Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Prolog, na czasie czy "passe".

Wszystkie pytania o sprawy techniczne dotyczące pisania

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
mad_irooc
Kmiotek
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: mad_irooc » ndz 22 paź 2017, 21:09

Poradników jak napisać pierwszą książę jest wiele, w każdym jest napisane co innego. Próbuje ze wszystkich wyciągnąć średnią, ten złoty środek i według niego pisać.
Lecz w dzień w którym powiedziałem sobie, Dawid stary napiszesz książkę, mając w swojej karierze przeczytane ok 15 pozycji,
pół nocy rozmyślałem jak to będzie wyglądać, i powstał problem z którym borykam się od czasów pierwszych rozprawek w szkole, czyli początek.

Wracając do poradników w jednym przeczytałem, że w skrócie to nie są już czasy kiedy prologi są fajne, że czytelników nudzą, i nie mają większego sensu.
A ja w swojej głowie układając jak to ma wyglądać, chciałem wziąć przykład z tego co widziałem czyli z filmów gdy na początku pokazują końcową scenę z lektorem który opowiada co się dzieje w tym momencie ale na końcu dodaje ale do tej sytuacji doprowadziło to i bach początek filmu, zabieg użyty np. w filmie Jestem Bogiem z Bradley Cooper'em.

I moja książka miała/ma mieć prolog, który chciałem wrzucić na bloga którzy stworzę, na takie forum jak to. Tylko, że mój prolog opisywał by czy też przedstawiał środek akcji w sposób taki żeby czytelnik był przekonany, że wie jak skończy się moja powieść.

Jeżeli to coś pomoże w planach mam napisanie horroru/kryminału/sf/fantasy mocno inspirując się tokiem myślenia Kinga.

Co o tym myślicie jak wyglądają wasze przemyślenia i styczności z prologiem w książkach? Uważacie, że to dobry zabieg, czy lepiej dać sobie spokój z takim tokiem rozumowania pisania swojej powieści.

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Postautor: ithi » ndz 22 paź 2017, 21:13

Sensowny prolog to bardzo dobry zabieg.

gosia

Thig crioch air an saoghal, ach mairidh gaol is ceòl.

Obrazek

Awatar użytkownika
Alicja Minicka
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Alicja Minicka » ndz 22 paź 2017, 21:33

Nie ma żelaznych reguł. To zależy od książki. Dobry prolog na pewno zachęca do zapoznania się z całością utworu.

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » ndz 22 paź 2017, 21:34

Ja lubię czytać prologi więc pomysł uważam za rozsądny.
A nawet jeśli nie lubiłbym prologów to zawsze mógłbyś mnie do tego przekonać dając kawał świetnego tekstu.
Innymi słowy: pisz tak jak to czujesz.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » ndz 22 paź 2017, 22:14

Prologi bardzo lubię i czasem ich używam :)

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina

Wróć do „Jak pisać?”