Ja

Obrazek
Najlepsze z prozy
Awatar użytkownika
Miggy
Pisarz domowy
Posty: 52
Rejestracja: sob 24 sie 2013, 13:50
OSTRZEŻENIA: 0
Płeć: Kobieta

Ja

Postautor: Miggy » sob 24 sie 2013, 19:41

Tytuł na razie roboczy. Tekst, który zamierzam kiedyś skończyć, wstawiam taki sobie początek.


***

- Pani jest taka złośliwa! - mówi, a potem pociąga nosem stara zapijaczona baba.
Ja nie odpowiada. Ja jest znudzone, siedzi cicho i odwraca wzrok. Potem słyszy huk i mroczną muzykę.
- Pani o tym wiedziała? - pyta ja.
- Tak.
- Dlatego tu pani przyszła? - ja przełyka ślinę.
- Tak.
- Więc już jest po mnie?
- Tak.
Ja ma spocone dłonie i twarz. Ja prosi o jeszcze jednego drinka. Ja nie krzyczy "królowo", ja już od dawna nie mówi nic. Wcale. Ma palce w buzi, bardzo samotne stworzenie, które udaje detektywa. A potem ma milion myśli w głowie i chce mówić słowa, których nie zna nikt. Ja się bardzo boi. Bo ja żyje w strachu o nic.
Proszę dać spokój mojemu ja.

Tak właśnie myślałam, ale w ogóle nie poznałam tej starej pijaczki. Wszyscy o niej mówią, że mówi od tyłu, ale ja to tylko pierwsze słyszę. Ja tam siedziałam, czekałam na jakieś zlecenie. Od zawsze tam siedzę i czekam, aż ktoś rozkaże mi szukać jakiegoś faceta, który okaże się być wielkim poetą albo wielkim pijakiem. Ale nie, żadnych zleceń. Ta stara pijaczka to chyba w ogóle nie ma imienia, ale nie wiem. No i ją rozpoznałam. A jak ją rozpoznałam, to wiedziałam już, że to jest to.
- Nie tamto - mówi do mnie.
A potem pochylam się lekko i głowa spada, włosy lecą. Ale ja nie chcę o tym wiedzieć. Podchodzi do mnie barman i pyta czy zamawiałam żółty szalik, ale ja już nie wiem o co chodzi.

Pamiętam, miałam kiedyś takiego faceta, który mówił ciągle, że to jest mój strach, moja sprawa, moje bary, moje życie, moje mieszkanie, moje romanse, moje nieistniejące akcje detektywistyczne, a ja mu odpowiadałam: moje, moje, moje...
Zawsze moje. Wszystko, kurwa, moje.
Ale ja nie chciałam. Chciałam chodzić po ulicach, udawać faceta, trochę żyć. Pocożyć. Żyć, bo ćpanie się znudziło. Bo byłam martwa. A teraz ledwożywa. Ale jestem jakaśtam. Ja, ja. Znowu ja. Zawsze tak było, ja, ja i ja. A ja?
Nie ja.

No i on mi chciał powiedzieć, że źle skończę. Ale nie powiedział.
Skurwysyn.

To nijakie ja, które mieszkało (zawsze trzeba mieszkać, kurwa, jaka jestem dzisiaj zdenerwowana) w wynajętym mieszkaniu za pieniądze, których ja nie widziało. Ja, które pracowało. Ja istniało i chorowało na martwicę.
Matka mówi, że martwicę sobie wymyśliłam. Nieważne, podoba mi się ta nazwa. Mogę mówić co chcę, a o martwicy lubię. A potem ona podchodzi do mnie, szarpie mnie za mój wymyślony krawat i krzyczy, że dziecko mi się zgubiło. Ja nie odpowiadam. Mam dość niejadalnych matek.
Ojcowie są jadalni. Albo chorują na Wniebowstąpienie.

