Pytania do Stefana Dardy

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Stefan Darda
Pisarz
Pisarz
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan Darda » pn 13 wrz 2010, 20:08

Ostatni post z poprzedniej strony:

gebilis pisze:co musi w duszy grać by delikatny opis zwyczajnego życia przeciętnych ludzi podkręcić elementem grozy, który nie pozwala potem na spokojny sen? ^_^

Nie wiem, jak jest u innych autorów, ale jeśli chodzi o mnie, to chyba wpływa na to fascynacja wyzwaniem, jakim jest w miarę wiarygodne połączenie światów. Jeśli się udaje, to robi wrażenie i wpływa na brak spokojnego snu.
Od tego tylko krok, by uświadomić sobie, co w zwyczajnym życiu przeciętnych ludzi można porównać do takowych zagrożeń.

Na książki grozy i losy ich bohaterów zazwyczaj nie mamy wpływu.
To bywa przerażające.
Na własne życie i owszem, ale jeszcze bardziej przerażające jest to, że często nie mamy ochoty go zmieniać.
Myślę, że dobra groza ma to do siebie, że czasem po odłożeniu książki szukamy porównań literackich straszności do tego co wokół i mamy szansę wdrożyć w życie jakieś działania ulepszające. Szansa to jeszcze nie poprawa, ale przynajmniej daje możliwości.

*

Inną motywacją dla mnie, jako autora, jest to, że lubię, gdy czytający mnie ludzie robią to z przyjemnością (czasem z dreszczykiem na plecach), nie mogąc się doczekać ciągu dalszego.
Groza się do tego świetnie nadaje.

I przysparza kupę frajdy podczas pisania. :-)

Luka w pamięci pisze:Można wiedzieć, gdzie jest ten drugi? :)

Ponoć gdzieś koło cmentarza na Zasaniu, ale nie wiem dokładnie gdzie.
Plotek nie będę powtarzał... ;-)
Ostatnio zmieniony pn 13 wrz 2010, 21:04 przez Stefan Darda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Luka w pamięci
Umysł pisarza

Postautor: Luka w pamięci » pn 13 wrz 2010, 20:59

Stefan Darda pisze:Ponoć gdzieś koło cmentarza na Zasaniu, ale nie wiem dokładnie gdzie
Plotek nie będę powtarzał... ;-)

No to ja już wiem gdzie, i to podobno nie plotki;p

ObrazekObrazekObrazek

Awatar użytkownika
Uzupełnie lukę
Szkolny pisarzyna

Postautor: Uzupełnie lukę » pn 13 wrz 2010, 21:18

o tak, potwierdzam!Luka w pamięci tam mieszka :). Ona to musi mieć grozę na co dzień :p

Awatar użytkownika
Stefan Darda
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan Darda » śr 06 paź 2010, 19:00

Zapraszam na moją facobookową stronkę, która właśnie się narodziła. Będzie miło, jeśli odwiedzicie mnie czasem... :-)

Najłatwiej trafić na nią poprzez www.stefandarda.pl (na górze, po lewej jest info o stronce na FB).

Awatar użytkownika
Tony
Dusza pisarza

Postautor: Tony » czw 07 paź 2010, 16:04

Od początku, odkąd subskrybuję newslettera z Twojej strony, zastanawia mnie, dlaczego treść jest pisana przez enigmatyczną administrację strony. Nie subskrybuję zbyt wielu newsletterów, ale przez powyższe ten brzmi mi podobnie jak te wysyłane przez korporacje (jak Facebook czy Allegro). Gdzie więź z czytelnikami? Podobnie jest na samej stronie w nowościach. Czy to dla Ciebie zbyt nieskromne, abyś pisał: zapraszam do mojego wywiadu na portalu X, albo na moją stronę FB? Przecież i tak autoryzujesz te wpisy. Nawet jeśli to kwestia techniczna (nie Ty umieszczasz te wpisy, choć podejrzewam przeciwnie ;> ), to możesz komuś przesłać tekst napisany przez siebie.

Rozumiem, gdyby było tam 10 wpisów dziennie, wtedy potrzebna byłaby do tego inna osoba.

Przy okazji coś teraz ta administracja ( ;) ) się nie popisała, bo po pierwsze można wstawić linka bezpośrednio do Twojej strony na FB ( http://www.facebook.com/pages/Stefan-Da ... 1627153398 ), nie trzeba wskazywać, aby ludzie kliknęli sobie na niego pod kontaktem na Twojej stronie (chyba, że zależy Ci na tej dodatkowej odsłonie swojej strony), na dodatek nie trzeba być zarejestrowanym na FB, aby tę stronę przejrzeć (należy, aby coś do niej dodać).

Awatar użytkownika
Stefan Darda
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan Darda » czw 07 paź 2010, 17:23

Tony pisze:Gdzie więź z czytelnikami?

Więź tworzy się porzez zakładka "Kontakt" (nie liczyłem, ale szacuję, że takie bezpośrednie interakcje poprzez tę nią można już liczyć w setkach). Myślę, że działa to lepiej, niż takie drobiazgi, jak to, kto podpisuje się pod newsletterem.

Niestety, nie potrafię aministrować stroną, więc musi to robić kto inny. Newslettera potrafię wysłać i czasem to robię, bezpośrednio zwracając się do subskrybentów (faktem jest, że dość rzadko się to zdarza), a czasem w trzeciej osobie. Czasem wysyła go kto inny, więc bezosobowy podpis wydaje się być dobrym rozwiązaniem.

Od jakiegoś czasu mam konto na FB. Przyglądałem się owemu ustrojstwu i przez długi czas nie mogłem się połapać o co w tym chodzi. Teraz już wiem na tyle, by założyć tam stronę autorską. Będzie ona inna, niż www.stefandarda.pl . Chyba właśnie umożliwi bardziej bezpośredni kontakt, możliwość dyskusji itp., co było moim celem.

Tony pisze:Podobnie jest na samej stronie w nowościach. Czy to dla Ciebie zbyt nieskromne, abyś pisał: zapraszam do mojego wywiadu na portalu X, albo na moją stronę FB? Przecież i tak autoryzujesz te wpisy. Nawet jeśli to kwestia techniczna (nie Ty umieszczasz te wpisy, choć podejrzewam przeciwnie ;> ), to możesz komuś przesłać tekst napisany przez siebie.

Nie ja umieszczam wpisy. Jak pisałem wyżej, po prostu się na tym nie znam. Oczywiście, większość z nich autoryzuję, ale jednak nie wszystkie. Myślę, że w tej sytuacji pisanie w trzeciej osobie jest najbezpieczniejsze.
Nie wiem, może inaczej byłoby lepiej, ale pamiętam, że się na kimś wzorowałem w tej sprawie i taka forma wydawała mi się najbardziej odpowiednia. Zobaczymy co będzie dalej. Strona wkrótce ulegnie całkowitej przebudowie. Może będzie to dobry czas na zmiany.

Tony pisze:Rozumiem, gdyby było tam 10 wpisów dziennie, wtedy potrzebna byłaby do tego inna osoba.

Co za dożo to niezdrowo. :-)

Tony pisze:Przy okazji coś teraz ta administracja ( ;) ) się nie popisała, bo po pierwsze można wstawić linka bezpośrednio do Twojej strony na FB ( http://www.facebook.com/pages/Stefan-Da ... 1627153398 ), nie trzeba wskazywać, aby ludzie kliknęli sobie na niego pod kontaktem na Twojej stronie (chyba, że zależy Ci na tej dodatkowej odsłonie swojej strony), na dodatek nie trzeba być zarejestrowanym na FB, aby tę stronę przejrzeć (należy, aby coś do niej dodać).

To ja przygotowywałem tego newslettera i nie miałem pojęcia o tym, że można bezpośrednio wejść na stronę autorską (sądziłem, że tylko na prywatną, a nie o to mi chodziło). Ale dobrze wiedzieć, że jest i taka możliwość. Dzięki! :-)

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » czw 07 paź 2010, 18:36

No to teraz mnie załatwiłeś. Wychodzi na to, że tylko ja jestem ciapa, co to czuje, że konto na FB mieć należy, ale ani nie umie tego samemu opanować, ani nie znalazł chętnych do zarządzania :)

Kurde balans, trzeba poszukać jakiegoś przewodnika po tym ustrojstwie...

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Awatar użytkownika
ravva
Legenda pisarstwa

Postautor: ravva » czw 07 paź 2010, 18:55

Romek Pawlak pisze:No to teraz mnie załatwiłeś. Wychodzi na to, że tylko ja jestem ciapa, co to czuje, że konto na FB mieć należy, ale ani nie umie tego samemu opanować, ani nie znalazł chętnych do zarządzania :)

Kurde balans, trzeba poszukać jakiegoś przewodnika po tym ustrojstwie...
to proste jak konstrukcja cepa jest, dasz rade :-)

i wcale nie trzeba, vide navajero :-P

Serwus, siostrzyczko moja najmilsza, no jak tam wam?
Zima zapewne drogi do domu już zawiała.
A gwiazdy spadają nad Kandaharem w łunie zorzy,
Ty tylko mamie, żem ja w Afganie, nie mów o tym.
(...)Gdy ktoś się spyta, o czym piszę ja, to coś wymyśl,
Ty tylko mamie, żem ja w Afganie, nie zdradź nigdy.

Awatar użytkownika
Tony
Dusza pisarza

Postautor: Tony » czw 07 paź 2010, 20:10

Romek Pawlak pisze:że konto na FB mieć należy, ale ani nie umie tego samemu opanować, ani nie znalazł chętnych do zarządzania

Krótko, bo to nie ten dział: swoje konto wypada mieć, ale nim nie musisz jakoś szczególnie zarządzać, założyć jest łatwo. Stronę autorską (jak powyższa Stefana) może założyć i przygotować Ci jednorazowo ktoś inny (chociaż możesz spróbować sam, najwyżej ktoś doda Ci później odpowiednio wykadrowane zdjęcie czy inną grafikę), a Ty będziesz się później tylko na niej udzielał (w tym celu musisz mieć prywatne konto FB). Ponieważ dobrze jest dodać elementy FB na swojej własnej stronie (jak ma Stefan) to naturalnym wyborem jest webmaster.

Awatar użytkownika
Stefan Darda
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan Darda » czw 07 paź 2010, 20:39

Romek Pawlak pisze:Kurde balans, trzeba poszukać jakiegoś przewodnika po tym ustrojstwie...

Ustrojstwo zwane FB na początku gryzie, ale potem się można przyzwyczaić i już tak nie boli. :-)

Awatar użytkownika
ravva
Legenda pisarstwa

Postautor: ravva » czw 07 paź 2010, 21:00

Stefan Darda pisze:
Romek Pawlak pisze:Kurde balans, trzeba poszukać jakiegoś przewodnika po tym ustrojstwie...
Ustrojstwo zwane FB na początku gryzie, ale potem się można przyzwyczaić i już tak nie boli. :-)
do bólu można się przyzwyczaić, znaczy?

nie, fbook zły nie jest, serio :-)

Serwus, siostrzyczko moja najmilsza, no jak tam wam?
Zima zapewne drogi do domu już zawiała.
A gwiazdy spadają nad Kandaharem w łunie zorzy,
Ty tylko mamie, żem ja w Afganie, nie mów o tym.
(...)Gdy ktoś się spyta, o czym piszę ja, to coś wymyśl,
Ty tylko mamie, żem ja w Afganie, nie zdradź nigdy.

Awatar użytkownika
Stefan Darda
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan Darda » czw 07 paź 2010, 22:11

ravva pisze:do bólu można się przyzwyczaić, znaczy?

Tak. :-)

ravva pisze:nie, fbook zły nie jest, serio :-)

Na pewno lepszy, niż NK.

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » pt 08 paź 2010, 07:54

ravva pisze:i wcale nie trzeba, vide navajero :-P

No tak, ale jak zwykle Navajero ma rację i trzeźwy ogląd rzeczywistości, tak w tym przypadku się z nim nie zgadzam o tyle, że FB staje się to medium, za pomocą którego warto puszczać w świat pewne informacje.

Tony pisze:Krótko, bo to nie ten dział: swoje konto wypada mieć, ale nim nie musisz jakoś szczególnie zarządzać, założyć jest łatwo.

Trzeba będzie spróbować :)

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Awatar użytkownika
Muszka
Zarodek pisarza

Postautor: Muszka » czw 21 paź 2010, 12:24

Niedawno miałam okazję czytać "Dom..." i chciałam tylko powiedzieć, że to bardzo wciągająca książka, spędziłam z nią bardzo miło czas. :)

Awatar użytkownika
Stefan Darda
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Stefan Darda » czw 21 paź 2010, 19:32

Bardzo się cieszę. :-)

Awatar użytkownika
Mich'Ael
Umysł pisarza

Postautor: Mich'Ael » wt 16 lis 2010, 09:39

Dzisiaj rano doczytałem drugi tom "Czarnego Wygonu" (wczoraj niestety już przysypiałem i musiałem sobie zostawić końcówkę na dzisiaj) i muszę przyznać, że podoba mi się niezmiernie. Ma Pan (jakoś nie mogę się przemóc i przekonać do formy "masz" - takie tam spoufalanie się całkowicie nieprzystojne dwojgu obcych ludzi) we mnie kolejnego wiernego czytelnika, to na pewno.

Nie będę wychwalał konkretnie co mi się podobało, a co nie, ale muszę, po prostu muszę, stwierdzić, że bardzo lubię wstawki humorystyczne w opowiadaniach grozy, kiedy bohaterowi jest już wszystko jedno i zdobywa się na ciętą ripostę skierowaną ku potworowi... Miłe i bardzo ludzkie.

W całej powieści wyłowiłem chyba ze trzy, może cztery, zgrzyty - i wcale nie jestem pewien, że to zgrzyty są, a nie moja niewiedza. Ot, zdanie mi się nie podoba to i zapytam o nie, skoro i tak mam świeżo przeczytaną książkę pod ręką:

Em... przeszukałem książkę i nie mogłem znaleźć rzeczonych zdań, mimo zapamiętania stron, na których były. Cholercia... No nic, chwilowo praca wzywa mnie do siebie dość potężnie, poszukam ich jeszcze i wkleję innym razem.

Don't you hate people who... well, don't you just hate people?

Wróć do „Archiwum Pisarzy”