NAJLEPSZAMINIATURAMAJA 2020 :arrow: GŁOSUJEMY :text-link:

Moontopia

Otwarte dla wszystkich :)

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
P.Yonk
WModerator
WModerator
OSTRZEŻENIA: 0

Moontopia

Postautor: P.Yonk » wt 09 paź 2018, 14:04

Jeśli uważasz, że w 1969 w ramach misji Apollo 11, ludzie nie stanęli na Księżycu, ewentualnie dasz sobie coś uciąć mając pewność, że od dawna jest on (Księżyc) przez nas skolonizowany, to nie czytaj dalej, albo czytaj na zdrowie, ale dyskutować o tym nie będę ;)

W roku 2016 dość popularny i znany magazyn konkursowo - projektowy Eleven (https://www.eleven-magazine.com), ogłosił konkurs dla projektantów - architektów - futurystów, by uwzględniając nowe technologie i stare, ale odnowione pragnienia eksploracji Kosmosu, oraz rodzącą się nową rasę, której już po prostu nie chce się zwyczajnie chodzić - zaproponowali, jak by tu skolonizować bezpiecznie Księżyc. :D

Konkurs stał się na tyle popularny, że znalazł się w pierwszej dziesiątce najlepszych konkursów w 2016 według Bustlera. Ale to mnie akurat mało interesuje.

Wśród licznych prac, Jury wybrało najlepsze (według nich oczywiście), konkurs się zakończył. Projekty są naprawdę fantastyczne. Niektóre nawet aż za bardzo, przez to mało realistyczne - w moim odczuciu rzecz jasna. Gdzieś między zwycięskimi i wyróżnionymi, znalazłem dwa, które pobudziły moją wyobraźnię, zapaliły coś w środku, jakąś atawistyczną potrzebę ruszenia stąd - tam z wiarą, że tam da się urządzić świat lepiej, niż tu.

Moontopia.

Projekt pierwszy - “LUNAR OASIS: gdzie przestrzeń staje się miejscem”. Autorstwa Edwarda Chew’a z Malezji.
Edward rozważa hipotetyczny scenariusz, w którym potomkowie pierwszych kolonistów, żyjących w sterylnych warunkach laboratoryjnych i kopalnianych, stopniowo zagospodarowują przestrzenie jaskiń i korytarzy lawowych, sadząc drzewa, rośliny uprawne, hodując zwierzęta gospodarskie. Uszczelniają ściany regolitem i odpadami po wydobyciu helium-3. Doprowadzają światło Słońca. Budują kopuły, przez które wpada światło, ale także dzięki którym bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń, mogą podziwiać widok Ziemi widocznej nad ich sztucznym niebem.
obrazek
Kliknij obrazek, aby powiększyć
obrazek

Drugi projekt - “MODULPIA”. Autorstwa międzynarodowego zespołu z Chin, Włoch i Ekwadoru - Alessandro Giorgi, Cai Feng, Siyuan Pan & Esteban Analuiza.
Moim zdaniem najlepszy. Oni także proponują zagospodarowanie podpowierzchniowych tuneli. Sugerują, by korzystać z materiału budowlanego, który tam już jest, a budową zajęłyby się roboty. Drukowane moduły mieszkalne, gospodarcze, laboratoria - to już się dzieje na Ziemi, więc przeniesienie tej technologii na Księżyc, wydaje mi się najtańszym i najbardziej logicznym rozwiązaniem. Autorzy prezentują cały proces - od lądowania pierwszego lądownika, pracę robotów-drukarek, uszczelnianie korytarzy, budowy sekcji i modułów jak budowa kryształu. Z wykorzystaniem tych samych modułów w końcu powstaje kopuła na kraterem, czy wejściem do jaskini. Wyobraziłem sobie światłowody, którymi dostarczane jest światło Słońca do wnętrz, nad pola i lasy w księżycowych jaskiniach. Moduły mają nieco dziwne formy, znajdują się także w dziwnych, wydawałoby się niedostępnych miejscach. Jednak przy obniżonej grawitacji, łatwiej jest się do nich dostać.
obrazek
obrazek

Biorąc pod uwagę odkrycia dokonane przez japoński zespół badawczy, za pomocą orbitera SELENE - a mowa o Księżycowych jaskiniach oczywiście, w tym o rozmiarach rzędu 100m szeroka, 200m głęboka i 50km długa - uznałem, że te projekty są najbardziej realistyczne. Są w zasięgu naszych możliwości. Kwestia tylko organizacji. Czy może jestem za dużym optymistą? Fantastą? ;)
https://www.crazynauka.pl/na-ksiezycu-odkryto-jaskinie-o-dlugosci-50-km/
https://www.pulskosmosu.pl/2017/10/18/potezna-jaskinia-pod-powierzchnia-ksiezyca/

Cały konkurs tutaj: MOONTOPIA

Jak komuś smakowało, to niech sobie zerknie na MARSTOPIĘ :P

"Im więcej ćwiczę, tym więcej mam szczęścia"
"Jem kamienie. Mają smak zębów."

