NAJLEPSZAMINIATURAMAJA 2020 :arrow: GŁOSUJEMY

Propozycja zmiany (i małe pytanko)

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator

Awatar użytkownika
minojek
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 0

Propozycja zmiany (i małe pytanko)

Postautor: minojek » pn 15 mar 2010, 20:58

Witajcie!

Moderatorzy, weryfikatorzy, administratorzy (wszyscy ludzie >z góry<) - mam pytanie. Najpierw jednak zamieszczę jeden z punktów regulaminu "Poetyfikatorium".

"1 wiersz dziennie w każdej kategorii (1 użytkownik max 3 wiersze dziennie, po jednym w każdej kategorii)".

Jeśli dobrze rozumiem (pytam dla pewności), to użytkownik ma prawo zamieścić raz na dwadzieścia cztery godziny maksymalnie TRZY TEKSTY, czyli po jednym w każdej kategorii, zgadza się?

Skoro tak, to dlaczego możemy zamieszczać trzy teksty (to niemało, OK.), ale po jednym w każdej kategorii? Dlaczego nie mamy prawa zamieszczać trzech tekstów na dobę w jednym z działów "Poetyfikatorium", np. tylko w "Prozie poetyckiej"? Może warto by to zmienić?

Jeśli źle zrozumiałem ten punkt regulaminu - przepraszam za kłopot.

Z góry dzięki za wyjaśnienie i odpowiedź!

Awatar użytkownika
Joe
Umysł pisarza

Postautor: Joe » pn 15 mar 2010, 21:10

minojek pisze:eśli dobrze rozumiem (pytam dla pewności), to użytkownik ma prawo zamieścić raz na dwadzieścia cztery godziny maksymalnie TRZY TEKSTY, czyli po jednym w każdej kategorii, zgadza się?

Yhy.

minojek pisze:Skoro tak, to dlaczego możemy zamieszczać trzy teksty (to niemało, OK.), ale po jednym w każdej kategorii? Dlaczego nie mamy prawa zamieszczać trzech tekstów na dobę w jednym z działów "Poetyfikatorium", np. tylko w "Prozie poetyckiej"? Może warto by to zmienić?

Jeden schabowy dziennie. Jedno jajko. Jedna szklanka mocnego piwa.
Jeśli spożyjesz którykolwiek z tych składników w zwielokrotnionej dawce - będzie kłopot. Tak jest - tego nie zmienisz. Wszystko pochodzi od najdoskonalszego dietetyka.

Awatar użytkownika
minojek
Pisarz osiedlowy

Postautor: minojek » pn 15 mar 2010, 22:39

OK., dzięki za odpowiedź, Joe, ale popatrz - i tak maksymalnie jeden użytkownik zamieści trzy teksty, tak?

Awatar użytkownika
Joe
Umysł pisarza

Postautor: Joe » wt 16 mar 2010, 16:31

minojek pisze:dzięki za odpowiedź, Joe, ale popatrz - i tak maksymalnie jeden użytkownik zamieści trzy teksty, tak?

No. Ale co w związku z tym, bo nie rozumiem?

Awatar użytkownika
Weber
Zasłużony
Zasłużony

Postautor: Weber » wt 16 mar 2010, 18:13

Wtrącę się z moim punktem widzenia na tę sprawę.
Jeden wiersz w każdej kategorii ponieważ unikamy zasypu wierszami z jednej kategorii.
W przypadku gdy ktoś pisze tylko wiersze białe wrzuciłby trzy wiersze białe, a tak wrzuci jeden ponieważ nie para się pisaniem rymowanych. Nie ma problemu klęski urodzaju.
Tym akcentem kończę swoje wtrącenie.

Po to upadamy żeby powstać.

Piszesz? Lepiej poszukaj sobie czegoś na skołatane nerwy.

Awatar użytkownika
minojek
Pisarz osiedlowy

Postautor: minojek » wt 16 mar 2010, 19:20

Może i racja, niech więc tak pozostanie ;)

Awatar użytkownika
Joe
Umysł pisarza

Postautor: Joe » wt 16 mar 2010, 19:44

Weber pisze:Tym akcentem kończę swoje wtrącenie.

Wtrącenie, wtrącenie... Yhy. Weber, Ty jesteś źródłem mądrości, a takich się z otwartymi ramionami przyjmuje. No!

Awatar użytkownika
Kai Man
Pisarz osiedlowy
Kontaktowanie:

Postautor: Kai Man » śr 01 cze 2011, 09:18

nie lubię odświeżać, ale nie lubię również zakładać takich samych tematów, wybaczycie? :P

Proszę adminów o rozważenie jednego punktu w regulaminie weryfikatorium:

7. Częstotliwość wstawiania tekstów:

§ 1. Nie wstawiamy kilku tekstów na raz.

§ 2. Użytkownik może wstawić jeden tekst w ciągu 14 dni.

§ 3. Nie można doklejać kolejnych wątków codziennie.

§ 4. Nie można doklejać tych samych, lecz zmienionych fragmentów do danego wątku.
§ 5. Kolejne części dłuższych opowiadań wklejamy do nowego tematu, dodając link do poprzedniej części – nie jest to wymagane jednak bardzo mile widziane.

