Jasna Strona Mocy
Walcz o tytuł "Siewca Dobra 2018"!
Informacje o konkursie :arrow: KLIK

TARTAK czyli POGOTOWIE LITERACKIE

Wszystkie pytania o sprawy techniczne dotyczące pisania

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Czarna Emma
Dusza pisarza
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Czarna Emma » wt 25 wrz 2018, 16:33

Ostatni post z poprzedniej strony:

1. czy można powiedzieć "stukot podeszew"?
2. czy można rzec "szlest ubrań przenika się z innym dźwiękiem"?

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Awatar użytkownika
Czarna Emma
Dusza pisarza

Postautor: Czarna Emma » wt 25 wrz 2018, 16:39

Navajero pisze:Source of the post Raczej butów, zakładamy a priori, że buty mają podeszwy :)

O, to jest to! Dziękuję! :)

obrazek

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Postautor: Rubia » wt 25 wrz 2018, 16:58

Czarna Emma pisze:Source of the post 2. czy można rzec "szlest ubrań przenika się z innym dźwiękiem"?

Dźwięki mogą się przenikać i nakładać na siebie. Ale: szelest tkaniny jest cichy, więc raczej zostanie zagłuszony przez inne dźwięki (bardziej mi tu pasuje liczba mnoga). A poza tym: jeśli szelest, to te "inne dźwięki" też powinny być nazwane. Gwar za oknem? Trzask rozbitego szkła? Konkret zestawia się z konkretem, nie z czymś tak nieokreślonym, jak "inny dźwięk".

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
Czarna Emma
Dusza pisarza

Postautor: Czarna Emma » wt 25 wrz 2018, 17:03

Rubia pisze:Source of the post Konkret zestawia się z konkretem, nie z czymś tak nieokreślonym, jak "inny dźwięk".

Zapamiętam to sobie. Merci! :)

obrazek

Awatar użytkownika
Grandel
Umysł pisarza
OSTRZEŻENIA: 3
Kontaktowanie:

Postautor: Grandel » wt 02 paź 2018, 19:52

Jak z opisu przejść płynnie w dialog jednoosobowy, czyli jak ze snu na kacu płynnie pella na ulicę wyprowadzić w miniaturze?

Nie ma rzeczy bar­dziej niewiary­god­nej od rzeczywistości.

Awatar użytkownika
Kreator
Pisarz domowy

Postautor: Kreator » wt 02 paź 2018, 21:59

Dialog jednoosobowy? A cóż to takiego?:D Powaznie pytam bo nie wiem

Awatar użytkownika
Grandel
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Grandel » wt 02 paź 2018, 22:15

Kreator pisze:Source of the post Dialog jednoosobowy? A cóż to takiego?:D Powaznie pytam bo nie wiem

pl ala pl , bohater ze samym sobą gada, jak np. w Tu...

Awatar użytkownika
Begied21
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 1

Postautor: Begied21 » wt 02 paź 2018, 22:50

W teorii można dać takie coś, ale to de facto wymaga użycia dwóch osób - np "Strach" oraz "Imaginacja" jako głosy Kordiana w "Kordianie" - to może być ciekawy zabieg, jeśli 2 głosy "stałyby" nad bohaterem w stylu Sądu Bożego - motyw chyba też był w "Dziadach cz. 3" Mickiewicza. W każdym razie, dobrze napisane...ma to olbrzymi potencjał

- Słyszałem ,że często chlał tanie wino i dręczył małe kotki - charknęło Usobienie Zła
- Ale tylko na pokaz. Nic im nie robił, a gdy tamci nie patrzyli, pakował je do wora i znosił do domu. Wyobrażasz sobie, że psiarskie nie wykryły tych 20 kotów? A chał, bo... musiał - zripostował Anioł z 2 Skrzydłami.
- Co za typ... - wtrącił Zły Typek

Grandel pisze:Source of the post Jak z opisu przejść płynnie w dialog jednoosobowy, czyli jak ze snu na kacu płynnie pella na ulicę wyprowadzić w miniaturze?

To można zrobić opisem - zobacz Lema - był dobry w takich płynnych przejściach...

Jak to mawia święta Ziuta - olej risercz, daj uczucia...

Awatar użytkownika
Grandel
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Grandel » wt 02 paź 2018, 23:03

Begied21 pisze:Source of the post W teorii można dać takie coś, ale to de facto wymaga użycia dwóch osób - np "Strach" oraz "Imaginacja" jako głosy Kordiana w "Kordianie" - to może być ciekawy zabieg, jeśli 2 głosy "stałyby" nad bohaterem w stylu Sądu Bożego - motyw chyba też był w "Dziadach cz. 3" Mickiewicza. W każdym razie, dobrze napisane...ma to olbrzymi potencjał

- Słyszałem ,że często chlał tanie wino i dręczył małe kotki - charknęło Usobienie Zła
- Ale tylko na pokaz. Nic im nie robił, a gdy tamci nie patrzyli, pakował je do wora i znosił do domu. Wyobrażasz sobie, że psiarskie nie wykryły tych 20 kotów? A chał, bo... musiał - zripostował Anioł z 2 Skrzydłami.
- Co za typ... - wtrącił Zły Typek

Grandel pisze:Source of the post Jak z opisu przejść płynnie w dialog jednoosobowy, czyli jak ze snu na kacu płynnie pella na ulicę wyprowadzić w miniaturze?

