Wiedźmin

Poleć ciekawy film, który oglądałeś. Napisz swoją recenzję.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
slavec2723
Dusza pisarza
OSTRZEŻENIA: 0

Wiedźmin

Postautor: slavec2723 » ndz 16 wrz 2018, 06:36

Ostatni post z poprzedniej strony:

Obrazek

(...) zapoznam pana z moim wydawcą. To jest łajdak, jak wszyscy wydawcy. Ale uczciwy łajdak.
Paul Barz - "Kolacja na cztery ręce"

Awatar użytkownika
slavec2723
Dusza pisarza

Wiedźmin

Postautor: slavec2723 » ndz 16 wrz 2018, 18:38

Jundi, ale myślę, że nikt aż tak poważnie do tego serialu nie podchodzi. Tak interesujemy się, ale mniej więcej tak samo, jak GoTem, i niby czekamy na następne książki od Martina, ale żebyśmy siedzieli przebierając nogami, wyczekując tej szczęsnej chwili, to raczej nie.

Wydaje mi się, że się impregnujemy właśnie na wszystkie niedoróbki serialu, przygotowujemy na wszystkie sceny, które nie będą zgodne z pierwowzorem, i zwyczajnie bawimy. BO JESTEŚMY FANAMI. Bo kochamy świat "Wiedźmina" i spędziliśmy w nim kilkaset godzin (zaznaczę, że nigdy nie grałem w gry), bo chłonęliśmy wszystko co było związne z Sapkowskim. I, jak to w życiu bywa, nie raz się rozczarowaliśmy. Ale chcemy się trochę pocieszyć tym serialem, nawet zanim ujrzy światło dzienne. Pośmiać z Harrego Cavila, jako Geralta, bo w mojej opinii nadaje się do tej roli mniej niż Żebrowski. Zastanowić kto zagra Jaskra, kto Dijkstrę, kto Yennefer. Ale to tyle. To tylko zabawa :)

(...) zapoznam pana z moim wydawcą. To jest łajdak, jak wszyscy wydawcy. Ale uczciwy łajdak.

Paul Barz - "Kolacja na cztery ręce"

Awatar użytkownika
szopen
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Wiedźmin

Postautor: szopen » pn 17 wrz 2018, 07:57

Jundi pisze:Source of the post Jeden z najważniejszych i najtrudniejszych tematów w książkach Sapkowskiego to właśnie ten dotyczący rasizmu, a tu teraz takie jaja przy ekranizacji. Bo Ciri ma być czarna

Jedno nie ma nic wspólnego z drugim. Większość fanów (me included) chce adaptacji wiernej. Niechęć do czarnej Ciri nie ma nic wspólnego z rasizmem i strasznie mnie wkurzają ludzie, którzy wszelki krytycyzm zbywają bezmyślnymi oskarżeniami o rasizm. Powiedziałbym nawet, że te z duszy wyjęte oskarżenia o rasizm zaogniają jeszcze sytuację, bo nie ma nic lepszego niż powiedzieć: "chcę ,by Ciri wyglądała jak widziałem ją na setkach obrazków" i w odpowiedzi usłyszeć "ty rasisto!"

Ciri ma mieć myszopopielate włosy (a przynajmniej jasne) i zielone oczy. Geralt ma być albinosem. Yennefer ma mieć czarne włosy i fioletowe oczy. Ta trójka po prostu tkwi w masowej wyobraźni i drastyczna zmiana ich wyglądu po prostu jest bez sensu i budzi określone podejrzenia: że zmiana, gdyby faktycznie nastąpiła, byłą motywowane jedynie tzw. polityczną poprawnością i potrzebą wypełnienia kwoty "różnorodnościowej" (zwłaszcza biorąc pod uwagę poglądy polityczne Lauren Hissrich i jej ekipy, oraz reputację Netflixa), co z kolei źle wróży jakości serialu (bo zwykle to się koreluje z scenariuszem do d*). Pewne zmiany są dopuszczalne (jak Yennefer w serialu będzie oczy miała brązowe, jakoś to zniosę) a pewne nie (jak Yennefer w serialu będzie farbowaną blondyną ze sztucznym cycem, to się wk*ę).

