Obrazek
    :arrow: Zasady konkursu 18+

• duży słoik miodu porzeczkowego do wygrania!
  • na opowiadania z wątkiem erotycznym czekamy do 22 sierpnia

NAJLEPSZA MINIATURA CZERWCA 2020 :arrow: GŁOSUJEMY! :text-link:

Nowa bitwa! :ulan:

Spór o nagrodę Zajdla

O wszystkim co z literaturą związane.

Moderatorzy: Weryfikator, Poetyfikator, Moderator, Zaufani przyjaciele

Awatar użytkownika
MaciejŚlużyński
Wydawca
Wydawca
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Spór o nagrodę Zajdla

Postautor: MaciejŚlużyński » czw 14 kwie 2016, 23:09

Ostatni post z poprzedniej strony:

Monivrian pisze:Source of the post Ja bym na waszym miejscu zrobiła też listę tych wszystkich vanity-press, które poniewierają się na liście pomocniczej i bym po prostu przestrzegła na co nie głosować i bym dała sensowne argumenty.

Może Cię zaskoczę, ale ja jestem zdecydowanym przeciwnikiem wszelkiego typu list proskrybcyjnych.

Moim zdaniem to jest przeciwskuteczne i stanowi także formę reklamy dla tego typu "wydawnictw".

Jedynym sposobem skutecznej walki z taką "konkurencją" jest edukacja czytelników. Na całym świecie występuje zjawisko vanity publishing, ale to jest margines i jest to traktowane z lekkim przymrużeniem oka. U nas dopiero się to zaczęło parę lat temu, więc przyjdzie czas, kiedy wszystko się samo unormuje. Oczywiście ludzka próżność i chęć "bycia wydanym" nigdy nie zniknie, ale raczej to są obrzeża literatury (w normalnej sytuacji), a nie masówka, jak w tej chwili u nas...

A dlaczego piszę o edukacji czytelników, a nie autorów, którzy z usług takich firm korzystają? Bo autorzy ci na każdy racjonalny argument i tak odpowiadają "spiskiem wydawców", więc dyskusja z nimi jest stratą czasu. Być może niektórzy z nich nauczą się czegoś na błędach, ale raczej na błędach własnych muszą się edukować, bo na cudzych nie potrafią...

Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
Wydawnictwo Sumptibus
Oficyna wydawnicza RW2010

Awatar użytkownika
Monivrian
Dusza pisarza

Spór o nagrodę Zajdla

Postautor: Monivrian » czw 14 kwie 2016, 23:17

Przyznam ci się do czegoś, Macieju. Zanim na tym forum rozpoczęły dyskusję o Vanity-Press, sama chciałam wydać w takim wydawnictwie. Jednak, gdy przeczytałam wątki na ten temat, przestałam mieć takie parcie na wydanie w takim wydawnictwie. Więc po moim przykładzie widzę, że być może do niektórych początkujących pisarzy coś tam dociera, a może to ja jestem wyjątkiem od ogółu. W każdym razie przestałam mieć tak ogromne parcie na bycie wydaną, a samo pisanie traktuję jako przyjemność :)

Awatar użytkownika
MaciejŚlużyński
Wydawca
Wydawca
Kontaktowanie:

Spór o nagrodę Zajdla

Postautor: MaciejŚlużyński » czw 14 kwie 2016, 23:26

Monivrian pisze:Source of the post a może to ja jestem wyjątkiem od ogółu

Potwierdzam - jesteś pod tym względem dość wyjątkowa :mrgreen:

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz

Spór o nagrodę Zajdla

Postautor: Andrzej Pilipiuk » pt 15 kwie 2016, 00:36

DAF pisze:Source of the post Te Zajdle i tak już chyba mało kogo obchodzą...

Powiem tak: to kiedyś była ważna nagroda będąca uhonorowaniem autora przez reprezentatywna część naszego środowiska.
Nawet mi raz dali ;)

I dlatego mi żal, i dla tego mnie to obchodzi, i dla tego chciałbym wdrożenia programu naprawczego.

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz

Spór o nagrodę Zajdla

Postautor: Andrzej Pilipiuk » pt 15 kwie 2016, 00:41

Monivrian pisze:Source of the post Gdzie Przewodasowi nie spodobało się, że Ćwiek dostał statuetkę. I zaczął mówić, że fani Ćwieka są głupi, bo się zebrali i zagłosowali na swego idola.

