Przed użyciem zapoznaj się z treścią Regulaminu lub skonsultuj się z Moderatorem lub Adminem,
gdyż każde Forum niewłaściwie stosowane zagraża Twojemu życiu literackiemu i zdrowiu psychicznemu.

Pytania do Jacka Skowrońskiego

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Revis
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: Revis » pt 26 lut 2010, 22:28

Ostatni post z poprzedniej strony:

Ja mogę z video na dvd przekonwertować. ;]

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » sob 27 lut 2010, 13:54

Awatar użytkownika
Jacek Skowroński
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Skowroński » sob 27 lut 2010, 15:57

Czasem mi się wydaje, że Faux wie prędzej niż ja, co się ma wydarzyć... Muszę o tym pamiętać, planując następne przestępstwa... ;)

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » sob 13 mar 2010, 19:54

Kto nie słuchał Jackowego wywiadu z radia zapraszam: http://www.qfant.pl/index.php?option=co ... wywiad-mp3

Awatar użytkownika
SkySlayer
Łowca Baboli
Kontaktowanie:

Postautor: SkySlayer » sob 13 mar 2010, 21:36

Faux, a masz jakąś radę dla kogoś, kto nie oglądał Jacka w TV? :P

Awatar użytkownika
Joe
Umysł pisarza

Postautor: Joe » sob 13 mar 2010, 22:27

Podpinam się do Sky'a!

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » ndz 14 mar 2010, 09:47

Spróbujemy coś wykombinować. Dam znać jak będę coś wiedział.

Awatar użytkownika
Jacek Skowroński
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Skowroński » pn 22 mar 2010, 22:35

Czy ja naprawdę jestem złodziejem...? Powoli zaczynam mieć wątpliwości, ale zapraszam do przeczytania wywiadu, do którego namówiła mnie "Zbrodnia w bibliotece".

Nie gwarantuję, ze mówię prawdę, bo zawsze należy pamiętać, że wszystko, co się powie może zostać użyte...

http://zbrodniawbibliotece.pl/pogawedki ... owronskim/

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
Kontaktowanie:

Postautor: Faraon » pt 26 mar 2010, 21:01

Po udanej Gali Horyzontów Wyobraźni 2009 niektórym ;> dzień później zaczęło... no. :)

[center]Jerry & Jack, czyli redaktorzy QFANTu przy pracy #1: Plan napadu na Padre Mroka :D

http://pl.tinypic.com/r/161cbyc/5[/center]

Awatar użytkownika
Tony
Dusza pisarza

Postautor: Tony » wt 20 kwie 2010, 16:18

Czy myślałeś o dedykacji w swojej debiutanckiej książce? Przy okazji rozmowie o okładce pisałeś, iż projekt powstawał w pośpiechu. Czy kwestia dedykacji Ci umknęła, czy nie ma jej celowo? Gdyby miała być, jakiej byłaby treści?

Awatar użytkownika
Jacek Skowroński
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Skowroński » wt 20 kwie 2010, 17:39

Tony pisze:Czy myślałeś o dedykacji w swojej debiutanckiej książce? Przy okazji rozmowie o okładce pisałeś, iż projekt powstawał w pośpiechu. Czy kwestia dedykacji Ci umknęła, czy nie ma jej celowo? Gdyby miała być, jakiej byłaby treści?

Z oficjalnymi dedykacjami mam ten problem, że czuję rodzaj, wrodzonej chyba, awersji do wszelkich spraw, które „wypada”, nie cierpię laurek, goździków wręczanych z okazji, tudzież głośnego obwieszczania światu, komu i za co winien jestem wdzięczność. Staram się wyrazić to mniej hucznie, lecz prawdziwiej.

Nie wiem, jak postąpię przy następnych książkach, nie dzielę kotletów na kwiczącym jeszcze wesoło prosiaku, ale gdyby, to może coś takiego:
„Wszystkim, których kocham.”

Natomiast myślałem (ale tempo było zbyt wariackie, i to mi rzeczywiście umknęło w końcu) nad wstawieniem takiej mniej więcej formułki: Wszystkie postaci występujące w powieści są prawdziwe, choć niektóre poskładanie z wielu znanych autorowi osób, a sytuacje zdarzyły się gdzieś, kiedyś, komuś, choć niekoniecznie w przytoczonym miejscu i czasie…
;)

Awatar użytkownika
Zith
Pisarz domowy

Postautor: Zith » pt 28 maja 2010, 11:30

Oglądając w telewizji rozgrywający się ostatnio dramat hydrologiczny współczułam ludziom, ale nie mogłam też nie dać dojść do głosu swojej wyobraźni.