Gdyby, powiedzmy, ktoś zrobił ekranizację Lewej ręki ciemności, ja osobiście bardzo bym się oburzał, gdyby zatrudniali tam białych aktorów (bo ani jedna postać z książki nie jest biała). I wcale nie dlatego, że jestem nienawidzących białych rasistą.

radomirdarmila.pl

a

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Wiedźmin

Postautor: Bartosh16 » pn 17 wrz 2018, 20:28

Jundi, załóżmy, że znałeś człowieka. Nie był twoim przyjacielem, nie ze wzajemnością. Znałeś go dobrze, na tyle dobrze, że gdy powstała jego biografia, czytając każdą stronę, uśmiechałeś się pod nosem, myśląc: "Faktycznie, cały on". Wierny, uczciwy, można było mu powierzyć swoje życie; aż do tragicznej śmierci oddany jednej kobiecie, swojej szkolnej miłości.
Pewnego dnia pada hasło, że na podstawie biografii nakręcą film. Myślisz: "Świetnie, będzie miło znowu móc go zobaczyć, nawet jeśli to jedynie film".
I dowiadujesz się, że twój dobry znajomy w filmie będzie biseksualnym kobieciarzem, a zginął, bo za plecami żony obracał jakąśtam. Jak się poczujesz?

I to mniej więcej są odczucia fanów prozy Sapkowskiego.

"Racja jest jak dupa - każdy ma swoją" - Józef Piłsudski

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Wiedźmin

Postautor: Romecki » pn 17 wrz 2018, 20:35

Kiedy to tak nie działa. Jest sobie autor Simmons. I jest znakomita książka "Terror". I jest nie jakaś tam luźna adaptacja, tylko ekranizacja. No jasne, coś tam pozmieniali, ale w sumie bliżej temu do ekranizacji zachowującej wierność niż do adaptacji.
I to jest - dla mnie, zaznaczę - jedno z najbardziej wkurzających doświadczeń ostatnich lat. Tak sp*****yć treść... już by lepiej wzięli sobie morsa za bohatera, zachowując przynajmniej sens dzieła. Albo przenieśli akcję do Afryki!
Co mi z tego, że autorzy serialu zachowywali troskę o wierność, skoro w efekcie powstała niemożebna kicha?

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Godhand
Junior Admin
Junior Admin

Wiedźmin

Postautor: Godhand » pn 17 wrz 2018, 20:46

Romecki pisze:Source of the post Co mi z tego, że autorzy serialu zachowywali troskę o wierność, skoro w efekcie powstała niemożebna kicha?

Masz rację, tylko imho troska o wierność zmniejsza szansę na niemożebną kichę. Bo to co jest w książce wiemy, i właśnie TO nam się podoba, w tym się zakochaliśmy i to akceptujemy. A różne pomysły scenarzystów... Mogą być dobre lub nie, te z książki są dobre - wszyscy czytaliśmy.

G.

"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Wiedźmin

Postautor: Romecki » pn 17 wrz 2018, 20:53

Kiedy nie, zupełnie nie ma żadnej gwarancji, że to, co się sprawdziło na literkach, sprawdzi się na obrazkach :) nie uwzględniacie tego, że odrębne media i targety słabo się przenikające tu som :) tj. w przeciwieństwie do Was uważam, że serial nie jest adresowany do hardkorowych graczy/czytaczy, czuję, że oni nie będą stanowić nawet 20% widowni :) (Jak w GOT, gdzie czytelnicy pierwotni to w ogóle jakiś zaniedbywalny procent był :D)

Wiem, że jestem w mniejszości, ale akurat nie w tym punkcie, który najbardziej rozgrzewa fanów, upatruję największy problem. A przynajmniej gdy mowa o kolorze skóry Ciri. Jak utalentowana będzie grająca ją aktorka, jak napisany scenariusz - to jest ważne :)

"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
Godhand
Junior Admin
Junior Admin

Wiedźmin

Postautor: Godhand » pn 17 wrz 2018, 20:59

Romku GOT nie jest dobrym przykładem, właśnie z powodu masy fanatycznych graczy po stronie Wiedźmina.