To można zrobić opisem - zobacz Lema - był dobry w takich płynnych przejściach...

dzięki, dialog nie będzie problemem, ale płynność, opis, dialog, opis, to miniatura,
potrzebny mi opis, dialog jednosobowy, ulica bez opisów, dialog przy taksówce, opis, dialog na mecie.

Awatar użytkownika
Godhand
Junior Admin
Junior Admin

Postautor: Godhand » wt 02 paź 2018, 23:29

Kurczę, wszedłem i chciałem pomóc, ale nie bardzo rozumiem.
Scena ma zarys: opis/monolog/opis/monolog naprzemiennie, tak?
Pytanie brzmi jak przejść płynnie od jednego do drugiego?
Najprościej chyba kończąc opis detalem i przejść do monologu, gdzie bohater wypowiada się na temat tego detalu. Dla przykładu (pisane szybko z palca):

Pokój był brudny i zaniedbany. Tapety odchodziły ze ścian, zawijając się jak języki morskich fal, pod nimi znajdowało się paskudne żółte podłoże. W jednym rogu stała mała lampka, w przeciwnym złamany wieszak na ubrania.
Leżący na kanapie mężczyzna otworzył z trudem oczy i obrzucił wieszak krytycznym spojrzeniem.
- Cholera, muszę to w końcu naprawić - mruknął.

O to chodziło? Bo jeśli nie to musisz mi przekazać jaśniej.

G.

"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
iris
WModerator
WModerator

Postautor: iris » pt 05 paź 2018, 09:45

Nauczycielka w gimnazjum na przekór napomnieniem dyrektora chce wstawić pałę na koniec roku dzieciakowi Bardzo Ważnych Rodziców (ma ku temu podstawy zgromadzone w grubej teczce). Jak to się odbywa? Tzn. gdzie ona to wpisuje? W dzienniku? I ołówkiem? Jest jakaś dodatkowa karta, protokół? Czy końcowa rada może nie przyjąć jej oceny? I czy i w jaki sposób B. W. Rodzice mogą domagać się egzaminu komisyjnego?

„Styl nie może być ozdobą. Za każdym razem, kiedy nachodzi cię ochota na pisanie jakiegoś wyjątkowo skocznego kawałka, zatrzymaj się i obejdź to miejsce szerokim łukiem. Zanim wyślesz to do druku, zamorduj wszystkie swoje kochane zwierzątka.” Arthur Quiller-Couch

„Czasami nie wie się czegoś aż do czasu, kiedy się wie. Nie ma w tym nic złego.” Kubuś

Awatar użytkownika
BollyBoss
Pisarz domowy

Postautor: BollyBoss » pt 05 paź 2018, 18:00

Drugi rok pracuję w szkole, a nie wiem... Ale mogę spróbować się dowiedzieć.

Chętnie pomogę przy researchu z dziedziny psychologii.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » pt 05 paź 2018, 18:07

W dzienniku, ołówkiem. Na miesiąc przed ostatecznym wystawieniem ( długopisem). Jeśli używany jest dziennik elektroniczny np. Librus, jest tam rubryka "przewidywana ocena roczna", którą też trzeba wypełnić na miesiąc przed ostatecznym wystawieniem oceny rocznej. Rada może dyskutować o ocenie z zachowania, oceny z przedmiotów zatwierdza automatycznie ( są wyłączną kompetencją nauczyciela uczącego), chyba, że nauczyciel złamie regulamin oceniania np. nie da uczniowi poprawić jedynki ze sprawdzianu w przewidzianym terminie czy coś. Rodzice zawsze mogą poprosić o egzamin sprawdzający, ale szanse kiepskiego ucznia są zerowe, bo wtedy zdaje z całego roku.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pt 05 paź 2018, 20:56

Dodałbym, że rodzic musi się formalnie dowiedzieć o sytuacji zagrożenia najpóźniej miesiąc przed wystawieniem takiej oceny, inaczej.... nie można jej wystawić. Taki absurd polskiej szkoły, przynajmniej w podstawówkach :) zwykle rozwiązuje się to podczas zebrania albo wzywając rodzica do szkoły.

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
iris
WModerator
WModerator

Postautor: iris » sob 06 paź 2018, 08:18

A zakładając że rodzice mają dobre układy z kuratorium i chcą narobić nauczycielce problemów, co może się zdarzyć? Rodzice zastali poinformowani o zagrożeniu odpowiednio wcześniej, ale dzieciak jest rozpuszczoną maupą więc robi tak że niby się stara poprawić ale żeby też dać do zrozumienia nauczycielce że ma ja w d. ( viewtopic.php?t=18167).

„Styl nie może być ozdobą. Za każdym razem, kiedy nachodzi cię ochota na pisanie jakiegoś wyjątkowo skocznego kawałka, zatrzymaj się i obejdź to miejsce szerokim łukiem. Zanim wyślesz to do druku, zamorduj wszystkie swoje kochane zwierzątka.” Arthur Quiller-Couch

„Czasami nie wie się czegoś aż do czasu, kiedy się wie. Nie ma w tym nic złego.” Kubuś

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » sob 06 paź 2018, 09:26

Co do oceny, jeśli nauczyciel trzymał się regulaminu oceniania, Kuratorium nie może nic zrobić. Natomiast może zarządzić kontrolę szkoły i nauczyciela. Np. jeśli rodzice małpy się poskarżą, że dziecko było szykanowane, nie okazano mu należytego wsparcia itp.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Wróć do „Jak pisać?”