Obrazek Weryfikatorium

WIELKI FINAŁ! :text-link:
Czas głosowania minie: wt 31 mar 2020, 11:22

Przeprawa (dribble historyczne)

Wszystko co jest drabblem, jego odmianą lub innym bardzo krótkim zamkniętym dziełem.

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Hardy
Pisarz osiedlowy
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Hardy » czw 12 mar 2020, 19:17

– Rybaku! Hej, rybaku! Muszę szybko przeprawić się na drugi brzeg. Dobrze zapłacę!
– Co wielmożnego pana tak gna? Ale niech pan wsiada. Za dobrą opłatę przewiozę. Ładna szuba, dobra na mrozy…
– Ciepła, z soboli. Marny to wawrzyn.
* * *
– Rybaku, macie za fatygę. Powiedzcie mi, ilu już przewiozłeś dezerterów?
– Wielmożny pan jest pierwszy…

Miras
Pisarz domowy

Postautor: Miras » czw 12 mar 2020, 23:57

Hardy pisze:Source of the post Rybaku, macie za fatygę. Powiedzcie mi, ilu już przewiozłeś dezerterów?

Chyba powinno być "przewieźliście", trzymając się liczby mnogiej. Dziwne jednak, że rybak zwraca się do wielmożnego w liczbie pojedynczej, powinno być na odwrót.
Nie jestem zbyt mocny z historii, więc sięgnąłem do najprostszych "źróóóódeł". Szuba to warstwowa sałatka śledziowa, wawrzyn to symbol zwycięstwa (to bez sprawdzania). To chyba więc tekst dla zaawansowanych. Sorry, że nie pojąłem tego fragmentu.
Wielmożny pan jako dezerter (żołnierz? dowódca? w okryciu z soboli na wojnie?) - rozumiem ideę, że pierwsi dezerterują wielmożni - to się udało, ale dla mnie trochę zbyt przekombinowane środki wyrazu (lub po prostu nie pojąłem).

Awatar użytkownika
Hardy
Pisarz osiedlowy

Postautor: Hardy » pt 13 mar 2020, 09:40

Miras - w nerwach i strachu nawet wielmożny pan mylił odmianę. Tak już jest z ludźmi.
"Szuba" ma inne, dużo starsze znaczenie. Zdziwiłem się, że Woojek Gugel tego nie podaje.
Wskazówki co do rozwiązania są w dribbelku, wystarczy je połączyć. Fakt, historia się kłania ;)
Pozdrawiam.

Added in 3 minutes 1 second:
PS. Sprawdziłem w encyklopedii papierowej- jest "szuba" :)

Miras
Pisarz domowy

Postautor: Miras » pt 13 mar 2020, 16:21

Hardy pisze:Source of the post Sprawdziłem w encyklopedii

No jest, pewnie, że jest. Mimo wszystko dla mnie to za mało informacji, żeby nie znając tej konkretnej historii, przypisać ją jednemu z setek książąt/wielmożów, który teoretycznie, w reprezentacyjnym płaszczu do ziemi, serwował się ucieczką z pola bitwy.
Ale tekst ogólnie fajny, oczywiście.

Awatar użytkownika
Hardy
Pisarz osiedlowy

Postautor: Hardy » pt 13 mar 2020, 17:50

@Miras, poczekam jeszcze przez pewien czas. Jeżeli nikt nie odgadnie, podrzucę podpowiedź.
PS. Raz mi zarzucają, że daję historyjki zbyt łatwe do rozwiązania. Innym razem przeciwnie...echh, i dogódź tu ludziom ;)

Awatar użytkownika
Hardy
Pisarz osiedlowy

Postautor: Hardy » ndz 15 mar 2020, 18:20

Poczekałem, bez rezultatu.
Podpowiedź: XIX wiek.

Wróć do „Drabble i pochodne”