Przewodas jest przypadkiem bardzo specyficznym i należy podchodzić ostrożnie do tego co mówi, co pisze i jakie ma poglądy.
Z tego co pamiętam nie chodziło o że J.Ćwiek dostał, ale o to że uprawiał dość obciachową autopromocję na imprezie. Nie tylko Przewodasa to zniesmaczyło... - ja to kładłem na karb cielęcej młodości Ćwieka i jego braku obycia w naszym środowisku... :roll:

Awatar użytkownika
Monivrian
Dusza pisarza

Spór o nagrodę Zajdla

Postautor: Monivrian » pt 15 kwie 2016, 01:51

Andrzej Pilipiuk pisze:Source of the post I dlatego mi żal, i dla tego mnie to obchodzi, i dla tego chciałbym wdrożenia programu naprawczego.

Wszyscy macie rację. Ta nagroda w obecnej formie to nieporozumienie. Plebiscyt popularności autora, a jakość tekstu ma już drugorzędne znaczenie. No i jeszcze to vanity-press. Mniej szkodliwe jest już wydawanie w małych egzemplarzach fanfików tolkienowskich, bo to komercyjnie nie pójdzie dalej w świat. Zaczynam popierać każdego, kto próbuje cokolwiek zmienić na lepsze.

Awatar użytkownika
DAF
Pisarz osiedlowy

Spór o nagrodę Zajdla

Postautor: DAF » pt 15 kwie 2016, 03:44

A tak przy okazji, te Nautiliusy, co je kiedyś Robert Szmit wymyślił, to przetrwało, czy poszło do piachu razem z SF?

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Spór o nagrodę Zajdla

Postautor: Romecki » pt 15 kwie 2016, 08:03

Dwie edycje Nautiulusów zrobił lubelski klub, organizator Falkonów. Pierwszą chyba bez kwasów, druga, cóż.... była ostatnią. To też warto mieć na uwadze.

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Awatar użytkownika
Eviva
Pisarz
Pisarz

Spór o nagrodę Zajdla

Postautor: Eviva » pt 15 kwie 2016, 08:40

Romek Pawlak pisze:Jako jedna z tych osób, które opowiedziały się za usunięciem vanity z nominacji, przytaknę Evivie: rzecz jasna, że boję się konkurencji. A że z natury jestem podły, używam wszelkich środków, aby mieć większe szanse.(...)

Tak, boję się takiej konkurencji. Zaiste.

Ironia nic tu nie pomoże - ja napisałam, jak to wygląda w oczach osoby postronnej. I dopisałam, że przecież selfy i tak szans żadnych nie mają. W ogóle są spalone już na starcie i to wszędzie.
Piszecie o vanity press, jakby to one były winne wszystkiemu złu. Owszem, to oszuści i sama zostałam przez nie oszukana - choć na przykład takie wydawnictwa jak Oficynka i Esperons Ostrogi tez żądają od debiutantów współfinansowania, wiem, bo próbowałam i tam. Jednak to nie vanity press winne są temu, że wielu czytelników ucieka od polskich książek jak od zarazy. Zobaczą polskie nazwisko na okładce i już mówią "Nie." I nie pomogą tu żadne Zajdle (nota bene od czasu nagrodzenia Ćwieka trudno mieć estymę dla tej nagrody).

Nie mówię, żem jest geniusz, lecz i nie dupa
Też bym napisał "Dziady", gdybym się uparł..
.

K.I.Gałczyński

Pisarz jest pisarzem, ponieważ pisze. Bynajmniej nie dlatego, że ma legitymację

Michaił Bułhakow

Awatar użytkownika
Namrasit
Dusza pisarza

Spór o nagrodę Zajdla

Postautor: Namrasit » pt 15 kwie 2016, 08:59

A czy taka postawa nie przyniesie czasem efektu przeciwnego do zamierzonego, jeżeli organizatorzy nie przychylą się do stanowiska autorów? Kiedy te (zue hehehe) firmy stracą poważnych konkurentów, kto wie, może same pozostaną na placu boju, a wtedy nagrodę dostanie właśnie jakieś wydane przez nie "arcydzieło". To dopiero byłaby reklama dla takich przedsięwzięć. I mało kogo będzie wtedy obchodzić, że poważni autorzy konkurs zignorowali. Czy ta nagroda ma jeszcze prestiż, czy nie, na pewno wciąż wiele osób ją kojarzy (np. ja, choć żadnego laureata wymienić w stanie nie jestem :D). Na pewno do gawiedzi oraz podobnym mi ignorantów trafi. Z tego co napisał MaciejŚlużyński to by był nawet ewenement, a więc sława międzynarodowa gwarantowana.

Uśmiechając się do deszczu mniej się moknie

Awatar użytkownika
godai
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Spór o nagrodę Zajdla

Postautor: godai » pt 15 kwie 2016, 09:32

Monivrian pisze:A ja w sumie oddałam nominacje tylko na to, co czytałam.

