Obrazek Weryfikatorium

NAJLEPSZA MINIATURA GRUDNIA 2019 -Sprzedawca snów [P]

Obrazek
Najlepsza Miniatura Miesiąca
Awatar użytkownika
Wrotycz
Pisarz domowy
OSTRZEŻENIA: 0

NAJLEPSZA MINIATURA GRUDNIA 2019 -Sprzedawca snów [P]

Postautor: Wrotycz » czw 05 gru 2019, 00:18

Miasteczko - ani lepsze, ani gorsze od setek mu podobnych - śmiało się ze starszego pana w cylindrze, tudzież jego skąpych bokobrodów, starannie przystrzyżonego wąsika i czerwonej muchy na czarnym podkoszulku. Biały, letni garnitur leżał na nim świetnie, zapewne szyty na miarę. Chude i bose stopy mężczyzny, dopełniające nietypowy wizerunek, mnożyły drwinki na starym rynku, czyli tam, gdzie stał od rana do wieczora.
Przekonał do siebie, kiedy młoda wdowa zaczęła się uśmiechać. Ba, nawet bywać w kinie i na koncertach organizowanych przez miejscowy Dom Kultury. Szybko zauważono, że kobieta wieczorem podchodziła do handlarza snów, wyjmowała piątaka i siadała na rozkładanym plastikowym krześle. Między jego siedziskiem a oparciem widniał napis: Sens ma sen za złotych pięć!
Szczupła dłoń, ozdobiona starczymi plamami inkasowała ustaloną kwotę, następnie podawała kartkę formatu A4 z listą snów na sprzedaż. Śliczna wdowa wskazywała paluszkiem wybrany, mistrz ceremonii dotykał jej czoła, ust, serca i uśmiechał się serdecznie. Szczyptę tajemniczego proszku wcierał zawsze najpierw w lewą, później prawą skroń kobiety. Stała się jego żywą reklamą, wypiękniała. Jej śladem poszła bliższa i dalsza rodzina, sąsiedzi, współpracownicy.
Reklamacji nigdy nie było. A chętnych na dobre sny przybywało. Kiedy nawet burmistrz przełamał swój sceptycyzm i wieczorem, jako ostatni, zaraz po dyrektorze jedynego liceum w mieście odwiedził handlarza, stało się jasnym, że proceder starszego pana nie jest oszustwem, hipnozą, tanim chwytem, przekrętem. Wszystkim śniło się to, co wybrali, o czym marzyli. Miłość, bogactwo, władza, zemsta, lot na Karaiby, na Księżyc.
Handlarz podnosił cenę systematycznie, po pięciu miesiącach stawka urosła do pięćdziesięciu złociszy. Pracował piętnaście godzin na dobę. Zjeżdżali się chętni z całego powiatu, później województwa, ba, samej stolicy. Czekał na finał.
Życie wokół i daleko dalej powoli zamierało. Ludzie pozbawiali się oszczędności, wyprzedawali majątki, zadłużali w zagranicznych bankach. Kupowali sny całodobowe. Później całomiesięczne, całoroczne, dożywotnie.
Kiedy wszyscy posnęli, sprzedawca snów obudził młodą wdowę, zaniósł do ostatnio nabytego białego, królewskiego merca i odjechał.
Świat spał. Nie zauważył.

Awatar użytkownika
brat_ruina
Legenda pisarstwa
OSTRZEŻENIA: 2

Sprzedawca snów [P]

Postautor: brat_ruina » ndz 08 gru 2019, 08:58

Wrotycz pisze: Miasteczko - ani lepsze, ani gorsze od setek mu podobnych
Bankowo z tymi odsetkami:) dałbym - od wielu podobnych

Wrotycz pisze: - śmiało się ze starszego pana w cylindrze, tudzież jego skąpych bokobrodów
Baków :mrgreen:

Wrotycz pisze:czerwonej muchy na czarnym podkoszulku.
Ubrał bym koszulę. Podkoszulek kojarzy się z t-shirtem, (wiązanie muchy do podkoszulka bez kołnierzyka to skomplikowana operacja) oczywiście może być podkoszulka z kołnierzykiem tylko że...

