NAJLEPSZAMINIATURAMAJA 2020 :arrow: GŁOSUJEMY :text-link:

NAJLEPSZA MINIATURA MARCA 2020 - głosowanie

Obrazek
Najlepsza Miniatura Miesiąca

NAJLEPSZA MINIATURA MARCA 2020 TO :

Czas głosowania minął czw 09 kwie 2020, 19:06

1. Na obcej planecie - autor: Medea33
1
4%
2. Banshee [Ratując od zapomnienia] - autor: Baribal
7
25%
3. Przeprawa (dribble historyczne) - autor: Hardy
0
Brak głosów
4. Jestem dobrym ojcem - autor: Miras
12
43%
5. Jego Głos - autor: Molly
5
18%
6. Hitlerowskie. Psychopaci są wśród nas - autor: Tomek Bordo
1
4%
7. Wirus (dribble) - autor: Hardy
0
Brak głosów
8. Poniemieckie piękno jest małą dziewczynką piszącą listy miłosne - autor: maciekzolnowski
2
7%
9. Hitlerowskie 2. Adam i ksiądz proboszcz - autor: Tomek Bordo
0
Brak głosów
10. Wyznania Iwonki - autor: Iwonka
0
Brak głosów

Liczba głosów: 28

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator
OSTRZEŻENIA: 0

Postautor: Sarah » czw 02 kwie 2020, 19:06

W głosowaniu na najlepszą miniaturę marca udział biorą :

1. Na obcej planecie - autor: Medea33
viewtopic.php?f=133&t=22389

2. Banshee [Ratując od zapomnienia] - autor: Baribal
viewtopic.php?f=234&t=22403

3. Przeprawa (dribble historyczne) - autor: Hardy
viewtopic.php?f=234&t=22410

4. Jestem dobrym ojcem - autor: Miras
viewtopic.php?f=133&t=22411

5. Jego Głos - autor: Molly
viewtopic.php?f=133&t=22415

6. Hitlerowskie. Psychopaci są wśród nas - autor: Tomek Bordo
viewtopic.php?f=133&t=22430

7. Wirus (dribble) - autor: Hardy
viewtopic.php?f=234&t=22414

8. Poniemieckie piękno jest małą dziewczynką piszącą listy miłosne - autor: maciekzolnowski
viewtopic.php?f=133&t=22441

9. Hitlerowskie 2. Adam i ksiądz proboszcz - autor: Tomek Bordo
viewtopic.php?f=133&t=22431

10. Wyznania Iwonki - autor: Iwonka
viewtopic.php?f=133&t=22446

Marzec był trudnym miesiącem, pełnym nowych wyzwań i nieoczekiwanych wydarzeń. I jak widać powyżej, niewielu autorów miało chęć by opublikować miniaturę. Dlatego też i głosowanie będzie bardzo proste.
Każdy użytkownik ma możliwość oddania głosu na JEDNĄ, wybraną przez siebie miniaturę.
Glosujemy przez tydzień - do 9 kwietnia.
Zapraszam oczywiście do komentowania w tym wątku dokonanego wyboru, bo przecież kilka słów uzasadnienia, czemu wybrało się tego konkretnego miniaka - ucieszy każdego autora.
Nie żałujcie mu tej przyjemności, szczególnie że coraz mniej przyjemności wokół.
Zapraszamy do zabawy !
Głosujemy!

Nie jestem w wieku, w którym nieświadomie popełnia się głupstwa.W moim wieku głupstwa popełnia się planowo i z dziką przyjemnością.

Brniesz w mgłę, a pod stopami bagno, uważaj - R.Pawlak 28.02.2018

Awatar użytkownika
RebelMac
Pisarz osiedlowy

Postautor: RebelMac » czw 02 kwie 2020, 19:43

Wahałem się między "Jestem dobrym ojcem", a "Jego Głos" - zwyciężył ten drugi, jest to tekst napisany w stylu, który lubię, nie jednoznaczny, taki metafizyczny. Me gusta. Dobra robota Molly! :D

Awatar użytkownika
Wrotycz
Pisarz osiedlowy

Postautor: Wrotycz » czw 02 kwie 2020, 20:05

W kategorii - Emocja - bezapelacyjnie wygrywa u mnie Jestem dobrym ojcem, i tam poszedł głos.

Miras
Pisarz domowy

Postautor: Miras » czw 02 kwie 2020, 20:06

Głosuję na Moly, bo fajny klimat, itd..

