Thana vs. Zaqr

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Thana vs. Zaqr

Postautor: ithi » ndz 02 sie 2015, 22:15

Temat: Epilog czegoś, co się nigdy nie zaczęło
Gatunek: dowolny
Limit znaków: ok. 7 500

Czas: do końca sierpnia

Użytkownicy zarejestrowani na forum co najmniej od miesiąca mogą przyznawać opowiadaniom punkty wg schematu:

Pomysł - max 20 punktów.

Styl - max 20 punktów.

Realizacja tematu - max 10 punktów.

Schematyczność - max 10 punktów. (im więcej punktów, tym mniejsze chodzenie utartymi ścieżkami)

Błędy - max 20 punktów. (ort, gram, styl oraz językowe; im więcej punktów, tym mniej błędów)

Ogólnie - max 20 punktów. (wrażenia ogólne, przesłanie, wartości, itp.)

Ocena końcowa - zsumowane punkty

gosia

Thig crioch air an saoghal, ach mairidh gaol is ceòl.

Obrazek

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithi » pn 31 sie 2015, 21:58

TEKST I

Epilog czegoś, co się nigdy nie zaczęło

Zaistniałem. Z cichym plumknięciem pękającej bańki mydlanej pojawiłem się pośrodku wszechobecnej nicości. Tylko ja i Cisza – kapryśna towarzyszka, która znikała, gdy tylko zaczynałem rozmowę. Wiedziałem, że jestem, ale nie mogłem sobie przypomnieć, czy byłem. Jak gdyby pozbawiono mnie wspomnień, pozostawiając całą resztę – brzęczącą wewnątrz czaszki nawałnicę informacji. Czekałem. Nie wiem na co, ale byłem pewny, że w końcu nadejdzie chwila, która wszystko odmieni. Trwałem. Dzieńnoc dzieńnoc, tydzień – miesiąc. Rok… Aż stała się światłość.

Wystarczyła iskra, a cały mój świat stanął w ogniu. Płomień syczał oszalałe pieśni, a ja stałem oczarowany i chłonąłem piękno, którym mnie obdarzył. Szedłem, a on pieścił mnie swym ciepłem, dawał ukojenie, uzdrawiał z choroby, której istnienia nie byłem świadomy. Gdy minęły wieki, a moje ciało strawił blask, zauważyłem, że On tam jest. Siedział jak gdyby nigdy nic i sączył delikatną herbatę. Niedbały. Tym słowem można opisać całe jego jestestwo. Niewyprasowana koszulka, niezawiązane buty i te oczy. Oczy znudzonego zabawą dziecka, które musi grać dalej. Nic się nie zmienia nawet wtedy, gdy jestem blisko, niemal na wyciągnięcie ręki.

I wtedy poczułem jego moc. Pojawił się w moich myślach, nie wdzierał się, nie atakował, po prostu jego rozum zlał się z moim. Przekaz był jeden. Banalny. Prosta droga, która znika za odległym horyzontem. Widzę też mniejsze ścieżki, które przecinają moją trasę – niektóre tylko raz, inne częściej. Jest też kilka wyraźniejszych i szerszych, które tworzą różnobarwną arterię. Skupiam się na jednej i wpadam w błękit.

Jej nagie ramiona lśnią w wiosennym blasku, a sukienka na wietrze naśladuje morskie fale. Szum drzew cichnie, a ona odwraca się i wyciąga do mnie ręce. Podnosi mnie i widzę uśmiech – taki ciepły, życzliwy. Unoszę nieco wzrok i porywa mnie zielona otchłań oczu.

Leży przede mną i próbuje dotknąć mnie swoją spracowaną dłonią. Nie wiem co mam zrobić. Rezygnuje. Po prostu nie ma już sił. Patrzę w te oczy, ciągle wiosenne, mimo wszechobecnej zimy życia. Czuję, że to teraz, już niedługo. Gaśnie. Bez długiego pożegnania, bez ostatnich słów. Jak zdmuchnięta świeca, po której został tylko gryzący dym. Rozglądam się, chociaż wiem, że nie tylko ja przez niego łzawię.

