NAJLEPSZAMINIATURAMAJA 2020 :arrow: GŁOSUJEMY

Pytania do Agnieszki Turzynieckiej

Moderatorzy: Poetyfikator, Moderator, Weryfikator, Zasłużeni przyjaciele

Awatar użytkownika
Faraon
Imperator
Imperator
OSTRZEŻENIA: 0
Kontaktowanie:

Pytania do Agnieszki Turzynieckiej

Postautor: Faraon » śr 09 paź 2013, 10:56

Oto temat, w którym można zadawać wszelkie pytania dotyczące twórczości Agnieszki. Chodzi tu nie o bardziej ogólne porady, bo tych jest pełno w różnych działach, ale właśnie o pytania do naszej Autorki.

http://www.szaragodzina.pl/autorzy.html pisze:Agnieszka Turzyniecka - szlify zdobywała w latach dziewięćdziesiątych na łamach lokalnych gazet, do dziś pisze dla ogólnopolskich czasopism. Jest laureatką konkursu na opowiadanie wydawnictwa Fu Kang, publikowała też w antologiach. Włada trzema językami. Prywatnie miłośniczka psów i blogów - sama prowadzi kilka, m.in. poczytnego Gryzipiórka.

Awatar użytkownika
Agnieszka Turzyniecka
Pisarz
Pisarz

Postautor: Agnieszka Turzyniecka » śr 09 paź 2013, 10:58

Witam i dziękuję za przyjęcie do zacnego grona. Każdemu postaram się odpowiedzieć sensownie, choć pewnie nie zawsze poważnie :)

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Bartosh16 » śr 09 paź 2013, 11:26

Powaga przystoi komuś takiemu jak Andrzej Poniedzielski, który gdyby nie był poważny, nie byłby zabawny. Tutaj humor jest raczej wskazany :) rzekłbym, pożądany.

Gratuluję sfioletowacenia :)

Jakie to języki?

Skąd czerpiesz natchnienia?

"Racja jest jak dupa - każdy ma swoją" - Józef Piłsudski

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Agnieszka Turzyniecka
Pisarz
Pisarz

Postautor: Agnieszka Turzyniecka » śr 09 paź 2013, 11:46

Języki to angielski, niemiecki i francuski, przy czym zdecydowanie najlepiej przychodzi mi niemiecki.

Skąd czerpię natchnienie? Hm. Dobre pytanie.

Sądzę, że natchnienie jest trochę przereklamowane. Historie leżą na ulicy i czekają, żeby je podnieść. Większość czasu, kiedy piszę, nie odczuwam czegoś takiego jak natchnienie. Bo czym ono właściwie jest? Krótką chwilą, bardzo przelotną, która nie daje wystarczającej energii, by stworzyć coś większego. Natchnienie bardziej pasuje mi do pisania wierszy, bo to krótsza forma i rzeczywiście można ją tworzyć "na fali". Natomiast proza musi być przemyślana, nie może być wynikiem napadu, czy humoru.

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Bartosh16 » śr 09 paź 2013, 11:53

Ciekawe...

No ja na ten przykład w trakcie pisania mam takie momenty, że palce mi tańczą na klawiaturze, a pomysł płynie przez głowę jak strumyk, a czasem się zdarza, że palce nie chcą mnie słuchać, klawiatura się wierci, a głowie pusto.

To przebłyski właśnie nazywam natchnieniem.

Nie wierzę też, że pisanie prozy to w stu procentach ciężka orka.

Co najbardziej sprawia Ci przyjemność w pisaniu?

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Agnieszka Turzyniecka
Pisarz
Pisarz

Postautor: Agnieszka Turzyniecka » śr 09 paź 2013, 11:59

Bo w trakcie pisania są łatwiejsze i trudniejsze momenty. Pisanie nie jest stałą. Niektóre rzeczy pisze się lekko, inne wymagają przemyślenia.

W pisaniu największą radość sprawia mi tworzenie własnego świata. Nie oznacza to jednak, że piszę fantastykę. Obojętnie, co piszesz, tworzysz nowy świat, z Twoimi realiami, z Twoimi regułami gry. W książce mogę robić wszystko to, czego nie mogę w życiu. Mogę się stać na chwilę milionerką, mogę mieć zawrotne IQ, mogę zmienić panujące w rzeczywistości zasady. Sama decyduję, co jest moralne, etyczne, co wypada, a co nie. I w końcu: nareszcie mogę ukatrupić Kowalskiego z trzeciego piętra, który mnie już od dawna wnerwia :)

Dlatego pisanie uzależnia. Kiedyś byłam uzależniona od gier komputerowych, teraz jestem od pisania. Generalnie zabawa polega na tym samym: przenosisz się w inny świat, zostawiasz swoje zmartwienia z dala i zaczynasz żyć nowym życiem.

