NAJLEPSZAMINIATURAMAJA 2020 :arrow: GŁOSUJEMY :text-link:

Porady lub wymagania wydawnictw

Tu dowiesz się więcej o wydawnictwach i ich zwyczajach

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: Navajero » pn 26 lip 2010, 01:58

Ostatni post z poprzedniej strony:

Mniej więcej taka, jak na wygraną w totka. Niby jest, ale... :)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
tristan
Zarodek pisarza

Postautor: tristan » pn 26 lip 2010, 02:05

No tak właśnie myślałem...
Co zrobić, żeby te szanse zwiększyć? Jak wyrobić sobie nazwisko?Do których drzwi pukać? Jakich czasopism? Wydawnictw? Konkretnie. Proszę o kilka rad dla " zielonego" :P

[ Dodano: Pon 26 Lip, 2010 ]
I jeszcze jedno: jak wydawnictwa patrzą na człowieka, który wysyła im powieści jedną za drugą (np 3 )i żadna nie przeszła weryfikacji? Jeszcze nic nie wysłałem, ale badam grunt. Jak to wygląda w oczach wydawców? Cy wtedy kolejne propozycje lądują automatycznie w koszu?

W płucach mych jest dym
W sercu mym jest śmierć
W oczach mych jest lęk
W żyłach płynie rtęć

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Navajero » pn 26 lip 2010, 06:36

tristan pisze:No tak właśnie myślałem...
Co zrobić, żeby te szanse zwiększyć? Jak wyrobić sobie nazwisko?Do których drzwi pukać? Jakich czasopism? Wydawnictw? Konkretnie. Proszę o kilka rad dla " zielonego" :P

Przede wszystkim nie spieszyć się. Wiem jak to wygląda w Twoich - i zapewne nie tylko w Twoich oczach - ale... Wyobraź sobie, że Jasio Kowalski w wieku 20 lat zaczyna bombardować czasopisma i wydawnictwa swoją twórczością. Wybiera najlepsze i najbardziej przyjazne dla debiutantów, bo bardziej obeznani mu to doradzili. Problem w tym, że Jasiu nie umie jeszcze pisać. No i czytają go, czytają, a później - na dźwięk hasła "Kowalski", wszystko co jego ląduje w koszu, bo wyrobił sobie opinię grafomana. No i ten sam Kowalski w wieku powiedzmy lat 25 wysyła swój pierwszy, dobry tekst. Redaktorstwo zerka na nazwisko, rozlega się zbiorowy jęk: "O k..wa, znowu Kowalski!" i pierwszy, naprawdę dobry tekst Jasia ląduje w koszu. Z automatu. Co do wyrabiania nazwiska to temat ten był wielokrotnie poruszany na tym forum - trzeba dać się poznać w czasopismach, najważniejsze z nich to NF i SFF&H.
tristan pisze:[ Dodano: Pon 26 Lip, 2010 ]
I jeszcze jedno: jak wydawnictwa patrzą na człowieka, który wysyła im powieści jedną za drugą (np 3 )i żadna nie przeszła weryfikacji? Jeszcze nic nie wysłałem, ale badam grunt. Jak to wygląda w oczach wydawców? Cy wtedy kolejne propozycje lądują automatycznie w koszu?

A jak Ty traktowałbyś gościa który za każdym razem kiedy go spotykasz twierdził, że potrafi zrobić salto z półśrubą, a potem nadymał się, wybijał w powietrze i pierdut o glebę? :)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
tristan
Zarodek pisarza

Postautor: tristan » pn 26 lip 2010, 14:17

No tak, święta racja...

W płucach mych jest dym

W sercu mym jest śmierć

W oczach mych jest lęk

W żyłach płynie rtęć

Awatar użytkownika
Stefan Darda
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan Darda » pn 26 lip 2010, 17:46

tristan pisze:Czy kompletny debiutant (taki jak ja), który nigdy wcześniej nie publikował, nic nie wydał i jest zupełnie zielony a porwał sie z motyką na księżyc, napisał powieść i w dodatku wysłał ją do wydawnictwa ma realna możliwość, że zostanie potraktowany serio? Że ktoś się jego pracą zajmie? Odpowie mu chociaż w przypływie pańskiej łaski? Jest szansa na wydanie książki? Tak szczerze.