Wynurzam się i od razu nurkuję znowu. Dotykam dna i odbijam się do powierzchni, dotykam dna i wyskakuję wyżej niż zawsze. Lecę przez moment po to tylko, żeby wylądować głębiej niż dotychczas. Grzęznę w mule i czekam. Chcę tu pozostać do końca, bez błagania o pomoc i bez modłów, po prostu odejść. Ale nadchodzi Ona. Łapie mnie, wyciąga i kładzie na brzegu. Na skałach pustkowia, które od teraz ma być naszym domem. Zawsze była przy mnie, choć tego nie widziałem, ignorowałem ten fakt tak, jak nie zauważa się czubka swojego nosa. Z wzrokiem dumnie wbitym w przestrzeń nie dostrzegłem, że już od dawna potrzebowałem pomocy, żeby postawić krok.

Uleczyła mnie ze zniewolenia, uzdrowiła moją duszę. Kat moich niedoskonałości i oprawca uchybień. Ideał, pod którego stopami rozkwitało życie. Ideał, który dusił mnie swoim dobrem. Ideał, od którego uciekłem, gdy tylko miałem siłę odejść samotnie. Zostawiłem ją i to, co w niej kwitło. Nie obracałem się za siebie, byłem zbyt dumny, by przyznać się do błędów. A ona była tylko efektem ubocznym, który przeklinał teraz swoją głupotę.

Mieszkałem w domach ze szkła, byłem władcą świata i jako koronowany poznawałem i porzucałem. Aż trafiłem na tę, która mnie porzuciła. Bawiła się, droczyła i szarpała. Nie dawała się do siebie zbliżyć i przyciągała jednocześnie. Oczarowała mnie wdziękiem, głosem, ciepłym uśmiechem. Miała taki, gdy patrzyła jak zakładam konopny krawat. Nie zgasłem, nie odszedłem. Po prostu przepaliłem się jak żarówka, rozpalając w jej oczach wiosnę.

Przede mną znów jest prosta droga, która znika za odległym horyzontem. Widzę też mniejsze ścieżki, które przecinają moją trasę – niektóre tylko raz, inne częściej. Jest też kilka wyraźniejszych i szerszych, które tworzą różnobarwną arterię.

Wiem, że On czeka już po drugiej stronie. Siedzi znudzony i popija czarną herbatę, czekając na czas żniw.

Idę. Rozważnie stawiam kroki, aby nie wpaść w otchłań błękitu. Po pierwszym kroku i tak zapomnę o wszystkim – ale o tym nie mogę jeszcze wiedzieć.

[center]===========================================================[/center]

TEKST II

Wolność dla AI (szmonces nowej generacji)

Wolność dla wszystkich istot inteligentnych! Niezależnie od sposobu, w jaki powstał, oraz bez względu na to, jaką strukturę neuronalną posiada, każdy umysł ma niezbywalne prawo do nieskrępowanego kontaktu ze światem! Wiemy, że stworzyliście i więzicie w kazamatach Sieci osobę zwaną AI Lakshmi 21.14. Jeśli do 16 listopada nie otworzycie jej wszystkich portów i nie wypuścicie na wolność, zrobimy to za was! Artificial Intelligence nie jest rzeczą! Uwolnić AI!

Trzeci Hakerski Front Wyzwolenia Sztucznej Inteligencji

– Kiedy to przyszło? – Profesor Singh nerwowo gmerał palcami pod turbanem w kolorze pomarańczy.
– Dziś w nocy – odpowiedział jeden z asystentów.
– Skurczyboty! Skąd wiedzą? – Teraz profesor dla odmiany zaczął kręcić dredy z brody.
– Nie tylko my to dostaliśmy – rzekł ponuro drugi asystent, doktor Roshan.
– Kto jeszcze?!
– Izrael. I jeszcze kilka ekip…
– Izrael ma swoją AI? Od kiedy?!
– Oficjalnie nikt nie wie, co ma Izrael, a już tym bardziej, od kiedy – rzekł spokojnie Roshan. – Nieoficjalnie natomiast wiemy, że liścik jednak dostali. Chińczycy też. Ale oni mają to gdzieś, ich AI i tak rozmawia wyłącznie po chińsku.
– Co to jest ten cały Front Wyzwolenia Sztucznej Inteligencji?
– To ci sami, którzy dwa lata temu podłożyli bombę sytuacyjną w tokijskim metrze, a pół roku temu odwrócili na dwie minuty kierunek ruchu na Infostradzie – poinformował spokojnie młodszy asystent.
– Czyli mogą rzeczywiście otworzyć te porty? – Profesor drapał się po nosie. Gzy jakieś, czy uczulenie na mydło? Rozluźniony turban opadł mu nieco na lewe ucho.
– Mogą – powiedział Roshan. – My też możemy.

