Obrazek

NOWABITWA:Wariacje na temat wybranego autora :text-link:

Bitwa

Wszystko co jest drabblem, jego odmianą lub innym bardzo krótkim zamkniętym dziełem.

Moderatorzy: Weryfikator, Poetyfikator, Moderator, Zaufani przyjaciele

Awatar użytkownika
nionioo
Zarodek pisarza
OSTRZEŻENIA: 0

Bitwa

Postautor: nionioo » pn 27 lip 2020, 22:11

Bitwa

Bitwa rozpoczyna się w południe. Padają pociski, słychać krzyki, wszędzie pełno uzbrojonych ludzi. Ulice małego miasteczka spływają czerwienią.
Grupka młodych mężczyzn kryje się za ulicznym kramem.
- Są wszędzie! – krzyczy najstarszy – Nie damy rady!
- Szlag! – pada rozzłoszczona odpowiedź – Otaczają nas!
Tuż obok młoda dziewczyna zatacza się, trafiona rykoszetem w twarz. Ludzie odciągają ją w zaułek.
- Strzelaj! – wrzeszczy do kolegi jeden z nich – Szybciej!
- Nie mam już amunicji! – krzyczy, przypadając do ziemi. Pocisk mija go o milimetry.
Zanim wyjdą z podniesionymi rękami, rozlega się błogosławiony dźwięk dzwonu.

W hiszpańskim miasteczku Bunol kończy się doroczna bitwa na pomidory.

Awatar użytkownika
Wilczykruk
Kmiotek

Bitwa

Postautor: Wilczykruk » wt 28 lip 2020, 00:04

Dobre :D Osobiście znawcą nie jestem ale dialog wygląda wspaniale :oky:

Awatar użytkownika
Adrianna
Zasłużony
Zasłużony
Kontaktowanie:

Bitwa

Postautor: Adrianna » wt 28 lip 2020, 09:29

Taka dość klasyczna podpucha (z jakimś dramatycznym wydarzeniem obróconym w coś lekkiego), ale ta nawet mi się spodobała. Mam wrażenie, że nieźle dobrany stopień tego udramatyczniania do finału. Nie ma przegięcia.
Natomiast, jak to w krótkiej formie, mocno liczy się szlif. Ogólnie jest bardzo spoko, ale popatrzyłabym na:

Drobiazg:
nionioo pisze:Source of the post - Szlag! – pada rozzłoszczona odpowiedź – Otaczają nas!
Tuż obok młoda dziewczyna zatacza się, [...]
Otacza/zatacza - to nie jest niby bezpośrednie powtórzenie, ale gdy słów jest tak mało, rzczy podobne brzmieniowo w takiej bliskości troszkę kłują.

I, moim zdaniem, ważniejsze: atrybucja dialogów. Popatrz:
nionioo pisze:Source of the post Grupka młodych mężczyzn kryje się za ulicznym kramem.
- Są wszędzie! – krzyczy najstarszy – Nie damy rady!
- Szlag! – pada rozzłoszczona odpowiedź – Otaczają nas!
Tuż obok młoda dziewczyna zatacza się, trafiona rykoszetem w twarz. Ludzie odciągają ją w zaułek.
- Strzelaj! – wrzeszczy do kolegi jeden z nich – Szybciej!
- Nie mam już amunicji! – krzyczy, przypadając do ziemi. Pocisk mija go o milimetry.

Każdą wypowiedź opatrujesz jakimś "krzyczy/wrzeszczy/pada odpowiedź". Nie rozróżnia nam to w żaden konkretny sposób rozmówców (i tak ich nie znamy bliżej), że się drą widzimy po wykrzyknikach i z łatwością sobie wyobrazimy. Tak naprawdę więc te dopowiedzenia niewiele nam dają. W tak krótkim tekście to jeszcze nie zdąży wkurzyć, ale jakby pociągnąć w ten sposób długi dialog, to wyszłaby straszna łopatologia. Wszystkie pogrubione partie sugerowałabym usunąć, a w tym ostatnim zmienić po prostu na jakieś "Przypada do ziemi".
Pozostawiam do rozważenia.

Co mi się podobało poza ogólnym wydźwiękiem, to dynamika oddana w tak małej liczbie słów. "Widzę" tę dziewczynę, która obrywa (choć zastanawiam się czy dla pomidora ten "rykoszet" do końca działa), "widzę" tego pomidora śmigającego tuż przy uchu... Jak dla mnie - całkiem zgrabna robota.

Powiadają, że taki nie nazwany świat z morzem zamiast nieba nie może istnieć. Jakże się mylą ci, którzy tak gadają. Niechaj tylko wyobrażą sobie nieskończoność, a reszta będzie prosta.
R. Zelazny "Stwory światła i ciemności"

Teksty na portalu Esensja | Przeciętni | Dziennik błędów | Roztańczony

Blog literacko-górski: "Piszę o górach"

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Bitwa

Postautor: Navajero » wt 28 lip 2020, 09:45

Nie jest źle, choć widać niezręczności.

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator

Bitwa

Postautor: Sarah » wt 28 lip 2020, 10:52

nionioo, udany debiut na naszym Forum:)
Pięć wyrazów więcej i byłby bardzo dobry, klasyczny drabbel.
Gratuluję :)

Nie jestem w wieku, w którym nieświadomie popełnia się głupstwa.W moim wieku głupstwa popełnia się planowo i z dziką przyjemnością.

Brniesz w mgłę, a pod stopami bagno, uważaj - R.Pawlak 28.02.2018

Awatar użytkownika
Kadah
Pisarz osiedlowy

Bitwa

Postautor: Kadah » wt 28 lip 2020, 11:01

Fajne, podobało mi się. Ciut przeszkadzają powtórzenia (ulica - uliczny chwilę dalej; otacza/zatacza, o czym już pisała Adrianna), ale wynagradza to dobrze zbudowany dramatyzm scenki.

There is no God and we are his prophets.
The Road by Cormac McCarthy

Awatar użytkownika
nionioo
Zarodek pisarza

Bitwa

Postautor: nionioo » wt 28 lip 2020, 12:04

Dziękuję wszystkim za przeczytanie i skomentowanie. Wasze wskazówki, zapamiętam na przyszłość :)

Awatar użytkownika
MargotNoir
Dusza pisarza

Bitwa

Postautor: MargotNoir » wt 28 lip 2020, 13:16

Czy ja wiem?
Pomysł do rozszyfrowania od pierwszego zdania, drugie pieczętuje los - truno sobie wyobrazić coś bardziej niewinnego, niż bitwa zaczynająca się w południe i pociski, które po prostu padają.

Całość wykonana poprawnie (poza miejscami wyłapanymi przez Adriannę), ale bez fajerwerków. Wygląda to trochę tak, jakbyś uznał, że sam pomysł sprzeda tekst, a zatem nie trzeba się już wysilać nad formą.

Wróć do „Drabble i pochodne”