Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Jak formatować dialogi?

Wszystkie pytania o sprawy techniczne dotyczące pisania

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
WiNyL
Szkolny pisarzyna
OSTRZEŻENIA: 0

Jak formatować dialogi?

Postautor: WiNyL » śr 24 lip 2019, 20:50

Cześć wszystkim,

Mam problem z formatowaniem dialogów i nie wiem jak się do tego zabrać. Podczas rozpoczynania nowego dialogu (tj. akapitu) nie wiem czy mam rozpocząć punktowanie czy wstawić bezpośrednio myślnik potem odstęp (spacja) i pisać dalej. Patrząc na większość książek, które mam, myślnik przy dialogu jest "długi" taki jak przy wybraniu odpowiedniej opcji numerowania, ale wtedy mimo wcięcia akapitowego ustawionego na 1 cm, ten dialog się rozjeżdża. Po wstawieniu zwykłego myślnika wygląda to mało estetycznie. Zależy mi na tym, żeby to wyglądało normalnie przy wypunktowaniu z 1 cm wcięciem akapitowym, bo cały tekst ma ustawiony pierwszy wiersz na 1 cm. Poniżej zamieszczam screen z wyjaśnieniem. Będę wdzięczny za każdą pomoc.

Obrazek

"Oszukujemy siebie tak często, że gdyby nam za to płacili, moglibyśmy się spokojnie utrzymać."

Awatar użytkownika
Mane Tekel Fares
Pisarz domowy

Jak formatować dialogi?

Postautor: Mane Tekel Fares » śr 24 lip 2019, 21:40

Nie dywiz, tylko półpauza, albo pauza, twarda spacja (ctrl+shift+spacja) i będzie pięknie.

Awatar użytkownika
WiNyL
Szkolny pisarzyna

Jak formatować dialogi?

Postautor: WiNyL » czw 25 lip 2019, 12:36

Dziękuje bardzo za odpowiedź. Nawet nie wiedziałem, że istnieją takie znaki jak pauza i półpauza. Pozdrawiam.

"Oszukujemy siebie tak często, że gdyby nam za to płacili, moglibyśmy się spokojnie utrzymać."

Wróć do „Jak pisać?”