To chyba jedyna sensowna opcja?

Awatar użytkownika
godai
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Spór o nagrodę Zajdla

Postautor: godai » pt 15 kwie 2016, 09:34

Namrasit pisze:stracą poważnych konkurentów

Nikt nic nie straci, bo autor nie ma możliwości "wycofać się" z udziału. Może nie przyjąć nagrody. Ew. namawiać wszystkich swoich fanów, żeby nie głosowali. Ale tych vanity jest stosunkowo mało jak na całą listę, która ma ponad setkę pozycji. Z drugiej strony, do nominacji wystarczy kilkaset głosów - jakby cały nakład vanity zszedł i każdy czytelnik zagłosował, to może by i doskoczyli do tego poziomu ;)

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Spór o nagrodę Zajdla

Postautor: Romecki » pt 15 kwie 2016, 09:46

Eviva pisze:Source of the post
Romek Pawlak pisze:Jako jedna z tych osób, które opowiedziały się za usunięciem vanity z nominacji, przytaknę Evivie: rzecz jasna, że boję się konkurencji. A że z natury jestem podły, używam wszelkich środków, aby mieć większe szanse.(...)

Tak, boję się takiej konkurencji. Zaiste.

Ironia nic tu nie pomoże - ja napisałam, jak to wygląda w oczach osoby postronnej. I dopisałam, że przecież selfy i tak szans żadnych nie mają. W ogóle są spalone już na starcie i to wszędzie.

Ja przynajmniej wyrażam własne poglądy pod nazwiskiem i nie udając, że mam inne. Eviva, przecież w tej konkretnej sprawie wcale nie jesteś osobą postronną, wybacz. Jesteś stroną. Bronisz vanity, bo w taki sposób publikowałaś.
I nie chodzi w tym wszystkim o autorów, a w każdym razie nie w najważniejszym sensie. Chodzi o to, że te firmy wykorzystują fakt umieszczania swoich książek na liście pomocniczej do naganiania sobie jeleni, naiwnych, niedoświadczonych...
Co, nie widziałaś reklamy NR w ostatnich dniach? Jeśli nie, polecam poszukanie. Tam nie ma słów "lista pomocnicza". Tam jest słowo "nominacje". Będziemy udawać, że nie rozumiesz znaczenia pojęcia "nominacja do nagrody" właśnie w odczuciu osoby postronnej? :)

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz

Spór o nagrodę Zajdla

Postautor: Andrzej Pilipiuk » pt 15 kwie 2016, 10:03

godai pisze: bo autor nie ma możliwości "wycofać się" z udziału.

regulamin nagrody tego nie zabrania.

w przypadku NIKE ktoś podobne rozwiązanie przeforsował - powiedział że sobie nie życzy i wykreślono.

Awatar użytkownika
Aktegev
Dusza pisarza

Spór o nagrodę Zajdla

Postautor: Aktegev » pt 15 kwie 2016, 10:32

Monivrian pisze: Wszyscy macie rację. Ta nagroda w obecnej formie to nieporozumienie. Plebiscyt popularności autora, a jakość tekstu ma już drugorzędne znaczenie.

Zastanawiam się, o jakiej popularności tu mowa, jeśli za przyznaniem nagród głosowało na ostatnim Polconie ok 350 osób...

"Kiedy autor powiada, że pracował w porywie natchnienia, kłamie." Umberto Eco

Miłek z Czarnego Lasu /film/

Awatar użytkownika
Naturszczyk
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Spór o nagrodę Zajdla

Postautor: Naturszczyk » pt 15 kwie 2016, 11:44

Nie uczestniczę w tej dyskusji ponieważ mnie nie dotyczy - póki co nie pisuję nic co mogłoby być związane z nagrodą Zajdla, ale mam prośbę - nie wrzucajcie wszystkich selfów do jednego worka. Self-publisher to zupełnie coś innego niż self-vanity. W pierwszym przypadku, autor sam wydaje swoje książki we własnym wydawnictwie i za własne pieniądze - bo taką ma filozofię życiową i w większości przypadków stara się to robić dobrze, czyli profesjonalnie. [Zresztą to dość szerszy temat, aby tu o nim pisać, ale ja osobiście swego podejścia nie żałuję - choć zdaję sobie sprawę, że nie wszystkich zadowolę i są także tacy którzy moich propozycji nie akceptują. ] W drugim przypadku, autor płaci 'pseudo wydawcy' za druk książki i nic więcej go nie interesuje, poza "parciem na półkę".

Władysław "Naturszczyk" Zdanowicz

Wróć do „Dyskusje o literaturze”