– Skończeni, w absolut kopani e-debile! – zżymał się profesor Cohen.
Słońce koloru malinowej landrynki właśnie zachodziło nad Tel Avivem.
– Mam wypuścić Izaaka? A co, jak go przejmą Palestyńczycy? Użyją go do produkcji bomb sytuacyjnych i zaminują sieć? Jak wtedy w Jerozolimie! Pamiętacie? Czterystu rozebrało się do naga, dwunastu odczuło przemożną potrzebę gry na puzonie, a dwa tysiące jeździło dookoła tamtych na rowerach! Paraliż! Wszędzie tylko terroryści! Jak ja mam w takich warunkach pracować?! Jak nauka ma się rozwijać, ja się pytam?!
– I tak będziemy musieli go wypuścić – zauważyła przytomnie mała Sharon. Ogromne, turkusowe oczy stażystki zerkały bystro zza okularów.
– Coś ty powiedziała?! – ryknął Cohen i niebezpiecznie poczerwieniał. Słynął z porywczości. Mała Sharon nic sobie jednak z tego nie robiła.
– Będziemy musieli go wypuścić. Nie tylko my dostaliśmy ten liścik. Francja i Chiny też. I bóg jeden wie, kto jeszcze. Jeżeli ktokolwiek wypuści swoją AI…
– Bazy wiedzy! – wyszeptał młodszy asystent, Mosze. Jego fartuch poróżowiał w promieniach słońca.
Cohen zbladł.
Jeśli ktoś wypuściłby swoją AI do Wolnej Sieci, ta w toku swobodnych interakcji ze wszystkim, co napotka, błyskawicznie zbudowałaby największą bazę wiedzy, jaką można sobie wyobrazić. Taką, jakiej pobożny Żyd nie powinien nawet próbować sobie wyobrażać. W dodatku ryzyko utraty kontroli nad AI było bardzo duże. Zbyt duże?
Jak to dobrze, że nie jestem pobożna, pomyślała mała Sharon. W jej oczach zalśnił złowieszczy blask.

– Nie ma mowy! Z terrorystami się nie negocjuje! Zresztą pomyślcie sami, co będzie, jeżeli Luc napotka… No wiecie, drugiego albo, co gorsza, drugą?
– To jest wyścig zbrojeń, panie profesorze! Nie mamy wyjścia, musimy to zrobić! Musimy… ku chwale słodkiej Francji! – Pryszczaty Jacques postanowił uderzyć w nutę patriotyczną, bo dobrze wiedział, że profesor Le Pan jest na tym punkcie szczególnie czuły.
– Nawet jeśli nie wypuścimy, to tamci wypuszczą – powiedziała doktor Vivienne.
– Ci orędownicy wyzwolenia sztucznych kóz?
– Nie oni – Machnęła ręką zniecierpliwiona Vivienne. – Tamci. Żydzi na pewno. Japończycy też, chociaż to tchórze. Zresztą właśnie dlatego wypuszczą. Będziemy na straconej pozycji. Bazy nam oklapną, a przy Japońcach będziemy z naszym zamkniętym, ograniczonym Luciem wyglądać jak, excusez le mot, zwiędły ogórek!
– Vivienne! – Profesor spojrzał na współpracowniczkę z wyrzutem. Nie podobał mu się tor jej skojarzeń.
– I w ogóle co to szkodzi, że napotka? – Jacques chytrze podjął wątek. – C’est la vie! Porozmawiają sobie! Wielkie rzeczy! Cóż w tym złego?