Awatar użytkownika
szopen
Pisarz pokoleń
Kontaktowanie:

Moontopia

Postautor: szopen » śr 26 gru 2018, 22:28

Dzięki wielkie za wygrzebanie tego konkursu. Bardzo ciekawe, chociaż i wielce fantastyczne. A jak twórcy mieli zamair sobie radzić z niską grawitacją, bo nic nie widzę w materiałach?

Awatar użytkownika
Misieq79
Weryfikator
Weryfikator

Moontopia

Postautor: Misieq79 » śr 26 gru 2018, 22:36

szopen pisze:Source of the post A jak twórcy mieli zamair sobie radzić z niską grawitacją, bo nic nie widzę w materiałach?

Hasło "potomkowie kolonistów" chyba wyjaśnia sprawę. Evolve or die :P

Ostatecznie zupełnie niedaleko odnalazłem fotel oraz sens rozłożenia się w nim wygodnie Autor nieznany. Może się ujawni.
Same fakty to kupa cegieł, autor jest po to, żeby coś z nich zbudować. Dom, katedrę czy burdel, nieważne. Byle budować, a nie odnotowywać istnienie kupy. Cegieł. - by Iwar
Dupczysław Czepialski herbu orka na ugorze

Awatar użytkownika
P.Yonk
WModerator
WModerator

Moontopia

Postautor: P.Yonk » śr 26 gru 2018, 23:17

Myślę, że w haśle "potomkowie kolonistów" nie chodziło o tak odległych, żeby jakaś "evolve" dała się zauważyć :P
Chodziło bardziej o kilka pokoleń, które będą zarabiać na wydobyciu Hel-3 :)

szopen, o jaki problem z niską grawitacją pytasz? Bo autorzy (przynajmniej) jednego z projektów, uwzględniali niską grawitację, jako pomocną podczas przemieszczania się, wchodzenia do kapsuł/mieszkań.

Awatar użytkownika
Misieq79
Weryfikator
Weryfikator

Moontopia

Postautor: Misieq79 » czw 27 gru 2018, 06:43

Myślę że fizyczne zmiany będą znaczne już w pierwszym pokoleniu, które od embriona będzie dorastać w 1/6g. O ile dorośnie.

Ostatecznie zupełnie niedaleko odnalazłem fotel oraz sens rozłożenia się w nim wygodnie Autor nieznany. Może się ujawni.
Same fakty to kupa cegieł, autor jest po to, żeby coś z nich zbudować. Dom, katedrę czy burdel, nieważne. Byle budować, a nie odnotowywać istnienie kupy. Cegieł. - by Iwar

Awatar użytkownika
szopen
Pisarz pokoleń
Kontaktowanie:

Moontopia

Postautor: szopen » czw 27 gru 2018, 10:22

P.Yonk pisze:Source of the post szopen, o jaki problem z niską grawitacją pytasz?

Niska grawitacja powoduje zmiany fizjologiczne: kości stają się bardziej łamliwe, na przykład. Zanik mięśni. Problemy ze wzrokiem, z wątrobą.

Awatar użytkownika
P.Yonk
WModerator
WModerator

Moontopia

Postautor: P.Yonk » czw 27 gru 2018, 11:10

szopen pisze:Source of the post Niska grawitacja powoduje zmiany fizjologiczne: kości stają się bardziej łamliwe, na przykład. Zanik mięśni. Problemy ze wzrokiem, z wątrobą.

Masz na myśli mikrograwitację chyba? Lub stan nieważkości. Do tej pory agencje (kosmiczne) z doświadczeń takie wnioski wyciągnęły. A te były przeprowadzane na orbicie w stacjach kosmicznych. Nie mamy wiedzy co się będzie działo przy zmniejszonej grawitacji, ale jednak stałej, jaka jest na Księżycu. Chyba, że znasz jakieś badania.

Awatar użytkownika
Misieq79
Weryfikator
Weryfikator

Moontopia

Postautor: Misieq79 » czw 27 gru 2018, 11:16

Badań nie było bo jak? Póki na ISS nie zrobią kręciołka na 1/6g to dalej nie będzie gdzie ich zrobić.

Awatar użytkownika
P.Yonk
WModerator
WModerator

Moontopia

Postautor: P.Yonk » czw 27 gru 2018, 11:21

Otóż właśnie. I taki kręciołek, to by musiał z pół roku działać, abo i dłużej. :)

Awatar użytkownika
Misieq79
Weryfikator
Weryfikator

Moontopia

Postautor: Misieq79 » czw 27 gru 2018, 11:47

A potem psy w ciąży (dym) potem małpy w ciąży (jeszcze większy dym) a potem zza dymu nie będzie widać stacji

Wróć do „Ciekawostki, humoreski i różne różności”