Obrazek
    :arrow: Zasady konkursu 18+

• duży słoik miodu porzeczkowego do wygrania!
  • na opowiadania z wątkiem erotycznym czekamy do 22 sierpnia

NAJLEPSZA MINIATURA CZERWCA 2020 :arrow: GŁOSUJEMY! :text-link:

Nowa bitwa! :ulan:

Historia alternatywna??

O wszystkim co z literaturą związane.

Moderatorzy: Weryfikator, Poetyfikator, Moderator, Zaufani przyjaciele

Awatar użytkownika
Czarna Emma
Pisarz pokoleń
OSTRZEŻENIA: 0

Historia alternatywna??

Postautor: Czarna Emma » pt 17 lis 2017, 09:47

Jakiś czas temu trafiłam na książkę, traktującą o różnych alternatywach w dziejach Polski. Była to praca zbiorowa, każdy z Autorów przedstawiał jedne wybrany wątek historyczny (od czasów Mieszka do powstania "Solidarności"). Czyta się to naprawdę ciekawie, czasami ulegając sugestiom autorów.
Czy myślicie, że tworzenie fabuły, opartej na częściowo zmyślonych (przerobionych wedle zamysłu autora) wydarzeniach, mających miejsce w przeszłości, której nigdy nie było, jest zabiegiem ciekawym, czy nie? Jak Wam się czyta takie książki? :)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Historia alternatywna??

Postautor: Romecki » pt 17 lis 2017, 09:52

Mnie się czyta bardzo dobrze, ale ja nie jestem obiektywny, sam popełniłem taką powieść: http://www.empik.com/inne-okrety-pawlak ... ,ksiazka-p :D
Natomiast w Polsce jest to konwencja niszowa, słabo się przyjęła, nawet bardzo popularni na świecie autorzy z niej korzystający u nas dostali po czterech literach (np. Kay). Jednak literacko jest bardzo ciekawa, nośna i zmusza do czytania ze zrozumieniem :)

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Awatar użytkownika
imadoki
Debiutant
Debiutant

Historia alternatywna??

Postautor: imadoki » pt 17 lis 2017, 10:23

Czytałam jedną taką powieść i trochę się zawiodłam, ale może trafiłam na niewłaściwy tytuł, albo po prostu mam zbyt wygórowane wymagania. Ale po Romka chętnie sięgnę. Trzeba Rodzince podrzucić przed Świętami listę tytułów :)

Everything happens for a reason

Awatar użytkownika
Misieq79
Weryfikator
Weryfikator

Historia alternatywna??

Postautor: Misieq79 » pt 17 lis 2017, 10:26

Mnie się podoba, polecam np Timeline 191 Turtledove'a - Gdyby to konfederacja wygrała wojnę secesyjną.

Ostatecznie zupełnie niedaleko odnalazłem fotel oraz sens rozłożenia się w nim wygodnie Autor nieznany. Może się ujawni.
Same fakty to kupa cegieł, autor jest po to, żeby coś z nich zbudować. Dom, katedrę czy burdel, nieważne. Byle budować, a nie odnotowywać istnienie kupy. Cegieł. - by Iwar
Dupczysław Czepialski herbu orka na ugorze

Awatar użytkownika
imadoki
Debiutant
Debiutant

Historia alternatywna??

Postautor: imadoki » pt 17 lis 2017, 10:53

misieq79, zapisuję tytuł

Awatar użytkownika
Misieq79
Weryfikator
Weryfikator

Historia alternatywna??

Postautor: Misieq79 » pt 17 lis 2017, 11:15

imadoki, to nazwa serii i nawet nie wiem czy wydana w PL.

Ostatecznie zupełnie niedaleko odnalazłem fotel oraz sens rozłożenia się w nim wygodnie Autor nieznany. Może się ujawni.
Same fakty to kupa cegieł, autor jest po to, żeby coś z nich zbudować. Dom, katedrę czy burdel, nieważne. Byle budować, a nie odnotowywać istnienie kupy. Cegieł. - by Iwar
Dupczysław Czepialski herbu orka na ugorze

Awatar użytkownika
imadoki
Debiutant
Debiutant

Historia alternatywna??

Postautor: imadoki » pt 17 lis 2017, 11:23

misieq79 pisze:Source of the post imadoki, to nazwa serii i nawet nie wiem czy wydana w PL.

Już sprawdziłam :) To że nie jest wydana po polsku nie stanowi dla mnie problemu :)

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Historia alternatywna??

Postautor: Navajero » pt 17 lis 2017, 13:27

Czarna Emma pisze:Jak Wam się czyta takie książki? :)

Całkiem dobrze, czasem nawet takie piszę ;)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator

Historia alternatywna??

Postautor: Sarah » pt 17 lis 2017, 13:40

Navajero pisze:Source of the post Całkiem dobrze, czasem nawet takie piszę

nie może być...
dasz poczytać??:PPPP)))))))

Nie jestem w wieku, w którym nieświadomie popełnia się głupstwa.W moim wieku głupstwa popełnia się planowo i z dziką przyjemnością.

Brniesz w mgłę, a pod stopami bagno, uważaj - R.Pawlak 28.02.2018

Awatar użytkownika
Andy
Pisarz osiedlowy

Historia alternatywna??

