Powtarzanie końcówek gramatycznych w prozie

Wszystkie pytania o sprawy techniczne dotyczące pisania

Moderatorzy: Weryfikator, Moderator

Awatar użytkownika
självmordbombare
Szkolny pisarzyna

Postautor: självmordbombare » sob 10 cze 2017, 00:48

Z góry przepraszam jeśli taki temat już był. Użyłem słynnej opcji "szukaj", ale nie znalazłem.

Piszę dłuższy tekst w pierwszej osobie gramatycznej, w czasie przeszłym. Zastanawia mnie, czy w takim wypadku powtarzanie końcówek gramatycznych jest błędem i trzeba się tego wystrzegać? Na przykład w podanym fragmencie:

Siedziałem tak i czekałem, aż wolna wola zdławi instynkt przetrwania. Ostatecznie znów pstryknąłem bezpiecznikiem, cofnąłem lufę, po czym parsknąłem krótkim, durnym śmiechem. Opuściłem pistolet, pokręciłem głową.

jest sporo tego "-łem", ale z drugiej strony, nie bardzo wiem, jak tego uniknąć.

Czy to jest do zaakceptowania czy należy tego unikać jak ognia?

A good writer always writes through his pain, leaking the truths and woes that come with from real emotion. The words should cut the reader, soaking them in the very pain the writer just bled onto the page.

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » sob 10 cze 2017, 00:51

Za dużo.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Koloryzacja
Zarodek pisarza

Postautor: Koloryzacja » sob 10 cze 2017, 01:43

Wydaje mi się, że problemem jest brak podzielności uwagi u bohatera ;) Wszystko dzieje się jedno po drugim. Pstryka, po czym cofa lufę. Następnie parska, potem opuszcza pistolet, by w końcu pokręcić głową. Może pozwolić bohaterowi na wykonanie kilku czynności na raz? Niech siedzi czekając, a śmiechem parska w tym samym momencie, co cofa lufę. Więcej wiary w człowieka! :D Może coś w tym stylu?

Siedziałem czekając, aż wolna wola zdławi instynkt przetrwania. Ostatecznie znów pstryknąłem bezpiecznikiem i cofnąłem lufę parsknąwszy krótkim, durnym śmiechem. Opuszczając pistolet pokręciłem głową.

Sometimes you win. Sometimes you learn.

Awatar użytkownika
Romek Pawlak
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romek Pawlak » sob 10 cze 2017, 09:57

Oj nie, za dużo i dostrzegam gorszy grzech: nieciekawie.

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
självmordbombare
Szkolny pisarzyna

Postautor: självmordbombare » sob 10 cze 2017, 12:51

Koloryzacja pisze:Source of the post Wydaje mi się, że problemem jest brak podzielności uwagi u bohatera ;) Wszystko dzieje się jedno po drugim. Pstryka, po czym cofa lufę. Następnie parska, potem opuszcza pistolet, by w końcu pokręcić głową. Może pozwolić bohaterowi na wykonanie kilku czynności na raz? Niech siedzi czekając, a śmiechem parska w tym samym momencie, co cofa lufę. Więcej wiary w człowieka! :D Może coś w tym stylu?

Siedziałem czekając, aż wolna wola zdławi instynkt przetrwania. Ostatecznie znów pstryknąłem bezpiecznikiem i cofnąłem lufę parsknąwszy krótkim, durnym śmiechem. Opuszczając pistolet pokręciłem głową.

Dzięki, to wydaje się mieć sens.

Romek Pawlak pisze:Source of the post dostrzegam gorszy grzech: nieciekawie.

Romku, mógłbyś rozwinąć?

A good writer always writes through his pain, leaking the truths and woes that come with from real emotion. The words should cut the reader, soaking them in the very pain the writer just bled onto the page.

Awatar użytkownika
Romek Pawlak
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romek Pawlak » sob 10 cze 2017, 13:12

Skrzyżowanie -łem z niemal czystym opisem kolejnych działań, poza "wolna wola zdławi instynkt przetrwania", daje w efekcie wrażenie zewnętrznego opisu. Wewnętrznym jest cytat, który wyłowiłem, ale on z kolei jest, powiedzmy delikatnie, nieciekawy, bo widziałem go dziesiątki, jeśli nie setki razy. I w dodatku nie jest to prawdopodobne, choć z pozoru efektowne.
Ta narracja jest więc nudna, bo płaska, wiesz, ciężko się w niej znaleźć.

Added in 16 minutes 43 seconds:
Edit: po prostu, skoro masz bohatera w takiej narracji, jest go dla mnie stanowczo za mało i zbyt ciekawie, aby przyciągnął uwagę czytelnika. Chyba że próbka jednak nie jest reprezentatywna.
To jest po prostu BARDZO wymagający typ narracji.

Added in 1 minute 12 seconds:
Pff, brak edytowania postów jest wkurzający :) miało być: "za mało ciekawie" :)

"Osobiście uwielbiam jak czytelnicy "uświadamiają" mnie jakie perspektywy przegapiłem, jakich wątków nie wykorzystałem i jak powinienem pisać, żeby dostać literackiego Nobla :P" - by Navajero.

Awatar użytkownika
självmordbombare
Szkolny pisarzyna

Postautor: självmordbombare » sob 10 cze 2017, 13:24

Romek Pawlak, dzięki za wyjaśnienia :) Napisałeś, że to wymagający typ narracji, więc domyślam się, że dla początkującego trzecia osoba będzie łatwiejsza?

Awatar użytkownika
Romek Pawlak
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romek Pawlak » sob 10 cze 2017, 13:56

Technicznie na pewno.

Wróć do „Jak pisać?”