Pewnego dnia budzę się i poznaję. W milczeniu absolutnym krzyczę o Rimbaudzie, że mamy taki sam numer buta! Chodzę po pokoju i widzę. I wiem, że wiem. Odsuwam szuflady i zaczynam się gubić w swoich myślach. Budzę się i nie wiem.
Przecież wtedy musiałam obudzić się po raz pierwszy. Już tak stara i niepoznająca siebie w lustrze. Dlaczego musiałam obudzić się z mojego życia. Dlaczego ktoś żyje za mnie. Ja już tego nie mogę słuchać, naprawdę nie mogę. Dlaczego. Dlaczego, niech znowu zasnę. Znowu, proszę, gdzie jest ta granica między świadomością, a nieświadomością. Dlaczego nie mogę siebie poznać. Dlaczego takie obce ja.
Kto mi zapłaci za moje lęki i wszystkie strachy. Niech kogoś poboli za mnie. Potem muszę płakać i obstawiać złoty strzał, bo chyba nie umiem. Nie wiem. Tak bardzo się boję życia, które nagle do mnie przyszło. I ja nie znam mojego życia, które teraz żyje we mnie! Dlaczego muszę odprawiać tak ogromną karę! Pokutuję wszystkie pokuty każdych.
Ja! Ja! Wymyślony detektyw! Ja pokutuję!

Przecież ja nie mogę. Za bardzo mnie boli. Za co ta kara, Jezu, Jezu. Hoduję sobie kamienną twarz i mam piękne dłonie grzesznika. Ja jest grzesznikiem. Ty nie jesteś, on nie jest, ona nie jest, a ja, kurwa, jestem.
Chciałam być Najgorszą i Najgorszą zostałam.
Teraz będzie Najlepszy. A mama mi mówi, że może być już tylko najlepszy z najgorszych. Nieprawda. Nie mogę już znieść tego natłoku słów i myśli. Chciałabym uciekać, płakać, kłamać, sypiać. Ale to Ja. Żadnych ochrzczeń.

Chciałabym, a powinnam. Właściwie to pięknie śnię o przerażających przestrzeniach i garbatych nosach. Dlaczego nie powiedziano mi o uszkodzeniach mózgu. To prawda, że wmówiłam sobie życie Tego, którego nie było. Ale teraz czas przestać, czas to skończyć. Ona mówi: bierz dupę w troki, zawsze mnie to śmieszyło. A potem się okazuje, że jednak nie mówi.
Zawsze jest to „potem”.

- Cześć, witam, dzień dobry – to znaczy wchodzę tam, gdzie nie powinnam wejść.
- Cześć – odpowiadam oschle, choć mogłabym tego nie robić.
- Znowu zgubiłaś dziecko? – odwracam się, jakaś szczerząca się morda zadała mi idiotyczne pytanie.
- Czy ja naprawdę zgubiłam dziecko? – mówię szeptem do tego, do którego nie powinnam.
A on mi odpowiada: kto cię tam wie.
Kto wie? Ja wiem. Czy nie powinnam powiedzieć: mnie wiedzą! Mnie myślą! Mnie mówią! To mnie! Nie ma ja!
- Franek.
Nie, to na pewno nie. Nie. Skąd. Nie.
- Franek.
- Franek.
Przecież muszę odpowiedzieć „co”, mam dość tego słowa. Nie nazywam się Franek, ale mówią mnie Franek, więc odpowiadam „co”, bo to „co” chcą usłyszeć. A co to za różnica, imię, nie imię.
- Co.
Ale nie ma żadnego „co”.

