Jasna Strona Mocy
Walcz o tytuł "Siewca Dobra 2018"!
Informacje o konkursie :arrow: KLIK

Polecalnia!

Lubisz czytać książki? Podziel się wrażeniami!

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Kocia Hrabina
Zarodek pisarza
OSTRZEŻENIA: 0

Polecalnia!

Postautor: Kocia Hrabina » pn 03 paź 2016, 12:35

Ostatni post z poprzedniej strony:

Uwaga, mam pytanko: szukam książek dla dzieci z podstawówki i gimnazjum. Do 15 lat. Bo szukam tu, ale nic nie znajduję :( ...

Z góry dziękuję :)

http://www.kotyiksiazki.wordpress.com [url]lalczynyblog.blogspot.com[/url]

„- Ale ja nie chciałabym mieć do czynienia z wariatami - rzekła Alicja.
- O, na to nie ma już rady - odparł Kot. - Wszyscy mamy tutaj bzika. Ja mam bzika, ty masz bzika.
- Skąd może pan wiedzieć, że ja mam bzika? - zapytała Alicja.
- Musisz mieć. Inaczej nie przyszłabyś tutaj.”

Awatar użytkownika
Amhyr
Zarodek pisarza

Polecalnia!

Postautor: Amhyr » śr 05 paź 2016, 21:48

Jakiś czas temu przeczytałem niezwykłą książkę, Zatracenie Osamu Dazaia. Uwaga, cytuję:
Powieść Zatracenie – ostatni ukończony utwór Dazaia – ukazała się w roku samobójczej śmierci pisarza. To osnuta na wątkach autobiograficznych i spisana w pierwszej osobie pełna dramatyzmu opowieść o człowieku, który choć wszechstronnie utalentowany, nie może odnaleźć się w świecie i wpadając w spiralę zgubnych życiowych wyborów, zmierza ku nieuchronnej samozagładzie.
Jedna z najlepszych powieści jakie czytałem.
Jeśli ktoś nie ma dostępu do tej książki, a chciałby poznać tą fascynującą historię to proponuję obejrzeć pierwsze trzy cztery odcinki Aoi Bungaku Series : http://shinden.pl/series/9345-aoi-bunga ... s/episodes

Gruszka

Polecalnia!

Postautor: Gruszka » śr 22 mar 2017, 20:42

Żaden ze mnie krytyk ani znawca słowa pisanego, toteż z założenia staram się nie szturmować swoimi przemyśleniami innych czytelników .
Dobre albo słabe, subiektywnie .

„„Grom. Siła i Honor” z Generałem Sławomirem Petelickim rozmawia Michał Komar.
Bardzo polecam.

Książka napisana jest w formie mocnego wywiadu. Kilku zawartych w niej epizodów, zaprawdę, nie powstydziłyby się najwyższych lotów scenarzysta kina akcji. Świetna literatura, obowiązkowa dla zainteresowanych tematyką.

Awatar użytkownika
Grandel
Umysł pisarza
OSTRZEŻENIA: 3
Kontaktowanie:

Polecalnia!

Postautor: Grandel » pt 24 mar 2017, 07:29

Nie ma rzeczy bar­dziej niewiary­god­nej od rzeczywistości.

Awatar użytkownika
refluks
Szkolny pisarzyna

Polecalnia!

Postautor: refluks » wt 11 kwie 2017, 23:14

O! Mógłbym tu napisać o ukochanym przez siebie Kafce i dać wyjściową do rozważań dokąd zaprowadziłby czytelnika w dokończonej „Ameryce” (dobrze, że jej nie dokończył, bo już w połowie ledwo dychałem z przerażenia) albo o Bułhakowie, bądź Turgieniewie.

Edmund Niziurski.