...a drugi na Jeźdźców Apokalipsy ;) (gdziekolwiek Ruin nie ukryjesz na forum swoich perełek, powinny lądować w miniaturach).

Iwonka
Pisarz domowy

Postautor: Iwonka » czw 02 kwie 2020, 20:58

Na Jestem dobrym ojcem, bo poruszyło.

„Ludzie myślą, że ból zależy od siły kopniaka. Ale sekret nie w tym, jak mocno kopniesz, lecz gdzie”. - Neil Gaiman - Nigdziebądź

„Szczęknęły zdejmowane sztaby.
- Mógłbyś je trochę popchnąć? - odezwał się głos. - Wrota Wie¬dzy, Przez Które Nie Mogą Przejść Nie Znający Prawdy, strasznie się zacinają od wilgoci”.
Straż! Straż! - Terry Pratchet

Awatar użytkownika
Adrianna
Zasłużony
Zasłużony
Kontaktowanie:

Postautor: Adrianna » czw 02 kwie 2020, 21:45

Głos poszedł na "Jego Głos". Coś jest w tej miniaturze, że zapadła mi w pamięć i jakoś tak fajnie wybrzmiała.
Blisko były też "Banshee" i "Jestem dobrym ojcem" - w obu też "coś" jest... Ale i jakiegoś innego "czegoś" mi jednak zabrakło.
Tak czy tak - musiałam się w tym miesiącu solidnie zastanowić nad wyborem, więc brawa dla całej trójki :)

Powiadają, że taki nie nazwany świat z morzem zamiast nieba nie może istnieć. Jakże się mylą ci, którzy tak gadają. Niechaj tylko wyobrażą sobie nieskończoność, a reszta będzie prosta.
R. Zelazny "Stwory światła i ciemności"

Drzewo (SFFiH nr 3/2012) | Strach przed deszczem | Opar absurdu | Demony Witkacego | Przeciętni | Dziennik błędów | Roztańczony

Awatar użytkownika
Feder9
Pisarz domowy

Postautor: Feder9 » czw 02 kwie 2020, 22:03

"Jestem dobrym ojcem" - zapada w łeb, po pierwszym czytaniu

Wykształcenie jest wynikiem naszej ignorancji - parafraza

Awatar użytkownika
Leszek Pipka
Akcelerator
Akcelerator

Postautor: Leszek Pipka » pt 03 kwie 2020, 00:15

Zaraza zeżarła dział, pozbawiła blasku, którym opromieniał wszystkie inne. Trudno...
Ale chociaż raz zadanie okazało się proste.
Bari.
Miras i Molly na podium ;) ale laur mógł być tylko jeden.

Awatar użytkownika
Wrotycz
Pisarz osiedlowy

Postautor: Wrotycz » pt 03 kwie 2020, 10:01

Leszek Pipka pisze:Source of the post Ale chociaż raz zadanie okazało się proste.
Bari.

Po przeczytaniu miałam potworny niedosyt wykorzystania tematu, naprawdę szkoda, że Autor nie rozwinął tego stusłówka w miniaturę choćby. Aktualnie to mega ładunek epicko-liryczny upchnięty w... notatce.

Awatar użytkownika
Leszek Pipka
Akcelerator
Akcelerator

Postautor: Leszek Pipka » pt 03 kwie 2020, 22:37

Wrotycz pisze:Source of the post Aktualnie to mega ładunek epicko-liryczny upchnięty w... notatce.

Właśnie dlatego. I dalej mi się wydaje, że to jednak nie jest notatka. Notatka nie śpiewa ;)

Awatar użytkownika
Iwar
Debiutant
Debiutant

Postautor: Iwar » sob 04 kwie 2020, 08:39

Miras, Molly i Bari, trzy dobre teksty. Bariego już skomentowałem. Miras -- mocno, ale trochę utarty szlak i szarpanie nagiego nerwu. U Molly zaś rzeczy które bardzo cenię -- unikanie dosłowności i samoświadoma mistyka. Tu więc powędruje punkt. Gratuluję Molly, dawno nie czytałem tekstu, który tak mi przypadł do gustu.

Awatar użytkownika
Chii
Akcelerator
Akcelerator

Postautor: Chii » sob 04 kwie 2020, 14:21

Skoro już zdecydowałam się to wszystko przeczytać, to napiszę każdemu kilka słów, bez taryfy ulgowej. Może się przyda, a może nie.

