Obrazek Weryfikatorium

Marek Grechuta

Co nam w duszy (lub nad uchem) gra.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Manta
Imperator
Imperator
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Marek Grechuta

Postautor: Manta » pn 02 lip 2007, 13:40

Co sadzicie o jego tworczosci? Ja wypowiem sie pozniej.

Awatar użytkownika
Foulter
Zarodek pisarza

Postautor: Foulter » pn 02 lip 2007, 20:27

Wielki talent, wielka twórczość...

...szkoda tylko, że ,,zapił'' i głos i talent.

Napisałem krótko - ale chyba w tym wszystko zawarłem.

"Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżymy - jej syny.

Posłuszni jej prawom do ostatniej godziny."

Awatar użytkownika
Szewczyk
Pisarz domowy

Postautor: Szewczyk » wt 03 lip 2007, 05:49

Zapił?, powiem szczerze, nie słyszałem. Ja jakoś nie przyjąłem jego śmierci z wielką żałobą, gdyż za moich lat życia Grechuta wiele nie stworzył, to nie jest głos mojego pokolenia - tyle. Ja z kolei słyszałem, że miał jakieś problemy osobowościowe, paraliż artystyczny itp. Ale wiecie, różnie szmatławce piszą, więc nie ma nigdy nic na pewno.

Co sądze o Marku Grechucie? Cóż, jest to jeden z niewielu polskich muzyków, jakich w ogóle słucham. On, Myslovitz, Czesław Niemen, Elektryczne Gitary, Farben Lehre - tu się lista kończy, więc jednak coś ten Grechuta dla mnie znaczy... Jego piosenki są po prostu dobre, melodyjne. Wpadają w ucho! Nawet niekiedy inspirują. Utwór Korowód umieściłem nawet w opowiadaniu, które teraz piszę.

Awatar użytkownika
Lan
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Lan » wt 03 lip 2007, 10:20

niektóre jego piosenki są piękne, inne tylko ładne, są też takie, które do mnie nie przemawiają...

wiecie jednak, dlaczego lubie jego muzykę... bo ma melodie, to są piosenki, które opowiadają jakąś historię... to jedyny rodzaj poezji, jaką toleruję - poezja śpiewana.

śmierć Grechuty była dla mnie dużym ciosem, nie tak wielkim jak śmierć Kaczmarskiego, ale zawsze ciosem.

"Rada dla pisarzy: w pewnej chwili trzeba przestać pisać. Nawet przed zaczęciem".

"Dwie siły potężnieją w świecie intelektu: precyzja i bełkot. Zadanie: nie należy dopuścić do narodzin hybrydy - precyzyjnego bełkotu".

- Nieśmiertelny S.J. Lec

Awatar użytkownika
Weber
Zasłużony
Zasłużony

Postautor: Weber » pt 06 lip 2007, 09:37

Co o nim sądzę? Wielki artsysta. Jeżeli miał jakieś problemy alkoholowe czy osobowościowe to dowód, że był nim naprawdę. Rzadko zdarza się ktoś kto potrafi sobie poradzić ze swoim talentem i on od tej ruguły nie odstąpił.

Jego twórczość jest dla mnie czymś więcej niż tylko liryką śpiewaną. Jest sposobem ożywienia poezji (nie mówię, że jest martwa) dla tych, dla których jest ona niezrozumiała. Po przez genialne melodie pozwolił uchwycić sens wielu rzeczy, na które nie zwraca się uwagi.

Szanuję go, szanowałem i będę szanował - jako człowieka i jako artystę.

Po to upadamy żeby powstać.

Piszesz? Lepiej poszukaj sobie czegoś na skołatane nerwy.

Awatar użytkownika
VV
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: VV » śr 12 wrz 2007, 02:23

Odkryłem go na dobre po śmierci. Spodobała mi się niezwykłą swoboda we wplataniu słów w melodię i rym. Ponadto potrafił z równą łatwością wykonać prostą pioseneczkę o kwiatkach czy miłości, jak i teksty Leśmiana, czy nawet Witkacego ("Szalona lokomotywa" jest świetna).

- Nie skazują małych dziewczynek na krzesło elektryczne, prawda?
- Jak to nie? Mają tam takie małe niebieskie krzesełka dla małych chłopców... i takie małe różowe dla dziewczynek.

Awatar użytkownika
Gra
Zasłużony
Zasłużony

Postautor: Gra » pn 02 lut 2009, 01:03

Grechuta, znany nam wszystkim jako muzyk, to również architekt, a także ... "Marek Grechuta wielokrotnie wystawiał swoje prace malarskie na indywidualnych wystawach w kraju i za granicą. Wydał także tomiki poetyckie: "Na serca dnie" oraz "Krajobraz pełen nadziei" (teksty składające się na drugi ze zbiorów zainspirowały muzykę do albumu o tym samym tytule). Artysta zagrał epizodyczne role w dwóch filmach" "Polowanie na muchy" (reż. Andrzej Wajda) oraz "Tumor Witkacego" (reż. Grzegorz Dubowski) - sam jest bohaterem dokumentalnego portretu filmowego pt. "Z pamiętnika mej duszy" (reż. P. Aleksowski). Dał ponad trzy tysiące koncertów." Polecam http://www.adriano2.republika.pl/htm/marek_grechuta.htm

'ad maiora natus sum'
'Infinita aestimatio est libertatis' HETEROKROMIA IRIDUM

'An Ye Harm None, Do What Ye Will' Wiccan Rede
-------------------------------------------------------
http://g.sheetmusicplus.com/Look-Inside ... 172366.jpg

Wróć do „Muzyka”