Moje myśli uciekają w innym kierunku. Zamyślam się, urządzam w myślach wieczorek poetycki. Nie myślę, bo nie umiem. Boli mnie. Jęczę do siebie myślami. Nie chcę patrzeć, więc piję. Milcząc, piję. Bo ja jestem z tych Milczewskich, co jak trzeba mówić o poezji, to milczą. To i tak nieprawda.
Spotkałam ją wtedy, gdy byłam trzeźwa od trzech miesięcy. Doskonale to pamiętam. Spytała mnie, czy może nazwać się poetą. Ale ja wtedy nie znałam tego słowa. Taka biedna, smutna pijaczyna. To było chyba czterdzieści lat temu, a ja liczę na palcach. Taka szczupła, a nawet wychudzona, mówili na nią To Ta. Miała brązowe włosy i nieobecne spojrzenie. Zakochała się we mnie, a ja uciekłam.
- Postanowiłam udawać Franka – powiedziała wtedy do mnie Ta. Nie była pijana, trzeźwa też nie. Siedziałyśmy gdziebądź, a ja się bałam.
- Przecież to mnie mówią Franek. Czemu…
- Bo tak! – Przerywa mi wrzaskiem. – Bo się zamienimy! TO TA! TO TA! – Macha rękami i pokazuje na mnie, po czym podaje mi rękę i szepcze: Franek.
A ja odpowiadam: Ta.
- Lepiej sobie to zapamiętaj.
Zapamiętałam to i wyszłam. Po raz kolejny spotkałam ją, gdy zostałam etatową dziwką.

Teraz dziwka o imieniu To Ta, czyli Ja, robiła karierę swoim imieniem. Oprócz tego, że była dziwką i opowiadała zmyślne historie o dziwkach na krzyżu, była etatowym detektywem. A było to sto lat temu. Znałam wtedy takiego gacha, mówili na niego Gach. Zawsze miał papierosa w ustach i okulary na środku czoła. Mówił mi, że wiję się jak kotka, i że powinien się do mnie dobrać. A ja mu odpowiadałam: powinieneś.
Jeździliśmy wtedy po całym mieście, wszyscy ludzie wyglądali bardziej tak samo, niż zwykle. W ogóle nie pamiętałam o tym, że mam na imię Franek, choć to mało prawdopodobne. Gach w końcu powiedział: chciałbym zrobić coś szalonego!
Ale co, jeździmy, szukamy Bóg-wie-kogo i nikogo nie spotykamy. Jest już późno, zatrzymujemy się w barze ze striptizem. Wchodzę tam, a każdy krzyczy: To Ta! To Ta! A ja chciałabym ściąć się na łyso i chodzić w męskich pantoflach. Ale nie za to mi płacą. Płacą mi pieniędzmi, których nigdy nie widziałam, a Gach się tylko śmieje. Gdy tak siedzieliśmy i piliśmy, przypomniało mi się, że wcale mnie tam nie ma. No i potem szturcha mnie Tamta i mówi, że znowu się zawiesiłam. Przeżywałam wtedy największe zagubienie świata i czytałam Rimbauda. Po obudzeniu się wciąż byłam w barze ze striptizem.
Często spotykałam tam takiego malarza, który był zawsze zbyt pijany. A mi się marzyła tylko Dziwka Mamba, którą kiedyś spotkałam totalnie uwaloną. Myślała wtedy, że też jestem Dziwką. A ja jej odpowiedziałam: jestem. Jestem.

Te obrazy migają mi w głowie.

Zaczęłam liczyć. Pewnego dnia po prostu zaczęłam liczyć dni, a był dzień siódmy. Wyszłam z domu, a na drugie imię miałam Barbara, więc tylko powinnam wychodzić z domu, by iść na końcówę albo jechać na helu-Hel.
Już wychodzę z pociągu, wychodzę z dworca, krzyczy jakiś facet, obłędny facet: Rosiek! Rosiek! Ja się odwracam, przerażona. A on w czerwonej skórze, dwa metry, ogolony na jeża i ufarbowany na rudo, z mordą na ćpuna i kolczykiem w brwi. On idzie do mnie. I mówi, że dawno mnie tu nie było.
Ja się przestraszyłam, a ten złapał mnie za rękę. Był takim Maleńczukiem z ulicy. No i wiecznie gadał o ćpaniu. Zaczęłam pytać czy brał MXE, 3-4dmmc, pentedron, mefedron, ale on nie. On jedzie tylko na herze. Wtedy ja, dość błyskotliwie, powiedziałam: „A NEB?” Wtedy on: „MMM!” Szliśmy do meliny, która zawsze mi się marzyła. Melina, gdzie jest mnóstwo facetów z brodami i kolczykami. Mają czarne skóry i są obłędnie chudzi. A gdy już tam doszliśmy, to wcale mnie nie było.

Chodziłam czasem po ulicach z myślami: czy jeszcze kiedyś spotkam tego, który zniszczył moje życie? Nastrajałam się na tanie romansidło, na tanią kryminalną historię, na „trudne sprawy” i „ukrytą prawdę”. Tak to widziałam, te moje wędrówki, które mogłyby być wędrówkami jak w „Głodzie”, były tylko TANIM przechodzeniem z miejsca na miejsce. Moim własnym bezsensem. Ale już wtedy utraciłam swoje imię po to, żeby stać się kimś wielkim.
Przepraszam, błąd, kimś nieistotnym.

Byłam bardzo zła, żyjąc w ten sposób. Brakowało tych prowadzących mnie świateł, fanfar i groźnej muzyki, wtedy gdy jest potrzebna. Życie było pełne niepokojów, smutnych ciągnących się rozpaczy i miałkich Bogów. Miałkich jak Miałczewscy, ci pijacy. Byłam zła i zawiedziona. Zatrzymałam się w miejscu i szukałam sposobu na przeżywanie życia. Ale każdy mój pomysł był absurdalny.

Niekochany nie zdradza, a ona mnie zdradziła. Akurat wtedy, gdy sama siebie zdradzałam.
Ona, która żyła z zapomogi społecznej, była moją ulubioną kobietą. Trochę niezrównoważona z cienkimi nogami i większym brzuchem, ale dość ładna. Wystarczająca. Taka, która dużo pali i lubi, gdy się ją obraża. Taka, która dużo mówi i kocha mnie nad życie.
Moja idealna kobieta zdradziła mnie z moją drugą idealną kobietą. Ale o niej nie warto mówić. Miała tylko na imię Agata i taki dziwny wzrok. Taka etatowa narkomanka. Ciągle mówiła to „etatowa”, ale kochałam się w niej.
W końcu była siedemnasta, a Agata nigdy nie lubiła siedemnastej. Piła colę gdziebądź, a smakowała jej jak cola z wódką. Była tak zdezorientowana tym faktem, że nie potrafiła myśleć o niczym innym. Tylko cola i wódka. I o co chodzi. I gniłaby tak dalej, gdyby nie przysiadło się do niej pięcioletnie dziecko.
Ona mówi: co?
- Co? - pyta dziecko.
Idzie, wychodzi, dziecko się do niej klei, obślinia ją, wbija w nią paznokcie, doczepia się do jej nogi, Agata krzyczy i się szarpie, a dziecko się śmieje. Ona przeklina, dziecko też przeklina. A ludzie chodzą.

- Co pani! CO PANI! - wrzeszczy stara baba.
- GÓWNO! - Agata na to. Nie lubi tak mówić, ale tak mówi, bo nie wie już, co na tym świecie robić.
Złapała w końcu to dziecko i wzięła na ręce. Chciała krzyczeć, ale serce jej miękło. Rzuciła to bezpłciowe dziecko na ziemie i poszła. Zaczęło płakać. Agata też. I nie minęła godzina, a Agata już była w mieszkaniu, którego nie potrafiła nazwać swoim mieszkaniem, bo była taka... No, taka.
A gdy już tam była, to dziecko też tam było.