Jacku, czy uważasz, że wykorzystanie takiej sytuacji, gdzie zostają zalane tereny, posiadłości, może bogate domy jakiś bossów (w którym ktoś pozostał, albo i nie) - byłoby dobrym miejscem na rozegranie jakiejś kryminalnej akcji, polem do popisu dla bohatera?
Bo jak mawiają okazja czyni złodzieja, a taki motyw, myślę, czytelnikom łatwo by się skojarzył (w końcu historia z powodzią ostatnio zdarza się co roku).

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Jacek Skowroński
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Skowroński » ndz 30 maja 2010, 18:34

Ach, wyobraźnia jest najważniejsza, warto ją hołubić, trenować i kierować na nieprzetarte jeszcze ścieżki. Tak naprawdę pomysł jest ważny, lecz w ostatecznym rozrachunku liczy się wykonanie. Nie bez przyczyny faza obmyślania fabuły i powoływania do życia jej nieszczęsnych ofiar jest, najczęściej, pełna entuzjazmu i czystej przyjemności tworzenia, a gdy przychodzi zapisać obrazy wykreowane w wyobraźni, zaczyna się orka na ugorze walcem drogowym zaopatrzonym w pedały miast silnika niezwykleprężnego.

Ta dygresja nie miała na celu odwrócenia uwagi, czyli zabiegu stosowanego często w polityce i życiu codziennym (ze wskazaniem rozmów małżeńskich w szczególności), lecz służyła ilustracji tezy, że można pisać zajmująco o strumyku cieknącym z zepsutego kranu, a można drętwo i nudno o żywiole zmiatającym całe posesje. Pierwsza rzecz, nasuwająca mi się, gdy wskazałaś motyw powodzi, to wywołanie jej celowo, z premedytacją służącą jakiemuś – najlepiej mrocznemu – planowi. Rzecz nie wydaje się łatwa, ale wykonalna, zwłaszcza, że kwestią wyobraźni jest znalezienie dobrego sposobu i środków. Innym pomysłem mogłoby być odcięcie od otoczenia grupy ludzi, związanych w jakiś sposób, i wykorzystanie mnóstwa możliwości z tym związanych – rzecz obecna już w literaturze, ale na pewno nie wyeksploatowana do końca.
Tak, sytuacje niecodzienne stwarzają ogromną przestrzeń do popisu, szczególnie te, których skutki nie są widoczne na pierwszy rzut oka…

Mogą być też swoistym znacznikiem, sugerującym czytelnikowi, kiedy i gdzie toczy się akcja, o ile przywoływane wydarzenie było swego czasu długo obecne w mediach.

Pozdrawiam serdecznie :)

Awatar użytkownika
Joe
Umysł pisarza

Postautor: Joe » pn 07 cze 2010, 22:09

Nie żebym nie miał żadnego czytadła - wręcz przeciwnie: zalega go wysoki stosik - ale powiedz, kiedy następna powieść? Wykrzycz to calemu światu. Ot, dla rozluźnienia strun głosowych.

Awatar użytkownika
Jacek Skowroński
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Skowroński » wt 08 cze 2010, 08:55

No tak, druga powieść jest u wydawcy, bardzo mocno wsiąkłem w trzecią, która prócz frajdy przysparza mi wielu trosk, bo wziąłem się za coś skrajnie odjechanego, pisanego z perspektywy klienta, jakiego sam bym wolał nie spotkać na swej drodze. Sprawy mają się więc tak: trzecią skończę w ciągu dwóch lub trzech miesięcy, wydawca chciałby ją zobaczyć, nim zdecyduje o kolejności publikacji. Nie będę wchodził w szczegóły, to kwestie polityki wydawniczej, budowania wizerunku autora, maksymalizacji zysków itp. Wiadomo, pisanie to bieg na długi dystans. Mam nadzieję, że w tym roku kolejna powieść trafi na półki.

A w międzyczasie nie odpuszczam drobniejszej formy, choć ani nie łatwiejszej, ani mniej ważnej. Za kilka tygodni nakładem wydawnictwa „Oficynka” ukaże się zbiór opowiadań kryminalnych całkiem mocnych autorów, który otwiera mój tekst. Oto okładka :)
Obrazek
A trochę innych opowiadań, utrzymanych w klimatach grozy i sensacji, z których parę ma współautor… kę :) szykuje się do ujrzenia dziennego światła, więc dzieje się dużo, mówiąc prawdę ledwie ogarniam wszystko :P

Awatar użytkownika
Preissenberg
Dezerter

Postautor: Preissenberg » wt 08 cze 2010, 21:30

Gdybym był twoim aniołem stróżem miałbym ten zaszczyt obserwacji jak pracujesz, jak piszesz. Widziałbym jak powstają dzieła od kuchni. ;D

[ Dodano: Wto 08 Cze, 2010 ]
Piękna szata graficzna. ABC.

Żeby pisać, trzeba mieć od czego uciekać
Dawid Kain

Wróć do „Archiwum Pisarzy”