Moim zdaniem, nie tak rygorystycznie by się zdało. Załóżmy, że wstawiliśmy tekst do weryfikacji, lecą opinie jedna za drugą. Wytykane są błędy, poprawki, wskazówki. To nie jest dobrym rozwiązaniem wrzucenie przez autora tekstu POPRAWIONEGO na ich kanwie?
Owszem, można zastrzec, że taki poprawiony tekst wstawialibyśmy po, choć jednej, opinii WERYFIKATORA. Ostatnim wówczas krokiem byłoby przerzucenie przez adminów/moderów tematu do subforum Zweryfikowane, gdzie każdy czytelnik widziałby drogę do doskonałości :P miał porównanie jak można lepiej. Początek i Koniec, gdzie Koniec jest Początkiem i zaczątkiem do dalszej, lepszej drogi...

Tacitisque senescimus annis
Najmądrzejsza rzecz, to wiedzieć co jest nieosiągalne, a nie w głupocie swojej, dążyć ku temu za wszelką cenę
- Zero Tolerancji -

Awatar użytkownika
shelion
Pisarz pokoleń

Postautor: shelion » śr 01 cze 2011, 09:52

Jeśli tym razem ja mogę się wtrącić, to chyba jest to niezły pomysł. Trzeba jednak zaznaczyć, że wrzucone poprawki nie byłby już weryfikowane. Mogłyby być, ale nie musiałby. Chociaż zresztą, skoro temat i tak miałby być przeniesiony do Zweryfikowanych, to po co weryfikować drugi raz? Chyba sam sobie odpowiedziałem... To chyba ide zrobić sobie kawe na rozbudzenie :)

Generalnie, wspieram pomysl.

ps. post 800 :D

Obrazek
----------------------------------------------------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Rubia
Szef Weryfikatorów
Szef Weryfikatorów

Postautor: Rubia » śr 01 cze 2011, 14:28

Tak się zastanawiami - jest to mój całkiem prywatny pomysł, o którym jeszcze z nikim nie rozmawiałam - czy nie dałoby się utworzyć odrębnego działu o nazwie, powiedzmy, Poprawione (albo ładniejszej), do którego autorzy mogliby wrzucać poprawione wersje tekstów wcześniej ocenionych? Wtedy nie obowiązywałby ten dwutygodniowy termin czekania, ale też opinia weryfikatora nie byłaby już obowiązkowa. Może, jak zaproponował Kai Man, dotyczyłoby to tekstów po jednej weryfikacji? Różne szczegóły należałoby tu dopracować, ale, jak sądzę, jest to do zrobienia.

Ja to wszystko biorę z głowy. Czyli z niczego.

Awatar użytkownika
shelion
Pisarz pokoleń

Postautor: shelion » śr 01 cze 2011, 17:12

przy założeniu, że ludzie umieją czytać ze zrozumieniem i mają trochę rozumu (a widząc wczoraj to: http://demotywatory.pl/3121318/Wada-cyt ... jest-to-ze zwątpiłem...) to można. Ale życie szybko to zweryfikuje i ludzie teksty wrzucać będą do "poprawionych" (przecież w wordzie poprawiali...) zamiast do "do zweryfikowania".

Poza tym, tu już całkiem prywatnie, po co tyle kombinowania. W moim odczuciu weryfikatorium nie jest od tego, by prowadzić od a do z. Powiedzmy sobie, że od a do d, tzn ma zaszczepić jakieś wartości, style, ma je ocenić z punktu widzenia zwykłego zjadacza papieru, ma wytknąć bolączki, służyć radą, a nie wskazywać utartych ścieżek i nie analizować w kółko jednego tekstu. A uwierz mi, że tak by było. Wrzucasz tekst, dostajesz weryfikację, wrzucasz do "poprawionych", ale znów kicha, znów poprawiasz i dalej - wielu w ten sposób rozumuje. Hugo w "Katedrze" napisał, że jak pień jest krzywy, to drzewo też musi być... Zgadzam się z tym, żeby można było wrzucić poprawiony tekst, ale tylko raz. Zamiast stwarzać nowy dział, wystarczy po przeniesieniu do "zweryfikowanych" możliwość dodania jednej poprawki et voila.

W moim odczuciu jeśli ktoś napisze kichę i dostanie wskazówki co robi źle, to oczywiście tekst może poprawić, powinien jednak te wskazówki zastosować przy dalszym pisaniu, a początek napisać od nowa, albo po prostu stosując wskazówki pisać coś całkiem nowego. :)

Ps. Mam nadzieję, że nie odczułaś mojego tekstu jako krytycznego. Nie to było moim zamysłem. Chciałem tylko ukazać wady, jakie ja widzę w tym rozwiązaniu, opierając się na doświadczeniu, które jakieś tam małe już uciułałem.

