Ciemność

Obrazek
Proza poetycka.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Medea33
Pisarz domowy
OSTRZEŻENIA: 0

Ciemność

Postautor: Medea33 » wt 03 mar 2020, 17:48

Zarzuciłem sieci na wygięte ku górze krokwie dachu. Tylko tak mogłem je zamknąć w sobie.
Przeszedłem po nich ulotnymi stopami,
i jestem.
Tu.
Tylko tak.

Na zewnątrz mrok nocy przerywany nielicznymi pochodniami na blankach zamku.
Wojownicy czuwają, uzbrojeni, wyczerpani walką i czekaniem.
Za to tu, cisza i ciemność.

Pod mymi stopami owiniętymi miękką materią, maty tatami nie wydają dźwięku.
Przechodzę z komnaty do komnaty.
Przenikam.

Ludzie znużeni walką i głodem leżą w ciemności.

Mógłbym zatrzymać ten moment na wieczność, nie dopuścić, by ranek kiedykolwiek nadszedł.
Ale nie zrobię tego.
Ranek przybędzie, a razem z nim śmierć.
Dlatego tu jestem.
Tylko tak.
Nic więcej.

Otulam ich ciemną płachtą nocy by mogli śnić. Po raz ostatni.
Ściszam szczęk mieczy i arkebuzów. Statki w zatoce nie odpalą swych ogłuszających dział.

Dziś.
Teraz.
Tu
– Tylko sen.

Znużeni walką i głodem leżą w ciemności obok siebie. Przy sobie.
Mały chłopczyk w objęciach kobiety.
Płomyczek życia.

Śnij o zielonych polach ryżowych, o pracowitych kaczkach na wodzie, o dostojnych żurawiach i o myszach harcujących w workach pełnych ziaren. Śnij o słodkich ciastkach i trzepoczącym na wietrze karpiem-latawcem koinobori.

Wiatr zmienił kierunek i trzepocze chorągiewkami.
Zbliża się ranek.
Czas odejść, oddać noc dniu a życie śmierci. Zwijam me sieci z dachów.

Dzień nie należy już do mnie. To ich dzień. Ostatni.
Dzień mieczy i krwi, wściekłości i konania.
I ciszy w niebiosach.

Ciemność odchodzi.

Dream dancer

„Od momentu, kiedy wziąłem twoją książkę do ręki, do momentu, kiedy ją odłożyłem, tarzałem się ze śmiechu. Zamierzam ją kiedyś przeczytać."
Groucho Marx,
"Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej tam Prosiaczka nie było."

Awatar użytkownika
Wrotycz
Pisarz osiedlowy

Ciemność

Postautor: Wrotycz » śr 04 mar 2020, 16:38

W przeciwieństwie do "Przez szybę- rozterki pisarza" (tekstu będącego raczej zwykłą miniaturą) "Ciemność" jest klimatyczna, poetycka w kreśleniu fabuły, intryguje.
Szesnastowieczna (?) Japonia.
Medea33 pisze:Source of the post Zarzuciłem sieci na wygięte ku górze krokwie dachu.
- zdanie inicjujące, jak dla mnie trudne do rozgryzienia, dopiero kiedy dotarłam do ryżowych mat tatami - zobaczyłam te wznoszące się ku górze, wygięte rogi dachów, charakterystyczne nie tylko dla pagód, ale w ogóle starej architektury Japonii.
(Zarzuciłem sieci na krokwie dachu, wygięte ku górze. - nie lepiej?)

Ciemność, a właściwie sen i wyciszenie oznak walki - jako dar dla broniącego się zamku. Fajne, Podobno ciemna materia (wg pewnej kosmologicznej hipotezy) umożliwia trwanie naszego Kosmosu.
Czyj dar? Tekst nie mówi, tym bardziej, że prowadzony jest w narracji pierwszoosobowej. Tajemniczy ktoś może wszystko, ale decyduje się jedynie na otulenie swoimi sieciami zagrożonego miejsca. W końcu Japonia to Kraj Wschodzącego Słońca, jak niby zabrać jej wschód?:)
To postać z mitologii? Odniesienie do animy? Nie mam pojęcia.
Ale nieważne, historia wciągnęła.