Kultowy pisarz dla młodzieży.
„Szkolny lud, Okulla i ja”. Na przykład.
Nawet się niech nikt nie waży tutaj przyznać, że nie czytał, bo jak pi, pi, piiiiiiii,to, pi, piii.
Mam układy w lokalnej bibliotece, na kwadrans przed zamknięciem przyjeżdżam swą czarną terenówą, z miejsca pasażera wysiada człowiek bardzo młodo, jak na swój wiek wyglądający, biegnie na piętro, wypożycza dla mnie Mistrza i zbiega rączo do auta.
Dorosły w bibliotece dla dzieci i młodzieży?
Przecież to zaraz milicja by przyjechała i do ciurmy.
Po drodze zatrzymuję się przy monopolowym pewnym, gdzie mają bardzo dobry słonecznik.
Se potem łuskam, czytam i łuskam, i czytam.
Pojęcie „zalkoholizowany” ukradłem Mistrzowi.
I często go używam.
- Pan wyjdzie, jako zalkoholizowany, z kolejki!
Się śmieją nie wiedząc, kto to napisał i w czym.
Jak ja bym tak wtedy pierdol…ł w łeb jednego i drugiego pustaka!
Jechałem kiedyś pociągiem relacji Katowice – Gdynia.
Dwóch pasażerów było w przedziale, jeden wymoczek w garniturze, drugi w bicepsie miał prawie metr dwadzieścia.
Pierwsza moja myśl „I ja z tymi dupkami mam jechać nie wiadomo ile kilometrów?”
Żem wszedł, umieściłem walizę na półce, mineralną z podręcznej torby wyjęłem byłem i książkę i zakrzęchłem.
Popatrzyłem na nich, a oni na mnie.
Nie przedłużając.
Co to za podróż była!
Omówiliśmy kompleksowo wszystkie przypadki niesamowite Cymeona.
Kiedy wysiadałem w Białymstoku płakaliśmy we trzech na okoliczność rozstania.
Ja płakałem też na okoliczność bólu, bo tak mię klepnął w plery bicepśniak, że do tej pory płuca me nie wróciły do prawidłowej pozycji.
Tęsknię za nimi, i wiem, że oni za mną też. I zawsze, gdy konspiracyjnie podjeżdżam pod bibliotekę czuję tę więź z przedziału.
P.S. Pozostałych pasażerów wagonu, całego przepraszam za zbyt głośną dyskusję.

Awatar użytkownika
imadoki
Umysł pisarza

Polecalnia!

Postautor: imadoki » pt 14 kwie 2017, 03:42

Kocia Hrabina pisze:Source of the post Uwaga, mam pytanko: szukam książek dla dzieci z podstawówki i gimnazjum. Do 15 lat. Bo szukam tu, ale nic nie znajduję :( ...

Z góry dziękuję :)

Sięgnij po Astrid Lindgren

Everything happens for a reason

Awatar użytkownika
Mrs Alistair
Dusza pisarza

Polecalnia!

Postautor: Mrs Alistair » sob 15 kwie 2017, 22:48

"Karolcia" Marii Kruger, "Przygody Mikołajka".

Pisać może każdy, ale nie każdy może być pisarzem
Katarzyna Bonda

Awatar użytkownika
imadoki
Umysł pisarza

Polecalnia!

Postautor: imadoki » sob 15 kwie 2017, 22:51

Poszukaj też książek Romka Pawlaka, wydaje mi się że coś niedawno wydał, co by się nadało

Everything happens for a reason

Awatar użytkownika
Grandel
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Polecalnia!

Postautor: Grandel » ndz 16 kwie 2017, 14:38

Awatar użytkownika
Skylord
Pisarz domowy

Polecalnia!

Postautor: Skylord » wt 20 cze 2017, 17:17

widziałem film, ale nie wiedziałem że jest książka, będzie trzeba rzucić okiem,

A ja polecam autorów - Maria, Siergiej Diaczenko - wszelkie książki jakie napisali. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4297/odzwierny
Będąc gdzieś w Częstochowie trafiłem na tanią księgarnię, i brałem książki że tak powiem po okładce i z podpisem s-f lub fantasy, i tak mi się trafiło kilka nawet ciekawych ;)

Awatar użytkownika
Grandel
Umysł pisarza
Kontaktowanie:

Polecalnia!

Postautor: Grandel » pt 23 cze 2017, 18:17

Skylord pisze:Source of the post

widziałem film, ale nie wiedziałem że jest książka, będzie trzeba rzucić okiem,

Nie wiedziałem, że jest film, a książki polecam, klasyka gatunku :D

Awatar użytkownika
Isabel
Pisarz osiedlowy

Polecalnia!