Byłam bardzo ciekawa, co zrobi teraz Agata. Czy dziecko sprzeda, zgubi, może zabije, zamorduje, sama nie wiem. Dziecko bez płci, ni chłopak, ni dziewczyna, jakieś nie wiadomo co, ale całkiem ładne. Bardziej zwierzątko, niż dziecko, ale może być.
Ostatnio zmieniony pn 18 lis 2013, 21:19 przez Miggy, łącznie zmieniany 3 razy.Awatar użytkownika
dorapa
Pisarz
Pisarz
Posty: 3402
Rejestracja: czw 13 sty 2011, 13:02
OSTRZEŻENIA: 0
Lokalizacja: Kozia Górka
Płeć: Kobieta

Postautor: dorapa » pn 30 wrz 2013, 19:19

Odblokowuję temat. Zapraszam do komentowania.
:)


"Natchnienie jest dla amatorów, ten kto na nie bezczynnie czeka, nigdy nic nie stworzy" Chuck Close, fotograf

Awatar użytkownika
b.art
Pisarz domowy
Posty: 50
Rejestracja: wt 25 cze 2013, 13:12
OSTRZEŻENIA: 0
Lokalizacja: +48 22
Płeć: Mężczyzna
Kontaktowanie:

Postautor: b.art » wt 01 paź 2013, 12:33

Masz zrytą głowę. Pogrzebaczem.
Twój tekst oddziałuje na wiele zmysłów. Momentami galopujesz ku jakimś mazajom wychylającym się zza widnociemnokręgu, trudno to zrozumieć, bo opowieść wygina się w wymyślny pałąk, trzeba mocno popędzać synapsy, żeby odtworzyć obraz, który malujesz. A malujesz fleszami, Twoje pióro przypomina mi lampę stroboskopową.
Momentami jest to męczące. Receptą jest przerwanie w tym miejscu i powrót z nieco wydajniejszym akumulatorem po kilku minutach/godzinach/dniach. Czasem skręcasz w rozegzaltowaną nastolatkę, której starzy zostawili chatę na dwa dni, by po sekundzie zabić kapitalnym stwierdzeniem dotyczącym "(nie)jadalnych rodziców". Nierówne to, ale sprawiasz wrażenie kogoś, kto tymi nierównymi sznurkami świadomie pociąga ...i wlewasz się wszystkimi otworami.
Jeśli popłyniesz tylko tą drogą to ktoś zwariuje - Ty lub Czytelnik - ale ja bardzo lubię, gdy ktoś w taki sposób zamiata swoje podwórko.
Świetna ta Twoja głowa.
Zryta.
Pogrzebaczem.


Wiesz? Nie istniejesz.

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator
Posty: 2899
Rejestracja: śr 01 wrz 2010, 11:20
OSTRZEŻENIA: 0
Lokalizacja: [To_be_determined]
Płeć: Mężczyzna

Postautor: Bartosh16 » wt 01 paź 2013, 12:56

Też coś napiszę :

Jak na mój gust - za dużo "ja". Wiem, że tak ma być, ale u mnie to się okazało zgubne w skutkach, bo po kilku zdaniach mózg zaczął pomijać to słowo w percepcji i nietrudno się domyślić jak przeczytałem to zdanie:

Miggy pisze:nie poznałam tej starej pi(ja)czki


kiedy mój mózg nie widzi słowa "ja" xD

Miggy pisze:obstawiać złoty strzał


Czyli? Dlaczego obstawiać złoty strzał?

Przepraszam, ale nie zauważyłem jakichś rażących błędów. Wydaje mi się, że jest napisane bardzo starannie, acz nie mogę tego jednoznacznie orzec, gdyż niespecjalnie zwracałem uwagę na formę. Treść mnie porwała.
Miggy, nienawidzę Cię z dwóch powodów.
Po pierwsze dlatego, że miałem coś robić w tej chwili i przez ten tekst zapomniałem, co to miało być.
Po drugie zaś dlatego, że płonę z zazdrości, iż nigdy czegoś takiego nie napiszę.
Rzadko zdarza mi się coś takiego czytać, nie tylko tutaj, ale w ogóle. Będzie coś dalej? Ja chcę jeszcze!
I to będzie kolejny powód, dla którego Cię znienawidzę - jeśli nie będzie dalszego ciągu.
I jeszcze jeden - jeśli wydasz, ale to już powszechna, czysta zawiść grafomana :)

A teraz poważne pytanie - skąd podstawa pod pisanie czegoś takiego? Skąd wiesz, jak myśli narkoman? Jak to zrobiłaś, że wysłałaś mnie bezpośrednio to jej/jego głowy?
Zdarzyło mi się przeczytać "Stokrotkę" i "My, dzieci z dworca ZOO", ale mam dziwne przeczucie, że to jest lepsze. Przynajmniej lepiej mi się czytało, o wiele. Te jazdy... kapitalnie opisane. Miałem wrażenie, jakbym był na tripie razem z bohaterką.
Rewelacja.