Obrazek

----------------------------------------------------------------------

Obrazek

Awatar użytkownika
Ebru
Pisarz osiedlowy

Postautor: Ebru » czw 02 cze 2011, 09:24

Pomysł świetny, ale tworzenie odrębnego działu według mnie, wprowadziłoby tylko zamęt. Niech może ludzie mogą wrzucać poprawki dopiero po weryfikacji, do tego samego postu. A ilość poprawek niech sobie będzie dowolna. W końcu jak komuś zależy na tekście, to czemu zabraniać mu jego doszlifowywania? Z tym, że drugą i następne wersje niech już sobie weryfikuje kto chce. Takie poprawki mogą więcej nauczyć niż tekst- korekta i do widzenia. Nie wiadomo, co z tekstu - często obiecującego ale zmasakrowanego przez błędy - może powstać. Poprawione wersje uczą procesu. A przecież pisanie książki to jest proces. A nie: napisać, poprawić błędy, piątka z plusem/dwa z minusem.

Awatar użytkownika
aishiru
Pisarz domowy

Postautor: aishiru » pn 04 lip 2011, 16:56

Prawo autorskie i prawa pokrewne.
OGOLNIE.
Z glupia franc sprawdzilem.
Ups - jakiez moje bylo zaskoczenie, kiedy okazalo sie, ze autor swoich tekstow nie ma prawa ingerowania w nie (mowa o tzw tresci autorskie).
Z przepisow prawa autorskiego jasno wynika jakie autor ma prawa - stad dziwi mnie, ze forum narusza prawa autorskie (np kiedy autor tekstu chce usunac swoj teskt, lub go zmienic).
Dodam fakt, ze oczywiste jest pierwszenstwo ustawy nad regulaminem.
Z jakiej racji i na jakiej podstawie (wg obowiazujacych norm prawnych) - forum internetowe "nabywa" prawa autorskie?
Bede wdzieczny jak sie wypowie osoba kompetentna.
Jako, ze inna rzecza jest publikcja testow a innym faktem, ingerencja w nie BEZ ZGODY wlasciciela (blokowanie mozliwosci edycja w swietle prawa stanowi trawle naruszenie jej tresci).

Z tego co zdazylem sie przed chwila dowiedziec wymagana jest kazdorazowo pisemna umowa z autorem, ktrego tresci chce sie zatrzymac do szerszej publicznosci.
A jako, ze siedze na co dzien w prawie autorskim - wymagaloby to naprawy.
Chyba oczywistym jest, ze regulamin nie moze sobie zawlaszczac praw - to tak jakby konsytuacja nam mowila nie kradnij a zroblibysmy forum - pt: kradnij, udokumentuj bedziesz wrod nas.
Warto to przeanalizowac.

Stad moje pytanie: - dlaczego tego nie zmieniono. To bardzo niebezpieczna wada.

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » pn 04 lip 2011, 20:36

§ 4. Wycofanie tekstu wymagałoby zgody autorów komentarzy/opinii/weryfikacji pod danym tekstem, indywidualnie dla każdego użytkownika, który cytował tekst szkoleniowy w całości bądź jego fragmenty, jako że dokonane sugestie/poprawki/wskazówki stają się częścią procesu szkoleniowego i są bezpośrednio powiązane z tekstem, którego autor pragnął zasięgnąć opinii.

Wycofanie jak widać powyżej jest możliwe. Każdy użytkownik przed wrzuceniem tekstu jest zobowiązany zapoznać się z Regulaminem i jeśli obowiązujące w nim zasady mu nie pasują, to po prostu nie korzysta z możliwości wrzucenia tekstu. :)

Awatar użytkownika
aishiru
Pisarz domowy

Postautor: aishiru » wt 05 lip 2011, 00:05

Wszystko pieknie fajnie, a co jestli regulamin jest sprzeczny z litera prawa? wowczas rowniez regulamin ma moc obowiazujaca?

Jakim prawem, wg Ciebie osoby trzecie moga roscic prawa do materilu zamieszczonego na stronie. Przypisujesz tutaj punkt regulaminu - jezeli chcesz - z wielka checia rzuce tu paragrafami z pa i kc ale po co ?

Po prostu mowie jak jest.
Jezeli autor nie chce swojego tekstu (nawet o tresci - robie kupe co rano) to musi miec prawo jego usuniecia.

KAZDY teskt, ktory zostal ROZPOWSZECHNIONY uznaje ze za INDYWIDUALNY PRZEJAW TWORCZOSCI, ktory wg ustawy podlega regulacjom prawnym. UNIEMOZLIWIANIE egekwowania prawa jest jego lamaniem.
Ja tu dzialam w dobrej wierze.
Ktokolwiek podpisywal z was umowe z wydawnictwem/wydawca/domem prducenckim doskonale o tym wie. Ja tu wystepuje absolutnie w dobrej wierze.

Wezmy przyklad - zostawiam komputer wlaczony, corka/syn/sasiad cos wrzuca i nie mozesz samemu tego skasowac (chociaz to skrajny przyklad).

Polecam lekture o tzw. prawach autorksich zaleznych.

Ponadto - regulamin jest, jak dobrze wiesz - aktem wewnetrznym. Ale nie bede tobie mowil co ma pierwszenstwo z jakim aktem prawnym.

Mnie to w zasadzie rybka

Wróć do „Propozycje punktów regulaminu”