Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Gattaca - Szok przyszłości

Poleć ciekawy film, który oglądałeś. Napisz swoją recenzję.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
sparkling
Kmiotek
OSTRZEŻENIA: 0

Gattaca - Szok przyszłości

Postautor: sparkling » śr 18 sty 2012, 19:57

Film opowiada o świecie, w którym manipulacje genetyczne i zapłodnienia in vitro są codziennością do tego stopnia, że naturalne zapłodnienie stało się rzadkością. W świecie tym większość ludzi może sobie pozwolić na "zaprogramowanie" genomu własnego dziecka. Co więcej, presja społeczna sprawia, że inne wyjście jest bardzo ryzykowne.

DNA każdego dziecka jest badane i sprawdzane tuż po urodzeniu, pod kątem m.in. spodziewanych uzdolnień dziecka, prawdopodobieństwa wystąpienia różnych chorób i spodziewanej daty śmierci. Badania genomu są powszechne przy próbach ubezpieczenia się czy braniu kredytu. Pracodawcy nie patrzą również na CV osób starających się o przyjęcie, bo do wszystkiego wystarczy im badanie. Formalnie takie praktyki są niedozwolone, ale oczywistym jest, że ktoś, kto nie jest wynikiem inżynierii genetycznej, może liczyć co najwyżej na posadę zamiatacza ulic.

W takiej rzeczywistości osoby jak główny bohater (Ethan Hawke) spłodzone naturalną drogą, nie na zamówienie i z eliminacją wszelkich możliwych wad. Badania przeprowadzone zaraz po urodzeniu wykazały u niego wadę serca, co miało przekreślić jego jakąkolwiek karierę w życiu.

Natomiast marzeniem Vincenta jest podróż w kosmos. Zaczyna konsekwentnie realizować swoje marzenie. Zaprzyjaźnia się z byłym pływakiem, aktualnie poruszającym się na wózku (chciał popełnić samobójstwo), który oferuje mu swoją pomoc – oddaje swoje próbki krwi, moczu, skóry, włosów, dzięki czemu Vincent jest – według badań – zdrowym, pełnowartościowym (VALID) człowiekiem. Pozwala nawet na nagranie bicia swego serca i podrobienie dokumentów, dzięki którym Vincent, jako pełnoprawny osobnik może pracować na stanowisku, które sobie wymarzył. Vincent musi pokonać wiele trudności, by w końcu zostać jednym z członków ekipy wyprawy kosmicznej. Ludzka siła woli i spryt umożliwiają przezwyciężenie swych wad i realizację marzeń. "Gattaca" to nade wszystko dobrze zrealizowana i wciągająca opowieść o człowieku, który udowodnił, że nie jest z "zasady DNA" gorszy.

Gattaca pozwala mi wierzyć w to, że nie jestem gorsza od ludzi, którzy spełnili swoje marzenia. Jedyną rzeczą, która odróżniała ich od innych była wiara w ich spełnienie, która dodawała im sił w chwilach zwątpienia, dzięki czemu potrafili je zrealizować.

Awatar użytkownika
kanadyjczyk
Umysł pisarza

Postautor: kanadyjczyk » śr 28 lis 2012, 11:20

Cóż... "Gattaca" to jeden z najważniejszych filmów sf minionej dekady.

"Ostatecznie mamy do opowiedzenia tylko jedną historię." - Jonathan Carroll

Awatar użytkownika
Nem
Dusza pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Nem » śr 28 lis 2012, 11:45

Oglądałam go jako dziecko i wtedy bardzo mnie wzruszył, chociaż nie znałam się na modyfikacjach genetycznych. Teraz, jakiś czas temu, brat mi o nim przypomniał i wywołał nie tyle wzruszenie, co niepokój. Bardzo ładnie zrealizowany.

Awatar użytkownika
Cerro
Debiutant
Debiutant
Kontaktowanie:

Postautor: Cerro » śr 28 lis 2012, 19:11

Niepokój... dokładnie tak.

Oglądałam ten film kilka lat temu. To jeden z tych, których się nie zapomina. Zostawiają ślad w świadomości.

No, przynajmniej we mnie :D

Wróć do „Filmy/seriale”