Stanisław Lem

Lubisz czytać książki? Podziel się wrażeniami!

Moderatorzy: Weryfikator, Moderator

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Stanisław Lem

Postautor: Navajero » czw 10 sie 2017, 01:15

Ostatni post z poprzedniej strony:

BollyBoss pisze:Source of the postNic takiego nie twierdzę. Aczkolwiek postawię śmiałą hipotezę, że zawsze było tak, że kto czytał, ten czytał, a kto wolał haratać w gałę, ten haratał. Co samo w sobie nie jest chyba ani dobre ani złe.

Teza całkowicie błędna, od pewnego czasu poziom czytania spada na łeb. Kiedyś nawet większość szkolnych żuli czytała książki, albo chociaż komiksy. Teraz nawet dobrzy uczniowie rzadko sięgają po książkę dla przyjemności.
BollyBoss pisze:Wydawnictwo Literackie wydaje obecnie Lema w bardzo fajnej szacie graficznej okładek, Solaris, Cyberiada i coś jeszcze ukazały się nakładem kolekcji Światy Równoległe, wciąż można też dostać gdzieniegdzie te atrakcyjne twardookładkowe wydania pod patronatem Gazety Wyborczej i Radia Zet. Ja tam nie zauważyłem, żeby Lema na rynku wydawniczym kiedykolwiek zabrakło.

Przecież nie pisałem, że w ogóle go nie wydają. Wydają dużo mniej niż kiedyś. No i nie ma co liczyć lektur. A popularność książek Lema ( pośrednio i skalę "zalemienia" rynku) można określić dość łatwo, szukając jego książek w empikowym topie 100 najlepiej sprzedających się książek, czy choćby pierwszej setce pozycji z gatunku science - fiction. Do tego odlicz lektury i promocje, a to co zostanie, porównaj z listą książek Lema.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Rumcajs
Dusza pisarza
Otrzymane ostrzeżenia: 1
Kontaktowanie:

Stanisław Lem

Postautor: Rumcajs » czw 10 sie 2017, 08:11

Był Lem modny, był czytany, jednak Lem to nie tylko Pisarz książek s-f. Polecam Ewolucję wsteczną - jeden z artykułów Lema gdzie podsumował wprost współczesny świat. ( to tak w związku z wypowiedzią Navajero ). Lema jest trudno zrozumieć, bo przemyca w swych książkach prawdę o naturze człowieka.

Nie ma rzeczy bar­dziej niewiary­god­nej od rzeczywistości.

Awatar użytkownika
Raptor
Pisarz domowy

Stanisław Lem

Postautor: Raptor » ndz 24 wrz 2017, 21:35

Ostatnio słuchałem Niezwyciężonego z audioteki :) Powieść tak daleko wykraczająca poza pewne rzeczy, że wszystkie filmy z motywem lądowania na nieznanej planecie i konfrontacji z obcymi wydają się dziecinną igraszką.

Chociaż terminologia użyta do opisania technologii jest z epoki pieców kaflowych, to same pomysły na ową technologię nadal się nie zestarzały w odniesieniu do współczesnego Sci-fi czy odkryć naukowych. Z założenia podobna do Solarisa, chociaż mamy do czynienia z innymi problemami ludzkimi oraz inną formą egzystencji. Klimatem bardziej podchodzi pod tchriller, może nawet techno-tchriller na długo zanim Crichton wydał swoją Andromedę.
Kapitan Niezwyciężonego przypominał mi z kolei byłego szefa... Zarówno używanym słownictwem, jak i podejściem do zadań czy problemów na swojej drodze :D Innymi słowy... swojski, ale jednocześnie obcy świat.

I wydaje mi się, że to też jest pewien klucz (jeden z kluczy) do całości twórczości Lema. Z jednej strony naprawdę wizjonerskie idee, wykraczające poza horyzont do dzisiaj, z drugiej podane w swojskim sosie. Postaci, terminologia, motywy ludzkich zachowań, które dla nas bliskie, pomagają zrozumieć naukowe problemy poddawane obróbce filozoficznej i bezkresnej wyobraźni autora.

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz

Stanisław Lem

Postautor: Andrzej Pilipiuk » czw 02 lis 2017, 19:41

Raptor pisze:
Na podstawie której książki Lema powstał Matrix? (to był na pewno Lem?)

Matrix to kompilacja kilku wątków z opowiadań sp. Adama Wiśniewskiego-Snerga głównie bazująca na tekście "Anioł Przemocy".
Dokładniejszą analizę wykonał Marek Oramus - prywatnie znajomy zmarłego. Byłem na Jego prelekcji gdzie operował licznymi cytatami i wyszedłem całkowicie przekonany.

W środowisku mówiło się że rodzina pisarza dostała nawet trochę dolarów "pod stołem" - ale nie wiem czy to prawda.

Wróć do „Czytelnia”