Romecki pisze:Source of the post nie uwzględniacie tego, że odrębne media i targety słabo się przenikające tu som

Uwzględniamy, tylko moja skromna osoba nie rozumie, jak hipotetyczna zmiana koloru skóry Lwiątka, wpłynie na lepszą przenikalność, lub cokolwiek innego (dla widza) będzie "lepiej".

G,

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
Kontaktowanie:

Wiedźmin

Postautor: Jason » pn 17 wrz 2018, 21:00

Jeśli dobrze pamiętam jeden wywiad, to Sapkowski uważa, że książka, gra i film, to różne media, i opowieści nie da się tak po prostu przełożyć z jednego na drugie.

ichigo ichie

Opowieść o sushi - blog kulinarny

Awatar użytkownika
Godhand
Junior Admin
Junior Admin

Wiedźmin

Postautor: Godhand » pn 17 wrz 2018, 21:02

Jason pisze:Source of the post Jeśli dobrze pamiętam jeden wywiad, to Sapkowski uważa, że książka, gra i film, to różne media, i opowieści nie da się tak po prostu przełożyć z jednego na drugie.

Nie rozumiemy się. Oczywiście, że się nie da. Ale czy elfy wyglądające jak Indianie, to właśnie był efekt tego, czego przełożyć się nie da? Czy czarna/żółta/w ciapki Ciri, to właśnie będzie to czego się nie dało przełożyć? Nie, panowie. Mówimy o zupełnie czym innym.

G.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Wiedźmin

Postautor: Romecki » pn 17 wrz 2018, 21:05

God, nie chodzi o to, że inny kolor skóry ma dać w opowieści lepszą jakość per se. Ale może dać dla osób niezwiązanych uczuciowo z literacko-growym pierwowzorem, otwierając produkt na nowe rynki :)
No wiesz, daleko nie szukać, jeśli użycie orientalnej Ciri da np. parę milionów Azjatów oglądających chętniej ten serial, to dla firmy strata pół miliona czy miliona hardkorowców, którzy się oburzą, jest opłacalną strategią.
Przecież tak właśnie się dziś produkuje kulturę. Ubolewam nad tym, nad tymi kalkulacjami, ale tak jest...

Jestem tu nieco w roli adwokata diabła, ale rzeczywiście - obawiam się o jakość. I bynajmniej nie z powodów palety kolorów :)

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
Kontaktowanie:

Wiedźmin

Postautor: Jason » pn 17 wrz 2018, 21:24

Godhand, pytanie czy jest sens to przekładać? Serial powstaje w innych warunkach niż książka. Ja bym się wstrzymał z narzekaniem jak to źle dobrali aktorów, przeinaczyli historię i zatracili ducha ksiażki, dopóki nie zobaczymy efektu końcowego.

BTW, to chyba przy Koralinie, Gaiman powiedział reżyserowi, by napisał scenariusz jeszcze raz, bo pierwsza wersja była zbyt podobna do książki, a lepiej by jego charakter był w adaptacji bardziej odczuwalny.

ichigo ichie

Opowieść o sushi - blog kulinarny

Awatar użytkownika
Godhand
Junior Admin
Junior Admin

Wiedźmin

Postautor: Godhand » pn 17 wrz 2018, 21:34

Jason pisze:Source of the post Ja bym się wstrzymał z narzekaniem jak to źle dobrali aktorów, przeinaczyli historię i zatracili ducha ksiażki, dopóki nie zobaczymy efektu końcowego.

Nie narzekam. Wyrażam obawy, a te wyraża się zanim coś się stanie ;)
I nie tyczą się one nawet Wiedźmina, a pewnego nurtu radosnych interpretacji, co oczywiście jest związane z kalkulacjami, o których pisze trafnie Romek.

G.