Dobry miniatur. Czyta się. Nic nie wskazuje na zakończenie, chociaż miałem ochotę na lepsze.

To jest materiał na dłuższe opowiadanie, ba, nawet na powieść:)

Jeszcze raz odwróciłam głowę, by zobaczyć, jak lafirynda odchodzi dumnym krokiem, plaskając głośno pośladkami

Ja sam przeczytałem już ok. 8 000 książek

http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... 5_pop4.pdf
http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... 6_druk.pdf
http://postscriptum.net.pl/prezentacje/ ... tu_ABC.pdf

Awatar użytkownika
ithi
Siewca Dobra
Siewca Dobra
Kontaktowanie:

Sprzedawca snów [P]

Postautor: ithi » ndz 08 gru 2019, 09:20

dobry tekst. rzeczywiście nic nie wskazuje na zakończenie. które jest potraktowane nieco po macoszemu.

gosia

„Szczęście nie polega na tym, że możesz robić, co chcesz, ale na tym, że chcesz tego, co robisz.” (Lew Tołstoj).

Obrazek

Awatar użytkownika
gebilis
Pisarz pokoleń

Sprzedawca snów [P]

Postautor: gebilis » ndz 08 gru 2019, 10:04

Dobre to, nawet powiem dobre, dobre :) - tylko zmień zakończenie.

Jak wydam, to rzecz będzie dobra . H. Sienkiewicz

Awatar użytkownika
Navajero
Pisarz
Pisarz

Sprzedawca snów [P]

Postautor: Navajero » ndz 08 gru 2019, 10:58

Niezłe.Wywaliłbym "czekał na finał".

Panie, ten kto chce zarabiać na chleb pisząc książki, musi być pewny siebie jak książę, przebiegły jak dworzanin i odważny jak włamywacz."
dr Samuel Johnson

Awatar użytkownika
Wrotycz
Pisarz domowy

Sprzedawca snów [P]

Postautor: Wrotycz » ndz 08 gru 2019, 12:56

O jak miło, jest tekst:)
Dziękuję za odzew.

brat_ruina pisze:Source of the post Bankowo z tymi odsetkami:) dałbym - od wielu podobnych

Taka opcja była brana pod uwagę, ale liczebnik nieokreślony 'wielu' zaniża ilość niczym nie różniących się miasteczek do np. kilku, stąd setki.

brat_ruina pisze:Source of the post Podkoszulek kojarzy się z t-shirtem, (wiązanie muchy do podkoszulka bez kołnierzyka to skomplikowana operacja) oczywiście może być podkoszulka z kołnierzykiem tylko że...

To jest podkoszulek, ale z nadrukiem czerwonej muchy, nie tą wiązaną pod kołnierzykiem, fakt, można było uściślić w opisie:)

Navajero pisze:Source of the post Wywaliłbym "czekał na finał".

Jeden z niewielu momentów, gdzie narrator wychodzi poza przyjętą rolę obserwatora. Masz rację, do usunięcia ów wszystkowiedzący wtręt.

brat_ruina pisze:Source of the post Nic nie wskazuje na zakończenie, chociaż miałem ochotę na lepsze.

ithi pisze:Source of the post rzeczywiście nic nie wskazuje na zakończenie. które jest potraktowane nieco po macoszemu.

gebilis pisze:Source of the post dobre :) - tylko zmień zakończenie.

Snów za ciężką gotówkę nie przerywa się samemu. Jedyne uzupełnienie finału, jakie mi teraz przychodzi do głowy : I żyli długo i szczęśliwie. Świat nie przeszkadzał, spał.

