Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Polskie kino przedg*wniane

Poleć ciekawy film, który oglądałeś. Napisz swoją recenzję.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
merdevsky
Pisarz domowy
OSTRZEŻENIA: 0

Polskie kino przedg*wniane

Postautor: merdevsky » pn 08 paź 2012, 19:30

Zawsze wieczorkiem oglądam sobie film lub czytam. Dzisiaj nie miałem ochoty czytać, więc włączyłem film. Zawsze mam naszykowaną listę tego, co mam przeczytać lub obejrzeć. Żeby nie przegapić czegoś wartościowego.

Lubię też sobie czasami zrobić powtórkę. Nadszedł czas na Popiół i diament, jak mniemam, film kultowy. Oglądałem go kilka lat temu i zrobił na mnie spore wrażenie. I teraz też się nie zawiodłem; patrzyłem za to z innej perspektywy. Jak to w książkach - podpatrywałem charaktery postaci, budowę akcji i tak dalej.

Aż łezka się w oku kręci, jakie rzeczy tworzyli Polacy w tamtych latach. Prosta kamera, czarnobiały obraz, ale to coś, to co przykuwa uwagę - było. Za to teraz, w filmach o wysokich budżetach, ten klimat uchodzi, magia prostoty zostaje zmieciona przez efekty specjalne. Ale mówmy o Polsce.

Reżyser Taksówkarza pokazywał ekipie filmowej Popiół i Diament; sama postać De Niro wzorowana jest na postaci Cybulskiego, a w ramach ciekawostki podam, że podobno Pan Robert miał na sobie kurtkę Cybulskiego, w jednej z ostatnich scen Taksówkarza. To dowód na to, że robiliśmy naprawdę dobre kino. Że nawet nadęte Amerykańce nas doceniały.

Co sądzicie o kinie polskim powojennym, a przedgównianym? Wasze ulubione filmy, aktorzy, scenarzyści? Zapraszam do (kulturalnej jak na dżentelmenów przystało) dyskusji.

P.S: chciałem się jeszcze pochwalić, że nikogo w tym temacie nie obraziłem:)
Ostatnio zmieniony pn 08 paź 2012, 19:45 przez merdevsky, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Re: Polskie kino przedg*wniane

Postautor: Romecki » pn 08 paź 2012, 21:28

Mam wrażenie, że nie bierzesz pod uwagę, iż nie tylko słabość intelektualna działa na niekorzyść dzisiejszych filmów, także realia, w tym - budżet. Obiektywnie filmy są cholernie drogie, a brak pieniędzy widać niemal zawsze... choć są wyjątki - vide filmy Kolskiego, często dobre, a dosyć tanie.
Zobacz, ile kosztował ten film: http://www.imdb.com/title/tt0072446/business A było to w roku 1975. Ile kosztowałoby zrobienie go dziś? Kiedyś dni zdjęciowych było 2x tyle co dziś. To też wpływa na jakość filmu bardzo...

Nawiasem, to chyba mój ulubiony film, acz niejedyny.

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina

Awatar użytkownika
Miseracordia
Pisarz domowy

Postautor: Miseracordia » czw 31 mar 2016, 17:22

No nie wiem, "Sęp" i "Sala Samobójców" to dynamiczne i barwne filmy (jednocześnie dotyczące zupełnie odmiennych treści) - przynajmniej moim zdaniem - chociaż utrwalają niestety pewne nieodpowiednie typy zachowań i prezentują jako rozwiązanie coś, co "rozwiązaniem" nie jest. Podobnie jest moim zdaniem z "Galeriankami". Szczególnie w przypadku tego trzeciego filmu myślę, że pomimo pewnych niedociągnięć doszło do realizacji zamierzonego celu. Film poruszył temat-tabu, wywołał mniej lub bardziej skuteczną dyskusję natomiast pomysł pani Rosłaniec na "Bejbi blues" jest już faktycznie niewspółmierny do skali problemu.
Żałuję jednak, że takie dawne perełki jak "Hydrozagadka" nie są emitowane od czasu do czasu w Polsacie lub na TVN-ie. I fajnie, jakby "Siedem życzeń" i "Tajemnica sagali" zostały przywrócone do łask.

Das Ewig-Weibliche zieht uns hinan.

Wróć do „Filmy/seriale”