Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Mezopotamia w literaturze

Pomysły, inspiracje, fabuły i inne bolączki pisarzy

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Izzaker
Zarodek pisarza
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Izzaker » pn 31 lip 2017, 22:58

Witam,
Wspominałem już na forum, że ostatnimi czasy zajmuje się historią Międzyrzecza, a raczej osadzeniem własnej fabuły w okresie świetności tego regionu. Brakuje mi jednak materiałów, z których zaczerpnąłbym wiedzę na temat tamtejszego klimatu, życia codziennego szczególnie w Babilonie, architektury miasta, warstw społecznych (ich szczegółowej charakterystyki ), a w końcu życia codziennego króla Nabuchodonozora i jego wypraw na Jerozolime.

Póki co, mam do dyspozycji:
- Runą mury Babilonu - L. Adkins
- Spotkanie ze starożytna Mezopotamią - J. Frankowski
- Mitologia hetyckiej Anatolii - M. Popko
- Kodeks Hammurabiego - M. Stępień
- Tak żyli ludzie w Babilonie - Wydawnictwo Dolnośląskie
-Życie codzienne w Babilonie i Asyrii - G. Contenau

Oraz mnogość pojedynczych notatek internetowych traktujących o religii Babilończyków, astrologii, legend i mitów, oraz Biblijne historie dotyczące Nabuchodonozora, jego wypraw na Jerozolimę, Babilońską niewolę wraz z przepowiedniami proroka Daniela.

Potrzebuje jednak więcej aby dokładnie zrozumieć przede wszystkim styl myślenia króla, jego przybocznych doradców oraz ludu względem panowania dynastii chaldejskiej.

Gdyby była również możliwość lub ktoś miałby pod ręką jakiegoś typu program, manuskrypty, czy mapy odnoszące się do architektury Babilonu i Jerozolimy to byłbym wdzięczny. Poszukuję również wzmianek na temat ówczesnego prowadzenia wojen, walki wręcz, typów broni, itp.
Ostatnia pozycja Contenau jest nader pomocna i szczegółowa, do tej pory pracowałem w jej oparciu, lecz zaczyna mnie powoli ograniczać.

I jeszcze jedno pytanie ogólne. Poradzi mi ktoś, w jaki sposób bez studiowania filologii polskiej w równie dobrym stopniu opanować gramatykę i stylistykę językowa?

Dziękuję za wszelką pomoc. Jestem właśnie w trakcie pisania powieści, mam już 5 rozdziałów teraz jednak, przyszedł czas na refleksje i pewne zmiany kosmetyczne, gdyż stwierdziłem, że lepiej moja fabuła zabrzmi jeśli będzie opowiedziana narracja pierwszoosobową i z przestoju wywołanego zmianą tych pięciu rozdziałów, rozpocząłem kolejne poszukiwania materiałów do pomocy.
Pozdrawiam Izzak.

"Jest piękna, urocza! Czasem jak ogromne drzewo w kwiatach, czasem jak biały narcyz, drobny i smukły. Twarda jak diament, łagodna jak światło księżyca. Ciepła jak promień słońca, zimna jak gwiazda. Dumna i daleka jak szczyt w śniegach, wesoła jak wiejska dziewczyna, która wiosną wplata stokrotki w warkocze."

"My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano."

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Postautor: Rubia » pn 31 lip 2017, 23:50

Przychodzi mi na myśl H. W. Saggsa Wielkość i upadek Babilonii (w serii Ceramowskiej, czyli Rodowody cywilizacji PIW) oraz trochę odmienna w założeniach M. Riemschneider Od Olimpii do Niniwy w epoce Homera (też PIW i ta sama seria w wersji nieco wcześniejszej). To ciekawe studium relacji międzykulturowych.
No i oczywiście S. S. Montefiore Jerozolima. Biografia. Trochę bałaganiarska, trochę przeładowana szczegółami nie zawsze potrzebnymi, ale warta uwagi, bo miasto jest w niej traktowane jak żywa istota.

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
Strach na wróble
Pisarz osiedlowy
Kontaktowanie:

Postautor: Strach na wróble » wt 01 sie 2017, 09:00

Potrzebuje jednak więcej (Izzaker)

1. W każdej z wymienionych przez Ciebie pozycji masz zestawioną bibliografię / literaturę.
2. Odpal gugiela i poszukaj po uniwersytetach katedr historii i prowadzonych przez nie przedmiotów, tam też jest literatura (typu https://usosweb.uw.edu.pl/kontroler.php ... -DW0016-OG) )
3. Na wiki pod hasłem https://en.wikipedia.org/wiki/Neo-Babylonian_Empire masz parę pozycji (niestety po angielsku; pod polskim hasłem brak literatury)
4. Rekomenduję zwrócenie się do pasjonatów http://historycy.org/ , albo w postaci pytania na forum albo na priv do ludzi moderujących w starożytnej

Tak w ogóle - wszystko zależy od stopnia dokładności jaki bierzesz za cel. Być może chcesz drobiazgowo odtwarzać realia i mentalność ówczesnych ludzi. Tylko że ówczesna mentalność może się okazać hermetyczna dla współczesnego czytelnika. Odbiorcy nie będą rozumieli motywów postępowania i sposobu myślenia Twoich bohaterów. Musiałbyś (każdorazowo?) objaśniać, o co biega. To dodatkowa komplikacja przy komponowaniu książki. Nie lepiej opisać tę mentalność nieco anachronicznie, tak by była zrozumiała dla nas, żyjących tu i teraz? Dzięki temu raz - odpada Ci część studiów, dwa - łatwiej to pisać.

I jeszcze jedno pytanie ogólne. Poradzi mi ktoś, w jaki sposób bez studiowania filologii polskiej w równie dobrym stopniu opanować gramatykę i stylistykę językowa? (Izzaker)

Imho czytać dużo dobrej literatury.

Strach herbu Cztery Patyki, książę na Miedzy, Ugorze etc. do usług

Wróć do „Kreatorium”