Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Pisanie dziennika

Wszystkie pytania o sprawy techniczne dotyczące pisania

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Chandler
Kmiotek
OSTRZEŻENIA: 0

Pisanie dziennika

Postautor: Chandler » pt 25 maja 2018, 12:05

Nie wiem czy wrzucam to pytanie do odpowiedniego działu. Jeśli nie, to z góry przepraszam.
Od pewnego czasu zastanawiam się na tym aby zacząć pisać dziennik. Może niektórzy z Was już to robią. Jeśli tak to czy Moglibyście opisać w jaki sposób to robicie? Powiedzcie proszę czy zapisywanie przemyśleń, oraz tego co robiliście w ciągu dnia pomaga Wam w dalszym etapie rozwoju pisarskiego? Czy pisanie dziennika w jakiś sposób sprawia, że lepiej pisze się opowiadania czy inne formy literackie?
Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedź.

Awatar użytkownika
Iwar
Debiutant
Debiutant

Pisanie dziennika

Postautor: Iwar » pt 25 maja 2018, 12:17

Chandler, mi pomogło z największą bolączką - znalezienia motywacji do pisania. Oficjalnie ogłosiłem tutaj, że piszę, więc później głupio było nie pisać. Z czasem wyrobiłem sobie nawyk i mniej potrzebowałem zewnętrznych motywacji.

Jednak spisywanie przemyśleń, tylko dla siebie... Hmm no nie wiem. Nie dla mnie. Najczęściej pamiętam co robiłem w trakcie dnia :P
Autobiografię napiszę jak już będę sławny i wszystko zmyślę, biorąc przykład z mistrza Himilsbacha.

Według mnie lepiej napisać tekst, wrzucić do weryfikacji i przemyśleć, co inni mówią. To na pewno pomoże więcej niż sama introspekcja. Piszesz przecież dla kogoś, a nie dla siebie tylko. Ale wiesz, każdy ma swój sposób, spróbuj, oceń efekty sam.

Awatar użytkownika
martar
Pisarz domowy

Pisanie dziennika

Postautor: martar » sob 26 maja 2018, 09:11

Ja mam taki czarny kalendarzyk. Nie jest to dziennik, ale zapisuje tam różne rzeczy, które mogą mi się kiedyś przydać, przede wszystkim fragmenty tekstu, które układam sobie w głowie w ciągu dnia, np. zmywając naczynia, kiedy nie mam przy sobie komputera. Notuję też pomysły, które będę mogła wykorzystać w przyszłości (np. fragmenty zasłyszanych dialogów, coś, co przykuje mój wzrok, potencjalne tytuły, albo rozwiązania fabularne). Zapisuję również zdania z przeczytanych książek, jeśli wyjątkowo mi się podobają i inspirujące cytaty.

Awatar użytkownika
Begied21
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 1

Pisanie dziennika

Postautor: Begied21 » sob 26 maja 2018, 10:20

Jak na moje warto, chociaż lepiej tu na forum(dopiero zacząłem), wtedy jest motywacja, bo inni patrzą i głupio tak nic nie napisać. :D

Jak to mawia święta Ziuta - olej risercz, daj uczucia...

Awatar użytkownika
Rozental
Pisarz domowy

Pisanie dziennika

Postautor: Rozental » sob 26 maja 2018, 10:59

Ja kiedyś prowadziłam regularnie dziennik przez kilka lat. Taki prywatny, tylko dla siebie. I myślę, że w pisarskim rozwoju to też pomaga. Przeglądasz i widzisz jak rzeczywistości zweryfikowała twoje wielkie oczekiwania:D

Awatar użytkownika
Jundi
Pisarz domowy

Pisanie dziennika

Postautor: Jundi » sob 26 maja 2018, 17:44

Temet Nosce.
Pisanie dziennika to według mnie najlepszy sposób na to żeby to wszystko o co pytasz osiągnąć :)
Przykładów jest pewnie wiele, ale wrzucę tu na dole kawałek tekstu pewnego Pana z Argentyny:

"Chcesz wiedzieć, kim jesteś? Nie pytaj. Działaj. Działanie Cię określi i ustali. Z działania swojego się dowiesz. Ale działać musisz jako „ja”, jako jednostka, bo tylko własnych potrzeb, skłonności, namiętności, konieczności możesz być pewny. Tylko takie działanie jest bezpośrednie, jest prawdziwym wydobywaniem siebie z chaosu, autostwarzaniem. Reszta – czyż to nie recytowanie, wypełnianie schematów, tandeta, kicz?"

Witold Gombrowicz – Dziennik 1957-1961

"W internecie znajdziecie tylko najprawdziwszą i jedyną słuszną oraz absolutną prawdę"
- Albert Einstein :lol:

Awatar użytkownika
lukaszmigura
Kmiotek

Pisanie dziennika

Postautor: lukaszmigura » pt 01 cze 2018, 09:07

ja piszę dziennik dla siebie, tak po prostu, żeby nie zapomnieć, jak się składa literki :)

Swoje teksty publikuję na stronie lukaszmigura.com

Awatar użytkownika
BollyBoss
Pisarz domowy

Pisanie dziennika

Postautor: BollyBoss » pt 01 cze 2018, 12:11

Pisanie dziennika na pewno mogłoby pomóc nauczyć się formułować własne myśli i przelewać je na papier.

Wróć do „Jak pisać?”