Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

"Geniusz" A. Scotta Berga - świetna książka dla autorów

Lubisz czytać książki? Podziel się wrażeniami!

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » czw 23 lis 2017, 10:55

"Geniusz" A. Scott Berg. Czwarta Strona
To raczej nie jest książka dla przeciętnego czytelnika, bo to biografia jednego z najbardziej znanych redaktorów w Stanach, Maksa Perkinsa.
To nie jest książka dla osób, które nie słyszały o Hemingwayu, Fitzgeraldzie czy Tomie Wolfe. (Chyba że oglądały film :D ) Które nie wiedzą, kto to Faulkner, Caldwell albo dlaczego w książce o pisarzach pojawia się niejaki Churchill. Uściślając, jest i dla nich, ale wtedy stracą bardzo wiele smaczków, a na nich oparta jest ta książka.
To jest książka dla autorów, i tych już publikujących, i dopiero aspirujących, no i dla redaktorów :) pokazuje kuchnię pisarsko-wydawniczą - w rewelacyjny sposób, na przykładach często najwybitniejszych pisarzy pewnej epoki (a nawet kilku) pokazuje po pierwsze proces powstawania konkretnych książek, a potem ich opracowywania, redagowania etc. Nie spotkałem niczego równie szczegółowego, tj. wpadały mi w ręce teksty opisujące powstawanie jakiegoś Dzieła, ale niezwykle rzadko towarzyszyły im nietrywialne wstawki dotyczące redakcji. Tu proces redagowania ujęty jest jako integralna część tego procesu - głównie dlatego, że Perkins nie ograniczał się do przecinków i ortów, a nawet miał z tym niejaki problem. Za to skupiał się na strukturze, wymowie, płynności, reakcjach potencjalnego czytelnika...
Nie chcę tu pisać epopei o epopei, ale ta książka naprawdę zasługuje na uwagę.

Łyżką dziegciu jest tłumaczenie i redakcja. Książka świetnie wydana, w twardej oprawie, szyta - ale czasem wydaje się, że tłumacz nie zrozumiał, a redaktor nie wychwycił. Na przykład mowa jest o wykreślaniu słów na cztery litery. Owszem, w wersji oryginalnej są to zapewne cztery litery i chodzi o słowo na "f"albo "s". Którego odpowiednikiem nie jest wcale nasze słowo na cztery litery, czyli "d", lecz pięcioliterowe na "k" :) już widzę te kłótnie, jakie miałby toczyć Perkins z Hemingwayem o słowo na "d"... :)
I takich sypek jest sporo, za dużo, podobnie jak literówek czy błędów innego typu.
Oryginalny tytuł zaś to jednak nie "Genius", lecz "Max Perkins: Editor of Genius". Co ma znaczenie, bo Perkins za geniusza z pewnością się nie uważał :D
No i książka nie ogranicza się do relacji Perkins - Wolfe, czego trochę się obawiałem.

To jedna z najciekawszych książek, jakie w tym roku przeczytałem, więc polecę ją Waszej uwadze. A że kupiłem ją sobie sam i wydawnictwo nie ma z tą reklamą nic wspólnego, to tym bardziej z czystym sumieniem mówię: kupujcie, czytajcie :)
http://czwartastrona.pl/ksiazki/geniusz/

FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina

Awatar użytkownika
Smoke
Pisarz pokoleń
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Smoke » wt 02 sty 2018, 23:07

dzięki Romku za polecenie, właśnie powoli zbliżam się do końca - i też polecę innym
oprócz tego, co napisałeś, książka zawiera opisy walk wielkich pisarzy - z redaktorem, z innymi pisarzami, czy wreszcie z krytykami; niech nikomu się nie wydaje, że wykłócają się tylko forumowi awanturnicy, przeciwnie - im wyżej, tym większy hardkor

a tłumaczenie/redakcja/korekta - w tuwrzuciu byłby lincz. trochę to przeraża, zwłaszcza, że to książka nie dla masowego odbiorcy, ale głównie literatów

Wróć do „Czytelnia”