Wydawnictwo Novae Res

Tu dowiesz się więcej o wydawnictwach i ich zwyczajach

Moderatorzy: Weryfikator, Moderator

Awatar użytkownika
ithilhin
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Wydawnictwo Novae Res

Postautor: ithilhin » śr 10 maja 2017, 07:12

Ostatni post z poprzedniej strony:

Dzięki.
Zmyliła mnie Wasza strona, bo tam nadal jest ta zakładka.
A jaka jest ta różnica, o którą pytam?

gosia

me@Szortal
Thig crioch air an saoghal, ach mairidh gaol is ceòl.

Awatar użytkownika
MaciejŚlużyński
Wydawca
Wydawca
Kontaktowanie:

Wydawnictwo Novae Res

Postautor: MaciejŚlużyński » śr 10 maja 2017, 14:36

ithilhin pisze:Source of the post Zmyliła mnie Wasza strona, bo tam nadal jest ta zakładka.

Prawdę mówiąc - powinniśmy to zmienić jak najszybciej, ale jakoś tak wyszło, że na razie zostało ;-)

ithilhin pisze:Source of the post A jaka jest ta różnica, o którą pytam?

A podstawowa różnica była taka, że system rent-a-publisher był gwarancją zachowania jakości. Po pierwsze - zachowywaliśmy prawo do niewydania dzieła, które naszym zdaniem nie spełniało podstawowych wymagań artystycznych, więc o drukowaniu każdego nadesłanego tekstu nie było nawet mowy. Po drugie - nad tekstem pracowali redaktorzy i korektorzy, którzy mają spore doświadczenie, a ich nazwiska miały się znaleźć w stopce redakcyjnej. Po trzecie - koszt druku, owa "wielkość mityczna", był tak naprawdę jedną piątą kosztów ponoszonych przez autora. No i system gwarantował dystrybucję we wszystkich księgarniach internetowych i poprzez wszystkich dystrybutorów, z którymi umowę ma podpisane nasze wydawnictwo.

I rzecz tak naprawdę rozbiła się o "pazerność" potencjalnych autorów. Po przedstawieniu kalkulacji wszyscy jak jeden mąż uznawali, że warto im będzie zaoszczędzić te trzy, cztery tysiące na redakcji, korekcie i składzie, a nawet jak nie zaoszczędzić, to zainwestować w większy nakład. Więc zamiast mieć wydrukowanych trzysta egzemplarzy książki po redakcji i korekcie, szli do innych, bo tam dawali im pięćset albo i tysiąc egzemplarzy wydrukowanego bez żadnej ingerencji tekstu, który przecież - według zapewnień "wydawcy" - był po prostu doskonały...

Tak na koniec mała dygresja - ja w zasadzie nie mam nic przeciwko temu, żeby autor zechciał zapłacić nam (czy jakiemuś innemu wydawnictwu) za prace redakcyjne. Jeśli obu stronom taki układ odpowiada, to nic nikomu do tego. Ale obecnie działające w tym sektorze firmy po prostu najnormalniej w świecie OSZUKUJĄ autorów, i to na kilku poziomach co najmniej. Po pierwsze - wmawiając im, że tekst w ogóle osiągnął poziom kwalifikujący go do wydania w formie książki, po drugie - kłamiąc, że przejdzie u nich "redakcję i podwójną korektę", po trzecie wreszcie - oszukując na kosztach produkcji, no i po czwarte - mamiąc ich "ścieżką kariery" i podając jako przykład jedną autorkę, która wydaje w takim wydawnictwie, i która "osiągnęła sukces ogólnopolski".

Pozdrawiam
Maciej Ślużyński
Wydawnictwo Sumptibus
Oficyna wydawnicza RW2010

Awatar użytkownika
Swoja Basn
Pisarz domowy

Wydawnictwo Novae Res

Postautor: Swoja Basn » czw 18 maja 2017, 18:46

Hej, dostałam odpowiedź od tego wydawnictwa, ale nie spodziewałam się, że trzeba za wydanie płacić. Nigdzie tego nie ma na stronie (przeoczyłam?).

Może ktoś polecić jakąś grzeczną formułkę na odmówienie współpracy? Strasznie mi głupio to robić :(

Będę śniła swoją baśń
Powrócę tutaj znowu
W mrocznych zamkach skryty skarb
Lecz jak?

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Wydawnictwo Novae Res

Postautor: Navajero » czw 18 maja 2017, 18:54

"Dziękuję, nie skorzystam" :D

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
MaciejŚlużyński
Wydawca
Wydawca
Kontaktowanie:

Wydawnictwo Novae Res

Postautor: MaciejŚlużyński » czw 18 maja 2017, 19:42

Swoja Basn pisze:Source of the post Hej, dostałam odpowiedź od tego wydawnictwa, ale nie spodziewałam się, że trzeba za wydanie płacić. Nigdzie tego nie ma na stronie (przeoczyłam?).

