Obrazek
    :arrow: Zasady konkursu 18+

• duży słoik miodu porzeczkowego do wygrania!
  • na opowiadania z wątkiem erotycznym czekamy do 22 sierpnia

Pytania do Jacka Skowrońskiego

Moderatorzy: Weryfikator, Poetyfikator, Moderator, Zaufani przyjaciele

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Pytania do Jacka Skowrońskiego

Postautor: Faraon » ndz 31 maja 2009, 19:30

Jak to jest wiedzieć, że jako pisarz wreszcie osiągnęło się jeden ze swych podstawowych celów? Co zmieni w twoim życiu wydanie książki? Zadedykowałeś ją komuś? ;-)
Ostatnio zmieniony ndz 31 maja 2009, 19:35 przez Faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SkySlayer
Łowca Baboli
Kontaktowanie:

Postautor: SkySlayer » ndz 31 maja 2009, 21:00

Na razie Jack nie odpowiada, więc dorzucę pytanie od siebie: w jaki sposób natrafiłeś na wydawcę i jak przebiegły negocjacje? :D

Awatar użytkownika
Bin
Zasłużony
Zasłużony

Postautor: Bin » ndz 31 maja 2009, 21:46

...i wciąż nie odpowiada :D więc też dam pytanie do wora:

Czy napisałeś jakieś inne powieści? Czy ten wydawca się z nimi zapoznał? Czy wyda?

A tak w ogóle to gratulacje

Awatar użytkownika
Martinius
Zasłużony
Zasłużony

Postautor: Martinius » ndz 31 maja 2009, 23:10

Ja wpierw pogratuluję.

15 czerwca przeczytam.

Później będę zadawać pytania.

Tak więc, wracając do pierwszej linijki...

GRATULUJĘ, Jacku!

„Daleko, tam w słońcu, są moje największe pragnienia. Być może nie sięgnę ich, ale mogę patrzeć w górę by dostrzec ich piękno, wierzyć w nie i próbować podążyć tam, gdzie mogą prowadzić” - Louisa May Alcott

   Ujrzał krępego mężczyznę o pulchnej twarzy i dużym kręconym wąsie. W ręku trzymał zmiętą kartkę.
   — Pan to wywiesił? – zapytał zachrypniętym głosem, machając ręką.
Julian sięgnął po zwitek i uniósł wzrok na poczerwieniałego przybysza.
   — Tak. To moje ogłoszenie.
Nieuprzejmy gość pokraśniał jeszcze bardziej. Wypointował palcem na dozorcę.
   — Facet, zapamiętaj sobie jedno. Nikt na dzielnicy nie miał, nie ma i nie będzie mieć białego psa.

Awatar użytkownika
Jacek Skowroński
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Re: Pytania do Jacka Skowrońskiego

Postautor: Jacek Skowroński » ndz 31 maja 2009, 23:35

Faux pisze:Jak to jest wiedzieć, że jako pisarz wreszcie osiągnęło się jeden ze swych podstawowych celów? Co zmieni w twoim życiu wydanie książki? Zadedykowałeś ją komuś? ;-)

Książka nie jest nikomu zadedykowana. Oficjalnie...

Tak, najpiękniejsze marzenia to te jeszcze niespełnione, ale na tyle realne, żeby w ogóle miały jakikolwiek sens. A czuję się dość dziwnie, jakby rzecz dotyczyła innej osoby. Wydanie książki jest procesem, który nie dokonuje się z dnia na dzień. Najpierw proces twórczy. Miesiące bez jakiejkolwiek, przynajmniej w wypadku debiutanta, pewności, że nasza praca ma sens. Następnie czekanie na odpowiedź wydawcy, który często wyraża zainteresowanie, co niekoniecznie zaowocuje drukiem. Dalej negocjacje warunków, proces redakcyjny, dotrzymywanie terminów, okładka, oczekiwanie reakcji czytelników. W rezultacie wszystko trwa jakiś czas, i teoretycznie możemy przyzwyczaić się do myśli o ujrzeniu jej w księgarniach, ale zawsze towarzyszy temu odrobina niepewności. Więc z jednej strony rzecz niejako normalnieje, a z drugiej daje znaki owa podświadoma niepewność. Osiągnięcie celu, spełnienie marzenia rozmywa się na wiele splątanych stanów, wśród których dominuje oczywiście przyjemne poczucie sukcesu, ale i niepokoju...

Co zmieni wydanie książki? Łatwiej by mi było odpowiedzieć, gdyby honorarium zapewniło tak ze dwa latka spokoju, bez zastanawiania się, co włożyć do gara. A tak, nie wiem do końca, wiele zależy od tego, jak mi pójdzie z kolejną. W każdym razie, o ile mogę to stwierdzić, nie zauważyłem u siebie niepokojących zmian osobowości :P

Awatar użytkownika
Jacek Skowroński
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Skowroński » ndz 31 maja 2009, 23:55

SkySlayer pisze:w jaki sposób natrafiłeś na wydawcę i jak przebiegły negocjacje? :D

