Obrazek Weryfikatorium

Japońska muzyka współczesna

Co nam w duszy (lub nad uchem) gra.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Dogma
Kmiotek
OSTRZEŻENIA: 0

Japońska muzyka współczesna

Postautor: Dogma » śr 02 gru 2009, 12:36

Witam.

Zastanawiam się czy wśród forumowiczów są fani japońskiej muzyki współczesnej. Sama mogę spokojnie zaliczyć się do grona słuchaczy tego gatunku.
W ucho wpadł mi kilka miesięcy temu, zaciekawiona całkiem niezłym openingiem Death Note ["What's up people?" w wykonaniu Maximum The Hormone] pogrzebałam nieco i oto, co znalazłam i pokochałam:

- Yoko Kanno. Wielbicielom anime zapewne znana będzie ze ścieżki dźwiękowej do "Cowboy Bebop". Jak dla mnie jej głos jest niezwykły. Słuchając takich utworów jak "Adieu", "The Real Folk Blues" czy "Gotta Knock a Little Harder" człowiek czuje atmosferę jazzowego baru, pełną dymu papierosowego, niemego zachwytu i ostrego zapachu alkoholu.
- Maximum The Hormone. Absolutnie pokochane - zaczęło się od machania włosami do openingu DN a skończyło na śpiewaniu "Chu Chu Lovely" i nauce japońskiego. Sama ubóstwiam piosenki takie jak "Shimi" czy "Kyokatsu", chociaż "Rei Rei Rei" i "Anaru Whiskey" też są świetne.
- An Cafe [ale sprzed 2006 roku - zanim odszedł gitarzysta Bou i doszedł klawiszowiec Yu-k]. Lubię posłuchać ich stare piosenki, te z "pazurkiem" takie jak "Golden Wing" czy "Kirikiri". Te nowsze absolutnie mi nie podchodzą.

A jak z wami?

Awatar użytkownika
Vialix
Pisarz osiedlowy

Postautor: Vialix » śr 02 gru 2009, 18:10

Niedawno (~2 tygodnie) zacząłem interesować się anime. A jak anime to i opening, ending i japoński soundtrack oczywiście. :)

Sound Life Rem
http://www.youtube.com/watch?v=5EQHg_bhCKY
Kawałek z anime o tytule Trigun. Nie wiem czy oglądałaś. Jeśli nie, to nie wiem, czy poczujesz ten charakterystyczny klimat. Ostrzegam, że na oficjalnej płytce z soundtrackiem z Triguna znajdziesz tylko 3 utwory z jakimkolwiek wokalem, bo wszystko wypełniają elektryzujące brzmienia gitary, ale i tak warto. Słuchając masz wrażenie, że jesteś na jakimś pustkowiu na dzikim zachodzie. Tylko piach, słońce i srebrne rewolwery. :D Np. Colorless Sky: http://www.youtube.com/watch?v=1tJb8yaDcNI

Higurashi No Naku Koro Ni Song
http://www.youtube.com/watch?v=rKV195eXg7I
Co ja się będę rozpisywał. Niepokojący kawałek. Jeśli dobrze się wsłuchasz, w tle jest coś w stylu "you won't run away, you won't run away" tyle tylko, że puszczone od tyłu. Kiedyś spacerowałem ze słuchawkami na uszach i leciało właśnie to. Zdjąłem słuchawki, a tu... cykady śpiewają. :D Niezły zonk.

Awatar użytkownika
Pika
Dusza pisarza

Postautor: Pika » śr 02 gru 2009, 18:18

Ja słucham z doskoku - co mi wpadnie w ucho przy okazji oglądania jakiegoś animka. Czasem jest to pojedynczy utwór, czasem wykonawca.

Lubię bardzo Sugę Shikao (wsjo praktycznie), ONE OK ROCK (nie wsjo- to, gdzie nie ma rapu), Kalafinę (jak mam nastrój na piejący smut) i inne (w skrócie, bo i tak nikogo to raczej nie interesuje a mnie się nie chce myślec XD).

Yoko Kanno cenię głownie za muzykę w Wolf's Rainie i Arjunie.

Przepiękną muzykę tworzy Yuki Kajiura. Odpowiedzialna za muzykę w Noir i Tsubasa Chronicles. http://www.youtube.com/watch?v=e06Avgyj8hk <- przykład

A, Vialix :) Temat z openingami i endingami animkowymi już jest. Jeśli was to interesuje :) http://weryfikatorium.pl/forum/viewtopic.php?t=3361

Ale ogólnie muszę powiedzieć, że znacznej części japońskiej muzyki nie trawię - zwłaszcza wokalistek (pieją, smucą i nie mają głosu za Chiny :D).

"To, co poczwarka nazywa końcem świata, reszta świata nazywa motylem." Lao-Cy, Księga Drogi i Cnoty

"Litterae non erubescunt." Cyceron

Awatar użytkownika
VV
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: VV » śr 02 gru 2009, 18:28

Kiedyś słuchałem (trochę) japońskiego punka. Z tym że a) to już raczej nie jest muzyka współczesna b) niewiele od europejskiej odmiany nurtu odbiegająca.
Ale zespoły The Roosters i The Stalin mogę jako ciekawostkę polecić.

- Nie skazują małych dziewczynek na krzesło elektryczne, prawda?
- Jak to nie? Mają tam takie małe niebieskie krzesełka dla małych chłopców... i takie małe różowe dla dziewczynek.

Awatar użytkownika
Goya
Zarodek pisarza

Postautor: Goya » ndz 27 gru 2009, 23:41

Yoko Kanno jest u mnie od lat na pierwszym miejscu. Jej utwory do anime Earth Girl Arjuna są niesamowite, przejmujące i bardzo inspirujące.