Forma zapisu skądinąd znana. Język uproszczasz, ale niekonsekwentnie, to dobrze. Metafory, o ile nie są dopełniaczówkami, wymagają skomplikowania.
Zazgrzytało często padające: "tylko". To niuans.
Warto było zagłębić się w "Ciemność".

Awatar użytkownika
Medea33
Pisarz domowy

Ciemność

Postautor: Medea33 » czw 05 mar 2020, 19:36

Twoja wizyta tutaj i dobre słowo, to dla mnie zaszczyt :) . Cieszę się że się spodobało. Czasem coś mnie tak nachodzi…

Wrotycz pisze:Szesnastowieczna (?) Japonia.

Blisko, to a propos oblężenia zamku w Osace 4-5.06.1615, ale tak naprawdę to przecież bez znaczenia, masakry na zamku mogły być wszędzie i w różnych punktach historii. Zawsze się staram, żeby było jak najmniej dokładnych określeń miejsca i czasu, wolę dać czytelnikowi pole do wyobraźni.

Wrotycz pisze:- zdanie inicjujące, jak dla mnie trudne do rozgryzienia

Racja, byłoby dobrze coś już na wstępie wspomnieć o Japonii ale nie bardzo wiedziałam jak, bo zamek to nie pagoda

Wrotycz pisze:(Zarzuciłem sieci na krokwie dachu, wygięte ku górze. - nie lepiej?)

Nie sądzę. Niewiele tłumaczy, poza tym, to ma być jedno całe zdanie na jednym wydechu

Wrotycz pisze:To postać z mitologii? Odniesienie do animy? Nie mam pojęcia.

Wow, tyle interpretacji, nawet o tym nie pomyślałam 8) .

Dream dancer

„Od momentu, kiedy wziąłem twoją książkę do ręki, do momentu, kiedy ją odłożyłem, tarzałem się ze śmiechu. Zamierzam ją kiedyś przeczytać."
Groucho Marx,
"Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej tam Prosiaczka nie było."

Awatar użytkownika
Feder9
Pisarz domowy

Ciemność

Postautor: Feder9 » czw 05 mar 2020, 20:37

Medea33 pisze:Source of the post Zarzuciłem sieci na wygięte ku górze krokwie dachu

i wystarczy
Medea33 pisze:Source of the post Na zewnątrz mrok nocy przerywany nielicznymi pochodniami na blankach zamku.

bez nocy
Medea33 pisze:Source of the post Wojownicy czuwają, uzbrojeni, wyczerpani walką i czekaniem.Za to tu, cisza i ciemność.

bez sensu
Medea33 pisze:Source of the post Mały chłopczyk w objęciach kobiety. Płomyczek życia.

to dobre
Medea33 pisze:Source of the post a życie śmierc

wyciąć koniecznie
Medea33 pisze:Source of the post Dzień nie należy już do mnie. To ich dzień. Ostatni. Dzień mieczy i krwi, wściekłości i konania. I ciszy w niebiosach. Ciemność odchodzi.

to nie z tym tekstem

i mamy fajny biały

Wykształcenie jest wynikiem naszej ignorancji - parafraza

Awatar użytkownika
Wrotycz
Pisarz osiedlowy

Ciemność

Postautor: Wrotycz » sob 07 mar 2020, 15:18

Medea33 pisze:Source of the post Blisko, to a propos oblężenia zamku w Osace 4-5.06.1615

Nie miałam pojęcia o zamku w Osace, o tej historii... a pisząc wiedziałaś, że żona właściciela zamku miała na imię - Sen?
Foto:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_%C5 ... l_2005.JPG

Awatar użytkownika
Medea33
Pisarz domowy

Ciemność

Postautor: Medea33 » wt 10 mar 2020, 18:39

Dziiiwne ;)

Dream dancer

Groucho Marx,

Awatar użytkownika
Wrotycz
Pisarz osiedlowy

Ciemność

Postautor: Wrotycz » ndz 17 maja 2020, 15:39

Mnóstwo takich nieświadomych powiązań zaskakuje. Chmura mentalna, prastara, w akcji:)

Wróć do „Proza poetycka”