NAJLEPSZAMINIATURAMARCA 2020 :arrow: GŁOSUJEMY :text-link: TUTAJ :!:

Asymetria złotych słów (God ver.)

Wszystko co jest drabblem, jego odmianą lub innym bardzo krótkim zamkniętym dziełem.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Godhand
Siewca Dobra
Siewca Dobra
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Godhand » sob 18 sty 2020, 11:10

Asymetria złotych słów

W wąskich uliczkach cmentarza delikatnie szumiał wiatr.

*

Grób dziennikarza znajdował się na końcu alejki, pod rozłożystym kasztanem. Okazały pomnik z czarnego granitu, dwie imponujące kolumny, głowica w finezyjnym kształcie odwróconego liścia, ładny bukiet z czerwonych, ciemnolistnych dalii. Gdyby ktoś podszedł bliżej, mógłby zobaczyć pięknie wyrzeźbioną postać anioła, który z zamyślonym wyrazem twarzy obejmował szczupłymi dłońmi palący się znicz.
Na zawsze w naszej pamięci, głosił jeden z wykutych w kamieniu i pokrytych złotą farbą napisów.
Pod spodem, niezmywalnym markerem o takim samym kolorze, ktoś dopisał koślawymi literami jedno słowo.
Drań.

*

W wąskich uliczkach cmentarza delikatnie szumiał wiatr.

"Każdy jest sumą swoich blizn" Matthew Woodring Stover

Always cheat; always win. If you walk away, it was a fair fight. The only unfair fight is the one you lose.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » sob 18 sty 2020, 11:26

Pomysł mi się podoba. Wykonanie - wybacz, bracie - niestety nie.
Primo, w klamrowych zdaniach masz babola: na cmentarzu to już raczej alejki niż ulice, główna aleja (jeśli jest), ale nie uliczki. Niżej zresztą o tym wiesz :)
No i masz mocno nasiloną nadprzymiotnikozę :) (rozłożystym - Okazały - imponujące kolumny - finezyjnym - ładny - pięknie - zamyślonym - szczupłymi - palący) -> i tak dalej, jest tego po prostu dwa razy za dużo :D)

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Awatar użytkownika
Iwar
Debiutant
Debiutant

Postautor: Iwar » ndz 19 sty 2020, 12:00

Proste, ale z pomysłem. Nie przenicowało mi świadomości, co nie znaczy, że nie ma tu ciekawej obserwacji. Językowo brat Roman wytknął. Niezłe, God.

Do zastanowienie się -- gdyby do tych klamr wrzucić asymetrię? (1.delikatnie szumiał - 2.wył potępieńczo, że sobie pokiczuję). Asymetria - Symetria? Przekombinowane? Zbyt oczywiste? Jak żyć?

Awatar użytkownika
Czarna Emma
Pisarz pokoleń

Postautor: Czarna Emma » ndz 19 sty 2020, 13:32

Pomysł mi się podoba, ale co do wykonania zgodzę się z Romeckim. Dużo tu przymiotników.
Ale zamysł fajny. :)

obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć

Awatar użytkownika
Leszek Pipka
Akcelerator
Akcelerator

Postautor: Leszek Pipka » czw 23 sty 2020, 12:21

Ech. Taki świetny pomysł (obserwacja?). Tak sknocony niedbałością. Że jak krótkie, to szybko, poleciało, cześć.
Więc jest ten drabbel ujęciem filmowym. Ogólny plan, najazd, szczegóły, a potem zatrzymanie na tym najważniejszym, stanowiącym puentę.
Tak? No to po pierwsze i zasadnicze, prosi się raczej o czas teraźniejszy. Po drugie, mam wrażenie, konsumując ów obrazek, że był pomysł na klamry i puentę, środek pełni rolę wypełniacza.
Jednak mnie taki obrazek i tylko obrazek nie do końca się podoba. Mnie brakuje fabuły. Brakuje narratora. Jego brak jest na pewno celowy, ale symptomatyczny. Zamierzona rzeczowość osłabia wymowę. Przez to jest walnięcie, ale jakoś - moim zdaniem - gubi się Literatura.
Klamra z identycznych zdań też się przykłada do takiego swoistego... zdepersonalizowania. Może nawet infantylności, bo mnie kojarzy się z bajką, opowiastką dla dzieci. Rzeczywistość, jak mi się wydaje, zmieniła się przez sam fakt oglądu napisu na pomniku. Coś w matrixie drgnęło, w ciągi cyfr zakradło się czknięcie algorytmu stworzonego z marmuru i złoceń.
"Drań"? Być może. Ale ogranicza domysły. Kto użyłby takiego słowa? Ktoś dobrze wychowany. Wyklucza na przykład młodociany wygłup. A stworzenie własnej historii autora dopisku to sól tego drabbla. Nie wahałbym się przed demokratycznym "skurwysynem".

Szacun za ideę. Kapitalna. Na różnych poziomach.

Awatar użytkownika
Kot Garfield
Zarodek pisarza

Postautor: Kot Garfield » pt 24 sty 2020, 02:47

Tak, pomysł też mi się podoba. Ale, jak już zauważyli inni komentatorzy, przymiotniki są wrogami pisarza. Ja bym to widział tak:
Grób dziennikarza był na końcu alejki, pod rozłożystym kasztanem. Pomnik z czarnego granitu, dwie kolumny, głowica w kształcie odwróconego liścia, misternie wyrzeźbiona postać anioła obejmującego szczupłymi dłońmi palący się znicz. Na płycie leżał świeży jeszcze bukiet z czerwonych dalii. Na zawsze w naszej pamięci, głosił pokryty złotą farbą napis.
Pod spodem, niezmywalnym złotym markerem ktoś dopisał koślawymi literami:
DRAŃ.

Obraz, wywołany w naszej wyobraźni tekstem krótszym nie różni się wiele od tego stworzonego tekstem dłuższym. To, co straciliśmy na objętości, zyskaliśmy na sile.

Dlaczego piszę? No bo jak nie pisać? To tak jak nie pić, nie jeść... nie myśleć, nie czuć, nie kochać. Życia poza tekstem nie ma.

God give me chastity - but not yet.

Awatar użytkownika
Wrotycz
Pisarz domowy

Postautor: Wrotycz » sob 25 sty 2020, 15:25

Złote słowa w asymetrii... taa, które prawdziwe?
Na zawsze drań pozostanie w naszej pamięci :)
s
Mnie się mini podoba, również klamra podkreślająca doskonałą obojętność natury wobec ludzkich ocen.
A poza tym od razu zobaczyłam ludzkiego anioła, młodą dziewczynę, która markerem zostawiła na pomniku ślad po doznanej krzywdzie. Czyli duży jest potencjał w drabblu.

Wróć do „Drabble i pochodne”