Oni się tym specjalnie nie chwalą jakoś, zupełnie nie wiem czemu... :twisted:

Awatar użytkownika
Eviva
Pisarz
Pisarz

Wydawnictwo Novae Res

Postautor: Eviva » czw 18 maja 2017, 19:48

Z wydawnictw, w których trzeba płacić, to wydaje chyba najstaranniej - recenzowałam ich książki, ładne okładki, dobry papier, niezła korekta, a pojedyncze egzemplarze widywałam w Matrasie - ale i tak ma fatalną opinię. Mam za sobą przygodę z takimi wydawnictwami i mówię szczerze, że jeśli ma się ambicje większe niż wydać, aby wydać, to lepiej próbować do skutku w tradycyjnych wydawnictwach. Tyle że piekielnie trudno się do nich przebić.

Nie mówię, żem jest geniusz, lecz i nie dupa
Też bym napisał "Dziady", gdybym się uparł..
.

K.I.Gałczyński

Pisarz jest pisarzem, ponieważ pisze. Bynajmniej nie dlatego, że ma legitymację

Michaił Bułhakow

Awatar użytkownika
Swoja Basn
Pisarz domowy

Wydawnictwo Novae Res

Postautor: Swoja Basn » czw 18 maja 2017, 20:51

Dobrze powiedziane, jak za pieniądze to można samemu sobie wydrukować i wyjdzie taniej :roll:

Dziękuję za odpowiedzi.

Będę śniła swoją baśń

Powrócę tutaj znowu

W mrocznych zamkach skryty skarb

Lecz jak?

Awatar użytkownika
MaciejŚlużyński
Wydawca
Wydawca
Kontaktowanie:

Wydawnictwo Novae Res

Postautor: MaciejŚlużyński » czw 18 maja 2017, 23:15

Eviva pisze:Source of the post Z wydawnictw, w których trzeba płacić, to wydaje chyba najstaranniej

Jeśli oni wydają najstaranniej, to aż strach pomyśleć, jak wydają pozostali...

Eviva pisze:Source of the post lepiej próbować do skutku w tradycyjnych wydawnictwach. Tyle że piekielnie trudno się do nich przebić.

Tu bez dobrego tekstu po prostu ani rusz :twisted:

Swoja Basn pisze:Source of the post Dobrze powiedziane, jak za pieniądze to można samemu sobie wydrukować i wyjdzie taniej

Potwierdzam. Samo wydrukowanie wyjdzie ze cztery razy taniej.

Awatar użytkownika
D. Wiktorski
Pisarz domowy
Kontaktowanie:

Wydawnictwo Novae Res

Postautor: D. Wiktorski » pt 19 maja 2017, 12:37

Polecam się z komentarzem na temat oficyn typu NV.

https://www.dropbox.com/sh/t1ytx75htm5w ... 6zeca?dl=0

Awatar użytkownika
Eviva
Pisarz
Pisarz

Wydawnictwo Novae Res

Postautor: Eviva » pt 19 maja 2017, 13:07

MaciejŚlużyński pisze:Source of the post
Eviva pisze:Source of the post Z wydawnictw, w których trzeba płacić, to wydaje chyba najstaranniej

Jeśli oni wydają najstaranniej, to aż strach pomyśleć, jak wydają pozostali...

Nawet nie pytaj. Są tacy, co się przynajmniej starają za cudze pieniądze, ale i tak mam czasem wrażenie, że książka wyglądałaby lepiej, gdyby autor opracował ją sobie sam.

MaciejŚlużyński pisze:
Eviva pisze:Source of the post lepiej próbować do skutku w tradycyjnych wydawnictwach. Tyle że piekielnie trudno się do nich przebić.

Tu bez dobrego tekstu po prostu ani rusz :twisted: .

Zapewniam, że nawet najlepszy tekst to jeszcze za mało. Zwłaszcza że "dobry tekst" to pojęcie względne i zależy od tego, kto czyta. A zdarzało mi się recenzować powieści debiutantów z poważnych oficyn, przy których łapałam się za głowę pytając, czym kierowali się redaktorzy, że coś takiego uznali za warte wydania.

Nie mówię, żem jest geniusz, lecz i nie dupa
Też bym napisał "Dziady", gdybym się uparł..
.

K.I.Gałczyński

Pisarz jest pisarzem, ponieważ pisze. Bynajmniej nie dlatego, że ma legitymację

Michaił Bułhakow

Wróć do „Wydawnictwa”