"Racja jest jak dupa - każdy ma swoją" - Józef Piłsudski

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Miggy
Pisarz domowy
Posty: 52
Rejestracja: sob 24 sie 2013, 13:50
OSTRZEŻENIA: 0
Płeć: Kobieta

Postautor: Miggy » wt 01 paź 2013, 14:45

Bardzo dziękuję za odpowiedzi! Zwłaszcza takie!

Czasem skręcasz w rozegzaltowaną nastolatkę, której starzy zostawili chatę na dwa dni, by po sekundzie zabić kapitalnym stwierdzeniem dotyczącym "(nie)jadalnych rodziców".

Nadal jestem nastolatką i czasem ta część mnie jest najgłośniejsza. Mam chaos w głowie i próbuję nad nim zapanować i wychodzi właśnie coś takiego, ale może to dlatego, że jestem nastolatką...

Czyli? Dlaczego obstawiać złoty strzał?

Chyba źle użyłam tego słowa, bo ja mówię, że "obstawiam" w sensie, że wydaje mi się, że to zrobię. Takie obstawiam, że tak.

A teraz poważne pytanie - skąd podstawa pod pisanie czegoś takiego? Skąd wiesz, jak myśli narkoman? Jak to zrobiłaś, że wysłałaś mnie bezpośrednio to jej/jego głowy?

Może to dziwne wyznanie, ale jestem narkomanką. Kiedyś ćpałam dużo psychodelików i dysocjantów, aż w końcu popadłam w depersonalizację i nie poznawałam siebie w lustrze. Właśnie w tym czasie pisałam to opowiadanie. Teraz ćpam tylko morfinę na sportowo i udaję, że sobie radzę, jeśli kogoś to interesuje.

Jeszcze raz dzięki,
pozdrawiamAwatar użytkownika
Natasza
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 5468
Rejestracja: śr 31 sie 2011, 21:11
OSTRZEŻENIA: 0
Płeć: Kobieta
Kontaktowanie:

Postautor: Natasza » wt 01 paź 2013, 16:02

Czekałam na odblokowanie tego tekstu, zaglądałam sobie do niego co kilko dni, a teraz po wyznaniu Autora, mam wątpliwości przy konstruowaniu recenzji, którą noszę od miesiąca.

To jest dobry tekst. Bardzo dobry. Oryginalny, pobudzający i taki, który pozostaje we mnie, jako czytelniku, na wiele sposobów. Świetny, świadomy język, świetne panowanie na narracją, wiraże myśli, na których trudno się odbiorcy (na wirażach, że trudno, a nie, że na myślach) i tak lubię.
Gratuluję tekstu.

[ Dodano: Wto 01 Paź, 2013 ]
b.art pisze:Czasem skręcasz w rozegzaltowaną nastolatkę, której starzy zostawili chatę na dwa dni, by po sekundzie zabić kapitalnym stwierdzeniem dotyczącym "(nie)jadalnych rodziców


Uważam, że właśnie ten rodzaj "nierównego" jest też mocą oryginalności - nieprzewidywalności. Odebranie (w nadmiernej kontroli) narratorce tych zaskakujących "ja" - zwłaszcza ja młodziutkiemu i bezradnemu
Miggy pisze: A potem ma milion myśli w głowie i chce mówić słowa, których nie zna nikt. Ja się bardzo boi. Bo ja żyje w strachu o nic.
Proszę dać spokój mojemu ja.

odbierze tej postaci swoisty background


Weryfikacja zatwierdzona przez Adriannę
Ostatnio zmieniony pn 18 lis 2013, 21:11 przez Natasza, łącznie zmieniany 1 raz.


Granice mego języka bedeuten die Grenzen meiner Welt.(Wittgenstein w połowie rozumiany)

Awatar użytkownika
Filip
Pisarz pokoleń
Posty: 1133
Rejestracja: sob 31 gru 2011, 12:51
OSTRZEŻENIA: 0
Płeć: Mężczyzna

Postautor: Filip » wt 01 paź 2013, 16:55

Hej,
tekst jaki jest, każdy widzi. Od siebie mogę dodać, że strasznie pobudza do działania, lub dołuje - kwestia tego, jak się ocenia własne możliwości. Nie zamierzam oceniać Twoich, mogę spróbować zmotywować: walcz dalej, idzie Ci za***. Pozdrawiam.

za*** ciągle jest wulgaryzmem. :( dorapa
Ostatnio zmieniony wt 01 paź 2013, 17:07 przez Filip, łącznie zmieniany 1 raz.


Coś tam było? Człowiek! Może dostał? Może!

Awatar użytkownika
Thana
Weryfikator
Weryfikator
Posty: 3974
Rejestracja: pt 26 cze 2009, 17:13
OSTRZEŻENIA: 0
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Kobieta

Postautor: Thana » wt 01 paź 2013, 17:06

Miggy, spróbuj z tym tekstem (obie części "Ja")w konkursie Chimery. Jeszcze można wysyłać, tu masz zasady: http://weryfikatorium.pl/forum/viewtopi ... sc&start=0
To jest zgrabna i całkiem odważna mikronarracja - oni takie lubią.

Edit: Albo machnij kilka nowych stron - bo Wery to też publikacja, więc mogą "Ja" nie przyjąć.


Oczywiście nieunikniona metafora, węgorz lub gwiazda, oczywiście czepianie się obrazu, oczywiście fikcja ergo spokój bibliotek i foteli; cóż chcesz, inaczej nie można zostać maharadżą Dżajpur, ławicą węgorzy, człowiekiem wznoszącym twarz ku przepastnej rudowłosej nocy.
Julio Cortázar: Proza z obserwatorium

Ryju malowany spróbuj nazwać nienazwane - Lech Janerka

Awatar użytkownika
Adrianna
Zasłużony
Zasłużony
Posty: 2520
Rejestracja: pt 24 lip 2009, 17:19
OSTRZEŻENIA: 0
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Kobieta
Kontaktowanie:

Postautor: Adrianna » wt 12 lis 2013, 22:31

Intrygujący tekst. Wciąga. Nawet kogoś takiego jak ja, kto nie przepada za chaotyczną, dziwną formą. Aż jestem zaskoczona, że czytało mi się to tak dobrze i że chcę więcej.

Mimo że język jest "szalony", to czuć, że nad nim panujesz. Nie wychodzi z tego bełkot. Niektóre pomysły, absurdalne stwierdzenia, zdania po prostu mnie rozbroiły - chociażby wspomniani przez b.arta niejadalni rodzice.

Podejmujesz ciekawy temat i robisz to brawurowo. Jest wrażenie, że do głowy Ja wręcz można wejść. Chwilami czytelnik towarzyszy jej w tripach, chwilami z Ja wychodzi bardziej wystraszona, zagubiona osoba. Ale to wszystko jest bardzo wiarygodnie, klimatycznie wymieszane.
Chyba nic więcej do dodania... Opowiadanie zrobiło na mnie wrażenie.

Pozdrawiam,
Ada


Powiadają, że taki nie nazwany świat z morzem zamiast nieba nie może istnieć. Jakże się mylą ci, którzy tak gadają. Niechaj tylko wyobrażą sobie nieskończoność, a reszta będzie prosta.
R. Zelazny "Stwory światła i ciemności"

Drzewo (SFFiH nr 3/2012) | Strach przed deszczem | Opar absurdu | Demony Witkacego | Przeciętni | Dziennik błędów | Roztańczony


Wróć do „Najlepsze z prozy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość