Obrazek Weryfikatorium

ulotność światów

Pomysły, inspiracje, fabuły i inne bolączki pisarzy

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Cecylia
Kmiotek
OSTRZEŻENIA: 0

ulotność światów

Postautor: Cecylia » sob 07 gru 2019, 17:17

Drodzy,
mam (być może) nietypowy problem z pracą nad różnymi pisarskimi projektami.

Należę do osób, które zarówno podczas konsumpcji jakiegoś dzieła, jak i jego tworzenia bardzo zwracają uwagę na klimat, nastrój, wyobrażenie świata przedstawionego. Przyroda, pory roku, obecne w danym czasie zapachy działają na mnie bardzo inspirująco.

Jednak ma to jeden bardzo duży minus - zabieram się za jakiś nowy projekt pod wpływem tych inspiracji, umieszczam moją historię w tym klimacie, tworzę świat wokół, po czym zanim zdążę dokończyć wstępny szkielet projektu pora roku się zmienia i już kompletnie ,,nie czuję" aury wykreowanej rzeczywistości.

Przychodzą pomysły na kompletnie inne rzeczy i zarzucam poprzedni projekt, by (prawdopodobnie) wrócić do niego za rok - wtedy na ogół chęci i inspiracje wracają. Jednak, jak wiadomo, nie da się w ten sposób na poważnie nad czymś pracować.
Czy miewacie podobne problemy? Podpowiecie jakieś rozwiązania?

Awatar użytkownika
Jason
Akcelerator
Akcelerator
Kontaktowanie:

ulotność światów

Postautor: Jason » sob 07 gru 2019, 23:25

Dla mnie ten problem brzmi jak szczególny przypadek "Weny" Zasada jest podobna: pod wpływem atmosfery/inspiracji/weny pisze się łatwo i barwnie, ale gdy ten czynnik znika, to pisanie staje w miejscu.

Przekazałbym tutaj radę uznanych pisarzy: trzeba pisać również wtedy, gdy nic cię nie inspiruje. Wiesz co ma się znaleźć w książce i to opisujesz, słowo po słowie, scena po scenie. Potem poprawiasz do skutku. Jak sama zauważyłaś, nie ma innej drogi, bo jeśli chcesz skończyć powieść, to musisz w rozsądnym czasie napisać kilkaset stron.

To co pomaga:
1. Rytuał i systematyczność - w określone pory siadasz do pisania i koncentrujesz się tylko na tym. Napiszesz mało? Ok, może jutro będzie więcej. Wszystko wyszło drętwo? Też dobrze, zawsze można poprawić później. Ważne by regularnie znajdować czas na pisanie, bo gdy wypadniesz z rytmu, to trudniej do niego wrócić.
2. Doświadczenie - im jesteś lepsza, tym łatwiej będzie przelewać słowa na papier

Pozostałe rzeczy to tylko dodatki, które zależą od osoby. Jeśli nie przykleisz tyłka do krzesła i nie skupisz się na skończeniu powieści/opowiadania, to nic nie pomogą. Jakiekolwiek sztuczki znajdziesz, ważne by działały u ciebie i prowadziły we właściwą stronę. Np zmienianie projektu A na B gdy jesteś zmęczona pierwszym jest ok, jeśli potem do A wrócisz, zamiast zaczynać C, D, E, F...

ichigo ichie

Opowieść o sushi - blog kulinarny

Awatar użytkownika
Cecylia
Kmiotek

ulotność światów

Postautor: Cecylia » ndz 22 gru 2019, 22:47

Jason, wielkie dzięki za opinię! Wzięłam ją sobie do serca i będę nad tym pracować.

Wróć do „Kreatorium”