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Bartosh16 » śr 09 paź 2013, 12:06

Jakich gier?:)

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Agnieszka Turzyniecka
Pisarz
Pisarz

Postautor: Agnieszka Turzyniecka » śr 09 paź 2013, 12:14

Byłam fanką starych gier, przestałam grać jakieś 3-4 lata temu, teraz już nie jestem na bieżąco. Moją ukochaną grą była Baldurs Gate 2: Shadows of Amn. Sama nie wiem, ile razy ją przeszłam, znam ją na pamięć. W jeszcze dawniejszych czasach grałam na PS1 w Medal of Honor, Tomb Raider, a nawet w Grand Turismo. Jak się dorwałam do joysticka, to nie było mocnych :) Potem nie mogłam się oderwać od gier ekonomicznych: Gildia, Hotel Gigant, Anno, City life, Rollercoaster Tycoon. Gdzieś po drodze były jeszcze Simsy, World of Warcraft, The Settlers, James Bond, Syberia i pewnie jeszcze parę by się znalazło... Jesli miałabym dzisiaj znowu w coś zagrać, to byłoby to Baldurs Gate. Grałam też w Neverwinter nights - kontynuację BG, ale byłam bardzo rozczarowana.

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Bartosh16 » śr 09 paź 2013, 12:23

Też zacząłem NWN i też mnie nie porwało.

Tych legendarnych RPG, jak Fallout czy Baldur's Gate, się boję, że mnie wciągną na zbyt długo.

Czy te gry miały wpływ na obecną metodę tworzenia przez Ciebie fabuły?

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Agnieszka Turzyniecka
Pisarz
Pisarz

Postautor: Agnieszka Turzyniecka » śr 09 paź 2013, 12:36

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. bezpośrednio na pewno nie miały wpływu, ale uważam, że gry RPG bardzo rozwijają wyobraźnię, więc jeśli tak do tego podejść...

Awatar użytkownika
Bartosh16
Weryfikator
Weryfikator

Postautor: Bartosh16 » śr 09 paź 2013, 12:41

Jeśli chodzi o fabułę, polecam Dragon Age: Początek.

Pod względem technicznym gra ma wiele mankamentów, ale od strony fabularnej - rewelka. Intrygi, niespodziewane zwroty akcji, normalnie jak dobra proza w komputerze.

Mój blog "Otwórz oczy"

Awatar użytkownika
Agnieszka Turzyniecka
Pisarz
Pisarz

Postautor: Agnieszka Turzyniecka » śr 09 paź 2013, 12:54

No napisać scenariusz gry to też sztuka :)

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » śr 09 paź 2013, 13:17

Cześć,
zaintrygowały mnie te szlify w latach 90. Możesz napisać, co to było konkretnie? Ciekawi mnie to, sam debiutowałem jako nastolatek :)

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Awatar użytkownika
Agnieszka Turzyniecka
Pisarz
Pisarz

Postautor: Agnieszka Turzyniecka » śr 09 paź 2013, 14:18

Cześć. Pisałam w latach 1998-2000 na łamach tygodnika piotrkowskiego. Robiłam wywiady z różnymi ludźmi, m.in. z Voo Voo, Czarno Czarnymi, Renatą Przemyk i Wojciechem Żukrowskim. Miałam też zrobić wywiad z Formacją Nieżywych Schabów, ale mi odmówili. A do wywiadu z Kazikiem z Kultu nie doszło, bo po koncercie nie był w stanie, z powodu ilości wypitych płynów :)
W ostatnim roku, będąc w klasie maturalnej, prowadziłam kolumnę "Matura z polskiego", gdzie publikowałam.... nic innego, jak moje szkolne wypracowania :D

Awatar użytkownika
Romecki
Pisarz
Pisarz
Kontaktowanie:

Postautor: Romecki » śr 09 paź 2013, 14:22

Nieźle :)
Zarazem potwierdzasz tezę, że można zaczynać pisać i publikować przed 20. :)

"Hehe bez przesady. Nie wydaje mi się by komukolwiek z tego portalu udało się wydać książkę, i to jeszcze taką żeby była w sklepach." by Tomek Bordo
"Weryfikatorium to arena nie ma litości nie ma uuu nie ma" by brat_ruina;
Miłek z Czarnego Lasu http://tvsfa.com/index.php/milek-z-czarnego-lasu/ FB: https://www.facebook.com/romek.pawlak

Wróć do „Archiwum Pisarzy”