Intuicyjnie poszedłem ścieżką, którą często sugerował Andrzej Pilipiuk. Opublikowałem opowiadanie kryminalne, które zebrało tak przychylne opinie, że grzechem byłoby nie pociągnąć go dalej. Zabieg dość prosty technicznie - wycinamy końcówkę i do przodu! Następnie wysłałem powieść równocześnie czterem wydawnictwom, sprawdzając przedtem ich profil. Trzy wyraziły wstępne zainteresowanie, w tym jedno bardzo konkretne. Dalej było czekanie na kolejne wewnętrzne recenzje, potem na decyzję, czy wejdzie do planu wydawniczego i wreszcie wydarzenia nabrały tempa. Telefon z konkretną informacją, mail ze szkicem umowy. Przed podpisaniem umowy spytałem o kilka niejasnych dla mnie spraw Andrzeja, w negocjacjach bardzo pomogła mi Adrianna Stawska - koleżanka z "Alfred Hitchcock poleca", która wcześniej wydała powieść w tym wydawnictwie. A same negocjacje, jak łatwo się domyśleć, były dla mnie mocno denerwującym przeżyciem (sprowadzającym się do wymiany maili, aż nie uzgodniliśmy wszystkiego) bo nie byłem do końca pewien, na co mogę sobie pozwolić, żeby nie przegiąć :) Dzięki Ada!

Awatar użytkownika
Jacek Skowroński
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Skowroński » pn 01 cze 2009, 00:07

Bin pisze:Czy napisałeś jakieś inne powieści? Czy ten wydawca się z nimi zapoznał? Czy wyda?

Druga jest gotowa, trzecia mocno zaawansowana. Naturalnym krokiem będzie zaproponowanie mojemu wydawcy kolejnej powieści. Już o tym rozmawialiśmy, jednak właściwie wszystko zależy od powodzenia pierwszej. Cóż, prawa rynku. Ale nie śpię, sporo się dzieje, staram się zaistnieć tu i tam, nawet z pewnym powodzeniem, ale o tym może w innym miejscu i nie dzisiaj, trochę mi niezręcznie się chwalić :P nie żebym nie miał ochoty, ale i tak niezręcznie... :P

A tak w ogóle to gratulacje

Dzięki :)

Awatar użytkownika
Jacek Skowroński
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Skowroński » pn 01 cze 2009, 00:12

Martinius pisze:GRATULUJĘ, Jacku!

DZIĘKUJĘ :)

Awatar użytkownika
Sara
Szkolny pisarzyna

Postautor: Sara » pn 01 cze 2009, 08:24

Wprawdzie już gratulowałam na forum QFANTa, ale jeszcze raz nie zaszkodzi. Zatem: gratulacje. :mrgreen:

W oczekiwaniu na książkę (i fundusze) przeczytałam recenzję i czuję się bardzo zachęcona. Dobrze opisany, zabawny złodziej - brzmi kusząco. Nawet bardzo. Swoją drogą - biorąc pod uwagę pierwszą recenzję, Jacku, nie musisz się martwić o odbiór książki. :)

Ale nie śpię, sporo się dzieje, staram się zaistnieć tu i tam, nawet z pewnym powodzeniem, ale o tym może w innym miejscu i nie dzisiaj, trochę mi niezręcznie się chwalić :P nie żebym nie miał ochoty, ale i tak niezręcznie... :P

W chwaleniu się nie ma nic złego. Pochwal się. :P Autopromocja jest całkiem na miejscu, a ja na przykład jestem ciekawa, gdzie jeszcze będzie można cię przeczytać.

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 1

Re: Pytania do Jacka Skowrońskiego

Postautor: Andrzej Pilipiuk » pn 01 cze 2009, 08:30

Jacek Skowroński pisze:[A czuję się dość dziwnie, jakby rzecz dotyczyła innej osoby.

to normalne.

miałem tak samo i to trzy razy. Po pierwszym opublikowanym opowiadaniu, po wydaniu pierwszego samochodzika i po wydaniu pierwszego Wędrowycza. (już pod własnym nazwiskiem).

Totalny brak poczucia uczestnictwa.

Awatar użytkownika
Andrzej Pilipiuk
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 1

Postautor: Andrzej Pilipiuk » pn 01 cze 2009, 08:30

ps. Oczywiście też gratuluję ;)

Awatar użytkownika
Jacek Skowroński
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Skowroński » pn 01 cze 2009, 09:02

Dzięki Saro, dzięki Andrzej, zaczynam powolutku uświadamiać sobie, że to jednak dzieje się naprawdę :)

Awatar użytkownika
Stefan Darda
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan Darda » pn 01 cze 2009, 09:51

Tik-tak, tik-tak... Już wkrótce "Był sobie złodziej" będzie się u mnie czytał...:)

Raz jeszcze gratulacje! :)

Awatar użytkownika
Jacek Skowroński
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Jacek Skowroński » pn 01 cze 2009, 12:49

Stefan Darda pisze:Już wkrótce "Był sobie złodziej" będzie się u mnie czytał...

Jeśli Ci go przedtem nie ukradnę :P , tak mało dają egzemplarzy autorskich.

Dzięki :)

Awatar użytkownika
padaPada
Pisarz Wszechczasów
Kontaktowanie:

Postautor: padaPada » pn 01 cze 2009, 13:11

Jacek Skowroński pisze:Opublikowałem opowiadanie kryminalne, które zebrało tak przychylne opinie, że grzechem byłoby nie pociągnąć go dalej.

btw: ile opowiadań wcześniej opublikowałeś? ile on-line, ile na papierze?

gratuluję wydania ksiażki :)

Wróć do „Archiwum Pisarzy”