Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Rytuał

Poleć ciekawy film, który oglądałeś. Napisz swoją recenzję.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Nazz
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 0

Rytuał

Postautor: Nazz » sob 16 kwie 2011, 14:17

Z Filmwebu:
Zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami film "The Rite" opowiada o losach sceptycznego ucznia seminarium duchownego, Michaela Kovaka (Collin O'Donoghue), który z niechęcią uczęszcza do szkoły dla egzorcystów w Watykanie. W Rzymie spotyka nieortodoksyjnego księdza, ojca Lucasa (Anthony Hopkins), który zapoznaje go z mroczną stroną wiary.

Film zbierał dość pozytywne oceny, więc postanowiłem się przejść i wydać tak od święta coś na kino. Główny motyw mojego działania - Hopkins. Jakie mam wrażenia?

Momentami od filmu wali amerykańską tandetą, co psuje bardzo mocno wrażenia po i w trakcie seansu. Niektóre sceny są żywcem wyjęte z filmów typu "Step Up." Poza tym zachowanie głównego bohatera jest według mnie w pewnym momencie zupełnie nielogiczne. Do minusów jeszcze dodam, że cały czas miałem nie wiedzieć czemu motyw Obi-Wana i Anakina w głowie.

Ale nie wszystko stracone. Film nie stał się Stepupem o egzorcyzmach przez kilka ważnych rzeczy. Pierwszą jest Hopkins. Facet siedzi przypięty do krzesła i się uśmiecha, niby nic, ale jest to Hopkins i nagle orientujesz się w kinie, że zupełnie nieświadomie zaciskasz sobie rękę na ręce z nerwów.
Po drugie. Niezłe zdjęcia Rzymu i dobra muzyka budują klimat (który niestety często psuje "amerykańskość" fabuły).
Dodatkowo sądzę, że film ma jakiś kręgosłup, który go trzyma w pionie ("Niewiara w Szatana nie uchroni cię przed nim" i takie tam inne teksty o sceptykach). Dlatego jeśli byłbym wierzący, mógłbym być bardzo zadowolony z tego filmu.

Cały czas jednak mam wrażenie że gdyby nie Hopkins, to ten film przeszedłby zupełnie bez echa.

The Dude abides.

Awatar użytkownika
Maciejo
Pisarz domowy

Re: Rytuał

Postautor: Maciejo » ndz 08 maja 2011, 02:31

Nazz pisze:
Cały czas jednak mam wrażenie że gdyby nie Hopkins, to ten film przeszedłby zupełnie bez echa.

Prawda. Film dobry na, powiedzmy, sobotni wieczór. Szybko się ogląda, jeszcze szybciej zapomina. Ode mnie 5/10

Way, way down inside, there's a hollow soul...

Awatar użytkownika
Agata Raczyńska
Zarodek pisarza

Postautor: Agata Raczyńska » śr 25 kwie 2012, 14:51

Film puszczono nam - trzeciej klasie gimnazjum - na religii i mój kolega katował mnie po nim tekstami, że on zaraz oszaleje, bo wydaje mu się, że szatan się na niego "paczy". Generalnie, mi się podobał. Miejscami zalatywał nieco kiczem, jakąś taka pretensojonalnością, ale ogólnie - niezły, dobry na odprężenie się.
Ode mnie: 7/10.

Wróć do „Filmy/seriale”