Kto otrzyma brązowy medal?
Bitwa nr 19: B v E TRWA!

Temat: Bitwa, która wygrała sama siebie

Ilość ocen na ten moment: 4.
Przyjmowanie ocen trwa do 21.08.2018 godz. 23:59.

Kącik pisarski by Feliks W. Kres, czyli materiały źródłowe poradnika "Galeria osobliwości"

Wszystkie pytania o sprawy techniczne dotyczące pisania

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Andy
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 0

Kącik pisarski by Feliks W. Kres, czyli materiały źródłowe poradnika "Galeria osobliwości"

Postautor: Andy » pt 11 sie 2017, 22:07

Wklejam to, co sam niedawno wrzuciłem na forum Artefakty. Nie chciałbym, aby tak wartościowe teksty zginęły w odmętach Internetu

Chciałem znaleźć książkę "Galeria osobliwości" Feliksa W. Kresa, niestety bez skutku. Jest praktycznie niedostępna.
Książka opiera się na felietonach z paru magazynów literackich, też niestety niedostępnych.

Kres sam opublikował te teksty parę lat temu, teraz już je zdjął "z anteny". Na szczęście Internet nie zapomina. Materiały dostępne są pod tym adresem:

http://web.archive.org/web/201309211057 ... kaciki.php
(przy "504 Gateway Time-out", należy spróbować ponownie po minucie)

Mam nadzieję, że komuś się przyda ten link (proponuję zapisywać kopie na dysku, bo web.archive.org działa dość wolno).

PS. A może ktoś pokusi się, o zrzucenie tego do PDF?

Andrzej

Awatar użytkownika
Jacek Łukawski
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Łukawski » śr 01 lis 2017, 10:15

Podepnę się pod temat :)
W końcu zapoznałem się z "Galerią złamanych piór" (w trakcie czytania) i "Galerią dla dorosłych" (przeczytana) i żałuję, że nie zrobiłem tego przed rozpoczęciem przygody "pisarskiej".

W każdym razie polecam każdemu, kto myśli o pisaniu, uważną lekturę obu pozycji.
Ostrzegam jednak, że to nie jest podany na tacy "przepis na bestseller". Kresa należy przeczytać ze zrozumieniem, przemyśleć i wyciągnąć własne wnioski, a potem wrócić do ciężkiej pracy ;)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Smoke
Pisarz pokoleń

Postautor: Smoke » ndz 05 lis 2017, 14:51

Po pierwsze: nie pisz o „królu zła” - Władcy Ciemności - bo kojarzy się z Sauronem. Po drugie: nie pisz o zabójcy potworów, bo skojarzy się z wiedźminem. Napisz o czymś, co niełatwo się kojarzy z czymkolwiek, a jeśli nic takiego nie przychodzi Ci do głowy, to wyświadcz przysługę czytelnikom i pisania zaniechaj. Opowieść o kolejnym „królu zła” (tylko innym niż Sauron) albo kolejnym zabójcy potworów (oczywiście trochę innym, niż wiedźmin) potrzebna jest na rynku jak gwóźdź w bucie.

ło w mordę, a właśnie zacząłem pisać swą pierwszą fantastyczną powieść :mrgreen: przejrzał mnie :twisted:

Awatar użytkownika
BollyBoss
Pisarz domowy

Postautor: BollyBoss » ndz 05 lis 2017, 15:25

U mnie zamiast Władcy Ciemności jest Szatan/Demiurg - a raczej to, co w moim uniwersum z niego pozostało, i czego wpływ na fabułę jest nieoczywisty i niebezpośredni. Mam też zabójców potworów, ale chyba tylko jeden z nich może kojarzyć się z Geraltem (prozy Sapkowskiego nie znam, moje informacje na temat Wiedźmina pochodzą głównie ze szczątkowych opisów fabuły, materiałów promocyjnych do gier CD Projektu, oraz - niestety - obejrzanych fragmentów filmu z Żebrowskim). Czy Geralt był lowelasem i moczymordą? Był? Ojć. A czy posługiwał się w walce zatrutym mieczem, w którym mieszkał demon, stopniowo zyskujący nad posiadaczem broni coraz większą władzę? Serio, tego akurat nie wiem.

Chętnie pomogę przy researchu z dziedziny psychologii.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » ndz 05 lis 2017, 15:27

BollyBoss pisze:A czy posługiwał się w walce zatrutym mieczem, w którym mieszkał demon, stopniowo zyskujący nad posiadaczem broni coraz większą władzę? Serio, tego akurat nie wiem.

Druss Kapitan Topora :)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
BollyBoss
Pisarz domowy

Postautor: BollyBoss » ndz 05 lis 2017, 19:06

Spodziewałem się, że gdzieś tam, w jakiejś formie to już było. Ale! Czy pan Druss upuścił sobie własny topór na nogę i stał się przez to inwalidą, a w dodatku do końca życia musiał brać antidotum na truciznę? Czy na starość popadł w nędzę i zaszył się w chacie na skraju lasu, z wielbionego przez tłumy bohatera stając się samotnym, zgorzkniałym starym dziadem? No i najważniejsze: ani Geralt, ani Druss nie są chyba antagonistami we własnej historii?

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » ndz 05 lis 2017, 19:28

Poczytaj, to zobaczysz :) Przy heroic fantasy pozycje Gemmela to kanon.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
BollyBoss
Pisarz domowy

Postautor: BollyBoss » ndz 05 lis 2017, 19:36

Ja za heroic fantasy zdecydowanie nie przepadam i nie zamierzam też pisać w tym gatunku. :)

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » ndz 05 lis 2017, 19:43

Nie wiem skąd mi przyszło do głowy, że bohater posługujący się mieczem w którego ostrzu zaklęty jest demon, ma coś wspólnego z heroic fantasy :P

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
P.Yonk
WModerator
WModerator

Postautor: P.Yonk » ndz 05 lis 2017, 20:01

Andy pisze:Source of the post PS. A może ktoś pokusi się, o zrzucenie tego do PDF?

A ja to akurat przepisuję... znaczy przeklejam. Do bezpieczniejszej i czytelniejszej formy. Chyba się autor nie obrazi? Autorstwa jemu nie odbieram.
Tutaj https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Na razie "Galeria Osobliwości"
W nielicznych, wolnych chwilach to robię, toteż będą się pojawiać kolejne, ale powoli.

"Im więcej ćwiczę, tym więcej mam szczęścia"

Awatar użytkownika
BollyBoss
Pisarz domowy

Postautor: BollyBoss » ndz 05 lis 2017, 22:15

Navajero pisze:Source of the post Nie wiem skąd mi przyszło do głowy, że bohater posługujący się mieczem w którego ostrzu zaklęty jest demon, ma coś wspólnego z heroic fantasy

A widzisz, czasem lepiej się powstrzymać od pochopnych sądów. :wink:

To, co piszę, jest właściwie trochę trudne do zaklasyfikowania i sam już przestałem łamać sobie głowę nad tym problemem. Chcę po prostu opowiedzieć pewną historię i chyba to jest najważniejsze, prawda?

P.Yonk pisze:Source of the post A ja to akurat przepisuję... znaczy przeklejam. Do bezpieczniejszej i czytelniejszej formy. Chyba się autor nie obrazi? Autorstwa jemu nie odbieram.

A ja dopiero co skończyłem mozolnie przeklejać to wszystko do Worda... Już po lekturze stwierdzam, że jest tam trochę ciekawych rzeczy, aczkolwiek dużo też lania wody, rozważań o samym charakterze "Kącików" i takich tam.

Wróć do „Jak pisać?”