnie nie ma ;)

Realizacja tematu już była testowana, bo to przecież ocena z poprzedniego systemu.

ichigo ichie

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » pn 11 gru 2017, 21:49

Jason pisze:Source of the post Realizacja tematu już była testowana, bo to przecież ocena z poprzedniego systemu.

Ten sam element w innym systemie to nieco inna sytuacja.
Czy więcej osób usunęłoby/zmieniłoby tę kategorię? W jaki sposób? Jeśli ją usunąć lub uczynić mniej istotną (włączyć do Kat.5), po co w ogóle pisanie na temat?

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » wt 12 gru 2017, 21:35

Faraon pisze:Source of the post
Ten sam element w innym systemie to nieco inna sytuacja.
Czy więcej osób usunęłoby/zmieniłoby tę kategorię? W jaki sposób? Jeśli ją usunąć lub uczynić mniej istotną (włączyć do Kat.5), po co w ogóle pisanie na temat?

Potrzeba by więcej osób się wypowiedziało.

Uważam, że na temat daje nam w ogóle jakiś punkt odniesienia, a autorom pomaga w uruchomieniu procesu twórczego. Ja bym to jednak widział tak, by obok tematu dać dodatkowe warunki np określony gatunek, emocję, typ narracji i inne. Cokolwiek dokładniejszego, niż przykładowe "tekst ma być niezbyt długi i musi się w nim znaleźć czerwony kwiatek".

Zresztą spróbuj własnymi słowami opisać czym miałoby się charakteryzować wystawienie ocen 1, 2, 3, 4, 5 w kategorii "realizacja tematu" przy założeniu, że wymagany element w tekście wystąpił. Może tobie się uda, bo ja nie potrafię.

ichigo ichie

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » pn 26 lut 2018, 11:59

Dziękuję Wam za udział w tej dyskusji. Właśnie na początku grudnia postanowiłem wykorzystać owoce tej pracy, by z pomocą nowego systemu oceniania bitew zorganizować drugi Turniej i ustawiłem odliczanie na 25 II 2018 godz. 18:36. ^^

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » pn 26 lut 2018, 13:45

Znów będę jako ten narzekający - w ostatniej bitwie połowa osób wystawiła oceny wedle schematu, a druga połowa po prostu napisała parę zdań i przyznała jedną ocenę w zakresie 1-25.
Mam wrażenie, że uproszczenie i ułatwienie oceniania nie wyszło.

ichigo ichie

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » pn 26 lut 2018, 13:51

Jason pisze:Source of the post Znów będę jako ten narzekający - w ostatniej bitwie połowa osób wystawiła oceny wedle schematu, a druga połowa po prostu napisała parę zdań i przyznała jedną ocenę w zakresie 1-25.

Możemy spróbować skłonić do trzymania się schematu podczas Turnieju (jedna ocena nie będzie ostatecznie liczyć się do sumy i mieć wpływ na wynik Bitwy, ale wypowiedzieć się będzie mógł każdy). Co o tym myślicie?

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » pn 26 lut 2018, 20:48

Nie wiem. Jakbym wcześniej wiedział, że chodzi o turniej (i to dość spory), to bym zasugerował coś podobnego do systemu użytego przy bitwie "zapach kamienia", która miała wielu uczestników: dwie kategorie "warsztat" i "wrażenia", skala ocen w każdej 1-10, można zmniejszyć do 1-5.

ichigo ichie

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » wt 27 lut 2018, 00:27

Jason pisze:Source of the post Jakbym wcześniej wiedział, że chodzi o turniej

6 lat temu sprawdził się nawet nasz system-antyk, więc myślę, że nie ma co przesadzać. ;) Właśnie chciałem coś uniwersalnego.

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » pt 02 mar 2018, 20:41

Obaczymy. Ja niestety nie wierzę w rozwiązania uniwersalne - dokładny system oceniania, nie będzie łatwy/szybki w obsłudze i na odwrót.
Nie wiem też, czy przy tych transformacjach udało się uzyskać zmianę jakościową.

ichigo ichie

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » wt 04 wrz 2018, 16:55

Do działu "Bitwy literackie" proponuję, by zawodnicy podczas ustalania warunków bitwy, mieli do wyboru trzy systemy ocen:

1. Szczegółowy - ten z ToPA2018.
2. Prosty: recenzenci przyznają tekstom 0-10 punktów + opinia.
3. Pośredni:

Kategorie:
- pomysł
- wykonanie
- język
- ekstra punkt
+ wszędzie uzasadnienia.

W pierwszych trzech kategoriach do rozdysponowania są 3 punkty (nie ma obowiązku użyć wszystkich), przykładowa ocena:

1. Pomysł
Tekst I 3:0 Tekst II
Uzasadnienie: ...
2. Wykonanie
Tekst I 1:2 Tekst II
3. Język
Tekst I 1:1 Tekst II
4. Ekstra punkt
Tekst I 0:0 Tekst II

Suma: 5:3
Podsumowanie: ...

Praca może otrzymać max 10 pktów. Wyniki 3:3, 2:2 w Kat.1-3 są niedozwolone (3 punkty w sumie do przyznania obu).
*
Jeśli uważacie, że trzy systemy to za dużo, skłaniam się odstrzelenia pktu 1.

Wróć do „Bitwy literackie”