Awatar użytkownika
Gorgiasz
Weryfikator
Weryfikator

Sprzedawca snów [P]

Postautor: Gorgiasz » ndz 08 gru 2019, 14:36

Doskonale przedstawiona jednoznaczna metafora. Aczkolwiek z pewnym wyprzedzeniem; dziesięć, dwadzieścia lat zostało? Forma może być inna, ale treść pewnie bardzo zbliżona. W każdym razie jesteśmy „na dobrej drodze”. Niezauważalnie najczęściej, bezwiednie.

Awatar użytkownika
Eldil
Dusza pisarza

Sprzedawca snów [P]

Postautor: Eldil » ndz 08 gru 2019, 14:46

Piękne. A dobre zakończenia lubię :)

Żebym Ci się przydał, a nie robił tylko za lizusa - przeszkadzały mi "złocisze", wybijały z klimatu.

"Zatem zadajmy sobie pytanie: po którym tekście oczy krwawią? To jest właśnie tekst Eldila". Chii, walentynki 2020.

Awatar użytkownika
brat_ruina
Legenda pisarstwa

Sprzedawca snów [P]

Postautor: brat_ruina » ndz 08 gru 2019, 14:52

Wrotycz pisze:
brat_ruina pisze:Source of the post Bankowo z tymi odsetkami:) dałbym - od wielu podobnych

Taka opcja była brana pod uwagę, ale liczebnik nieokreślony 'wielu' zaniża ilość niczym nie różniących się miasteczek do np. kilku, stąd setki.
może od 'większości' a może z 'od setek' jest ok, tylko u mnie piaskiem siedzi w oku:) nie mam monopolu na rację, mogę się mylić.

siostro_Wrotycz, dasz jeszcze nam jakiś tekst do miniaturowni? Niekoniecznie z [P] :D

Jeszcze raz odwróciłam głowę, by zobaczyć, jak lafirynda odchodzi dumnym krokiem, plaskając głośno pośladkami

Awatar użytkownika
Wrotycz
Pisarz domowy

Sprzedawca snów [P]

Postautor: Wrotycz » ndz 08 gru 2019, 18:42

Gorgiasz pisze:Source of the post . W każdym razie jesteśmy „na dobrej drodze”. Niezauważalnie najczęściej, bezwiednie.

I raczej nie pojawi się nowy Neo czy Trinity
Pięknie dziękuję za interpretację.

Eldil pisze:Source of the post przeszkadzały mi "złocisze", wybijały z klimatu.

Może i racja? Pomyślę.
Dzięki za uważne czytanie.

brat_ruina pisze:Source of the post a może z 'od setek' jest ok, tylko u mnie piaskiem siedzi w oku:) nie mam monopolu na rację, mogę się mylić.

Od tysięcy... może być?:)
Ale tu nie ma możliwości edycji, musisz sobie czytać albo 'od wielu', albo 'od tysięcy' - zrzekam się praw autorskich co do tego zdania:)

brat_ruina pisze:Source of the post siostro_Wrotycz, dasz jeszcze nam jakiś tekst do miniaturowni? Niekoniecznie z [P]

Bracie_Ruino - nie wiem, jak się napisze dam bez [P]
Pięknie dziękuję za okazywane zainteresowanie, to naprawdę daje kopa.
Pozdro. :D

Awatar użytkownika
brat_ruina
Legenda pisarstwa

Sprzedawca snów [P]

Postautor: brat_ruina » ndz 08 gru 2019, 19:22

Wrotycz pisze:Pięknie dziękuję za okazywane zainteresowanie
za niecałe trzydzieści postów otworzy ci się sezam vel dziewiąty krąg dantego vel żmijowisko vel nocne polaków rozmowy vel 22 vel łelłelłel

tylko miej ze sobą nóż bo tam każdy chodzi z nożem

Awatar użytkownika
Wrotycz
Pisarz domowy

Sprzedawca snów [P]

Postautor: Wrotycz » ndz 08 gru 2019, 19:27

Skończę chyba na 49 :)

Wróć do „Najlepsza Miniatura Miesiąca”