1. Medea
Początek mnie zniechęcił do dalszego czytania. Jak opis Orzeszkowej. I wiem, dlaczego. "Chociaż, może to tutaj, to też tylko sen?" Widząc takie zdanie, automatycznie biorę pod uwagę opcję - to, co napisane niżej to sen. A sen mnie nie obchodzi, nie ma w nim nic strasznego, realnie strasznego.
Te klisze też jakieś takie nużące i usypiające.
Nie wiem, o czym, po co i dlaczego. Napisane ok.

2. Baribal
Jak wiatr, który wieje i przestaje, wieje i przestaje. Jest to ok, choć to wianie jest nieprecyzyjne i nie łączy się ze znaczeniami lub łączy się za mało. Jakby forma i treść do siebie nie przystawały. Gdy czytałam, to czytałam rytmem, a treść mi się gubiła. Może precyzyjniej powinny być ze sobą zgrane treść i forma. Spoko.

3. Hardy
"Przeprawa na drugi brzeg" od pierwszych kwestii sugeruje Charona. Można tym zagrać i tego Charona ujawnić na końcu i można to załatwić doborem słów. Poza tym zwięźle, symbole są, spoko.

4. Miras
Luke, jestem twoim ojcem. Betonowy dialog. Potem betony lecą dalej: złe, kradzież, dobro. Czasami betony bywają spoko, ale na początek różnie z nimi bywa. Bohater też mówi jak beton. Nie wierzę mu. Chcesz, żebym uroniła łezkę, wkurzyła się na bohatera, a wkurzam się na sposób napisania tej historii. I to jest operowanie banałami - bohater bije dziecko i mówi "jestem dobrym ojcem". Na pewno ludzie bijący dzieci mówią sobie w duchu "jestem dobrym rodzicem". Totalnie nie wierzę w psychologię tej postaci. I to nie jest mocny tekst, to jakaś łopatologiczna publicystyka, upraszczająca problem do jakichś betonów. Nie kupuję tego, dla mnie to jest tanie, wytarte i po najmniejszej linii oporu.

5. Molly
Tekst można skrócić do kilku zdań z początku i kilku z końca. I tyle. Cały środek jest niepotrzebny, nic nie wnosi. Napisane ok. Jakieś tam dziwne zdania były pomiędzy - jedne na plus, inne na minus.

6. Tomek Bordo
Trochę taka Sarah Kane. Jedno w tym tekście jest fajne, że pokazuje stan człowieka poddanego izolacji - po prostu wariuje, a w jego głowie pojawiają się rojenia. Wyobraźcie sobie ten monolog opowiedziany przez grzeczną dziewczynkę, siedzącą przy stole w kuchni. Za oknem słońce, zielono, ptaszki ćwierkają. W takim kontrapunkcie jest potencjał. Ale to nie intencja autora, a moja fantazja. Coś w tym tekście jest ciekawego, a coś nie. Ciekawsze właściwie jest to, co nie jest napisane, a co mogło być, gdyby autor skłonił się ku krytycznej analizie. Ale to też może moje przyzwyczajenia z czytania brutalistów i już zaczynam w ten tekst wsadzać swoje.

7. Hardy
Spoko. Uśmiecham się, ale wzruszam ramionami.

8. maciekzolnowski
Dobry tytuł. Trochę taki "Austerlitz", tylko gorzej napisany... Podoba mi się ta fantazja, bo sama nieraz się nad podobnymi rzeczami zastanawiam. Masz spoko flow, bo lecimy z Tobą po obrazach, ale to też jest zagrożenie. I tak się leci, leci, leci i leci, a nie ma się na czym zatrzymać. Brakuje wypunktowania myśli, jakiegoś zdania, które da po twarzy, a tu się tak po prostu leci i nic. I te zdania takie dłuuugie i tyle przecinków, że mnie to w pewnym momencie przestaje obchodzić. Bardzo ładna klamra. Ładna dziewczynka i pogrzeb gołębi. Ładna przeszłość, pamięć... ładne to wszystko takie, ładne i żadne. Ale tam trzeba mięsa. Zdań-cegieł, ktore gdy uderzą, to ślad po nich zostanie na długo. I masz do tego potencjał, bo gdzieś tam się te refleksje pojawiają - tylko wtedy zwolnij, przestać lecieć, stań. Stań i rąbnij. :) Przeczytaj "Austerlitz" Sebalda - ta książka daje po mordzie.

9. Tomek Bordo
O, kontynuacja. Jakaś giełda, jakieś spotkanie, jakieś wymiany czegoś, jakaś kłótnia i przemoc. Gdyby tu była refleksja, to by było ciekawsze. Widzę w tych tekstach potencjał. Brakuje tylko komentarza, zmiany kontekstu, czegoś, co sprawi, że nie będzie się ich traktować jako realizmu.

10. Iwonka
Och, jakie to straszne, potworne, aż się przejęłam. Nie obchodzi mnie to. Blablabla o niczym. Napisane ok.

maciekzolnowski dostaje ode mnie głos za potencjał, którego, mam nadzieję, nie zmarnuje. :)
Bari też ciekawie kombinuje.

Dzwoń po posiłki!

Awatar użytkownika
brat_ruina
Legenda pisarstwa
OSTRZEŻENIA: 2

Postautor: brat_ruina » sob 04 kwie 2020, 15:00

Miras pisze:...a drugi na Jeźdźców Apokalipsy ;)
bracie_Mirasie, jesteś niemożliwy:)

Idziesz do przodu z tekstami, nie tylko z tym. Dobrze.

Jeszcze raz odwróciłam głowę, by zobaczyć, jak lafirynda odchodzi dumnym krokiem, plaskając głośno pośladkami

Ja sam przeczytałem już ok. 8 000 książek

Mąż mojej siostry Krystian jest nudny i śmierdzą mu stopy, smród jest do wytrzymania, nuda - nie.
Rozmawiać może tylko o sobie, osiągając szczyty erudycji. Co robi i jak, czy mógłby lepiej, albo inaczej.

Awatar użytkownika
Medea33
Pisarz domowy

Postautor: Medea33 » śr 08 kwie 2020, 23:43

Tylko jeden głos? To mało. :hm:

1. Jego Głos
– to rzeczywiście ma to coś, filozofia, mistyka, zmusza do myślenia. Tyle, że za bardzo zmusza, pogubiłam się w tym labiryncie. Jak na miniaturę za dużo.

2. Hitlerowskie. Psychopaci są wśród nas
– o tak. Radosne, ociekające krwią szaleństwo. Tylko, że napisane jakby od niechcenia, niedopracowane, i to właśnie szkoda.

3. Banshee
– czuję to, może nie do końca, te nawiązania do mitologii celtyckiej, zbytnia (msz) dosłowność, trochę przesłoniły główną myśl, ale dotarło, i to głęboko.

4. Jestem dobrym ojcem
– tu muszę się nie zgodzić z Chii.
Tekst jest napisany sucho, praktycznie bez emocji, jak raport z oględzin zwłok i tak właśnie to odbieram, z zimnym dreszczem na plecach. Jeśli bohater jest mimo wszystko „dobrym” człowiekiem, i zmusza się do „wypełnienia swojego obowiązku”, to musi siłą rzeczy, zupełnie wyłączyć swoje emocje, bo inaczej by zwariował, bo musiałby przyznać, że jest potworem (i może równocześnie ofiarą np. swojego własnego ojca). Bohater przygląda się temu co robi logicznie i z wręcz naukowym zainteresowaniem, racjonalizuje swoje działania, a w taki sposób można wszystko wytłumaczyć, jak np. hitlerowcy, dla których Holokaust był głównie zagadnieniem logistycznym. A czy my też czasami tego nie robimy? Bo tak trzeba? Bo tak nas nauczono?

Jak dla mnie "Banshee" i "Jestem dobrym ojcem", oba powinny stanąć na podium.

Dream dancer

„Od momentu, kiedy wziąłem twoją książkę do ręki, do momentu, kiedy ją odłożyłem, tarzałem się ze śmiechu. Zamierzam ją kiedyś przeczytać."
Groucho Marx,
"Im bardziej Puchatek zaglądał do środka, tym bardziej tam Prosiaczka nie było."

Awatar użytkownika
Sarah
Poetyfikator
Poetyfikator

Postautor: Sarah » czw 09 kwie 2020, 14:11

Mój głos powędrował do : Banshee [Ratując od zapomnienia] - autor: Baribal
Klimatyczny, dobry drabbel.
Bardzo się cieszę, że Bari wrócił do korzeni.

Nie jestem w wieku, w którym nieświadomie popełnia się głupstwa.W moim wieku głupstwa popełnia się planowo i z dziką przyjemnością.

Brniesz w mgłę, a pod stopami bagno, uważaj - R.Pawlak 28.02.2018

Wróć do „Najlepsza Miniatura Miesiąca”