Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Terry Pratchett: Choosing to Die

Poleć ciekawy film, który oglądałeś. Napisz swoją recenzję.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
kamaitachi
Zarodek pisarza
OSTRZEŻENIA: 0

Terry Pratchett: Choosing to Die

Postautor: kamaitachi » pt 06 lip 2012, 21:05

Jakąś chwilę temu (wypowiadając się na temat jednej z miniatur prezentowanych na Forum) wspomniałem w swojej notce twórczość Terry Pratchetta - autora znanego i lubianego przez wielu cyklu "Świat Dysku". Po zapisaniu wypowiedzi niemal natychmiast przypomniał mi się bardzo kontrowersyjny dokument, którego narratorem (i jednym z bohaterów) jest właśnie Pratchett. Dokument dotyczący eutanazji.

Obraz ten zrobił na mnie wstrząsające wrażenie i zmusił do wielu refleksji, ciekaw jestem toteż, czy i Wy - użytkownicy Forum - natknęliście się kiedyś na ten kontrowersyjny film. Jeśli nie, z całego serca go polecam, bo stawia kilka bardzo ważnych pytań.

Przyznam szczerze, że byłem bardzo poruszony w trakcie seansu - niejedna łza zakręciła mi się w oku. Poniżej krótki opis, który ukazał się w jednym z dzienników.

Ciekaw jestem jakie wnioski wyciągniecie z projekcji, szczególnie, że opowiada częściowo o strasznej tragedii pisarza - było nie było jednego z nas, osób piszących. Świadomość, że coś podobnego zdarzyć się może i nam jest obezwładniająca.

BBC wyemitowała kontrowersyjny film, pokazujący śmierć 71-letniego Brytyjczyka, milionera Petera Smedleya, w jednej ze szwajcarskich klinik.
Drugim bohaterem dokumentu jest znany pisarz Terry Pratchett, który cierpi na chorobę Alzheimera i również planuje asystowaną śmierć. Film pokazuje jego przemyślenia na temat życia, śmierci i eutanazji.

Pisarz, od kiedy w 2008 roku dowiedział się o chorobie, prowadzi kampanię na rzecz legalizacji eutanazji i swobodnego wyboru momentu śmierci. W Wielkiej Brytanii eutanazja jest zakazana.

W dokumencie „Terry Pratchett: Choosing to Die" na śmierć decyduje się 71-letni Peter Smedley. Mężczyzna jest nieuleczalnie chory, opłaca wyjazd do kliniki Dignitas w Guernsay w Szwajcarii. Tam umiera, poprzez zażycie śmiertelnej dawki barbituranów w pralince. Kamera pokazuje go, jak się krztusi i prosi żonę, by przytrzymała go za rękę. Potem personel kliniki mówi do kamery, że mężczyzna traci świadomość i jego serce przestaje bić. Po raz pierwszy naziemna telewizja zdecydowała się tym samym pokazać śmierć na ekranie.

Terry Pratchett twierdził, że zdecydował się wziąć udział w filmie, by przekonać się, czy rzeczywiście jest w stanie umrzeć w wybranym przez siebie miejscu i czasie. Pisarz mówił w dyskusji w studio BBC2, że praca przy dokumencie nie zmieniła jego poglądów na eutanazję. Według niego każdy powinien mieć prawo wyboru.

Dokument BBC wywołał bardzo wiele protestów. Przeciwnicy eutanazji nazwali go „propagandą” samobójstwa. Stacja BBC broniła się przed zarzutami, że film skłoni ludzi do naśladowania głównego bohatera. W ocenie stacji, taka produkcja pomoże ludziom wyrobić sobie własne zdanie na temat asystowanej śmierci.

Film do obejrzenia w całości (tylko język angielski) na stronach serwisu YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=slZnfC-V1SY

Uccidiamo il chiaro di luna!

Wróć do „Filmy/seriale”