Tak szczerze, to właśnie opisałeś historię mojego debiutu.

Zatem - motyka na szlifierkę i... do boju! :-)

Awatar użytkownika
Herman
Pisarz osiedlowy
Kontaktowanie:

Postautor: Herman » sob 04 wrz 2010, 20:32

Teraz ja mam pytanie: które z wydawnictw jest najbardziej przyjazne dla debiutantów? Po jakim czasie zwracać się do nich, jeśli nie otrzymałem żadnej odpowiedzi?

http://dnokufra.pl/ - Co się kryje na dnie kufra...

Awatar użytkownika
SonSon_Tora
Kmiotek

Postautor: SonSon_Tora » czw 09 lut 2012, 12:20

Chciałbym się dowiedzieć, jak właściwie wyglądają sprawy od strony finansowej... w jednym wątku czytałem, że za reklamę w magazynie, wydawca był gotów zapłacić 48 000 PLN, natomiast za publikację opowiadania w magazynie -500PLN W związku z następującym, chciałbym się zapytać; O co dokładnie biega? Na jakich zasadach wydawca ustala cenę oraz w jakich przypadkach płaci autorowi przed wydaniem?

Awatar użytkownika
Óp
Debiutant
Debiutant

Postautor: Óp » śr 07 wrz 2016, 14:33

Hm, mam pytanie, które może już się na forum przewijało, ale pobieżnie pogrzebałem i nie znalazłem. Czy warto zanieść wydawcy propozycję wydawniczą osobiście? Codziennie przechodzę obok siedziby Wydawnictwa Literackiego i zastanawiam się nad tym. Na swojej stronie internetowej podają dwie formy dostarczania tekstów: mejlową i pocztową. I teraz:
a) warto zanieść osobiście, bo na przykład jest szansa, że przeskoczy w kolejce jakieś inne teksty,
b) nie warto zanosić osobiście, bo to nie ma znaczenia. Jak tekst będzie dobry, to mógłby przyjść spisany szminką żony na serwetce, a i tak wydawnictwo się zainteresuje. A jak będzie zły, to choćby na złotej tacy... - i tak dalej?

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Navajero » śr 07 wrz 2016, 14:39

Nie warto. Nikt nie lubi nachalnych interesantów :)

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Óp
Debiutant
Debiutant

Postautor: Óp » śr 07 wrz 2016, 14:55

To wszedzie, gdzie mozna slac mejlem - posle mejlem. Chyba tylko dwa duze wydawnictwa preferuja wydruk i do nich powiesc pojdzie poczta.
Dzieki.

Awatar użytkownika
Black Wind
Pisarz domowy

Postautor: Black Wind » śr 07 wrz 2016, 22:15

A jeśli tekst podszedł do wydawnictw bez danych osobowych, które teoretycznie miały w nim być, to myślicie, że warto za trzy miesiące wysłać zapytania, co z nim? W mailach dane były, aczkolwiek z tego co słyszałem, niektóre wydawnictwa lubią takowe usuwać.

Awatar użytkownika
Óp
Debiutant
Debiutant

Postautor: Óp » pn 20 mar 2017, 15:11

Ile mniej więcej czasu może minąć od informacji z wydawnictwa: "Powieść poszła do recenzji wewnętrznej" do samego werdyktu recenzenta? Zdaję sobie sprawę, że nie da się ocenić, ile dokładnie trzeba czekać, ale bardziej tydzień czy trzy miesiące?

Dodam, że chodzi o powieść debiutanta.

Awatar użytkownika
Szczepko
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Postautor: Szczepko » pn 20 mar 2017, 15:36

Jak recenzowałam propozycje spływające do wydawnictwa, to zwykle dawali mi "luźny tydzień" na opinię. Ale potem jeszcze ktoś musi tę opinię przeczytać i zdecydować, może jeszcze zawsze wysłać kolejnemu recenzentowi w razie wątpliwości. Zaczęłabym się denerwować po około trzech tygodniach milczenia ;)

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pn 20 mar 2017, 15:56

Miesiąc?

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Awatar użytkownika
Óp
Debiutant
Debiutant

Postautor: Óp » pn 20 mar 2017, 15:58

Dzięki. Minęło dopiero kilka dni. :-) Chciałem mieć tylko rozeznanie, na jak długie czekanie mam się nastawić.

Wróć do „Wydawnictwa”