Obrazek
    :arrow: Zasady konkursu 18+

• duży słoik miodu porzeczkowego do wygrania!
  • na opowiadania z wątkiem erotycznym czekamy do 22 sierpnia

NAJLEPSZA MINIATURA CZERWCA 2020 :arrow: GŁOSUJEMY! :text-link:

Nowa bitwa! :ulan:

Początek i zakończenie

Wszystkie pytania o sprawy techniczne dotyczące pisania

Moderatorzy: Weryfikator, Poetyfikator, Moderator, Zaufani przyjaciele

Awatar użytkownika
Rozental
Pisarz domowy
OSTRZEŻENIA: 0

Początek i zakończenie

Postautor: Rozental » pt 22 cze 2018, 15:31

Mam takie pytanie do was. Zastanawiam się nad czymś takim, że wiecie. Jest scena na samym początku średnio długiej powieści (powiedzmy takie 400 tysięcy znaków) i ta scena jest totalnie niekontynuowana dalej, bo chodzi o to, że jest jakby z totalnie innej narracji i ma się dopiero wytłumaczyć na samym końcu. Czyli coś jest tylko krótkim fragmentem na samym początku i końcu. I zastanawiam się, czy czytelnik będzie w ogóle o tej scenie pamiętał, czy trzeba jeszcze wrzucić jakiś fragment przypominający o tym wątku w środek np.? Czy w ogóle skojarzy, że scena na końcu odnosi się tylko do sceny z samego początku? Widzieliście kiedyś takie zabiegi. Mi się wydaje, że u Mankella coś takiego było, ale nie potrafię sobie przypomnieć, gdzie?

Awatar użytkownika
ithulu
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Początek i zakończenie

Postautor: ithulu » pt 22 cze 2018, 15:34

Chodzi o wstęp i epilog? Bardzo często stosowane, i właśnie w innej narracji, albo z innej perspektywy.
CHyba, że zależy Ci do powrotu do momentu fabularnego ze wstępu - to wtedy możesz też wrzucić w środek na przykład tę samą scenę ale z innego punktu widzenia. A epilog wtedy domyka całość.

gosia

„Szczęście nie polega na tym, że możesz robić, co chcesz, ale na tym, że chcesz tego, co robisz.” (Lew Tołstoj).

Obrazek

Awatar użytkownika
Rozental
Pisarz domowy

Początek i zakończenie

Postautor: Rozental » pt 22 cze 2018, 20:07

No właśnie chodzi o taki powrót do momentu fabularnego ze wstępu. Ale w sumie nie wiem, czy tak się da to rozkiminić teoretycznie, bo ogólnie to wiem, że to funkcjonuje, ale zastanawiałam się, czy w przypadku tego, co piszę, to zadziała.

Awatar użytkownika
BollyBoss
Pisarz domowy

Początek i zakończenie

Postautor: BollyBoss » pt 22 cze 2018, 20:29

Trudno powiedzieć. U jednego zadziała, u innego nie. Może zostaw na razie jak jest, a potem zobaczysz, jak to ludzie odbierają i najwyżej wytniesz.

Awatar użytkownika
Kareen
Pisarz osiedlowy

Początek i zakończenie

Postautor: Kareen » sob 30 cze 2018, 10:53

Ja mam zamiar zastosować coś podobnego w kolejnym swoim pomyśle, który na razie leży na półce (znaczy się w folderze) i czeka, aż skończę obecny.
Osobiście preferuję pośrednie nawiązania do wątku z prologu. Nie wiem, przykładowo z wydarzenia X (prolog) bohaterce pozostała blizna, uraz, nie wiem pamiątka jakaś, materialna bądź nie - delikatne wspomnienie gdzieniegdzie niby przypadkiem, bez wgłębiania się w temat. Potem gdzieś wspomniane, że np. nikomu nie mówiła o tym, co się stało itd. Delikatne akcenty, subtelne przypominajki, nie takie chamskie ''bo wtedy zdarzyło się to i to i cały tekścik przypominający'' - takie, żeby przypomieć czytelnikowi, zaciekawić, sprawić, że będzie się zastanawiał, czy w końcu wyjaśni się ta kwestia. Mam nadzieję, że rozumiesz ogólny zamysł tego, co mam na myśli i że coś pomogłam. ;)

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Kruger
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Początek i zakończenie

Postautor: Kruger » czw 05 lip 2018, 10:09

Rozental, o ile dobrze rozumiem, chodzi o takie skrawki fabuły, które będą się wydawać nie powiązane z całością, ale w miarę rozwoju akcji i dzięki zakończeniu, nabiorą sensu dla całej fabuły?
To jest OK.
Gdyby ten początek i zakończenie w żaden sposób się nie wiązały z resztą, bo to nożyczki.

Wróć do „Jak pisać?”