Obrazek
    :arrow: Zasady konkursu 18+

  • duży słoik miodu porzeczkowego do wygrania!
  • na opowiadania z wątkiem erotycznym czekamy do 22 sierpnia

Tomasz Pospieszny, Nieskalana sławą, Novae Res, Gdynia 2015

Lubisz czytać książki? Podziel się wrażeniami!

Moderatorzy: Weryfikator, Poetyfikator, Moderator, Zaufani przyjaciele

Awatar użytkownika
Marcin Dolecki
Debiutant
Debiutant
Posty: 1414
Rejestracja: wt 21 maja 2013, 20:19
OSTRZEŻENIA: 0
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

Tomasz Pospieszny, Nieskalana sławą, Novae Res, Gdynia 2015

Postautor: Marcin Dolecki » czw 24 maja 2018, 13:18

O książkach publikowanych przez Novae Res zostało napisanych sporo nieprzychylnych opinii (delikatnie mówiąc). Podam przykład bardzo wartościowej pracy, która została przez nich wydana: Tomasz Pospieszny, Nieskalana sławą. Życie i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie. Autor jest chemikiem, doktorem habilitowanym, pracownikiem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przedmowę napisała Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, była wieloletnia dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Dr hab. Pospieszny wydał również biografie dwóch innych wybitnych kobiet nauki: Ireny Joliot-Curie oraz Lisy Meitner.

T. Pospieszny bardzo dobrze zna się na omawianym temacie, w książce cytuje dużo wartościowych tekstów źródłowych, jako chemik świetnie rozumie to, o czym pisze (w przypadku innych autorów prac o Marii nie jest to niestety regułą). Do mankamentów książki należy natomiast nieco zbyt egzaltowany styl (miejscami).
Autor miał świetne wystąpienie na temat Marii Skłodowskiej-Curie w Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej.

T. Pospiesznego poznałem na konferencji Między nauką a nauczaniem. Maria Skłodowska-Curie - uczona i nauczycielka, zorganizowanej w ubiegłym roku na UKSW przez prof. Jana Piskurewicza (publikującego od lat prace poświęcone Skłodowskiej, wieloletniego pracownika Instytutu Historii Nauki PAN)oraz Małgorzatę Sobieszczak-Marciniak. Dr hab. Pospieszny oraz ja byliśmy tam prelegentami.


"Właściwie było to jedno z tych miejsc, które istnieją wyłącznie po to, żeby ktoś mógł z nich pochodzić." - T. Pratchett

Double-Edged (S)words

Wróć do „Czytelnia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość