Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

książki Stefana Sękowskiego

Lubisz czytać książki? Podziel się wrażeniami!

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Marcin Dolecki
Debiutant
Debiutant
OSTRZEŻENIA: 0

książki Stefana Sękowskiego

Postautor: Marcin Dolecki » ndz 15 wrz 2013, 21:25

Stefan Sękowski był wybitnym popularyzatorem chemii, a przy tym miał spore zdolności literackie. Podawał sposoby przeprowadzania eksperymentów w warunkach domowych, często (niestety nie zawsze) za pomocą łatwo dostępnych substancji. W książkach - zawsze niebanalnie ilustrowanych - zwracał się zwykle do czytelnika, opisywał mnóstwo anegdot, między innymi z dziejów nauki. Jako nastolatek zaczytywałem się w jego pracach. Niedawno znalazłem u siebie sześć pozycji, wydanych w okresie transformacji ustrojowej.
Czy ktoś z forumowiczów czytał książki Sękowskiego?

"Właściwie było to jedno z tych miejsc, które istnieją wyłącznie po to, żeby ktoś mógł z nich pochodzić." - T. Pratchett

Double-Edged (S)words

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » ndz 15 wrz 2013, 22:33

Ja czytałem i eksperymentowałem. Niestety w pewnym momencie sprawy nieco wymknęły się spod kontroli ( ucierpiał kamienny balkon) i dostałem szlaban :)

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Marcin Dolecki
Debiutant
Debiutant

Postautor: Marcin Dolecki » ndz 15 wrz 2013, 23:46

U mnie eksperymenty w domu skończyły się po próbie przeprowadzenia elektrolizy stopionego NaOH na kuchence kuchennej. Upragnionego sodu nie otrzymałem, za to postałem, hm... pouczenie od matki :)

[ Dodano: Nie 15 Wrz, 2013 ]
Wywiad z Sękowskim (film):

http://chemfan.pg.gda.pl/Publikacje/Wyw ... _2012.html

[ Dodano: Nie 15 Wrz, 2013 ]
I do poczytania:

http://chemfan.pg.gda.pl/Publikacje/Wyw ... _2012.html

"Właściwie było to jedno z tych miejsc, które istnieją wyłącznie po to, żeby ktoś mógł z nich pochodzić." - T. Pratchett

Double-Edged (S)words

Awatar użytkownika
jazzownik
Zarodek pisarza

Postautor: jazzownik » pn 25 lis 2013, 10:06

Nie wierzę, że ktoś o nim pamięta. Teraz niestety już takich książek nikt nie pisze (przynajmniej ja nic o tym nie wiem). Odziedziczyłem je po starszym bracie. Dzięki Sękowskiemu kilka lat temu chciałem zostac naukowcem. Moje marzenia skończyły się, w momencie wizyty policjantów podejrzewających, że produkuje materiały wybuchowe...

Mam jeszcze kilka jego książek schowanych w szafie. Tak z perspektywy czasu dodam tylko tyle, że niestety mozna zrobić sobie krzywdę wykonując niektóre eksperymenty bez wyobraźni.

Awatar użytkownika
arturborat
Pisarz domowy
Kontaktowanie:

Postautor: arturborat » ndz 01 mar 2015, 11:16

Szczerze się wzruszyłem, że ktoś wspomniał postać Stefana Sękowskiego. Miałem większość jego książek, a także komplet roczników Młodego Technika, gdzie prowadził stałą rubrykę (książki były pokłosiem tej rubryki). Z czasów fascynacji chemią i Sękowskim pamiętam, że bardzo chciałem uzyskać jakiś związek kobaltu (ale po co, już nie pamiętam). Złoża tego kobaltu miały się znajdować w tranzystorach i w związku z tym rozebrałem w domu trzy całkiem sprawne odbiorniki radiowe. Rodzina powstrzymała mnie dopiero, gdy zacząłem dobierać się do telewizora.
Kobaltu nie uzyskałem jakoś, chyba za mało tych tranzystorów było.

Awatar użytkownika
Marcin Dolecki
Debiutant
Debiutant

Postautor: Marcin Dolecki » ndz 04 paź 2015, 16:10

Stefan Sękowski przeprowadzał samodzielnie wszystkie eksperymenty, które opisywał w swoich książkach (stwierdził to w jednym z wywiadów :) , jednak w okresie późnego PRL-u głównym problemem dla młodzieży zainteresowanej doświadczeniami było zdobycie niezbędnych odczynników.

[ Dodano: Nie 04 Paź, 2015 ]
Kiedyś dostałem radziecki zestaw: Юный химик (Mały chemik), chociaż był niekompletny, miałem ogromną frajdę. To chyba ten:

Obrazek

Double-Edged (S)words

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Postautor: Navajero » ndz 04 paź 2015, 16:44

Ja go miałem :) Tylko później przegrzebała mi go SB, bo ktoś mnie zakablował, że wysadziłem w powietrze drzwi supermarketu w jakieś komuchowe święto :P Aha, byłem niewinny :D

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."

dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Marcin Dolecki
Debiutant
Debiutant

Postautor: Marcin Dolecki » ndz 04 paź 2015, 17:29

Gdy jako dzieciak robiłem eksperymenty w piwnicy, sąsiadka poleciała na skargę do administracji. Innym razem straszyła mnie, że doniesie gdzie trzeba za nocne hałasy, czyli za głośne obracanie się w łóżku. Odpowiedziałem jej, że gdy się ożenię, to będę się naprawdę głośno obracał :D

Kolega, którego oblałem czystą wodą (!) z butelki po keczupie Heinz (flaszka służyła za tryskawkę) :D , wrzeszczał na całe podwórko, że potraktowałem go kwasem siarkowym.

Double-Edged (S)words

Wróć do „Czytelnia”