Postautor: Andy » pt 17 lis 2017, 20:51

Czarna Emma pisze:Source of the post Czy myślicie, że tworzenie fabuły, opartej na częściowo zmyślonych (przerobionych wedle zamysłu autora) wydarzeniach, mających miejsce w przeszłości, której nigdy nie było, jest zabiegiem ciekawym, czy nie? Jak Wam się czyta takie książki?

- Ja gustuję w takich książkach; "Potop" Sienkiewicza po prostu rządzi w tej kategorii (nawet znając ze szkoły historię Polski, człowiek nie zdaje sobie sprawy, które z tych wydarzeń są prawdziwe, a które zupełnie zmyślone).
- A co do pisania: jest to trochę podobne do pisania fanfic'ów, bo masz gotowy świat i gotowych bohaterów (niektórych), ale ty dopowiadasz historię. Dla mnie super, zwłaszcza że Turbosłowanie i Lecha otworzyli niewyeksploatowaną literacko dziedzinę i można się pobawić historią alternatywną wczesnego średniowiecza. O tym nawet był ostatnio art w 'Nowej Fantastyce', albo 'Fantomie', nie pamiętam.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Historia alternatywna??

Postautor: Romecki » pt 17 lis 2017, 20:54

Andy, Boga się bój, gdzież Ty masz gotowy świat w historiach alternatywnych, kiedy ich istotą jest pokazanie, jak te światy się zmieniły pod wpływem zmiany? :) musisz nie tylko go znac, ale jeszcze przetworzyć, to czasem trudniejsze niż wymyślić od razu fikcyjny :)

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Awatar użytkownika
Godhand
Siewca Dobra
Siewca Dobra

Historia alternatywna??

Postautor: Godhand » pt 17 lis 2017, 21:45

Andy,

Z całym szacunkiem, ale porównanie pisania fanfików, które wymaga jedynie znajomości świata i jego bohaterów, do pisania historii alternatywnej, które wymaga perfekcyjnego opanowania realiów epoki historycznej, w jakiej zamierzasz osadzić historię, ale przede wszystkim rozumienia historycznych związków przyczynowo-skutkowych, mechanizmów, które determinują ruchy na politycznej szachownicy, jest karkołomnie chybione.
Pisanie historii alternatywnej, gdzie zmieniasz element i przewidujesz jak zmieni się przez to cała układanka - to jest moim zdaniem najwyższy poziom trudności (pomijając kwestię np. researchu, którego w fanfiku nie masz, a w HA masz go od groma).

G.

"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
Andy
Pisarz osiedlowy

Historia alternatywna??

Postautor: Andy » pt 17 lis 2017, 21:52

Romek Pawlak pisze:Source of the post gdzież Ty masz gotowy świat w historiach alternatywnych

To zależy, co mamy na myśli pod "historie alternatywne", czy:
a) a'la "Potop", gdzie do rzeczywistych wydarzeń i RZECZYWISTEGO ZAKOŃCZENIA wklejono zmyślony przebieg wydarzeń.
b) a'la "Adept", gdzie nastąpił fork rzeczywistości w pewnym punkcie czasu, i wszystko dalej to fikcja.

Ja mówiłem o (a). Niemniej, nawet w (b) świat wejściowy jest istniejący, i nie trzeba opisywać szczegółów, ani wymyślać, "dlaczego Polacy nie lubią Ruskich", bo to jest z nadania.

Added in 5 minutes 2 seconds:
Godhand, Romek Pawlak:
Andy pisze:Source of the post jest to trochę podobne

Godhand, nie widzę jak to co Ty napisałeś, miałoby się kłócić z tym co ja napisałem.

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Historia alternatywna??

Postautor: Rubia » pt 17 lis 2017, 22:39

Andy, według definicji (a), każda powieść historyczna z fikcyjnymi bohaterami byłaby historią alternatywną, a Aleksander Dumas jednym z jej klasyków :) Nie warto tak rozszerzać definicji, gdyż wówczas zaciera się specyfika gatunku. Pisarze zajmujący się historią często zmieniają dla potrzeb fabuły rozmaite fakty mniejszej wagi (nie tykając jednak tych istotnych), a bez fikcyjnych postaci mielibyśmy chyba wyłącznie zbeletryzowane biografie. Historia alternatywna zaczyna się wówczas, gdy pewne punkty węzłowe w dziejach ulegają radykalnej zmianie. Taki zabieg wcale zresztą nie wymaga wprowadzania elementów fantastycznych, punktem wyjścia mogą być historyczne realia, w których jedno wydarzenie/jeden ciąg wydarzeń przebiega inaczej, niż w rzeczywistości. Gdyby tak, powiedzmy, Mieszko I nie przyjął chrześcijaństwa, lecz dokonał skutecznego scalenia tych wszystkich słowiańskich, plemiennych państewek w jedno państwo - z głównym ośrodkiem kultu Świętowita w Arkonie - i został cesarzem pogańskiej Słowiańszczyzny...

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
Andy
Pisarz osiedlowy

Historia alternatywna??

Postautor: Andy » sob 18 lis 2017, 08:28

Przekonaliście mnie :)
Nie wiedziałem, że to jest konkretny gatunek. Myślałem, że mowa ogólnie o alternatywnych przebiegach historii.

Niemniej, z "Adeptem" i Turbosłowianami trafiłem ;)

Wróć do „Dyskusje o literaturze”