Chiaki Ishikawa, a w szczególności Uninstall: http://www.youtube.com/watch?v=iNCXiMt1bR4&feature=relate
Również cały soundtrack z Ruchomego Zamku Hauru jest godny polecenia.
Na razie tyle, ale mam nadzieję, że przyjdzie mi coś jeszcze do głowy.

Pozdrawiam,
G.

Głębokie są tylko uczucia, które się ukrywa. Stąd siła uczuć podłych.
Emil Cioran

Awatar użytkownika
Vazurel
Zarodek pisarza

Postautor: Vazurel » pn 28 gru 2009, 00:00

Japońskiej muzyki współczesnej za bardzo nie słucham.
Na pewno nie jeśli mówimy tu o zespołach czy wykonawcach.
Ale za to openingi i endingi z anime, owszem i to nawet dość często.
I kilka linków:

Utada Hikaru Beautiful World
Piosenka wykorzystana w promocji nowej wersji Evangeliona, anime którego chyba nikomu przedstawiać nie trzeba.

Danzai no Hana - Guilty Sky
Pełna wersja Endingu z anime Claymore, które gorąco polecam fanom fantasy. Moje pierwsze skojarzenie przy oglądaniu Claymore? Toż to wiedźmiń Geralt jako kobieta. Chociaż nieco się różnią to i tak ludzie poddani mutacji po której mają białe włosy itp w celu zwalczania potworów za pieniądze kojarzą mi się z Wiedźminem.

Lilium
No i jak mogło by zabraknąć Lilium z Elfen Lied. Chociaż cała płytka z Soundtrackami z tego anime jest przepiękna.

Awatar użytkownika
Serena
Pisarz pokoleń

Postautor: Serena » pn 28 gru 2009, 00:02

Vazurel, i zaś trafiłeś z moją ulubioną piosenką (mam na myśli Lilium) :D

[ Dodano: Nie 27 Gru, 2009 ]
A ja polecam piosenkę z jakiegoś tam anime, nie wiem jakiego, ale ta piosenka nazywa się Namida Ame. Usłyszałam to raz, jak kumpela zapuściła na telefonie, i się zakochałam :) Fajna pozytywka, taka przerażająca :) Jak tego słucham i siedzę w kompletnych ciemnościach, to mam schizy. ^^
Poza tym fajny też jest Miyavi i X Japan.

Każdego ranka, każdej nocy
Dla męki ktoś na świat przychodzi.
Jedni się rodzą dla radości,
Inni dla nocy i ciemności.

Wieczność kocha dzieła czasu.

– William Blake

Awatar użytkownika
VV
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: VV » pn 28 gru 2009, 01:14

- Nie skazują małych dziewczynek na krzesło elektryczne, prawda?
- Jak to nie? Mają tam takie małe niebieskie krzesełka dla małych chłopców... i takie małe różowe dla dziewczynek.

Awatar użytkownika
Marybeth
Szkolny pisarzyna
Kontaktowanie:

Postautor: Marybeth » sob 02 sty 2010, 19:22

Japońska? Mój pierwszy zespół, który polubiłam to Kalafina. A takie dziewuszki sobie śpiewają :) Muszę podkreślić, że gdyby nie anime Kuroshitsuji to nadal czułabym niechęć do japońskich zespołów, a szczególnie tych popowych.
I wokalistka o wspaniałym głosie to Kanon Wakeshima. Polecam :)

Awatar użytkownika
RafBoch
Pisarz domowy

Postautor: RafBoch » ndz 03 sty 2010, 11:58

Eee tam... Kitajska muzyka nie kończy się na openingach i j-popie. Ot naprzykład:

http://www.youtube.com/watch?v=pmNDTBBU ... re=related

Mono. Bardzo zacny zespół post-rockowy. W swoim gatunku wybitny.

"Przez życie trzeba przejść z godnym przymrużeniem oka, dając tym samym świadectwo nieznanemu stwórcy, że poznaliśmy się na kapitalnym żarcie, jaki uczynił, powołując nas na ten świat." - Stanisław Jerzy Lec

Awatar użytkownika
Marybeth
Szkolny pisarzyna
Kontaktowanie:

Postautor: Marybeth » ndz 03 sty 2010, 14:23

Podałam tylko taki przykład. Z własnego doświadczenia wiem, że sporo zespołów zyskuje popularność grając właśnie openingi i endingi w animacjach.

Awatar użytkownika
Darkling
Pisarz osiedlowy

Postautor: Darkling » czw 07 sty 2010, 10:53

A aj sięuzależniłem ostatnio od grupy Doping Panda, a zwłaszcza utworu "Beat Addiction" :P (fajny teledysk). Ogólnie większość ich utworów wpada w ucho :). Przypomina mi sięmoja pierwsza mania na punkcie Orange Range :D.

These dreams in which I'm dying are the best I ever have.

I'd like to learn how to play irish melody on flute.

"Dreaming dreams no mortal ever dare to dream"
E.A. Poe "The Crow"

Awatar użytkownika
Liczak
Zarodek pisarza

Postautor: Liczak » czw 07 sty 2010, 11:28

Ja osobiście preferuję j-rocka. Artystą godnym polecenia jest na pewno miavi . Cenię go szczególnie za dosyć dużą różnorodność gatunkową. Nagrywał płyty typowo gitarowe, niektóre bardziej metalowe, aż wreszcie ostatnio bardzo przyjemną elektroniczną składankę, złożoną z nowych aranżacji swoich poprzednich utworów.

Wróć do „Muzyka”