Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Maszyna do Pisania Bondy. Co myślicie?

Wszystkie pytania o sprawy techniczne dotyczące pisania

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Iwoneczka
Pisarz domowy
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Iwoneczka » śr 27 cze 2018, 20:26

Zastanawiam się nad zrobieniem w przyszłym roku kursu kreatywnego pisania. Z wywiadu, jaki zrobiłam wynika, że najlepiej wybrać się na zajęcia organizowane przez Maszynę do Pisania.
Ja myślę o warsztatach prowadzonych przez W. Chmielarza.
Co myślicie o takiej formie doszkolenia warsztatu pisarskiego? Trochę to kosztuje, czy warto? Może ktoś uczył sie w MdP? Albo słyszał coś od znajomych?

Awatar użytkownika
Alicja Minicka
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Alicja Minicka » śr 27 cze 2018, 21:11

Katarzyna Bonda jest autorką poradnika "Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania". Może zacznij od jego przeczytania.

Awatar użytkownika
Iwoneczka
Pisarz domowy

Postautor: Iwoneczka » śr 27 cze 2018, 21:14

Zakupiłam i przeczytałam. Czytałam i słuchałam też porad innych pisarzy. W chwili obecnej piszę opowiadania, by "się rozpisać" i przyszłościowo myślę o kursie.

Awatar użytkownika
Alicja Minicka
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Alicja Minicka » śr 27 cze 2018, 21:18

Ja bym zdecydowała na podstawie lektury książek obu tych Autorów. Powodzenia :)

Awatar użytkownika
Kareen
Pisarz osiedlowy

Postautor: Kareen » czw 28 cze 2018, 22:19

Ja ogólnie jestem samoukiem i jakoś nie ciągnie mnie do tego rodzaju kursów. Wychodzę z założenia, że jeśli chodzi o pisanie, to trochę kwestia, że trzeba mieć do tego bakcyla, ale też jednocześnie jest to rzemiosło, więc po prostu trzeba pisać, pisać i jeszcze raz pisać. No i nie wierzę jakoś, żeby była jedna złota recepta na pisanie dobrych książek. ;)
Ale, gdybym była na Twoim miejscu, to pewnie zrobiłabym tak, jak napisała Alicja + ew. poczyniła mały research, poszukała osób, które korzystały z danego kursu, jeśli da radę i zapoznała się z ich opiniami.

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Alicja Minicka
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Alicja Minicka » czw 28 cze 2018, 22:38

Ja też nie wierzę w takie kursy. Uważam, że topowi pisarze idą za ciosem i publikują poradniki oraz prowadza szkolenia, bo wiadomo, że chętnych nie zabraknie.Ale to mój punkt widzenia i mogę się mylić. W końcu trzeba korzystać z każdej okazji, by doskonalić warsztat :)

Awatar użytkownika
Kreator
Pisarz osiedlowy

Postautor: Kreator » pt 29 cze 2018, 08:02

Wziąłem wspomnianą w temacie książkę Bondy dawno z biblioteki. Nie doczytałem niestety. Jakieś tabelki i wykresy na końcu się pojawiły. To nie dla mnie, język to nie matematyka. Mnie też się wydaje że w literaturze liczy się oczytanie i odrobina talentu. Jeśli jest się pracowitym, reszta sama przyjdzie. Żadne tabelki i wykresy ani nawet kursy tutaj nie pomogą. Uważam że do pisania trzeba też mieć pewną wrażliwość jakieś tzw bogate wnętrze. Lepiej wrzucić co jakiś czas swój tekst na takie forum jak to, uwaznie słuchać o swoich i uczyć się na cudzych błędach, a nie że pójdę na kurs i nauczą mnie pisać. No way.

Awatar użytkownika
Iwoneczka
Pisarz domowy

Postautor: Iwoneczka » pt 29 cze 2018, 17:19

Dzięki wielkie za odpowiedzi!
Pomogliście mi w podjęciu decyzji. Dam sobie spokój z tym kursem.
Po pierwsze: to ok. 4-5 kilkugodzinnych spotkań, przeprowadzonych w Warszawie (Chmielarz). Osób uczestniczących jest ok. 10. Zastanawia mnie, co przez tak krótki czas można zrobić - pewnie to praca nad jakimś tekstem każdej z osób.
Po drugie: z dojazdami i noclegami (jestem ze Szczecina) taki kurs kosztowałby mnie ponad 2000 zł, a nie mam przekonania, że jest tego wart.
Po trzecie: cieszę się, że trafiłam na Weryfikatorium. Nie wiem, czy mam talent, czy potrafię pisać. Liczę, że po zamieszczeniu mojego tekstu na forum dowiem się nad czym muszę popracować. Chcę pisać, bo sprawia mi to niezwykłą przyjemność. Z racji tego, że nie chcę porywać się z motyką na słońce i od razu brać się za pisanie powieści, zaczęłam pisać opowiadania. Właśnie skończyłam trzecie i wysyłam je na konkurs, niestety ze względu na zapisy w regulaminie nie mogę zamieścić fragmentów w Internecie. Może dopracuję moje pierwsze i poddam Waszej ocenie:)
Dzięki! :)

Awatar użytkownika
Kareen
Pisarz osiedlowy

Postautor: Kareen » sob 30 cze 2018, 08:08

Iwoneczka, cieszę się, że pomogliśmy w wyborze. ;)
Pisz, pisz, przede wszystkim pisz! Tak jak już wspominałam - ćwiczenia czynią mistrza. Innego, magicznego sposobu nie ma. Nie od razu Rzym zbudowano, czyż nie? ;)

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Gorgiasz » sob 30 cze 2018, 09:27

Chcę pisać, bo sprawia mi to niezwykłą przyjemność.