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Wiedźmin

Postautor: Bartosh16 » pn 17 wrz 2018, 21:41

Romecki, my tu w tym momencie mówimy o zaprzeczaniu rzeczywistości w imię forsowania popularnych idei. Spike Lee nie potrzebuje politycznej poprawności, milionów napalonych na jego twórczość czarnoskórych ludzi, żeby robić filmy promujące tematykę i aktorów czarnoskórych. Robi to, co uważa za słuszne, pracuje nad tym, jego filmy są z czarnymi, o czarnych i dla czarnych. Nie wszystkie, ale też nie da się przeoczyć, że Spike Lee to niejako piewca czarnej strony Hollywood. I w porządku; nie ma w tym nic złego.
Dlaczego nam nie przeszkadza jego twórczość? Otóż dlatego, że Spike Lee nie bierze na warsztat utartych archetypów, i nie łamie ich. Jego bohaterowie są czarni, bo właśnie tacy mają być.

Z prozy Sapkowskiego da się niemal jednoznacznie wywnioskować, że Ciri jest biała. Pisałem o tym wcześniej - chcąc zrobić serial z aktorką grającą Ciri będącą BAME, to jak nagrać "Pasję", gdzie Jezusa zagrałaby kobieta, dajmy na to. W imię parytetów płciowych.

Dlaczego w filmie "Wyścig" Jamesa Hunta gra wysoki blondyn, a Nikiego Laudę niski brunet? Z tego prostego względu, że James Hunt był wysokim blondynem, a Niki Lauda średniego wzrostu brunetem. Wyobraźcie sobie, że Hunta miały zagrać Idris Elba, a Nikiego Laudę, nie wiem, Jackie Chan. Bo BAME.

Romek, serial może być kichą niezależnie od tego, kto zagra Cirillę. Może być kicha zarówno z czarną Ciri, białą Ciri czy indiańską Ciri. Po prostu, jeśli Ciri nie będzie biała, to do tej kichy twórcy serialu będą mieli znacznie bliżej.

Na koniec mój ulubiony argument w dyskusji - odwróćmy sytuacje. Załóżmy, że pojawi się ktoś, kto zechce nagrać film o Muhammadzie Ali z Chrisem Hemsworthem w roli głównej. Albo remake "Ostatniego samuraja", gdzie wszyscy samuraje będą biali. Wyobrażacie sobie coś takiego? I larum wokół takiego wydarzenia?

"Racja jest jak dupa - każdy ma swoją" - Józef Piłsudski

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Wiedźmin

Postautor: Romecki » pn 17 wrz 2018, 21:57

Khem, Spike Lee jest fatalnym przykładem, bo on jako pierwszy pokazał rasizm czarnoskórej mniejszości wobec innych - i gdyby nie fakt, że sam czarnoskóry, to by skończył z jamkimś nożem pod żebrem, a i tak go nienawidzili serdecznie, pisząc, mu, że czarny białas :P

Awatar użytkownika
Aktegev
Dusza pisarza

Wiedźmin

Postautor: Aktegev » wt 18 wrz 2018, 08:16

Bartosh16 pisze:Source of the post Dlaczego w filmie "Wyścig" Jamesa Hunta gra wysoki blondyn, a Nikiego Laudę niski brunet? Z tego prostego względu, że James Hunt był wysokim blondynem, a Niki Lauda średniego wzrostu brunetem. Wyobraźcie sobie, że Hunta miały zagrać Idris Elba, a Nikiego Laudę, nie wiem, Jackie Chan. Bo BAME.

IMO przykład chybiony, bo film biograficzny a adaptacja fikcji literackiej to jednak różne półki. A przykład Jezusa to jeszcze inna sprawa, bo zależy, czy podejdziemy jak do postaci historycznej czy symbolu. I tak, jestem sobie w stanie wyobrazić kobietę w tej roli, choćby na zasadzie odwrócenia zasad antycznego teatru, gdzie wszystkie role grali mężczyźni. (O ile wiem, np. Judasza w "Jesus Christ Superstar" grały już kobiety.)

"Kiedy autor powiada, że pracował w porywie natchnienia, kłamie." Umberto Eco

Miłek z Czarnego Lasu /film/

Wróć do „Filmy/seriale”