Postautor: Isabel » śr 19 lip 2017, 20:59

Jeśli ktoś lubi powieści obyczajowe, to gorąco polecam serię o rodzinie Sternbergów: "Dom przy Alei Rothschildów", "Dzieci z Alei Rothschildów", "Powrót na Aleję Rothschildów" i "Nowy początek przy Alei Rotschildów" Stefanie Zweig. Są to książki opowiadające o losach żydowskiej rodziny z Frankfurtu nad Menem, od końcówki XIX wieku do lat pięćdziesiątych. Pozornie niby mało się dzieje, a czyta się to tak, że nie można się oderwać :)

Dobra architektura nie ma narodowości.
s

Awatar użytkownika
Kareen
Pisarz domowy

Polecalnia!

Postautor: Kareen » śr 27 cze 2018, 14:10

Widzę, że temat zakurzony, to może spróbuję odświeżyć.
W ostatnich miesiącach trochę książek przeczytałam. Ale dwa tytuły najbardziej zapadły mi w pamięć. Nie jest to typowa beletrystyka, ale fakty historyczne i zapiski z pamiętników zebrane i przerobione w formę powieści. Bardzo polecam tym, co lubią historię, a szczególnie historyczne smaczki i ciekawostki, no i medycynę. Mnie, jako studentkę uczelni medycznej, bardzo wciągnęło, ale również moja mama pochłonęła obydwie książki. Mowa tutaj o dwóch książkach J. Thorwalda - ''Chirurdzy'' i ''Ginekolodzy''. Myślę, że pozycja nr 2 szczególnie może zaciekawić kobiety (ale nie tylko!) z wiadomych powodów. Ja obydwa egzemplarze mam na swojej półce i nie żałuję. ;)

Jeśli nie wiesz, co masz dalej zrobić, to zrób sobie kawę.

Awatar użytkownika
Kreator
Pisarz domowy

Polecalnia!

Postautor: Kreator » sob 21 lip 2018, 14:20

Hej. Chciałbym polecić pewien pamiętnik, który ostatnio czytałem, ukazujący życie międzywojnia, autorstwa Krystyny Libiszowskiej-Dobrskiej pt. „Moje złote lata”. Pięknie literacko uchwycone życie m.in. Warszawy, gdzie autorka mieszkała na stancji, zobrazowanie tamtejszej społeczności, jak to warszawiacy dzielili się na tych bogatych oraz tych żyjących w skrajnej nędzy, w wyjątkowo obskurnych i niebezpiecznych dzielnicach. Kopalnia wiedzy z pierwszej ręki dla osób chcących pisać o tamtych czasach, dużo, dużo ciekawostek, m.in. że 9 na 10 fryzjerów to byli panowie, etc. Ponadto autorka wywodzi się z rodziny szlacheckiej, opisuje życie dworskie z perspektywy dziecka i nastolatki, nie tylko u siebie w rodzinnym domu, u innych krewnych zwłaszcza, kiedy tam przebywała. Późniejsze podróże z mężem, pułkownikiem lotnictwa, po Europie, gdzie podczas przejazdów przez ówczesne niemcy nadmienia o maszerujących oddziałach ‘brunatnych koszul’ i koszarach co rusz, tymczasem w miastach wszędzie ubóstwo, wszystko szło na zbrojenie.

Ostatnie kilkadziesiąt stron opisujących wiosnę i wyjątkowo upalne lato ’39 czytało się w ogromnym napięciu, bo choć czytelnik wie co się za chwilę wydarzy, to na kartach książki wszyscy próbowali chować głowę w piasek, tłumaczyli sobie uparcie że wojny nie będzie, pomimo zajętej już Czechosłowacji, tak samo jak praktycznie nie mieliśmy czym walczyć. Pętla zaciska się coraz bardziej… Sporo emocji. Pamiętnik kończy się wybuchem wojny, próbą ucieczki z rodzinnego domu wraz z całym dobytkiem… Polecam.

Polecam tę książkę także dlatego że jest napisana naprawdę dobrym językiem i przybliża z pierwszej ręki czasy, kulturę i obyczajowość, które bezpowrotnie minęły. Niestety nie udało mi się nigdzie w internetach znaleźć info, co działo się z autorką później.

PS od zdjęcia na okładce można się zakochać, ostrzegam ;)

Wróć do „Czytelnia”