I to jest najważniejsze!

Awatar użytkownika
martar
Pisarz domowy

Postautor: martar » sob 30 cze 2018, 09:53

Zastanawiam się, czy ktoś słyszał o przypadku pisarza, który przed debiutem korzystałby z tego typu kursów?

Kiedyś przez przypadek brałam udział w warsztatach literackich prowadzonych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Pisarki ze mnie nie zrobiły, ale zyskałam przydatną wiedzę na temat redakcji tekstu. No i była to dla mnie pierwsza w życiu okazja żeby porozmawiać z prawdziwym pisarzem ;)
Nie pamiętam, który to był rok (z 8 lat temu??). Wystarczyło wysłać opowiadanie na konkurs i zostać laureatem, żeby wygrać kilkudniowy pobyt we Wrocławiu (opłacono mi hotel, wyżywienie, udział w warsztatach i wykładach festiwalowych, płaciłam tylko za transport). Bardzo dobrze wspominam to doświadczenie.
Wydaje mi się, że podobne konkursy są organizowane corocznie w ramach MFK. Nie wiem, czy nagrody są nadal takie same, ale polecam spróbować, nawet jeśli kryminał nie jest Twoim docelowym gatunkiem.

Awatar użytkownika
Tymek
Szkolny pisarzyna

Postautor: Tymek » sob 30 cze 2018, 21:09

W Ameryce to dosyć popularne, ale oni mają tez w szkole z tego co pamiętam lekcje do wyboru na ten temat.

Takim sztandarowym przykładem pisarza po wielu kursach jest Sanderson, zresztą w internecie krążą kursy, które sam prowadzi.
Chyba nawet legalnie wstawione.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » sob 30 cze 2018, 22:12

Na kursach można nauczyć się technikaliów: zasad posługiwania się językiem, sposobów zapisu dialogów czy didaskaliów, ale nikt nie zostanie z tego powodu pisarzem. Pisanie jest czynnością na swój sposób intymną i nikt nie może pokazać nam jak to robić. Każdy musi wypracować własny styl.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Augusta
Pisarz
Pisarz

Postautor: Augusta » ndz 01 lip 2018, 14:13

martar pisze:Source of the post Zastanawiam się, czy ktoś słyszał o przypadku pisarza, który przed debiutem korzystałby z tego typu kursów?

Kiedyś przez przypadek brałam udział w warsztatach literackich prowadzonych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Pisarki ze mnie nie zrobiły, ale zyskałam przydatną wiedzę na temat redakcji tekstu. No i była to dla mnie pierwsza w życiu okazja żeby porozmawiać z prawdziwym pisarzem ;)
Nie pamiętam, który to był rok (z 8 lat temu??). Wystarczyło wysłać opowiadanie na konkurs i zostać laureatem, żeby wygrać kilkudniowy pobyt we Wrocławiu (opłacono mi hotel, wyżywienie, udział w warsztatach i wykładach festiwalowych, płaciłam tylko za transport). Bardzo dobrze wspominam to doświadczenie.
Wydaje mi się, że podobne konkursy są organizowane corocznie w ramach MFK. Nie wiem, czy nagrody są nadal takie same, ale polecam spróbować, nawet jeśli kryminał nie jest Twoim docelowym gatunkiem.

Tak, całkiem niedawno wspominałam o Annie Płowiec. Autorka debiutowała właśnie w wydawnictwie znak. Zanim tak się stało, skorzystała z kilku kursów :)

f

Awatar użytkownika
Jim Skalniak
Pisarz osiedlowy

Postautor: Jim Skalniak » ndz 01 lip 2018, 17:11

Navajero pisze:Source of the post (...)nikt nie zostanie z tego powodu pisarzem

Chyba nikt tak nie myśli? :)
Wydaje mi się, że takie kursy byłyby czymś bardzo pomocnym dla początkujących pisarzy (jak ja), szkoda tylko, że ceny są tak wygórowane, że dla przeciętnego zjadacza chleba to jak zakupy w Empiku. Co do samej Katarzyny Bondy, to czytałem jedną jej powieść i niestety było to dla mnie dużym rozczarowaniem. Koneserem kryminałów wprawdzie nie jestem, ale zetknąłem się z klasyką - Agatą Kristi na przykład - i porównując obie pani, mimo upływu tylu lat, widzę raczej regres niż jakikolwiek rozwój. Książce pt. "Sprawa Niny Frank" bliżej do scenariusza "M jak miłość" niż do "Śmierci na Nilu". Podsumowując - kursy fajna sprawa, ale też patrzymy kto prowadzi, czy nie wiedzie on na manowce.

"Naucz się, że można coś innego roznosić niż kiłę. Można roznieść światło, tak?"
Robert Brylewski

Wróć do „Jak pisać?”