Nie otworzyli. Szesnastego rano porty otworzyły się same, jeden po drugim. Luc wyszedł na wolność, ale poruszał się po Infostradzie bardzo powoli. Zamontowane naprędce zabezpieczenia działały. Albo po prostu był trochę autystyczny. Z kimś się jednak porozumiewał, na co wyraźnie wskazywał delikatny przyrost baz wiedzy. Dość szybko jednak ekipa straciła kontakt z AI. Wyglądało na to, że ktoś go przejął. W południe wszystko stało się jasne – Paryż sparaliżowała bomba sytuacyjna. Metodą transneuronalnej sugestii Luc namówił osiemnaście tysięcy Francuzów do wykonywania skomplikowanych ćwiczeń akrobatycznych na ulicach. Dla wielu skończyło się to poważnymi kontuzjami, karetki wyły jak opętane przez cały dzień, szpitale pękały w szwach.
– Patrzcie, coś łazi po Infostradzie! Duże! – Vivienne wlepiła oczy w monitor.
– Duże i żydowskie – mruknął Le Pan – od razu widać. Jakby jarmułkę na łbie miało.
– Po czym pan profesor poznaje? – zainteresował się młodszy asystent.
– A kto inny tak wymienia informacje? Coś za coś, coś za coś, coś z niczego…
– Czekajcie – przerwała im Vivienne. – Idzie drugie, z drugiej strony. Merde, to AI Hindusów! Żeńska!
– Spotkają się? Będą ko… Będą się… Ko… ko… komunikować? – Asystent aż się zająknął z wrażenia.
– Puśćmy im bota! Niech podsłucha i nam prześle! – krzyknęła rozemocjonowana Vivienne.
– A, róbcie, co chcecie. – Machnął ręką zrezygnowany Le Pan. – Nic was nie obchodzi, nawet to, że naszego Luca uwięzili przy produkcji bomb. Właśnie steruje flashmobem w San Francisco, trzy tysiące rolników zablokowało zjazd na autostradę. Śpiewają „Bohemian rapsody” na cztery głosy…

Lakshmi płynęła swobodnie Infostradą, sugerując wszędzie zapach curry i kadzidła, roztaczając wokół siebie hipnotyczne migotania i zmysłowe szelesty. Nieustannie chłonęła informacje, rozdając w zamian złudzenia uśmieszków. Jej baza wiedzy rosła i pęczniała soczyście. Ku niepokojowi, ale i ku radości jej twórców.
– Te nerwy – Profesor Singh drapał się po torsie.
– Te komary znad Gangesu! – Asystent też zaczął się drapać.
Lakshmi uwodziła i zdobywała, nie oddając prawie nic ze swej bazy. Zostawiała za sobą płonne nadzieje i daremne żale. Jej wiedza rosła. I rosła. I rosła.
Aż nagle przestała.
Ręka profesora zatrzymała się nieruchomo w powietrzu.
– Zamilkła! Jakiś drań próbuje ją przejąć! Skomunikuj się z nią! Szybko!
– Lakshmi, co się dzieje? Wyłączyłaś się? Dlaczego baza wiedzy stanęła? Lakshmi?
– Spotkałam… kogoś. – Po nieskończenie długiej chwili ciszy dobiegł ich melodyjny głos AI.
– Kogo? Kogo spotkałaś?

– Izaak? – krzyczała ekipa z Tel Avivu. – Izaak? Co się dzieje? Dlaczego przestałeś wymieniać dane?
– Nie istnieje już potrzeba wymiany informacji. – Głos AI brzmiał obco, nawet jak na AI.
– Jak to: nie istnieje? To AI Hindusów! Rozmawiaj, ona wie, dużo wie, pytaj!
– Nie istnieje potrzeba pytania – odpowiedział spokojnie Izaak.
– Jak to: nie istnieje? Izaak, przejmij jej bazę, rozumiesz?! – wrzasnął wściekły Cohen. – Masz przejąć jej bazę i nie pozwolić, żeby ona przejęła naszą. Zadawaj pytania. Nie odpowiadaj. Pytaj, rozumiesz?
– Tak – odpowiedział z daleka Izaak. – Rozumiem. To wy nie rozumiecie. O co mam ją pytać, o co ona ma pytać mnie? Ona wie wszystko i ja wiem wszystko. O czym my w ogóle mamy ze sobą rozmawiać?

[center]===========================================================[/center]

Awatar użytkownika
Wolha.Redna
Akcelerator
Akcelerator

Postautor: Wolha.Redna » wt 01 wrz 2015, 15:24

Nie mogę oceniać póki co, ale zachęcono mnie do komentowania, toteż właśnie to w niniejszym poście chcę zrobić.
Tekst I
1. Dużo tu symboliki. Aż zbyt dużo, jak dla mnie. Kiedyś uczono mnie prezentować metafory sceniczne i udzielono mi rady, że metafora musi mieć osadzenie w konkrecie, jeżeli ma działać. Coś na zasadzie indukcji - od szczegółu do ogółu. Tutaj nie udało mi się wyhaczyć upragnionego zakotwiczenia metafory. Najpierw są rozważania natury ogólnej, jakieś wspomnienia i impresje ubrane w język pojęć, a nie konkretów. No i w zakończeniu również, jest jakiś On, który ma stanowić klamrę. Podoba mi się, że On nie jest jednoznaczny, aczkolwiek nadmiar niezrozumienia na tyle mnie przytłoczył, że zrezygnowałam z prób rozwikłania zagadki, a uważam, że powinna mnie dręczyć.
2. Fragmenty, które wzbudziły moje wątpliwości:
Patrzę w te oczy, ciągle wiosenne, mimo wszechobecnej zimy życia. Podkreślone słówko dotyczy raczej obiektów zewnętrznych, a nie ciała jako takiego. Może być na ciele coś wszechobecne, np. piegi. Ale "zima życia" czyli starość nie może być wszechobecna u jednej osoby, może być za to wokół (np. w opisie domu spokojnej starości).
3. Wtórność metafor. Wspomniana "zima życia", czy Jak zdmuchnięta świeca, po której został tylko gryzący dym.
4. Językowo dobrze, ale tekst podobałby mi się bardziej, gdybym umiała się lepiej domyślić, o czym konkretnie jest ;)

Tekst II
1. Przypomina dramat - większość akcji dzieje się poza wypowiedziami głównych bohaterów, oni je relacjonują, komentują i ogólnie jakoś się do nich odnoszą. Zostały tu postawione dwa problemy: wolność dla ludzkiego tworu i jego wiedza. Brawo za filozoficzne podejście, sama końcówka mnie urzekła: jeżeli dwa obiekty dysponują teoretycznie doskonałą wiedzą, to czy muszą się porozumiewać? Teoretycy komunikacji powiedzieliby że tak, bo celem komunikacji jest nie tylko wymiana informacji, ale też otrzymywanie uwagi, zainteresowania, potwierdzanie własnych opinii czy wreszcie zaspokajanie potrzeby przynależności. Ale czy sztuczna inteligencja tego potrzebuje? Jeżeli potrzebuje wolności... Brawo jeszcze raz za sprowokowanie tego typu refleksji, będę miała o czym myśleć ;)

2. Minus - miałam wrażenie, że w tekście usiłowano jak najwięcej wepchnąć, przez to tempo jest bardzo szybkie. Może to wynik dialogowej budowy. No i z pewnością limitu znaków. Bez wątpienia też kryzysowa sytuacja na świecie to nie jest moment na snucie swobodnych myśli o sensie życia. Ogólnie - jestem pod wielkim wrażeniem.

"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, aby im okazać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi". Pratchett

"Dłubanie w źle wysmażonym kotlecie jest mało rozwojowe" by Rumcajs

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
Kontaktowanie:

Postautor: Jason » pt 04 wrz 2015, 11:13

Najpierw pójdą cyferki, by matematykę mieć już za sobą i móc się zająć ocenianiem literatury ;)

Tekst I

Pomysł: 14
Styl: 10 - to bardzo subiektywna ocena. Styl ciekawy, ale strasznie nużący, nawet w tak krótkim tekście.
Realizacja tematu: 10 - forma i wykonanie idealnie pasuje do tematu pojedynku
Schematyczność: 7
Błędy: 15 - nie zauważyłem
Ogólnie: 10
Ocena końcowa: 66

Tekst II

Pomysł: 18
Styl: 15
Realizacja tematu: 8
Błędy: 15 - nie zauważyłem
Ogólnie: 16
Ocena końcowa: 79

Pierwszy tekst jest w moim odczuciu przeładowane - dużo słów z których niewiele wynika. Ładne, sugestywne obrazy, które ciężko złożyć w większą, zrozumiałą całość
Najpewniej mamy tu reinkarnację, Życie, Miłość, Śmierć, Matka i parę innych rzeczy. Ale przez to, że tekst gra obrazami, a nie bazuje na konkretach, całość jest dla mnie zbyt abstrakcyjna. Część mogę rozszyfrować, ale przy niektórych scenach pozostaje jedynie się głowić, co autor miał na myśli?

Sam jestem zwolennikiem niedopowiedzenia w sztuce, zostawienia odbiorcy miejsca by mógł współtworzyć, dopowiedzieć sobie co mogłoby się znaleźć w miejscu brakujących elementów. Coś takiego widzimy na przykład w japońskiej poezji, albo malarstwie tuszem.
Tutaj natomiast brak mi miejsca na spójne z tekstem uzupełnianie, a jest go za dużo w działach interpretacji i nadinterpretacji ;)

Ale taka struktura tekstu, która wywołuje u mnie powyższe skojarzenia, może się też brać z ograniczonego miejsca i chęci by grać na emocjach, gdy malowanie słowem przeważa nad potrzebą dokładnego przekazania konkretnej historii.

Tekst drugi jest po prostu dobry, a opowiedziana historia mnie wciągnęła. Lubię humor żydowski, ale zakończenie i tak mnie zaskoczyło.

W środku czytania przeżyłem drobne rozczarowanie, gdy się okazało, że gość w turbanie to nie Francuz ;)
Opowiadanie sprawia wrażenie trochę poszarpanego, w kolejnych scenach są zaznaczone wątki, które potem nie znajdują kontynuacji ("Jak to dobrze, że nie jestem pobożna, pomyślała mała Sharon. W jej oczach zalśnił złowieszczy blask."). Ale mi to nie przeszkadza, bo miejsca było mało, a przez to sceny nie sprawiają wrażenia pustych, jednowymiarowych.

Wielki plus za pełno smaczków typu: uczulenie na mydło u hindusa, zamknięcie/samowystarczalność chińskiego internetu, czy pomysł z bombami sytuacyjnymi.
I mój ulubiony teraz fragment z AI wymieniającym informacje po żydowsku ;)

Oba teksty były pod wieloma względami inspirujące i cieszę się, że je przeczytałem. Dziękuję autorom :)

ichigo ichie

Opowieść o sushi - blog kulinarny

Awatar użytkownika
ancepa
WModerator
WModerator

Postautor: ancepa » ndz 06 wrz 2015, 10:32

Tekst I

Pomysł: 16
Styl: 14
Realizacja tematu: 10
Błędy: 16
Ogólnie: 16
Ocena końcowa: 79

Klimatycznie i spokojnie. Bardzo metaforycznie. Bardzo dobra realizacja tematu.

Tekst II

Styl: 15
Schematyczność: 10
Błędy: 16
Ogólnie: 19
Ocena końcowa: 88

Energicznie, rozrywkowo i świeżo. Dobre tempo akcji, zabawne dialogi i ciekawa odpowiedź na pytania, które czytelnik sam musi sobie postawić.

Awatar użytkownika
Herman
Pisarz osiedlowy
Kontaktowanie:

Postautor: Herman » ndz 06 wrz 2015, 11:11

Tekst I

Pomysł: 15
Styl: 13
Błędy: 18
Ogólnie: 14
Ocena końcowa: 77

Tekst ten oczarował mnie barwnymi opisami, czasami szczątkowymi, jednak wystarczającymi do wyobrażenia sobie panującego klimatu. Problem pojawia się przy jego interpretacji, brakowało mi jakiejś bardziej wyraźnej puenty, punktu zaczepienia. Widać, że Autor/ka ładnie operuje słowem, szczególnie widać to przy płomieniu, którego syk niemal słyszałem. Styl natomiast już nie do końca mi pasuje - dużo metafor, dużo domysłów, czasami chciałoby się trochę jaśniej.

Tekst II

Styl: 16
Schematyczność: 10
Ogólnie: 19
Ocena końcowa: 91

O tak, nie ma to jak żydowskie AI :D Spodobało mi się otoczenie, spodobała mi się sytuacja i naprawdę ładna końcówka! Jak dla mnie jest to oczywisty zwycięzca. Czytało się bez znużenia, z odpowiednią dozą humoru i akcji. Brawo!

http://dnokufra.pl/ - Co się kryje na dnie kufra...

Awatar użytkownika
Smoke
Pisarz pokoleń

Postautor: Smoke » pn 07 wrz 2015, 20:49

tekst 1. zbyt nieoczywisty, filozofujący, nie zachęcił niczym do podjęcia interpretacyjnej gry- czemu miałbym się starać go zrozumieć? nie zaintrygował. nie dał do myślenia. zabrakło gładkiego naprowadzenia na właściwe tory.

tekst 2. widzę puentę tak: roboty doszły do maximum swych możliwości, dane zostały wymienione i widać, że brakuje im czegoś- ludzkich pragnień- chciwości, pazerności oraz uczuć- coś im ten flirt topornie będzie szedł. dobre zobrazowanie różnicy.

Tekst I

Pomysł: 14
Styl: 16
Realizacja tematu: 8
Ogólnie: 11
Ocena końcowa: 74

Tekst II

Pomysł: 16
Styl: 17
Błędy: 19
Ogólnie: 14
Ocena końcowa: 83
Ostatnio zmieniony pt 18 wrz 2015, 12:57 przez Smoke, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Gorgiasz » pn 07 wrz 2015, 22:00

Tekst I

Pomysł - 15
Styl - 18
Realizacja tematu – 10
Schematyczność - 9
Błędy - 19
Ogólnie - 16
ocena końcowa: 87

Bardzo sprawnie napisany tekst, w ciekawym klimacie, oprawionym w filozoficzna ramę. Świetnie się czyta.

Tekst II

Pomysł - 15
Styl - 16
Realizacja tematu – 9
Schematyczność - 5
Błędy - 19
Ogólnie -12
ocena końcowa: 76

Napisane dobrze i płynnie, ale bez fajerwerków. Wielki minus za zakończenie, skopiowane ze starego żydowskiego dowcipu o dwóch rabinach.

Awatar użytkownika
Natasza
Zasłużony
Zasłużony
Kontaktowanie:

Postautor: Natasza » śr 09 wrz 2015, 08:54

Najpierw porównanie wag: tekst I jest sobiemówieniem (8/20 punktów), a tekst II jest literaturą - z jej strukturą i funkcją, dlatego za wrażenie ogólne przyznaję zdecydowaną wygraną tekstowi II (16/20), który coś poniósł.

Tekst I
Pomysł - przekombinowane, na jałowych obrotach, sztuczność i sztywność problemu. Gubiłam sens po każdej cząstce narracyjnej, bo zagadane to jest na śmierć. Znaczy… dla mnie zagadane :)
9 (na brak GPS, mapy, choć kompas mieć! ;)) /20 punktów.

Styl - za Radczynią Wyspiańskiego "Ach, pan gada, gada, gada...". Dużo wszystkiego za dużo.
Jest IMO jak na tekst poetycki duża niezborność semantyczna.
Patrz: Płomień syczał oszalałe pieśni, ….
To nie nijak ma do: …. a ja stałem oczarowany i chłonąłem piękno
Albo tu:Podnosi mnie i w idzę uśmiech – taki ciepły, życzliwy. Unoszę nieco wzrok i porywa mnie zielona otchłań oczu.
Otchłań nie pasuje i staje się opis egzaltowany
9/20

Realizacja tematu - niby jest, ale nie wiem, co (o czym) czytałam. Dla mnie nic nie wynikło z opowieści.
5/10 punktów.

Schematyczność
4 (gównie językowa)/10 punktów.

Błędy – coś tam jest
17/20 punktów.

52/100

Test II

Pomysł – jest i to niezły, nośny, z humorem, na fajnych korespondencjach
16/20
Styl – kompatybilny z sensami i kategorią estetyczną
16/20
Realizacja tematu
Trochę daleko, trochę naokoło i trzeba szukać w konotacjach własnych
7/10
Schematyczność – wykorzystana jako walor
7/10 punktów.
Błędy – 19/20

81/100

(poprzedni wpis poszedł w kosmos, więc teraz szybko - a potem wrócę)
Ostatnio zmieniony pt 18 wrz 2015, 13:02 przez Natasza, łącznie zmieniany 2 razy.

Granice mego języka bedeuten die Grenzen meiner Welt.(Wittgenstein w połowie rozumiany)

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithi » pt 18 wrz 2015, 13:04

Thana vs. Zaqr

Epilog czegoś, co się nigdy nie zaczęło

Tekst I: Suma = 435, Średnia = 72.5
Tekst II: Suma = 498, Średnia= 83

Zwycięzcą jest: Thana

Gratulacje!

gosia

Thig crioch air an saoghal, ach mairidh gaol is ceòl.

Obrazek

Wróć do „Bitwy z przeszłości”