Obrazek
    :arrow: Zasady konkursu 18+

• duży słoik miodu porzeczkowego do wygrania!
  • na opowiadania z wątkiem erotycznym czekamy do 22 sierpnia

Czy pisarze lubią czytać książki?

Lubisz czytać książki? Podziel się wrażeniami!

Moderatorzy: Weryfikator, Poetyfikator, Moderator, Zaufani przyjaciele

Awatar użytkownika
Molly
Szkolny pisarzyna
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Molly » czw 09 sty 2020, 23:10

Bo mam dziwne wrażenie, że, przynajmniej od pewnego momentu, wolą zająć się własnym pisaniem/pisaniną, szeroko pojętą, a zwłaszcza tą dobrą literaturę mając gdzieś. Oczywiście nie wszyscy. Podoba mi się notka o Hemingway'u:

W swojej kubańskiej willi, w której mieszkał 22 lata, pozostawił dziewięć tysięcy książek. Na ponad półtora tysiąca z nich widnieją jego notatki. Bez wątpienia autor kochał czytać. Sam zresztą kiedyś powiedział, że nie ma przyjaciela równie lojalnego jak książka. Która była przyjacielem najlepszym?

W 1934 roku do Hemingway’a zwrócił się Arnold Samuelson, absolwent dziennikarstwa, który marzył o karierze pisarza. Mistrz chętnie udzielił młodemu człowiekowi kilku porad, przygotował mu też listę siedemnastu „lektur obowiązkowych”. W 1935 roku, tę samą listę, Hemingway zaprezentował w swoim artykule dla magazynu Esquire, podkreślając, że wolałby móc ponownie przeczytać je po raz pierwszy, niż otrzymywać co roku milion dolarów! Te niezwykle cenne dla niego dzieła to Anna Karenina autorstwa Lwa Tołstoja, Buddenbrookowie Thomasa Manna Wichrowe Wzgórza Emily Brontë, Pani Bovary Gustawa Flauberta, książka W. H. Hudson Far Away and Long Ago, ponownie dzieło Lwa Tołstoja, tym razem wspaniała Wojna i pokój, Iwan Turgieniew i Zapiski myśliwego, Bracia Karamazow Fiodora Dostojewskiego, Przygody Hucka Marka Twaina, Hail and Farewell George’a Moorea, Miasteczko Winesburg, Sherwooda Andersona, Królowa Margot Alexandra Dumasa, Dom pani Tellier Guya de Maupassanta, Czerwone i czarne oraz Pustelnia parmeńska Stendhala, Dublińczycy Jamesa Joycea i Autobiografie autorstwa W. B. Yeats

Dwie z tych książek w Polsce do dostania są niestety wyłącznie w wersji angielskojęzycznej, ale po zdecydowaną większość możecie sięgnąć bez najmniejszych problemów. Warto! Pamiętajcie, że wrażenia towarzyszące pierwszemu czytaniu każdego z tych dzieł są warte więcej niż milion dolarów!

Może to i prowokacyjne, co napisałam wcześniej, ale choćby po tym forum - i znowu prowokacja - gdzie wątki czytelnicze są na dalszym, dalszym planie, widać, że coś jest na rzeczy.

Awatar użytkownika
tomek3000xxl
Dusza pisarza

Postautor: tomek3000xxl » czw 09 sty 2020, 23:18

Och Molly.
Oni tu wszyscy te książki przeczytali...oprócz mnie :snooty:

Awatar użytkownika
ithulu
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithulu » czw 09 sty 2020, 23:20

Bo to forum o pisaniu, nie o czytaniu. ;)
Ale moim zdaniem czytanie to podstawowe zajęcie każdego, kto myśli o napisaniu czegoś swojego.

gosia

„Szczęście nie polega na tym, że możesz robić, co chcesz, ale na tym, że chcesz tego, co robisz.” (Lew Tołstoj).

Obrazek

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » czw 09 sty 2020, 23:23

Molly,
kiedy dotrzesz do otchłani mChatu, odkryjesz, że tam na bieżąco rozmawia się o czytanych książkach. Ale też nikt nie robi dzienniczka, bo to bez sensu.
Jak napisała Ithi - nie da się nie czytać, mając pisarskie aspiracje :)

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Awatar użytkownika
Molly
Szkolny pisarzyna

Postautor: Molly » czw 09 sty 2020, 23:32

Jak dotrzeć do otchłani mChatu? :P

Awatar użytkownika
P.Yonk
WModerator
WModerator

Postautor: P.Yonk » czw 09 sty 2020, 23:33

Molly pisze:Source of the post Jak dotrzeć do otchłani mChatu? :P
Nie musisz się o to martwić. Otchłań sama Cię odnajdzie, gdy nadejdzie czas... :P

;)

"Im więcej ćwiczę, tym więcej mam szczęścia"
"Jem kamienie. Mają smak zębów."

Awatar użytkownika
ithulu
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithulu » czw 09 sty 2020, 23:38

Molly pisze:Source of the post Jak dotrzeć do otchłani mChatu? :P

trzeba sporo pisać na forum i sezam się otwiera :)

gosia

„Szczęście nie polega na tym, że możesz robić, co chcesz, ale na tym, że chcesz tego, co robisz.” (Lew Tołstoj).

Obrazek

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Navajero » pt 10 sty 2020, 00:01

Cza czytać. Chyba, że jest się Blanką, wtedy niekoniecznie :P

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
ithulu
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithulu » pt 10 sty 2020, 00:07

Navajero pisze:Source of the post Chyba, że jest się Blanką,

Tak chciałabym - tak umiałabym
powiewną być - niby dym!
Królewną być - złote kwiatki rwać
i trenować nowe miny i przed lustrem stać!

Tak bym chciała Blanką być,
ach, Blanką być, ach, Blanką być
i na wyspach bananowych dyrdymały śnić!

Nie mam serca do czekania,
do liczenia, do zbierania,
Nie, mnie nie zrozumie pan!
Nie mam głowy do posady,
do parady, do ogłady -
to zbyt opłakany stan!

https://youtu.be/x3f_pQwUIQs

gosia

Obrazek

Awatar użytkownika
tomek3000xxl
Dusza pisarza

Postautor: tomek3000xxl » pt 10 sty 2020, 00:14

Albo pisać albo czytać... do dwóch rzeczy naraz, przecież się nie zmuszę :snooty:

Awatar użytkownika
brat_ruina
Legenda pisarstwa

Postautor: brat_ruina » pt 10 sty 2020, 08:11

ithi pisze: Bo to forum o pisaniu, nie o czytaniu.
to nie CzytatoriuM :mrgreen:

Jeszcze raz odwróciłam głowę, by zobaczyć, jak lafirynda odchodzi dumnym krokiem, plaskając głośno pośladkami

Ja sam przeczytałem już ok. 8 000 książek

Mąż mojej siostry Krystian jest nudny i śmierdzą mu stopy, smród jest do wytrzymania, nuda - nie.
Rozmawiać może tylko o sobie, osiągając szczyty erudycji. Co robi i jak, czy mógłby lepiej, albo inaczej.

Awatar użytkownika
mrs.durst1
Debiutant
Debiutant

Postautor: mrs.durst1 » pt 10 sty 2020, 08:49

Navajero pisze:Source of the post Cza czytać. Chyba, że jest się Blanką, wtedy niekoniecznie :P

Wtedy trzeba mieć znajomości i niezłe parcie...na szkło i nie tylko ;)

Awatar użytkownika
Adrianna
Zasłużony
Zasłużony
Kontaktowanie:

Postautor: Adrianna » pt 10 sty 2020, 16:08

Żaden ze mnie póki co pisarz, ale że aspiruję, a temat fajny, to się wypowiem... :P

Czy lubię czytać? Jak najbardziej. Czy czytam tyle, ile powinnam - no pewnie, że nie. I jak tak patrzę, to nawet po części wynika to z pisania (a po części z niedoborów czasu, ale to słaba wymówka)...

Jak piszę coś intensywnie (coś, na czym mi mocno zależy, co chcę spróbować wydać czy zaprezentować szerzej, bo nie liczę masy opowiadań dla znajomych, wprawek, scenek itd. itp.), to ograniczam czytanie. Teraz już odruchowo, ale swego czasu był to efekt świadomej obserwacji. Do mojej wyobraźni łatwo trafić. I bywało, że dobre książki zwyczajnie wypierały czy zniekształcały mi pomysły. Najbardziej - językowo. Żeby dawały impuls do przemyśleń, to spoko, ale nie... Nie zauważałam, kiedy ten wpływ się pojawiał. Potem sama siebie czytałam i potrafiłam rozpoznać, gdzie wkręciłam się w Marqueza, a gdzie leciał Houellebecq. I nie, to nie podnosiło jakości mojego dzieła, wierzcie mi :P

Dlatego mam takie fale. Jak intensywnie piszę, to mało czytam i to głównie rzeczy, które nie mają aż tak wyrazistego stylu i gdzieś się łapią klimatem do tego, nad czym pracuję (jakieś biografie, historie osiągnięć górskich, jakieś eseje o narko)... Potem, jak mam luźniejszy okres, to zwyczajnie nadrabiam.

A że nie chce mi się o tym pisać... cóż... Jakoś nigdy mi się nie chciało :P A odkąd w moim otoczeniu ludzie zaczęli sobie robić jakieś "challenge", "rankingi" itd., to w ogóle chyba doszedł efekt stawania okoniem.

Powiadają, że taki nie nazwany świat z morzem zamiast nieba nie może istnieć. Jakże się mylą ci, którzy tak gadają. Niechaj tylko wyobrażą sobie nieskończoność, a reszta będzie prosta.
R. Zelazny "Stwory światła i ciemności"

Teksty na portalu Esensja | Przeciętni | Dziennik błędów | Roztańczony

Blog literacko-górski: "Piszę o górach"

Awatar użytkownika
Molly
Szkolny pisarzyna

Postautor: Molly » pt 10 sty 2020, 22:23

Adrianna pisze:Source of the post Jak piszę coś intensywnie (coś, na czym mi mocno zależy, co chcę spróbować wydać czy zaprezentować szerzej, bo nie liczę masy opowiadań dla znajomych, wprawek, scenek itd. itp.), to ograniczam czytanie. Teraz już odruchowo, ale swego czasu był to efekt świadomej obserwacji. Do mojej wyobraźni łatwo trafić. I bywało, że dobre książki zwyczajnie wypierały czy zniekształcały mi pomysły. Najbardziej - językowo. Żeby dawały impuls do przemyśleń, to spoko, ale nie... Nie zauważałam, kiedy ten wpływ się pojawiał. Potem sama siebie czytałam i potrafiłam rozpoznać, gdzie wkręciłam się w Marqueza, a gdzie leciał Houellebecq. I nie, to nie podnosiło jakości mojego dzieła, wierzcie mi :P

O, świetnie ujęłaś to, co sama chciałabym zakomunikować. Cóż, jest to jakiś argument przeciwko czytaniu, tj. zwłaszcza w okresie intensywnego pisania.

Wróć do „Czytelnia”