Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Muzyka dawna

Co nam w duszy (lub nad uchem) gra.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Chanele
Zarodek pisarza
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Muzyka dawna

Postautor: Chanele » pn 19 kwie 2010, 10:40

Miłośnikom klasycznego fantasy serdecznie polecam muzykę późnośredniowieczną, której jestem miłośniczką. Trubadur staroprowansalski Jaufre Rudel w wykonaniu Ensemble Perceval jest dostępny na youtubie, oprócz tego staroniemiecki Neidhart von Reuental. Bardzo lubię słuchać muzyki, która pasuje do czytanej przez mnie książki. Serdecznie polecam wam ten zabieg, pozwala lepiej wczuć się w realia. Dodaje książce trójwymiaru:).

Awatar użytkownika
Wichajsterek
Zarodek pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Wichajsterek » ndz 31 paź 2010, 17:23

Jest polski zespół, który robi taką muzykę, Percival (tworzą również metalowe kawałki w projekcie Percival Schuttenbach). Prócz tego warto zainteresować się Jackiem Kowalskim oraz rosyjskim zespołem Stary Olsa.

Forum literackie

Użytkowniku, pamiętaj!
§ 1. Przed napisaniem jakiegokolwiek posta przedstaw się w odpowiednim dziale.

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Postautor: Rubia » wt 09 lis 2010, 23:12

Jacek Kowalski jest mediewistą, badaczem i tłumaczem średniowiecznej literatury francuskiej, i bardzo dobrze. Śpiewanie mógłby jednak sobie odpuścić, nawet jeśli sam tłumaczy teksty. Percival ma potencjał, to fakt.
Jeśli chodzi o tradycyjne, „akademickie” wykonania muzyki średniowiecznej, to do Ensemble Perceval dorzuciłabym Ensemble Unicorn, no i przede wszystkim włoskiego Micrologusa z Simone Sorinim (z poezji trubadurów – najlepsze od lat wykonanie alby Reis glorios). W Polsce – Scandicus, chociaż ciągle zapowiadają płytę z muzyką świecką i jakoś nie mogą jej wydać. W dziedzinie rozmaitych trawestacji średniowieczno-folkowo-rockowo-metalowych dobrzy są Niemcy. Zespół Estampie na przykład z projektem al Andaluz. W bardziej ostrych klimatach – Markus van Langen. Warto porównać, jak on śpiewa Pieśń palestyńską (Palastinalied) i jak to robi Jacek Kowalski.

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
Michał Medwid
Pisarz domowy

Postautor: Michał Medwid » śr 10 lis 2010, 10:11

Nasz polski Żywiołak daje radę. Hm, w sumie daje radę, to dosyć krzywdzące określenie, które nie oddaje całości odczuć, jakie mi towarzyszą, gdy słucham takich utworów jak "Epopeja Wandalska", "Femina" czy "Ballada o głupim Wiesławie". Niesamowicie ciężka, pierwotna w wydźwięku i piękna w swej lirycznej brutalności muzyka.

Awatar użytkownika
padaPada
Pisarz Wszechczasów
Kontaktowanie:

Postautor: padaPada » czw 11 lis 2010, 21:31

Michał Medwid pisze:Niesamowicie ciężka, pierwotna w wydźwięku i piękna w swej lirycznej brutalności muzyka.

Żywiołak, czy Kapele ze wsi Warszawa, fajne ciekawostki, ale jak dla mnie brakuje tam jednej rzeczy - normalnej perkusji. Bez tego czasami brzmi to jak jakieś popierdkiwanie, a z garami to byłby prawdziwy czad. Fajnie by było, gdyby te kapele nagrały płyty z klasycznym basem i garami.

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Postautor: Rubia » pt 12 lis 2010, 01:08

Żywiołak? Jak najbardziej, ta ich "pogańska" muzyka robi wrażenie. Chociaż, gdyby nie polski tekst, to słuchając Epopei Wandalskiej można by pomyśleć, że to Corvus Corax. Ale to raczej komplement, niż zarzut.
padaPada pisze:Fajnie by było, gdyby te kapele nagrały płyty z klasycznym basem i garami

Pewnie by było fajnie, ale znacznie dalej od korzeni, czyli w tym przypadku folku. To samo dotyczy średniowiecza. Wybór pewnej konwencji narzuca tu poważne ograniczenia w wyborze instrumentów. Ale jak pograją dłużej, może poczują jakąś potrzebę odmiany :D

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
Michał Medwid
Pisarz domowy

Postautor: Michał Medwid » sob 13 lis 2010, 14:55

Zgadzam się, co do perkusji, aczkolwiek nie do końca. Bliżej mi do podejścia rubii. Skoro Żywiołak postanowił grac muzykę w duchu słowiańskim to niech się trzymają instrumentów archaicznych, aczkolwiek w kilku utworach brak mi dobrej solówki na bębnach.

Awatar użytkownika
padaPada
Pisarz Wszechczasów
Kontaktowanie:

Postautor: padaPada » sob 13 lis 2010, 15:21

Michał Medwid pisze:Skoro Żywiołak postanowił grac muzykę w duchu słowiańskim to niech się trzymają instrumentów archaicznych,

A czy nie gra tam czasami ktoś na basie?

Awatar użytkownika
giacomo9
Pisarz osiedlowy

Postautor: giacomo9 » sob 13 lis 2010, 17:06

Z muzyki dawnej mogę polecić Celtic Woman oraz Blackmore's Night, w których dźwięki ostatnio się zasłuchałem.

„Przekupić można każdego. Tyle, że jedni cenią się bardziej, drudzy zaś mniej.”

Awatar użytkownika
Michał Medwid
Pisarz domowy

Postautor: Michał Medwid » ndz 14 lis 2010, 00:15

padaPada pisze:
Michał Medwid pisze:Skoro Żywiołak postanowił grac muzykę w duchu słowiańskim to niech się trzymają instrumentów archaicznych,

A czy nie gra tam czasami ktoś na basie?

Gra. Jasne, że gra. Nie wszystkie instrumenty są typowo słowiańskie, i nie wszystkie pochodzą z okresu średniowiecza (mają w zespole bodaj gitarę renesansową).

Wróć do „Muzyka”