Virginia Woolf - lektury dodatkowe

1
Jestem wielkim fanem Virginii Woolf i myślę, że koniecznym jest wyjście poza etap "podoba mi się / nie podoba mi się" w zakresie ulubionych twórców. Stąd moje pytanie: czy ktoś z Was zna może pozycje, którymi mógłbym uzupełnić swoją wiedzę na temat tej pisarki? Interesują mnie opracowania dotyczące jej prozy, omówienie poruszanych wątków (także autobiograficznych) oraz symboliki. Niekoniecznie muszą być przetłumaczone na polski. Zdecydowanie chciałbym uniknąć zbeletryzowanych biografii (o takie informacje jest łatwo), ale dotrzeć do jak najbardziej wnikliwych analiz.

No a przy okazji - jak zapatrujecie się na jej prozę?
"Tylko zmysły mogą uleczyć duszę, tak samo jak tylko dusza może uleczyć zmysły."

"Ale najodważniejszy z nas boi się samego siebie."

"(...) geniusz trwa dłużej niż piękno."

Oscar Wilde, Portret Doriana Graya

2
Temat już ma trochę czasu, ale może ktoś coś skorzysta na mojej wypowiedzi. Jeśli chodzi o wątki biograficzne, są wydane jej dzienniki oraz książka pt. "Chwile istnienia", w której są zawarte jej bardzo osobiste zapiski, w tym o dość tragicznej historii rodzinnej.
Też jestem fanką Virginii Woolf. W liceum przeczytałam jej "Własny pokój" i "Trzy gwinee" - wspaniałe, acz kontrowersyjne manifesty feministyczne. "Pani Dalloway" to piękny przykład prozy subiektywnej, podobnie jak "Pokój Jakuba". Z kolei "Orlando" to ciekawy pomysł na przedstawienie kwestii gender.
Dłuższe czytanie tej pisarki wpływa jednak destabilizująco na moje samopoczucie. Być może jest coś w tych powieściach, a może świadomość, że pisarka miała chorobę afektywną dwubiegunową, jakoś tak na mnie wpływa.
"ty tak zawsze masz - wylejesz zawartośc mózgu i musisz poczekac az ci sie zbierze, jak rezerwuar nad kiblem" by ravva

"Between the devil and the deep blue sea".
ODPOWIEDZ

Wróć do „Czytelnia”

cron